Court Listings for 5 August 2020

Court listings will change to 6 August 2020 after 4:30pm

Please note that some court listings will not be publically displayed due to legislative requirements and/or court requirements.

Tribunal hearings and directions are open to the public, however, compulsory conferences and mediation sittings are closed.

The Courts are open to the Public.

If you can't find your court listing for today, please contact the relevant court.

Filter results by Surname/Organisation or Jurisdiction or Building:

OR
OR
Supreme Court
David Malcolm Justice Centre
28 Barrack Street, PERTH
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Civil Trial
8:00am LEE HOLDINGS PTY LTD v LEE BROS PTY LTD & ORS (via video link) CIV 2533 2018 3 - 36
8:00am RUSSELL & ANOR v LEE HOLDINGS PTY LTD & ORS (via video link) COR 227 2017 3 - 36
Directions - Registrar
12:00pm SECURE FUNDING PTY LTD v SMITH CIV 2326 2013 9 - 906
Judge's CMC List
9:30am CROLL v MAGISTRATE E SHACKLETON & Ors CIV 1041 2020 4 - 42
9:30am STIPINOVIC v GOODALL & ORS CIV 2837 2017 6 - 606
Judges Special Appointment
10:00am FERGUSON CIV 1756 2020 3 - 35
Masters List
10:30am KRONOS GROUP HOLDINGS PTY LTD v TRUONG & ANOR CIV 1827 2020 9 - 907
Masters Special Appointment
10:30am TASSONE & ANOR v MILANKOV & ORS CIV 2174 2019 9 - 907
2:15pm BINGHAM v BINGHAM & ORS CIV 1123 2020 9 - 907
Mediation Conference - Registr
10:00am CONLAN-NASH v LAWTON & Ors CIV 1401 2020 8 - 809
10:00am FERNGROVE VINEYARDS PTY LTD v BURTON & ORS CIV 2574 2017 8 - 811
10:00am WISEOWL INVESTMENTS PTY LTD AS TRUSTEE FOR THE BURTON FAMILY TRUST NO 1 v FERNGROVE VINEYARDS PTY LTD CIV 1423 2020 8 - 811

District Court Building
500 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
9:30am ELLIOTT, Benjamin John 4 - 4-1

No Civil Listing for Today.

Supreme Court Building
Stirling Gardens, PERTH
Criminal Listing
10:00am POUTU, Sonny Court No. 2

Civil Listing
Appeal - Industrial Court
10:30am DIRECTOR GENERAL, DEPARTMENT OF EDUCATION V STATE SCHOOL TEACHERS UNION (IAC2/19) IAC 2 1900 Court No. 1
Directions - Registrar
9:00am BROOKS v DRYSDALE SJA 1009 2020 Court No. 7
9:30am HIRWA v MUSCARA SJA 1046 2020 Court No. 7
9:45am BRISTOW v COAN (via audio link) SJA 1071 2019 Court No. 7



District Court
Bunbury Courthouse
3 Stephen Street, BUNBURY
Criminal Listing
10:00am BESWICK, Jade William Court Room 2
10:00am JONES, Mason Dwayne Noel Court Room 2

No Civil Listing for Today.

District Court Building
500 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
10:00am ALTINTAS, Baris (Appearance not required) 4 - 4-2
10:00am ASH, Oliver George 4 - 4-2
10:00am BARR, David Gregory 4 - 4-2
10:00am BELL, Jennylynne Samantha Maree 4 - 4-2
10:00am BOASE, David Paul 4 - 4-2
10:00am BUTLER, Rhys William (Appearance not required) 4 - 4-2
10:00am BUTLER, Rhys William (Appearance not required) 4 - 4-2
10:00am CASTLES, Jenelle Shayne (Appearance not required) 4 - 4-2
10:00am CHIANG, Chia-Hsun 7 - 7-2
10:00am COLLICA, Elena Maria Registry
10:00am COLLINS, Shannon 4 - 4-2
10:00am CORBETT, Clarissa Louise 4 - 4-2
10:00am COUSINS, Natham Michael 4 - 4-2
10:00am DI GIUSEPPE, Adam 4 - 4-2
10:00am DRAPER, Justin Wade 4 - 4-2
10:00am DUFF, Brandon Macleod (Appearance not required) 4 - 4-2
10:00am DWYER, Jason Mark 4 - 4-2
10:00am EDIS, Nicholas Paley 4 - 4-2
10:00am FAIRHEAD, William Larry (Appearance not required) 4 - 4-2
10:00am FRASER, Aaron David (Appearance not required) 4 - 4-2
10:00am FREEMAN, Christopher Vernon 4 - 4-2
10:00am GAMBA, Simone 4 - 4-2
10:00am GEORGE, Sarah Louise 4 - 4-2
10:00am GULBERTI, Cameron Robert 4 - 4-2
10:00am HARDINGHAM, Allan William 4 - 4-2
10:00am HART, Jordan Lee 4 - 4-2
10:00am HAWORTH, Scott 2 - 2-2
10:00am HEADLEY, Jacob Blade 4 - 4-2
10:00am HUDSON, Iain Ross (Appearance not required) 4 - 4-2
10:00am HUME, Robert John 4 - 4-2
10:00am HUNT, James Terence (Appearance not required) 4 - 4-2
10:00am ILOSKI, Kris 4 - 4-2
10:00am JONES, Michael Anthony 5 - 5-3
10:00am JUAN, Chuang-Jung 7 - 7-2
10:00am JUAN, Chuang-Jung 7 - 7-2
10:00am KAWAL 4 - 4-2
10:00am KUHN, Ella Casey 4 - 4-2
10:00am LLOYD, Cameron James 4 - 4-2
10:00am LU, Chia-Yuan 7 - 7-2
10:00am LYNCH, Stephen John William 4 - 4-2
10:00am MCKINNON, Kylie Chloe 4 - 4-2
10:00am MOHAMMED, Abdulgadir Abrar 6 - 6-4
10:00am NANNUP, Harvey William George (via video link)(Appearance 4 - 4-2
10:00am OLDNALL, Michael David 5 - 5-2
10:00am PAGE, Daniel Benham 4 - 4-2
10:00am PAIN, Rory Stewart 5 - 5-1
10:00am PARFITT, Clive Frank (Appearance not required) 4 - 4-2
10:00am PEDERSEN, Alison Clara 5 - 5-4
10:00am PIZZATA, Bruno 3 - 3-1
10:00am PRESTON, Cameron John 4 - 4-2
10:00am READ, Colin Stuart 4 - 4-2
10:00am READ, Jodee Narelle 4 - 4-2
10:00am RODNEY, Terrance Steven 4 - 4-4
10:00am SAHNI, Jaspreet Singh 4 - 4-2
10:00am SCOTT, Cameron Michael (Appearance not required) 4 - 4-2
10:00am SMITH, Nartisha Louise (Appearance not required) 4 - 4-2
10:00am STRAWBRIDGE, Leonard James 4 - 4-2
10:00am SU, Po-Yuan 7 - 7-2
10:00am THORNE, Damien Kane (Appearance not required) 4 - 4-2
10:00am TURNER, Daniel Ashley 4 - 4-2
10:00am WALSH, Sean Michael 4 - 4-2
10:00am WHYTE, Rona Elizabeth 4 - 4-2
10:00am WILDE, Nathon Robert (Appearance not required) 4 - 4-2
10:00am WRIGHT, Adam Jed 4 - 4-2
2:15pm ANDERSON, Michelle Kym 3 - 3-4
2:15pm BELL, Nicole Joy 3 - 3-4
2:15pm BENNELL, Tanielle Serene (Appearance not required) 3 - 3-4
2:15pm BESWICK, Paul Nigel 3 - 3-4
2:15pm BETTS, Karlee Ann 3 - 3-4
2:15pm BETTS, Karlee Ann 3 - 3-4
2:15pm BURRIDGE, Harley Michael 3 - 3-4
2:15pm CARROLL, Noel John Andrew 3 - 3-4
2:15pm COYNE, Sharna Louise 3 - 3-4
2:15pm DAVIS, Michael Raymond (Appearance not required) 3 - 3-4
2:15pm DAWSON, Richard 3 - 3-4
2:15pm DOBSON, Jayden Lee 3 - 3-4
2:15pm HARPER, Daniel James 3 - 3-4
2:15pm HART, Noelene Marie 3 - 3-4
2:15pm HICKS, Luke John 3 - 3-4
2:15pm HICKS, Luke John 3 - 3-4
2:15pm ISARD, Nikisha Jayde (Appearance not required) 3 - 3-4
2:15pm JETTA, Gavin 3 - 3-4
2:15pm LANCASTER, Daniel John 3 - 3-4
2:15pm LEE, Natham Mathew 3 - 3-4
2:15pm PALLETT, Brian James 3 - 3-4
2:15pm PARFITT, Yvette Alice 3 - 3-4
2:15pm RIGOLI, Domenico Registry
2:15pm SOFILAS, Michael Anthony (Appearance not required) 3 - 3-4
2:15pm THORNTON, Simon James (Appearance not required) 3 - 3-4
2:15pm WARWICK, Nicole Emily 3 - 3-4
2:15pm WATTS, Jessie-Lee 3 - 3-4
2:15pm WOODS, Chad Bernard (Appearance not required) 3 - 3-4
9:00am SAUNDERS, Frances May 6 - 6-4
9:15am LOGAN, Fabian John James 5 - 5-1
9:30am BAHUGUNA, Alok 6 - 6-3
9:30am SCHICKER, Isaac 5 - 5-2
9:30am TE KANI, Lukas 5 - 5-2
9:30am ZAPPIA, Kadin Peter 3 - 3-1

