Court Listings for 23 September 2020

Please note that some court listings will not be publically displayed due to legislative requirements and/or court requirements.

Tribunal hearings and directions are open to the public, however, compulsory conferences and mediation sittings are closed.

The Courts are open to the Public.

If you can't find your court listing for today, please contact the relevant court.

Filter results by Surname/Organisation or Jurisdiction or Building:

OR
OR
Supreme Court
David Malcolm Justice Centre
28 Barrack Street, PERTH
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Civil Trial
10:30am CARDACI v CARDACI CIV 3186 2016 4 - 43
10:30am CARDACI v CARDACI & ORS CIV 1750 2017 4 - 43
Corporations Applns
10:00am CASSINI RESOURCES LIMITED COR 96 2020 3 - 36
10:00am CASSINI RESOURCES LIMITED COR 97 2020 3 - 36
Directions - Judge
10:30am JOHN HOLLAND PTY LTD v THE MINISTER FOR WORKS OF THE STATE OF WESTERN AUSTRALIA (via video link) CIV 3025 2019 3 - 36
10:30am MINISTER FOR WORKS v CIMIC GROUP LIMITED (via video link) CIV 2340 2019 3 - 36
8:45am HERRIDGE & ORS v ELECTRICITY NETWORKS CORPORATION & ANOR CIV 2259 2015 4 - 43
9:45am NINOFAM PTY LTD v GERALDTON CLUB INCORPORATED & ANOR CIV 1914 2020 3 - 35
Directions - Registrar
10:30am SMOJE IN HER CAPACITY AS CO-EXECUTOR v T & A VLAHOV PTY LTD IN ITS CAPACITY AS TRUSTEE & ORS CIV 1582 2018 7 - 710
Judge's CMC List
9:15am BURLINGTON LOAN MANAGEMENT DESIGNATED ACTIVITY COMPANY (COMPANY REGISTRATION NUMBER IE470093) v WILSON CIV 2145 2019 4 - 42
9:30am BARNEL INVESTMENTS PTY LTD v CONCEPTUAL TECHNOLOGIES PTY LTD CIV 1347 2019 4 - 42
9:30am SOUTPANSBERG KOELKAMERS PTY LTD v CONCEPTUAL TECHNOLOGIES PTY LTD CIV 1348 2019 4 - 42
9:30am TZANEEN KOELKAMERS CC v CONCEPTUAL TECHNOLOGIES PTY LTD CIV 1346 2019 4 - 42
9:30am YOUNG v MARTIN CIV 1315 2018 6 - 606
9:30am YOUNG v MARTIN AS EXECUTOR OF WILL OF STEPHEN ALAN JONES CIV 1436 2020 6 - 606
Masters Special Appointment
10:30am MEARES & ORS v MANDALUP FARM PTY LTD & ORS CIV 3107 2019 9 - 907
Strategic Conference
4:30pm HONGKONG XINHE INTERNATIONAL INVESTMENT COMPANY LIMITED v BULLSEYE MINING LIMITED & Ors COR 83 2020 7 - 712
Taxation of Costs
10:00am THE GRIFFIN COAL MINING COMPANY PTY LTD v BLUEWATERS POWER 1 PTY LTD & ANOR CIV 1823 2020 3 - 35

Supreme Court Building
Stirling Gardens, PERTH
Criminal Listing
10:00am BURT, Jason John Court No. 2
10:00am RYAN, Derek (via video link) Court No. 6

No Civil Listing for Today.



District Court
Bunbury Courthouse
3 Stephen Street, BUNBURY
Criminal Listing
10:00am VIDOVICH, Tiaha Jayne Court Room 2

No Civil Listing for Today.

District Court Building
500 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
10:00am AGHDASI YEKTA, Mostafa 5 - 5-4
10:00am BHUGELOO, Shafi-U-Din 3 - 3-3
10:00am MCKENZIE, Simon Eric 3 - 3-2
10:00am MURDOCK, Matthew James 4 - 4-1
10:00am YAPPO, Christopher Wayne 5 - 5-3
9:00am TOHIARIKI, Jacob Benjamin 3 - 3-4
9:15am GILLIGAN, Jack 2 - 2-1
9:30am BECKINSALE, Luke Adam (via video link) 2 - 2-1