Civil Listing
Mediation Conference DC
9:30am TYRONE CONSTRUCTION SERVICES PTY LTD v KLEENIT PTY LTD CIV 2937 2019 1 - 101
Pre-Trial Conference DC
10:00am COLEV v KINGDOMCITY PERTH INC CIV 2791 2019 1 - Lvl-1
10:00am PIZZATA v DRAGO CIV 4765 2018 1 - Lvl-1
10:00am TONKS v RAEBAR PTY LTD & Anor CIV 4236 2019 1 - Lvl-1
9:30am Do Carmo v Wishaw CIV 4283 2017 1 - Lvl-1
9:30am GRIMES v GUNTREDDI CIV 1053 2019 1 - Lvl-1
9:30am TRUTWEIN v JOOLWALAY CIV 3382 2019 1 - Lvl-1
9:45am DUFFY v AMACA PTY LTD (FORMERLY JAMES HARDIE & COY PTY LIMITED) CIV 805 2020 1 - Lvl-1
Registrars Chambers
10:00am PIONEER CREDIT SOLUTIONS PTY LTD v VERSACE CIV 1749 2019 1 - 1-2
10:00am QUADRANT INVESTMENTS LFR NO. 1 ATF QUADRANT INVESTMENTS LARGE FORMAT RETAIL TRUST NO 1 v TOP LINE SERVICES WA PTY LTD & Ors CIV 422 2020 1 - 1-2
9:30am BELLANTONE v TARIN & Ors CIVO 84 2020 1 - 1-2
9:30am McCarthy v Skyrover Pty Ltd CIV 2426 2018 1 - 1-2
9:30am TOMPKINS v NATALWALA CIV 2577 2020 1 - 1-2
Registrars Special Appoint DC
11:00am HOLLINS v QBIT Trading Pty Ltd & Ors CIV 2036 2019 1 - 1-2
Taxation Of Costs
2:15pm Philipsz v Molnar & Another CIV 2196 2015 1 - 104

Geraldton Courthouse
15 Marine Terrace, GERALDTON
Criminal Listing
10:00am BALDOCK, Adam George Courtroom 2
10:00am WELSH, Colin Douglas Courtroom 2
9:30am BALDOCK, Adam George Courtroom 2
9:30am GUNN, Cameron Thomas Courtroom 2
9:30am HOLLY, Bevan Francis Courtroom 2
9:30am WELSH, Colin Douglas Courtroom 2

No Civil Listing for Today.

Kalgoorlie Courthouse
208 Hannan Street, KALGOORLIE
Criminal Listing
10:00am TOLPUTT, Dale Edward Court 4 Jury Court

No Civil Listing for Today.

Kununurra Courthouse
94 Coolibah Drive, KUNUNURRA
Criminal Listing
2:00pm YEEDA, Darryl Court Room 2 Jury Court
9:00am TURNER, Kieran Court Room 2 Jury Court

No Civil Listing for Today.



Magistrates Court
Albany Justice Complex
184 Stirling Terrace, ALBANY
Criminal Listing
9:30am STOLBAN, Mark Anthony John Court Room 3

No Civil Listing for Today.

Armadale Courthouse
109 Jull Street, ARMADALE
Criminal Listing
9:30am FRISCIC, Patrik Armadale Court 1
9:30am HILL, Ryan Andrew Armadale Court 1
9:30am HORNE, Jonathon Alan Armadale Court 1
9:30am LONG, Archie Handley Armadale Court 1
9:30am MCNAIR, Jocelyn Maria Armadale Court 1
9:30am NARKLE, Vanessa Anne Armadale Court 1
9:30am RIDLEY, Anna Marie Armadale Court 1
9:30am SHARMA, Shivani Armadale Court 1
9:30am SMITH, Jackson Danniel Armadale Court 1
9:30am SMITH, John Errol (via video link) Armadale Court 1
9:30am SMITH, Walter E Armadale Court 1
9:30am SPOONER, Braden Nelson Maslin Armadale Court 1
9:30am STEPHENS, Matthew Douglas Armadale Court 1
9:30am TRENFIELD, Timothy James Armadale Court 1
9:30am WALKLEY, Marcus Liam (via video link) Armadale Court 1
9:30am WALTA, Kristin Andrew Armadale Court 1
9:30am WINMAR, Maxine Rose Armadale Court 1
9:30am YAPPO, Jennifer Edith Armadale Court 1

Civil Listing
Miscellaneous Civil
9:30am GAMBIE v WORTHINGTON CORPORATION T/A BEDSHED BECKENHAM MINOR 817 2020 Armadale Court 2
9:30am KEY IT SOLUTIONS PTY LTD v SACCA CTC 855 2020 Armadale Court 2
9:30am SENER v DIVIJA PTY LTD CTC 879 2020 Armadale Court 2
9:30am SMITH v KITCHBATH.COM.AU PTY LTD (ABN: 43158376035) MINOR 663 2020 Armadale Court 2
Residential Tenancies
9:30am BROWN v POWELL RSTN 923 2020 Armadale Court 3
9:30am GBENAH KOSIA v ELIZABETH HORN RSTN 902 2020 Armadale Court 3
9:30am HUGHES v KOPA RSTN 903 2020 Armadale Court 3
9:30am JACK DE REEPER - JACK AND JAN ENTERPRISES PTY LTD v JENKINS RSTN 909 2020 Armadale Court 3
9:30am KEENAN & Anor v KERRIE RSTN 904 2020 Armadale Court 3
9:30am KHUN & Anor v FORHADI & Anor RSTN 906 2020 Armadale Court 3
9:30am MOSEDALE v CURCHIN & Anor RSTN 911 2020 Armadale Court 3
9:30am MOULIN v ORR & Anor RSTN 914 2020 Armadale Court 3
9:30am O'GRADY v LAWSON RSTN 898 2020 Armadale Court 3
9:30am SANDS v JOSE & Anor RSTN 920 2020 Armadale Court 3
9:30am VAN LITH v ENGLEBERTS RSTN 907 2020 Armadale Court 3
Trial Court
10:00am CARTER v WANG MINOR 98 2020 Armadale Court 2
10:00am WILLEMSEN v ABDELNABY & Anor RSTN 30 2020 Armadale Court 2

Blackstone Police Facility
Lot 123 Papulankutja Road East, NGAANYATJARRA-GILES
Criminal Listing
10:00am BROWN, Katie Wanpiti Courtroom
10:00am GILES, Andrew Travis Courtroom
10:00am GILES, Jade Courtroom
10:00am JACKATEE, Ross Courtroom
10:00am LANE, Nelson Courtroom
10:00am MITCHELL, Lawrence Courtroom
10:00am MOKETARINJA, Nariva Courtroom
10:00am RICHARDS, Elfreda Winsome Courtroom
10:00am ROBERTS, Gary Courtroom

No Civil Listing for Today.

Broome Courthouse
Hamersley Street, BROOME
Criminal Listing
9:00am BOXER, Marjorie Martina Court Room 1
9:00am CHEINMORA, Delphine Court Room 1
9:00am COX, Deanne Joyce Court Room 1
9:00am KARADADA, Moses Luke Court Room 1

Civil Listing
Combined West Kimberley
9:00am ADAMSON v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 69 2020 Court Room 1
9:00am MANADO v Department of Transport EDL 52 2019 Court Room 1

Bunbury Courthouse
3 Stephen Street, BUNBURY
Criminal Listing
10:00am BUDD, Eric Michael Court Room 1
10:00am BUNTING, Robert Shawn Court Room 1
10:00am BUTLER, Nicholas James Court Room 1
10:00am GEORGE, Sarah Louise Court Room 1
10:00am GIBSON, Gregory Peter Court Room 1
10:00am GOBBERT, Paul Lindsay Court Room 1
10:00am HAJI NOOR, Devante Reece Court Room 1
10:00am ILOSKI, Kris Court Room 1
10:00am MEOTTI, Ashley Robert Court Room 1
10:00am MICHAEL, Corey Stephen Court Room 1
10:00am MILNE, Brian Robert Court Room 1
10:00am PARKER, Matthew John Court Room 1
10:00am PUGH, Taylor James Court Room 1
10:00am SHARMA, Andrew Mahadeo Court Room 1
10:00am TE HIKO, Alana Court Room 1
10:00am WALSH, Sean Michael Court Room 1

Civil Listing
Combined Court - Bunbury
10:00am GUY v KELLY RSTN 161 2020 Court Room 3
10:00am HOOTON v SIMPSON RSTN 793 2019 Court Room 3
10:00am STODDART v JOHNSON MINOR 783 2019 Court Room 3
10:00am WARREN & Anor v EXELBY RSTN 134 2020 Court Room 3
9:30am ANDEL PLUMBING & GASFITTING v DOMENICA CTC 344 2020 Court Room 3
9:30am BALLANTYNE v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 361 2020 Court Room 3

Busselton Court House
12 Stanley Street, BUSSELTON
Criminal Listing
9:30am LYNCH, Stephen John William Court Room 2

Civil Listing
Trial Court
9:30am CAPE TO CAPE EXCAVATIONS PTY LTD v BISHOP GCLM 103 2020 Court Room 2
9:30am THE OWNERS OF FRESHWATER LAKES SURVEY STRATA PLAN NO 45229 v SZCZUCKI & Anor MINOR 28 2020 Court Room 2
9:30am THREADGOLD ARCHITECTURE PTY LTD v Fish & Anor GCLM 279 2019 Court Room 2

Central Law Courts
501 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
10:00am ABDULLAH, Angus Bernard 4 - 42
10:00am ABRAHAM, Mariah Connie Fiona 4 - 42
10:00am ABRAHAM, Samuel Anthony 4 - 42
10:00am ABSON, Brandon Kenneth Geoffrey 4 - 41
10:00am ADAMS, Juanita Carmel 4 - 41
10:00am ADEN, Fartun M 4 - 41
10:00am ANDERSON, Joshua Paul James 4 - 42
10:00am ANTONELLI, Francesca Merissa 5 - 52
10:00am ASHCROFT, Chad William 4 - 41
10:00am ASHMAN, Troy Eric Howard 5 - 55
10:00am ATKINSON, Garth Peers 5 - 52
10:00am AYDIN, Figen 4 - 41
10:00am BAGER, Kayla Anne Kent 5 - 55
10:00am BANNON, Wade 5 - 52
10:00am BEH, Beng Hooi 4 - 42
10:00am BEKA, Josip (via video link) 5 - 57
10:00am BLURTON, Frederick Damien 4 - 41
10:00am BODDINGTON, Doneice Alexis 5 - 52
10:00am BOYD, Riley William 4 - 41
10:00am BOYD, Riley William 4 - 41
10:00am BOYES, Nathan James 4 - 42
10:00am BRAMS, Shane David 5 - 52
10:00am BROPHO, Eli Leroy 5 - 57
10:00am BUCKTON, Casey Louise 4 - 41
10:00am BURKE, Lauren Maree 5 - 55
10:00am CHEAIB, Sami (via video link) 5 - 57
10:00am CLINCH, Vernon Maxwell 4 - 42
10:00am COLLARD, Rebecca Kay 4 - 41
10:00am COOPER, Charlie Raymond Keith 5 - 52
10:00am COOPER, Leslie William 4 - 42
10:00am CRONE, Rebecca Susan 4 - 42
10:00am CURTIN, Wayne Alan (via video link) 5 - 57
10:00am DI CANDILO, Robert Bradley (via video link) 5 - 57
10:00am DICKINSON, Jordan James 4 - 41
10:00am DO, Trong Phuc 5 - 55
10:00am DOUGLAS, Todd William 4 - 42
10:00am DUFF, Tayla Lesley 5 - 55
10:00am DUFF-NARRIER, Joshua Jeremy 4 - 41
10:00am DUXBURY, Brian Allen 4 - 42
10:00am FILOSE, Anthony Jude 5 - 57
10:00am FLICK, Nathan Leo 4 - 41
10:00am GARLETT, Sharon Claire 5 - 52
10:00am GEYER, Charmaine Lee 4 - 41
10:00am GORDON, Trent Nathan (via video link) 4 - 41
10:00am GOVEDARICA, Bozidar 5 - 55
10:00am GVOZDICH, Crystel Robin 4 - 41
10:00am HANNINGTON, Ian Phillip Brian 5 - 55
10:00am HANSEN, Bradley James 4 - 42
10:00am HARRIS, Georgina Tui 4 - 41
10:00am HAYES, Krystle 4 - 41
10:00am HEIJN, Jakan Matthew 4 - 41
10:00am HORTON, Blake Jayden Robert 5 - 55
10:00am HUMPHRIES, Brian Ricky Donald (via video link) 5 - 57
10:00am JALLOH, Clarence 4 - 41
10:00am JONES, Clem Ollie 5 - 55
10:00am KEARING, Percy James 4 - 41
10:00am KELLY, Jessie James Kitchener Stanley 4 - 42
10:00am KENA, Andi Dawood 5 - 52
10:00am KENNEDY, Shannon Wayed (via video link) 5 - 57
10:00am KHADKA, Sujan 4 - 41
10:00am KIERNAN, Brodie Adam (via video link) 5 - 57
10:00am KINSMAN, Michael Peter 4 - 42
10:00am KORCULANIC, Richard 5 - 55
10:00am LANZA, Luke Larry (via video link) 5 - 57
10:00am LE THI, Thuy 5 - 52
10:00am LOPEZ, Nelson 4 - 41
10:00am MANONAI, Korakot 5 - 55
10:00am MATHEW, Robert 4 - 42
10:00am MAY, Lois Cecillia 4 - 42
10:00am MCDONALD, Grantley Murray 5 - 55
10:00am MCGINLEY, Hamish Neil 5 - 52
10:00am MCGUIRE, Craig Johnathan 4 - 41
10:00am MCKAY, Aaron 4 - 41
10:00am MCKAY, Aaron 4 - 41
10:00am MICHAEL, Phillip James (via video link) 5 - 57
10:00am MILLER, Calaeb William Brett 5 - 57
10:00am MILLER, Tamatha Sharie 4 - 42
10:00am MIPPY, Luke 4 - 41
10:00am MUSTAFA, Nasser 4 - 42
10:00am MYERS, Jevyn Dharma 4 - 41
10:00am MYLES, James Gregory John (via video link) 5 - 57
10:00am NEPHA-RHEEM, Daniel Emor 5 - 52
10:00am NGUYEN, Tai Tan (via video link) 5 - 57
10:00am NORMAN, Bruce Gordon 4 - 41
10:00am OAKLEY-RYAN, Brandon David (via video link) 5 - 57
10:00am OHART, Claire Rose 4 - 41
10:00am PARSONS, Kandice Lorelle 5 - 52
10:00am PENGILLY, Damien William Roy (via video link) 5 - 57
10:00am PRINCIPE, Riccardo 5 - 55
10:00am PRIOR, Edward James 5 - 52
10:00am QUARTERMAINE, Thomas Kahil 4 - 42
10:00am QUIGLEY, Warren John 4 - 42
10:00am RASHID, Chaudhary Hasnain (via video link) 5 - 55
10:00am RUSH, Hayden Charles 5 - 52
10:00am RYDER, Robert Edward 5 - 55
10:00am TAYLOR, Andrew Trevor 5 - 57
10:00am TOASE, Michael Robert 4 - 41
10:00am TREBY, Alexander Milton (via video link) 5 - 57
10:00am TURNBULL, Michael Cameron 4 - 42
10:00am VANDYK, Nathan Philip 4 - 41
10:00am WARD, Benjamin Thomas 4 - 41
10:00am WASS, Aidan Brian 4 - 42
10:00am ZAMPOGNA, Caileb Aaron 4 - 41
10:00am ZAMPOGNA, Caileb Aaron 4 - 41
11:00am DYER, Marc Krackars 3 - 35
11:00am LYNCH, Jodi Marie 3 - 35
11:00am MASTROPIERRO, Domenico 3 - 35
11:00am POTT, Daniel Allan 3 - 35
11:00am TIN, Simon Patrick 3 - 35
2:15pm KAMENICA, Dzenan (via video link) 5 - 57
9:30am AL AAMMOUD, Anmar Abdul Ali Salem 3 - 32
9:30am ALLEN, Mathew James (via video link) 3 - 31
9:30am ANGOK, Luois Deng Mau Deng 3 - 31
9:30am AUCKRAM, Sloan Zen Wallace 3 - 32
9:30am AVICE DEMAY, Gabrielle Louise 5 - 52
9:30am AWANG, Ahmad Fahmi Hamad (via video link) 3 - 31
9:30am AXON, Tony William 3 - 38
9:30am BALLEY, Seiyinlee Min Zhi Ishola 4 - 41
9:30am BECKETT, Sean Adrian 3 - 32
9:30am BEEKMAN, Andrew Peter 3 - 31
9:30am BENNELL, Brodie Benjamin (via video link) 3 - 32
9:30am BENNELL, Brodie Benjamin (via video link) 3 - 32
9:30am BLURTON, Travis Leigh 4 - 41
9:30am BOLTON, Shane Ralph 3 - 38
9:30am BOWTELL LLOYD, Melisa Mary 3 - 38
9:30am BRADLEY, Jason Peter 3 - 31
9:30am BROCK, Brian Anthony 3 - 31
9:30am BROWN, Renae Ellen 3 - 31
9:30am BURNETT, Natalie 3 - 32
9:30am BURTON, Robert Paul (via video link) 3 - 31
9:30am CERFONTEYN, Quaanita 4 - 41
9:30am CHITUBURA, Manail 3 - 32
9:30am CLINCH, Bradley Dean (via video link) 4 - 41
9:30am COLBUNG, Robert Dinny Larry 3 - 38
9:30am COLE, Christopher Damien (via video link) 3 - 31
9:30am COMEAGAIN, Hesten Charles Blair (via video link) 3 - 31
9:30am COX, Stephanie Shanice (via video link) 5 - 57
9:30am CRAWFORD, Mark James 3 - 31
9:30am DAVIES, Glen William Graham 3 - 31
9:30am DENG, Ayuel 3 - 31
9:30am DICKIE, Dillon Wade 3 - 31
9:30am D'URBANO, Thomas 3 - 31
9:30am EDGILL, Cassandra Marie (via video link) 5 - 57
9:30am EGAN, Chay Peter (via video link) 3 - 31
9:30am EHELEPOLA, Ravinda Rw 3 - 31
9:30am ENBOM, Haydn Ross 3 - 31
9:30am FERGUSON, Lionel Dennis 3 - 32
9:30am FLENTJAR, Shaun James 3 - 32
9:30am FOSTER, Lauren Mary 3 - 32
9:30am FOSTER, Lauren Mary 3 - 32
9:30am GRAZIANO, Mason Paul 3 - 32
9:30am GREGORY-WINCH, Jordan John 3 - 32
9:30am GULLOTTI, Daniella Louise (via video link) 5 - 57
9:30am HAINES, Jake Phillip 3 - 32
9:30am HOOD, Ali 3 - 38
9:30am HOOK, Lee Richard 3 - 32
9:30am HRSTIC, Shane Michael 3 - 31
9:30am IRONMONGER, Clint Michael 3 - 31
9:30am JACKAMARRA, Faye Annette (via video link) 3 - 32
9:30am JARVIS, Glen Howard 3 - 31
9:30am JAWORSKI, James Donald 3 - 32
9:30am JIM, Siti Badriah Binte 5 - 57
9:30am JOHNS, Marlon Michael 3 - 31
9:30am JONES, Garry Ivan (via video link) 3 - 32
9:30am JONES, Justine Ann Louise 3 - 32
9:30am JOOSTEN, David Peter 3 - 38
9:30am KARAKAYA, Yusuf 3 - 31
9:30am KELLY, Brendan Brett 3 - 31
9:30am KELLY, Carl Denis 3 - 38
9:30am LLOYD, Joanne Marie 3 - 31
9:30am LUKO TUNGULA, Isaac 3 - 32
9:30am LYNN, Eoghan Pierce 3 - 31
9:30am MALIYA, Mary Achiro (via video link) 5 - 52
9:30am MARSDEN, Caleb James 3 - 32
9:30am MARSHALL, Dale James 3 - 31
9:30am MCLURE, Glen Lindsay 3 - 31
9:30am MILLER, Kevin John (via video link) 5 - 57
9:30am MOHAMED, Abdirahman Osman 3 - 38
9:30am MOWAT, Luke Thomas 3 - 31
9:30am MOZA, Alexander (via video link) 3 - 32
9:30am MUNDABI, Manie Exauce Josue 3 - 31
9:30am NARRIER, Bonnie Jean (via video link) 5 - 57
9:30am NEEDHAM, Ryan Brett (via video link) 3 - 31
9:30am NGUYEN, Diem Thi (via video link) 5 - 57
9:30am NJANA, Charlie 3 - 31
9:30am NONIS, Daryl John-Paul (via video link) 3 - 32
9:30am O'DRISCOLL, Matthew John (via video link) 3 - 32
9:30am O'LOUGHLIN, Aaron Brett 3 - 31
9:30am ORRELL, Lisa Jan 3 - 38
9:30am PAGE, Kortney (via video link) 5 - 57
9:30am PARNELL, Brenden (via video link) 3 - 32
9:30am PARNELL, Robert Fredrick (via video link) 5 - 57
9:30am PARTRIDGE, Abbey Lee 3 - 32
9:30am PENNY, Angela Lee 3 - 31
9:30am PORTER, Christopher Ryan 3 - 32
9:30am RANDALL, Nathan Troy 3 - 31
9:30am RAVIPINTO, Shantelle Krystal 3 - 32
9:30am RODGERS, Aaron Craig (via video link) 3 - 32
9:30am RONZITTI, Nicholas 3 - 32
9:30am RUTHERFORD, Edward Matthew (via video link) 3 - 31
9:30am SAPKAROSKI, Roxanna (via video link) 4 - 41
9:30am SAWYER, Natasha Marie 3 - 32
9:30am SEBO, Aaron Philip 3 - 31
9:30am SIMPSON, Brandon Harold (via video link) 3 - 32
9:30am SINCLAIR, David Clyde 3 - 31
9:30am SLATER, Aaron Mathew (via video link) 3 - 31
9:30am SLATER, Alan John (via video link) 5 - 57
9:30am SMIRK, Emma Louise 3 - 31
9:30am SMITH, Bradley William Derek 3 - 32
9:30am SPOUSE, Matthew John (via video link) 4 - 41
9:30am TAMANG, Samrat 5 - 52
9:30am TASSONE, Jason 3 - 32
9:30am TAYLOR, Russell John (via video link) 3 - 31
9:30am THOMPSON, Steven Phillip (via video link) 3 - 32
9:30am UGLE, Charles Jonathan Paul (via video link) 3 - 32
9:30am UGLE, Charles Jonathan Paul (via video link) 3 - 32
9:30am WADE, Robert William 3 - 31
9:30am WANG, Yan 3 - 32
9:30am WATTS, Caitlan Rae 3 - 31
9:30am WESTLAKE, Jamie Phillip (via video link) 5 - 57
9:30am WOODS, Boyden Peter Ashley 3 - 31
9:30am YARWOOD, John Timothy (via video link) 3 - 31