Civil Listing
Civil Trial
9:15am Helms & Another v Rushton & Others CIV 1446 2016 5 - 5-1
Judges Special Appt - Chambers
2:15pm Australian Securities Ltd v Ehrenfeld CIV 1960 2018 3 - 3-4
9:30am Smith v High Energy Service Pty Ltd CIV 497 2017 6 - 6-2
Mediation Conference DC
9:30am Triscari v Keeldem Pty Ltd CIV 4093 2016 1 - 101
Pre-Trial Conference DC
10:00am JAKIMOVSKI v DREW CIV 2578 2019 1 - Lvl-1
10:00am MILLER v BURNS CIV 3585 2019 1 - Lvl-1
10:00am SYMINGTON v WRIGHT CIV 4079 2019 1 - Lvl-1
9:30am BENNETT v STOPPANI CIV 3446 2019 1 - Lvl-1
9:30am JONES v WRIGHT CIV 4989 2019 1 - Lvl-1
9:30am MARCHESI v NICHOLAS CIV 5087 2019 1 - Lvl-1
9:30am Sobey v John Holland Pty Ltd (ACN 004 282 268) & Ors CIV 2324 2018 1 - Lvl-1
9:45am Davie v Manuel CIV 1675 2018 1 - Lvl-1
9:45am Hart v Malone CIV 3018 2017 1 - Lvl-1
9:45am ONIONS & Anor v GALADESIGN PTY LTD CIV 2969 2019 1 - Lvl-1
Registrars Chambers
10:00am BLINMAN & Anor v FASTBET INVESTMENTS PTY LTD CIV 1597 2020 1 - 1-2
10:00am DINERS CLUB PTY LIMITED v BOCHER CIV 4841 2019 1 - 1-2
10:00am Durkin v Saunders CIV 3863 2015 1 - 1-2
10:00am GEE & Anor v THE TRUSTEE FOR THE CONCEPT DESIGN TRUST & Anor (via video link) CIV 1 2020 1 - 1-2
10:00am PICKARD v LAKE CIV 794 2020 1 - 1-2
9:30am ABDERRAHIM v XIAOWEN CIV 3167 2018 1 - 1-2
9:30am L & H Group (A Limited Partnership) v Forbes CIVO 96 2018 1 - 1-2
9:30am RUSSELL NOBLE CONSTRUCTIONS PTY LTD v TRUPALM PTY LTD CIVO 208 2018 1 - 1-2
9:30am STOCKER v PERLEX HOLDINGS PTY LTD T/AS MAD COW ENTERTAINMENT COMPANY OF WESTERN AUSTRALIA & Ors CIV 3301 2019 1 - 1-2
Registrars Special Appoint DC
11:00am AGGREGATE CRUSHING AUSTRALIA PTY LTD v STANLEY & Ors (via audio link) CIV 1156 2020 1 - 1-2
11:00am STANLEY v ORE SORTING AUSTRALIA PTY LTD (via audio link) CIV 3960 2019 1 - 1-2
2:15pm BATTLE v THE TRUSTEE FOR THE MACKMAN TRUST T/AS MJ THE MACKMAN CIV 742 2019 1 - 1-2

Geraldton Courthouse
15 Marine Terrace, GERALDTON
Criminal Listing
10:00am WEBB, John Robert Courtroom 2

No Civil Listing for Today.

Kalgoorlie Courthouse
208 Hannan Street, KALGOORLIE
Criminal Listing
10:00am O'LOUGHLIN, Kathleen Dawn Court 4 Jury Court

No Civil Listing for Today.

South Hedland Courthouse
Justice Complex, Hawke Place, SOUTH HEDLAND
Criminal Listing
9:30am ROBINSON, Bradley Mark Courtroom 2

No Civil Listing for Today.



Magistrates Court
Armadale Courthouse
109 Jull Street, ARMADALE
Criminal Listing
10:00am HONEYSETT, Cain Robert Armadale Court 1

Civil Listing
Miscellaneous Civil
9:30am MAXI GLASS PTY LTD v RAFIEE MINOR 656 2020 Armadale Court 2
9:30am The Secure Storage Company Pty Ltd v Carter CTC 1942 2018 Armadale Court 2
Residential Tenancies
9:30am FRASER & Anor v EVANS RSTN 1016 2020 Armadale Court 3
9:30am MARAIS v NARKLE RSTN 1030 2020 Armadale Court 3
9:30am SALVATION ARMY HOUSING v HAMMER-ENGLAND RSTN 1007 2020 Armadale Court 3
9:30am SHAUGHNESSY & Anor v HUTCHINSON & Anor RSTN 959 2020 Armadale Court 3
Trial Court
10:00am GAMBIE v WORTHINGTON CORPORATION T/A BEDSHED BECKENHAM MINOR 817 2020 Armadale Court 2
10:00am JACK DE REEPER - JACK AND JAN ENTERPRISES PTY LTD v JENKINS RSTN 909 2020 Armadale Court 2
10:00am KHUN & Anor v FORHADI & Anor RSTN 906 2020 Armadale Court 2
10:00am MALEMA v KETT MINOR 793 2020 Armadale Court 2
10:00am SMITH v KITCHBATH.COM.AU PTY LTD (ABN: 43158376035) MINOR 663 2020 Armadale Court 2