Civil Listing
Applications/Trial
10:15am BALL v WILLIAMS & Anor RSTN 10649 2018 8 - 81
10:15am ABDULAZIZ v DAVIES & Anor RSTN 5745 2020 8 - 81
10:15am HUNTER v MYERS & Anor RSTN 7143 2020 8 - 82
10:15am MYERS & Anor v HUNTER RSTN 6991 2020 8 - 82
10:15am Romanowska v Housing Authority RSTN 15310 2016 8 - 81
9:30am AGAPIS v SHEN RSTN 8262 2020 8 - 81
9:30am ALPHABET DESIGNS PTY LTD v EGERTON-WARBUTON MINOR 6548 2020 8 - 82
9:30am FERRARI v KNOX RSTN 8286 2020 9 - 92
9:30am Hemmett v VH and MG Imports PTY LTD trading as Market Direct Campers (via audio link) CTC 225 2014 8 - 81
9:30am JOHNSTON v JOHNSTON RSTN 8328 2020 8 - 82
9:30am LAWSON v FLETCHER PLND 7272 2020 8 - 81
9:30am LIGHT APPLICATION PTY LTD v MACDONALD CTC 8098 2020 9 - 92
Callover
9:30am CLAYTON v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 7662 2020 3 - 38
9:30am STUART v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 8333 2020 3 - 38
Chambers Sitting
9:00am BHATTI v GEDWIA GCLM 4605 2020 Chambers
9:00am D'CRUZE v TUBBY & Anor RSTN 8175 2020 Chambers
9:00am FRASER v PLOUDIAS RSTN 8198 2020 Chambers
9:00am GROPPOLI & Anor v DELSTRAT PTY LTD GCLM 1336 2020 Chambers
9:00am HENRY v ALAFADI GCLM 13908 2018 Chambers
9:00am LIM v TRAN (Appearance not required) RSTN 7652 2020 Chambers
9:00am PINZON v FEEHAN & Anor GCLM 1187 2020 Chambers
9:00am Pioneer Credit Solutions Pty Ltd v Jayasuria GCLM 5846 2017 Chambers
9:00am RODAN v PRIEST RSTN 8245 2020 Chambers
9:00am STELLAR LIVING LTD v PEHLIC (Appearance not required) RSTN 7640 2020 Chambers
9:00am TAY & Anor v PARK & Ors (Appearance not required) RSTN 7793 2020 Chambers
9:00am TIMBOLI v COLES RSTN 8195 2020 Chambers
Pre-Trial Conference
10:00am BANILA PTY LTD T/AS WESTERN FREIGHT SERVICES (ACN 096 553 721) v R.M BURNS & B.R SMOOTHY ABN 19 054 472 518 GCLM 10455 2019 7 - 7.1
10:00am VAZARI PTY LTD ATF VAZARI TRUST TRADING AS VASILE BUILD v JIANG CTC 6341 2020 7 - 7.3
9:00am ALSHAMI v NGUYEN & Anor RSTN 7891 2020 7 - 7.2
9:00am HOLLOWAY v S. V. HAOUST PTY LTD T/AS GO WEST GCLM 6362 2020 7 - 7.1
9:30am NGUYEN & Anor v ALSHAMI RSTN 7939 2020 7 - 7.2
Residential Tenancies
11:00am CHAN v ALOMARI & Ors RSTN 8131 2020 7 - 71
11:00am TAN & Anor v EGAN RSTN 8278 2020 7 - 71
9:30am BLACKSHAW v MESTRIC RSTN 7585 2020 7 - 71
9:30am DRAPER & Anor v MCGREEVY RSTN 3 2020 7 - 71
9:30am ERCEG & Anor v BARTLER RSTN 7916 2020 7 - 71
9:30am HATTAR v NOLAN RSTN 8210 2020 7 - 71
9:30am KRAJANCICH v BAKER RSTN 8166 2020 7 - 71
9:30am LAZUARDI & Anor v Howard & Anor RSTN 8126 2020 7 - 71
9:30am SINGH & Ors v ARNOLD RSTN 8296 2020 7 - 71
9:30am THOMAS & Anor v EDWARDS RSTN 8364 2020 7 - 71
9:30am TRIMBOLI v UGLE RSTN 8258 2020 7 - 71

Collie Courthouse
43A Wittenoom Street, COLLIE
Criminal Listing
10:00am CAIN, Ashleigh Vasse Court Room 1
10:00am COCKIE, Trevor Graham Court Room 1
10:00am DYE, Jack Court Room 1
10:00am HART, Gary Wayne Court Room 1
10:00am HART, Jordan Lee Court Room 1
10:00am KHAN, Kirrie Lee Court Room 1
10:00am LE-PAGE, Jamie Kenneth Frederick Court Room 1
10:00am STRAHAN, Keren Court Room 1
10:00am VINTON, Shayla Lee Court Room 1
10:00am WATSON, Dylan Court Room 1

No Civil Listing for Today.

Fremantle Courthouse
8 Holdsworth Street, FREMANTLE
Criminal Listing
10:00am DELANEY, Jared Patrick Court Room 1

Civil Listing
Miscellaneous Civil
10:00am DELNATTE & Anor v STEWART RSTN 366 2020 Court Room 2
10:00am WARDA v E.COMPTON & B.Z MOORE CTC 246 2020 Court Room 2
9:30am ARCANE GROUP PTY LTD v RADULOVICH CTC 626 2020 Court Room 2
9:30am CASAS v WORLD EXPEDITIONS CTC 651 2020 Court Room 2
9:30am CROMMELIN & Anor v O'SULLIVAN RSTN 712 2020 Court Room 2
9:30am HARGRAVES v GROVES GCLM 947 2019 Court Room 2
9:30am KNIGHT & Anor v WELLS & Anor RSTN 617 2020 Court Room 2
9:30am OUTDOOR ALFRESCO KITCHENS PTY LTD v STRAUSS CTC 530 2020 Court Room 2
9:30am TREASURE v Colley & Anor GEN 675 2020 Court Room 2
9:30am WELLS & Anor v KNIGHT & Anor RSTN 621 2020 Court Room 2
Trial Court
10:00am BETTS v REYNOLDS RSTN 596 2020 Court Room 1

Geraldton Courthouse
15 Marine Terrace, GERALDTON
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Miscellaneous Civil
9:30am S&K ELECTRICAL CONTRACTING PTY LTD v LAURENT, GERALD T/AS GERRY'S HOME MAINTENANCE AND RENOVATIONS MINOR 482 2018 Courtroom 3
9:30am S&K ELECTRICAL CONTRACTING PTY LTD v LAURENT, GERALD T/AS GERRY'S HOME MAINTENANCE AND RENOVATIONS MINOR 493 2018 Courtroom 3
9:30am S&K ELECTRICAL CONTRACTING PTY LTD v LAURENT, GERALD T/AS GERRY'S HOME MAINTENANCE AND RENOVATIONS MINOR 519 2018 Courtroom 3
9:30am WATT v WALKER & Anor RSTN 40 2019 Courtroom 3
9:30am YOUNG v RYDER RSTN 273 2019 Courtroom 3
Residential Tenancies
10:30am DESERT BLUE CONNECT v COMEAGAIN RSTN 207 2020 Courtroom 3
10:30am FEINAUER & Anor v INDICH RSTN 203 2020 Courtroom 3
10:30am FRIEDAUER v CASEY RSTN 205 2020 Courtroom 3
10:30am GIRLING & Anor v CHULUNG RSTN 200 2020 Courtroom 3
10:30am HOUSING AUTHORITY v MONGOO RSTN 175 2020 Courtroom 3
10:30am HOUSING AUTHORITY v THOLEN RSTN 176 2020 Courtroom 3
10:30am LIEW v WEBB & Anor RSTN 206 2020 Courtroom 3
10:30am MLADENOV v DALGETY RSTN 33 2020 Courtroom 3

Halls Creek Police Station
Lot 68, Great Northern Hwy, HALLS CREEK
Criminal Listing
9:00am JUGARI, John Jnr (via video link) Police Station Courtroom
9:00am KIM, Phillip Police Station Courtroom
9:00am LEAHY, Desmond Junior Police Station Courtroom
9:00am MALO, Kayde Police Station Courtroom
9:00am NUNGATCHA, Kevin James Police Station Courtroom
9:00am SKEEN, Vincent Edward Police Station Courtroom
9:00am WEIN, Henry Andrew Police Station Courtroom
9:00am YEEDA, Robin Police Station Courtroom
9:30am GORDON, Graham Police Station Courtroom

No Civil Listing for Today.

Joondalup Courthouse
21 Reid Promenade, JOONDALUP
Criminal Listing
10:00am AUSTIN, Simone Faye Courtroom 1
10:00am BASTIN, Michelle Jeanne Rosemary Courtroom 1
10:00am BELL, Michael George Courtroom 1
10:00am BORE, Jarred Lloyd Courtroom 1
10:00am BURNSIDE, Josh David (via video link) Courtroom 1
10:00am CAMERON, Trent Ian Courtroom 1
10:00am COLLINS, Cameron David Courtroom 1
10:00am GARCIA, Anthony Patrick Courtroom 1
10:00am HENDEN, Stephanie Anna Courtroom 1
10:00am HINE, Darren Alexander Courtroom 1
10:00am HOSKIN, Catherine Barbara Courtroom 1
10:00am IRVINE, Brett Courtroom 1
10:00am KRAKOUER, Ashton Clinton Courtroom 1
10:00am LONG, Shannon Roy Courtroom 1
10:00am MARSHALL, Bradley Geoffrey Courtroom 1
10:00am MCCOMISH, Allan Donald Courtroom 1
10:00am POULSEN, Carl William Courtroom 1
10:00am ROBSON, Benjamin Pierce Courtroom 1
10:00am SPICER, Scott Gregory Courtroom 1
10:00am TAYLOR, Allan Patrick Junior Courtroom 1
9:30am ABBOTT, Simon Christopher Courtroom 2
9:30am ADDISON, Mark James Courtroom 2
9:30am AITON, David Thomas (via video link) Courtroom 2
9:30am AKUT AKUT, Deng Panchol Courtroom 2
9:30am ANDRZEJEWSKI, Patrick (via video link) Courtroom 2
9:30am BAILEY, Adam Clifford Courtroom 2
9:30am BANNISTER, Astrid Jane Courtroom 2
9:30am BARNARD, Mervyn Edward Courtroom 2
9:30am BARNES, James Harrison Courtroom 2
9:30am BEATTIE-SIBLEY, Cade Malcolm Courtroom 2
9:30am BERKY, Jordan Martin (via video link) Courtroom 2
9:30am BERTASSO, Dean Anthony Courtroom 2
9:30am BOWEY, Deborah Leah Courtroom 2
9:30am BURNS, Mandi Jaye (via video link) Courtroom 2
9:30am CLARK, Hoani Arnold Courtroom 2
9:30am CROSS, Laura Dorothy Courtroom 2
9:30am DONOHOE, Ryan John Courtroom 2
9:30am DRAGON-REIMERS, Taymon John Courtroom 2
9:30am DRAGON-REIMERS, Taymon John Courtroom 2
9:30am DUFFY, Fallon Rae Courtroom 2
9:30am EGAN, Paul Stuart Courtroom 2
9:30am FREEMAN, Tegan-Maree Christine (via video link) Courtroom 2
9:30am FREEMAN, Tegan-Maree Christine (via video link) Courtroom 2
9:30am HAYMAN, Nicola (via video link) Courtroom 2
9:30am ILICH, Brock David (via video link) Courtroom 2
9:30am INDICH, Lynton Neil Courtroom 2
9:30am JUNG, Dylan Thomas Courtroom 2
9:30am KAITSE, John Christian Courtroom 2
9:30am KUTASI, Istvan Courtroom 2
9:30am LOTT, Adam Michael Courtroom 2
9:30am MAUGER, Leigh Catherine Courtroom 2
9:30am MCDOUGALL, Daniel Shayne Courtroom 2
9:30am MCGAUGHEY, Tayzah Whetu Courtroom 2
9:30am MCVEE, Gregg Stephen (via video link) Courtroom 2
9:30am MELLOR, Isobel Karoline Courtroom 2
9:30am MUCCILLI, Michael Raymond Courtroom 2
9:30am NARKLE, Aaron Michael (via video link) Courtroom 2
9:30am O'CONNOR, Ivan Joseph Courtroom 2
9:30am O'DRISCOLL, Ger (via video link) Courtroom 2
9:30am OLDS, Tyler Christopher Courtroom 2
9:30am PAROCI, Adam Lou Courtroom 2
9:30am PATCHING, Travis John Courtroom 2
9:30am PERCEY, Timothy Courtroom 2
9:30am PHILLIPS, Jason Craig (via video link) Courtroom 2
9:30am PICKAVANCE, Mathew William Courtroom 2
9:30am PROCTER, Nicholas Arthur Courtroom 2
9:30am ROSE, Nicola Janine Courtroom 2
9:30am SCIBERRAS, Geena Mary Courtroom 2
9:30am SINTON, David Michael Courtroom 2
9:30am SMITH, Tonya Pearle Courtroom 2
9:30am STOCKTON-SMITH, Claire Courtroom 2
9:30am THOM, Jake Leon Courtroom 2
9:30am TORRES, Nathan Oliver Conde Courtroom 2
9:30am VO, Ken Courtroom 2
9:30am WALLACE, Kiefer Mark Courtroom 2
9:30am WALLBANK, Amber Courtroom 2
9:30am WYATT, Mahia Hone Junior Courtroom 2
9:30am YESBERG, Anthony Ross Courtroom 2
9:30am ZACHARKO, Jarrod Nicholas Courtroom 2

Civil Listing
Residential Tenancies
9:00am BAKKER & Anor v NUGENT & Anor RSTN 1282 2020 Courtroom 4
9:00am FEIERABEND v FRANCIS RSTN 1286 2020 Courtroom 4
9:00am FITZPATRICK v DING RSTN 1110 2020 Courtroom 4
9:00am HILLARY & Anor v POTGIETER (via audio link) RSTN 1300 2020 Courtroom 4
9:00am KERAI v SHERLOCK & Anor RSTN 1297 2020 Courtroom 4
9:00am O'BRIEN & Anor v SPRIGGS & Anor RSTN 1266 2020 Courtroom 4
9:00am RICHARDSON v ANGEL RSTN 1194 2020 Courtroom 4
9:00am RODEB COMPANY PTY LTD v RALPH MINOR 559 2019 Courtroom 4
9:00am SCHWEIZER v VAN DER MERWE & Anor RSTN 1291 2020 Courtroom 4
9:00am SMITHERS & Anor v ROWLES RSTN 1223 2020 Courtroom 4
9:00am WILL & Anor v SHAH & Anor RSTN 1250 2020 Courtroom 4
9:00am ZHANG v HYMAN RSTN 1290 2020 Courtroom 4

Jurien Bay Police Station
Bashford St (cnr Batt St), JURIEN BAY
Criminal Listing
10:00am LAMBERT, Dean Richard Jurien Police Station Court Room
10:00am MILLWARD, Shanan Ann Jurien Police Station Court Room
10:00am ROWLES, Ronell Jurien Police Station Court Room
10:00am WEATHERALD-FORD, Royce Allan Jurien Police Station Court Room

No Civil Listing for Today.

Kalgoorlie Courthouse
208 Hannan Street, KALGOORLIE
Criminal Listing
10:00am ASHWIN, Nicholas Austin Lee Court 3 Magistrates Court
10:00am BATTY, Bud Harold Court 3 Magistrates Court
10:00am BUCHANAN, Joshua Thomas Court 3 Magistrates Court
10:00am CHAMPION, Beverley Ann Court 3 Magistrates Court

No Civil Listing for Today.

Karratha Courthouse
Balmoral Road, KARRATHA
Criminal Listing
9:00am AUBREY, Conrad Brent James Courtroom 2
9:00am BOONGA, Deanna Courtroom 2
9:00am COLE, Ian Stuart Courtroom 2
9:00am DEMPSTER, Mable Rita Courtroom 2
9:00am EDWARDS, Flint Geoffrey Courtroom 2
9:00am HUBERT, Aaron Travis (via video link) Courtroom 2
9:00am LOCKYER, Morgan Shane (via video link) Courtroom 2
9:00am LOCKYER, Morgan Shane (via video link) Courtroom 2
9:00am MCCONNELL, Christopher Courtroom 2
9:00am MOURAMBINE, Peta Liouse Courtroom 2
9:00am NAMOK-KENNEDY, Jarkaylah Coral Fay Anne Courtroom 2
9:00am O'REILLY, John Patrick Courtroom 2
9:00am ROSSI, Arcangelo Courtroom 2
9:00am RYAN, Greg (via video link) Courtroom 2
9:00am SEELANDER, Kevin Rodney John Courtroom 2
9:00am WALKER, Jonathon Courtroom 2
9:00am WALKER, Jonathon Courtroom 2
9:00am WALLY, Warren Bradley Courtroom 2
9:00am WILSON, Jonathon Clive (via video link) Courtroom 2
9:00am WINGO, Aaron Courtroom 2
9:00am WITHNALL, William John (via video link) Courtroom 2

No Civil Listing for Today.

Kununurra Courthouse
94 Coolibah Drive, KUNUNURRA
Criminal Listing
9:00am ROBERTS, Teagan Jacqueline (via video link) Court Room 1

No Civil Listing for Today.

Leeman Police Station
Morcombe Road, LEEMAN
Criminal Listing
9:30am CRUTCHER, Robbie Wayne Police Station Courtroom
9:30am DAVIS, Phillip Perry Police Station Courtroom
9:30am DONOVAN, Terence James Police Station Courtroom
9:30am DUNNING, Brendon John Police Station Courtroom
9:30am LENNARD, Maxwell William Police Station Courtroom
9:30am TRAN, Van Vinh Police Station Courtroom
9:30am ZOLEZZI, Matthew Angelo Police Station Courtroom

No Civil Listing for Today.

Mandurah Courthouse
333 Pinjarra Road, MANDURAH
Criminal Listing
9:30am BASSETT, Lisa Amelia Marie Courtroom 1
9:30am DAVENPORT, Benjamin Courtroom 1
9:30am LAVERCOMBE, Dallas Scott Courtroom 1
9:30am SCHNEIDER, Aidan John Courtroom 1
9:30am SCHNEIDER, Aidan John Courtroom 1

Civil Listing
Combined Court
9:30am BAKER v INGRAM MINOR 990 2019 Courtroom 1
9:30am BUNTER v FARTHING & Anor RSTN 474 2020 Courtroom 1
9:30am CHINDEDZA v Syfat Pty Ltd CTC 1132 2019 Courtroom 1
9:30am DALELINE PTY LTD (ABN:31100891058) v SEACHANGE REALTY RENT SHOP PTY LTD MINOR 520 2019 Courtroom 1
9:30am DALELINE PTY LTD (ABN:31100891058) v SEACHANGE REALTY RENT SHOP PTY LTD MINOR 713 2019 Courtroom 1
9:30am DALELINE PTY LTD (ABN:31100891058) v SEACHANGE REALTY RENT SHOP PTY LTD (ACN:160499230) MINOR 518 2019 Courtroom 1
9:30am DALELINE PTY LTD (ABN:31100891058) v SEACHANGE REALTY RENT SHOP PTY LTD (ACN:160499230) MINOR 593 2019 Courtroom 1
9:30am DALELINE PTY LTD (ABN:31100891058) v SEACHANGE REALTY RENT SHOP PTY LTD (ACN:160499230) MINOR 594 2019 Courtroom 1
9:30am ELIZABETH S STREMPEL v ROBINS CTC 440 2020 Courtroom 1
9:30am FOGARTY v ROBINSON RSTN 414 2020 Courtroom 1
9:30am HAMILTON & Anor v HEMMINGS RSTN 416 2020 Courtroom 1
9:30am LEE & Anor v HOLM'S MAINTENANCE CTC 379 2020 Courtroom 1
9:30am LITTLE v Department Of Transport EDL 472 2020 Courtroom 1
9:30am Macek v HENRY GCLM 1025 2019 Courtroom 1
9:30am MAXWELL v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 88 2020 Courtroom 1
9:30am NITA HOLDINGS PTY LTD v SEACHANGE REALTY RENT SHOP PTY LTD MINOR 509 2019 Courtroom 1
9:30am PRICE v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 476 2020 Courtroom 1
9:30am PRINCI & Anor v STUART & Anor PLND 417 2020 Courtroom 1
9:30am SWEENEY v H & N PERRY REAL ESTATE & Anor RSTN 458 2020 Courtroom 1
9:30am TINDALE v GUEST CONCIERGE CTC 264 2020 Courtroom 1
9:30am WARREN v THORNE RSTN 452 2020 Courtroom 1
9:30am YOUNG v HUTCHISON RSTN 435 2020 Courtroom 1
Miscellaneous Civil
9:00am HENDERSON v WEST RSTN 475 2020 Courtroom 2
9:00am HOUSING AUTHORITY v MORRISON RSTN 154 2020 Courtroom 2
9:00am LAMPARD & Anor v ONN & Anor RSTN 473 2020 Courtroom 2
9:00am LIN v VINCENT RSTN 478 2020 Courtroom 2

Meekatharra Magistrates Court
Savage Street, MEEKATHARRA
Criminal Listing
9:30am ABBOTT, Jake Bruce Lee Meekatharra Court Room 1 Meekatharra Magistrate Court V/C
9:30am CORBETT, Justin Meekatharra Court Room 1 Meekatharra Magistrate Court V/C
9:30am GILBERT, Ethan Meekatharra Court Room 1 Meekatharra Magistrate Court V/C
9:30am GINGER, Christopher George Meekatharra Court Room 1 Meekatharra Magistrate Court V/C
9:30am HUBERT, Kyla Karen Meekatharra Court Room 1 Meekatharra Magistrate Court V/C
9:30am JACKMAN, Caiston Carl Meekatharra Court Room 1 Meekatharra Magistrate Court V/C
9:30am JACKMAN, Gail Patricia Meekatharra Court Room 1 Meekatharra Magistrate Court V/C
9:30am JONES, Freddie Meekatharra Court Room 1 Meekatharra Magistrate Court V/C
9:30am PENNY, Joshua Kenneth Meekatharra Court Room 1 Meekatharra Magistrate Court V/C
9:30am ROBINSON, Dennis Callan Meekatharra Court Room 1 Meekatharra Magistrate Court V/C
9:30am WALLY, Corina Meekatharra Court Room 1 Meekatharra Magistrate Court V/C

No Civil Listing for Today.

Midland Courthouse
24 Spring Park Road, MIDLAND
Criminal Listing
9:30am AHMED, Hassanain Shahab Courtroom 1
9:30am BAAR, Erika Bridgett Courtroom 2
9:30am BAEHNISCH, Kyle Philip Stanley Courtroom 2
9:30am BARRETT-MOSES, Oscar James Valentine Courtroom 1
9:30am BARRIE, Jade-Maree Beth Courtroom 2
9:30am BATES-RATCLIFFE, Kurtis Barry Courtroom 2
9:30am BECKINGHAM, Ryan Corey Courtroom 1
9:30am BELL, Brett David Courtroom 2
9:30am BLACKMORE, Harrison Samuel Hunter Courtroom 2
9:30am BOXALL, Shanna Alyce Courtroom 2
9:30am CALYUN, Lindsay Nigel Courtroom 1
9:30am CHUANG, Anguei Aguek Courtroom 2
9:30am CLARKE, Darren Paul Courtroom 1
9:30am COLEMAN, Samantha Jane Courtroom 2
9:30am CREAM, Jade Charles Courtroom 1
9:30am DEAN, Carl Johnson Courtroom 2
9:30am DE'CARLI, Luke Andrew Courtroom 2
9:30am DEWAR, Kylie Ann Courtroom 1
9:30am DOUGLAS, Aaron Michael Courtroom 1
9:30am EADES, Damien Kevin Courtroom 2
9:30am EHLERS, Garry Edward Courtroom 2
9:30am FARRELL, Jolene Renae Courtroom 2
9:30am FERRAZ, Jared Mark Courtroom 2
9:30am FISHER, Lisa Michelle Courtroom 2
9:30am FONIATTI, Brianna Lee Courtroom 2
9:30am FORREST, Benjamin David Courtroom 1
9:30am GALMAZZI, Luca Micah Courtroom 2
9:30am GEARY, Colin James Courtroom 1
9:30am GOODISON, Lochlan Lionel Courtroom 1
9:30am GREEN, David Russell Courtroom 1
9:30am GRIMSHAW, Christopher Ron Courtroom 1
9:30am GUARDADO, Timothy Manuel Courtroom 2
9:30am GUNYAN, Edwin Courtroom 1
9:30am HANKIN, Brett Raymond Courtroom 2
9:30am HESLINGTON, Suzanne Ellen Courtroom 2
9:30am HIGGINS, Beau Anthony Courtroom 1
9:30am IOZZI, Tahlia Rose Courtroom 2
9:30am JETTA, Graham Wesley Courtroom 1
9:30am KENNEDY, Steven Dennis Courtroom 2
9:30am KING, Tinneil Ann Courtroom 2
9:30am KYNOCH, Scott Douglas Courtroom 1
9:30am LEOLAHI, Lily Victoria Etuata Ikinepule Courtroom 2
9:30am LOCKTON, Nicole Cherie Courtroom 2
9:30am MACMILLAN, Evelyn Pamela Courtroom 1
9:30am MAHER, Natasha Courtroom 2
9:30am MALATESTA, Peter Courtroom 2
9:30am MAY, Aaron Geoffrey Courtroom 1
9:30am MCCONCHIE, Douglas William Courtroom 2
9:30am MILIVOJEVIC, Nebojsa Courtroom 2
9:30am MOE, Bentley Lloyd Courtroom 1
9:30am MORRISON, Reberta Sharon-Lee Courtroom 2
9:30am NEWBERY, Christopher Noal (via video link) Courtroom 1
9:30am NEWMAN, Samantha Ann Courtroom 2
9:30am NOTHLING, Jacques Courtroom 1
9:30am OLIVER, Paul Adrian Courtroom 1
9:30am ORCHARD, Tanika Margaret Courtroom 1
9:30am ORMESHER, Hayden Malcolm Courtroom 2
9:30am OXLEY, Jennifer Julie Courtroom 2
9:30am PEDRETTI, John Robert Courtroom 2
9:30am PENN, Michael James Courtroom 2
9:30am PRIDDLE, Robert John Courtroom 1
9:30am PRIOR, Kurtley James Courtroom 2
9:30am PRYCE, Hayden Paul Courtroom 1
9:30am QUINN, Sandra Danielle Courtroom 1
9:30am RAYMOND, Aaron Lawrence Courtroom 1
9:30am RIGG, Stephen Corey Courtroom 1
9:30am RILEY, Xsavera Kimberley Courtroom 2
9:30am SAUNDERS, Frances May Courtroom 1
9:30am SCARLETT, Michael Cameron Courtroom 1
9:30am SEXTON, Bradley Luke Courtroom 1
9:30am SHERBORNE, Joel Thomas Courtroom 1
9:30am SMITH, Jeffery Clayton Courtroom 1
9:30am SMITH, Matthew James Courtroom 2
9:30am STARR, David Alexander Charles Courtroom 2
9:30am STEWART, Scott Mark Courtroom 2
9:30am THAPALIYA, Nilmani Courtroom 1
9:30am VINTEN, John Phillip Courtroom 2
9:30am WILD, Christopher Lee (via video link) Courtroom 1
9:30am WILLIAMS, Maxwell Mike Courtroom 1
9:30am WOODWARD, Aaron Markham Courtroom 1
9:30am YACOPETTI, Andrea Marie Courtroom 2

Civil Listing
Application before Registrar
9:00am Phillips v Perth Garage Door Company CTC 1926 2018 Registrars Chambers
Combined Court
9:30am AUSSIE WINDOW TINTING v DANIELE CTC 678 2019 Courtroom 2
9:30am MARTIN v ZILKENS LAWYERS CTC 699 2020 Courtroom 2
9:30am TARIQ v THOROGOOD MINOR 1199 2019 Courtroom 2
Traffic Court
9:30am BRIM PTY LTD T/F WESTWAY UNIT TRUST T/AS WESTWAY INTERNATIONAL v Dadkan Pty Ltd T/A BREWMART BREWING SUPPLIES GCLM 2059 2018 Courtroom 1

Moora Courthouse
Dandaragan Street, MOORA
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Application before Registrar
10:00am COVEK v PRIOR RSTN 13 2020 Courtroom 1

Narrogin Courthouse
Fortune Street, NARROGIN
Criminal Listing
2:00pm WALLAM, Gary Angus Courtroom 1

No Civil Listing for Today.

Newman Courthouse
Police Station, 48 Mindarra Drive, NEWMAN
Criminal Listing
9:30am BURKENHAGEN, Dylan Charles Courtroom

Civil Listing
Combined Court
9:00am PETERSON v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 125 2020 Courtroom
9:00am SAILOR v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 117 2020 Courtroom

Northam Courthouse
118 Wellington Street, NORTHAM
Criminal Listing
10:45am MIPPY, Dean Edward Court Room
10:45am RILEY, Ron Mac Court Room
7:30pm CHRISTIAN, Melissa Katherine the Courtroom
7:30pm INDICH, Darren Edgar the Courtroom
7:30pm MUNDY, Heath William the Courtroom
8:15pm COLLARD, Wyvern Everett the Courtroom

No Civil Listing for Today.

Rockingham Courthouse
15 - 17 Whitfield Street, ROCKINGHAM
Criminal Listing
2:15pm MATHER, Leanne Corin Courtroom 2
9:30am BARRETT, Darren Craig Courtroom 2
9:30am FARR, Zane Ambrose Mccullough Courtroom 2
9:30am FARRELL, Mark William Thomas Courtroom 2
9:30am GEE, Christopher Charles (via video link) Courtroom 2
9:30am GRACE, Wade Edward (via video link) Courtroom 2
9:30am GUMBO, Vusumuzi Courtroom 1
9:30am HALL, Rhys Patrick Courtroom 2
9:30am HOLLICK, Amon Jack (via video link) Courtroom 2
9:30am HOOPER, Benjamin Timothy Courtroom 1
9:30am HURKETT, Adam Michael Courtroom 2
9:30am JAKINS, Andrew Lawrence Courtroom 2
9:30am KEANE, James Walter (via video link) Courtroom 2
9:30am KEENAN, Allen John Courtroom 2
9:30am KELSON, Joshua Timothy (via video link) Courtroom 2
9:30am MADRUGA, Angela Emilia Courtroom 2
9:30am NETTLES, Aldine Wesley (via video link) Courtroom 2
9:30am PERRY, Donna Lee Courtroom 2
9:30am PINDER, Jason Richard Courtroom 2
9:30am REID, Thomas Mark Courtroom 2
9:30am SAZONOV, Morgan Fredrick Courtroom 2
9:30am THAKUR, Mala Courtroom 1
9:30am THOMAS, Michael Llewellyn Courtroom 2

Civil Listing
Trial Court
9:00am STEVENS v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 862 2020 Courtroom 1

South Hedland Courthouse
Justice Complex, Hawke Place, SOUTH HEDLAND
Criminal Listing
9:00am CARNAMAH, Rekisha Everlyn Brigitte Courtroom 1

No Civil Listing for Today.

Supreme Court Building
Stirling Gardens, PERTH
Criminal Listing
9:15am JONES, Owen Thomas (via video link) Court No. 6
9:15am THOMAS, Declan Sean (via video link) Court No. 6

No Civil Listing for Today.



Children's Court
Children's Court
160 Pier Street, PERTH
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
P and C General List
11:00am Not Published PC 72 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 372 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 570 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 571 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 572 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 189 2018 Court 5
11:00am Not Published PC 379 2019 Court 5
11:00am Not Published PC 380 2019 Court 5
11:00am Not Published PC 503 2019 Court 5
11:00am Not Published PC 153 2020 Court 5
11:00am Not Published PC 154 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 7028 2009 Court 5
9:00am Not Published PC 7029 2009 Court 5
9:00am Not Published PC 6219 2010 Court 5
9:00am Not Published PC 822 2012 Court 5
9:00am Not Published PC 1 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 2 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 84 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 621 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 622 2019 Court 5
9:01am Not Published PC 258 2007 Court 5
9:02am Not Published PC 3599 2010 Court 5
9:02am Not Published PC 322 2015 Court 5
9:02am Not Published PC 323 2015 Court 5
9:02am Not Published PC 324 2015 Court 5
9:02am Not Published PC 212 2018 Court 5
9:02am Not Published PC 216 2018 Court 5
9:02am Not Published PC 127 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 128 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 623 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 145 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 146 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 147 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 148 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 235 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 236 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 237 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 329 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 330 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 332 2020 Court 5
P and C Pre Hring Cnfrnce
2:30pm Not Published PC 2039 2006 Court 5
2:30pm Not Published PC 642 2019 Court 5
2:30pm Not Published PC 643 2019 Court 5
2:30pm Not Published PC 644 2019 Court 5
2:30pm Not Published PC 645 2019 Court 5
3:00pm Not Published PC 19 2018 Court 5
3:00pm Not Published PC 20 2018 Court 5
3:00pm Not Published PC 21 2018 Court 5
3:00pm Not Published PC 10 2019 Court 5
P and C Trial
10:00am Not Published PC 754 2018 Court 3
10:00am Not Published PC 755 2018 Court 3
10:00am Not Published PC 756 2018 Court 3

Halls Creek Police Station
Lot 68, Great Northern Hwy, HALLS CREEK
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Kalgoorlie Courthouse
208 Hannan Street, KALGOORLIE
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Karratha Courthouse
Balmoral Road, KARRATHA
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Meekatharra Magistrates Court
Savage Street, MEEKATHARRA
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Rockingham Courthouse
15 - 17 Whitfield Street, ROCKINGHAM
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Supreme Court Building
Stirling Gardens, PERTH
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
P and C Trial
10:00am Not Published PC 297 2019 Court No. 11
10:00am Not Published PC 298 2019 Court No. 11
10:00am Not Published PC 299 2019 Court No. 11



State Administrative Tribunal
On Site
OnSite, PERTH
Civil Listing
DR Mediation
9:30am ONG & Anor v Town of Cambridge DR 156 2020 on-site

State Administrative Tribunal Building
565 Hay Street, PERTH
Civil Listing
CC Directions
10:00am ANDERSON v CDA BUILDERS PTY LTD CC 1731 2019 4 - 8
11:00am ANDERSON v CDA BUILDERS PTY LTD CC 32 2020 4 - 8
CC Hearing
10:00am Dunster & Anor v BRACKSON CONSTRUCTIONS PTY LTD CC 1441 2019 3 - 8
CC Mediation
10:00am CHIEF EXECUTIVE OFFICER, DEPARTMENT OF COMMUNITIES v SUCCESS EARLY LEARNING PTY LTD CC 765 2020 1 - 11
DR Mediation
10:00am 86 FAUNTLEROY AVE PTY LTD v Western Australian Planning Commission DR 134 2020 2 - 11
HR Directions
9:30am Not Published GAA 2779 2020 2 - 6
HR Hearing
10:00am Not Published GAA 2205 2020 4 - 1
10:00am Not Published GAA 857 2020 1 - 1
10:00am Not Published GAA 1988 2020 2 - 3
10:00am Not Published GAA 2823 2020 3 - 4
10:30am Not Published GAA 2009 2020 2 - 3
11:00am Not Published GAA 2213 2020 4 - 1
11:00am Not Published GAA 2171 2020 1 - 1
11:00am Not Published GAA 2523 2020 1 - 1
11:00am Not Published GAA 2552 2020 1 - 1
11:00am Not Published GAA 1894 2020 2 - 3
11:00am Not Published GAA 2189 2020 3 - 4
11:30am Not Published GAA 2008 2020 2 - 3
11:30am Not Published GAA 2727 2020 2 - 1
12:00pm Not Published GAA 2809 2020 4 - 1
2:00pm Not Published GAA 2768 2020 4 - 1
2:00pm Not Published GAA 2616 2020 1 - 1
2:00pm Not Published GAA 1967 2020 2 - 3
2:00pm Not Published GAA 2449 2020 3 - 4
2:00pm Not Published GAA 2825 2020 2 - 1
3:00pm Not Published GAA 1987 2020 4 - 1
3:00pm Not Published GAA 2853 2020 1 - 1
3:00pm Not Published GAA 1918 2020 2 - 3
3:00pm Not Published GAA 2487 2020 3 - 4
VR Mediation
10:00am Medical Board of Australia v SHANAB VR 73 2019 1 - 7

Back to Top