Broome Courthouse
Hamersley Street, BROOME
Criminal Listing
9:00am NAGOMARA, Edward Court Room 2

Civil Listing
Residential Tenancies
10:00am BARRETT v MARONEY RSTN 82 2020 Court Room 2
10:00am COCHRANE FUND MANAGEMENT PTY LTD ATF COCHRANE FAMILY HOLD v RATAPU RSTN 83 2020 Court Room 2

Bunbury Courthouse
3 Stephen Street, BUNBURY
Criminal Listing
10:00am ALLSOPP, Damien Kiri Hana Court Room 1
10:00am CATALANO, Giuseppe Court Room 1
10:00am HILL, Christopher Charles Court Room 1
10:00am MARTIN, Anthony Te-Waiata Court Room 1
10:00am MATTHEWS, Laurelie Ann Court Room 1
10:00am MIHAILESCU, Anca Court Room 1
10:00am MITCHELL, Scott Dennis Court Room 1
10:00am WHAREKAWA, Mason Manu Court Room 1

Civil Listing
Combined Court - Bunbury
9:30am SHCHERBAKOV v Director General Of Transport EDL 446 2020 Court Room 1

Busselton Court House
12 Stanley Street, BUSSELTON
Criminal Listing
9:30am CROUCH, Jack Earnest Court Room 2
9:30am MCLEOD, Christopher Francis Court Room 2
9:30am ROBERTS, Tynam Edward Court Room 2

No Civil Listing for Today.

Central Law Courts
501 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
10:00am AL-ANZY, Jamal 3 - 37
10:00am ALLEN, Jake Anthony Robert 5 - 52
10:00am ALLMARK, Richard Roger 3 - 32
10:00am AMIDZIC, Darko 5 - 52
10:00am ANDERSEN, Craig Loren 5 - 55
10:00am ANDERSON, Joshua Paul James 4 - 41
10:00am ANTHONY, Jayleen Margaret Rose 5 - 52
10:00am ARRANTASH, Deborah Kay 5 - 52
10:00am BAADJO, Colleen 3 - 37
10:00am BACON, Claire Lesley 5 - 52
10:00am BEATTIE, Bradley William 5 - 55
10:00am BEHSMAN, Karen 5 - 52
10:00am BEMBENUTO, Diego Luis 3 - 37
10:00am BEVAN, Nicole Jane 4 - 41
10:00am BICKNELL, Scott Allan 5 - 55
10:00am BOL, Shamseldin 4 - 41
10:00am BOOTH, Dean Scott 5 - 52
10:00am BORLEY, Tristan John 5 - 52
10:00am BORN, Tamara Liana 5 - 55
10:00am BOWTELL LLOYD, Melisa Mary 4 - 42
10:00am BOYLAN, Paul Mark 5 - 52
10:00am BRADFORD, Esther Kathleen 5 - 52
10:00am BRADSHAW, Samantha Susan 5 - 55
10:00am BRADY, Leigh Douglas 4 - 41
10:00am BROPHO, Dorothy 3 - 37
10:00am BUCKTON, Casey Louise 3 - 37
10:00am CHISNALL, Sean Patrick 5 - 52
10:00am CIANTAR, George Eric 4 - 41
10:00am CLARK, Steven Allen 4 - 42
10:00am COMERFORD, Stevee-Elle 3 - 37
10:00am COOK, Jamieson Scott (via video link) 3 - 32
10:00am COPEMAN, Jesse Francis 4 - 42
10:00am CORRIE, Michael Paul 5 - 52
10:00am COWLEY, Rhys David 4 - 41
10:00am CREEDON, Clay Brodie 4 - 42
10:00am CRUTTENDEN, Christopher Frank 4 - 41
10:00am DAVIS, Jason 5 - 52
10:00am DAWS, Graham Richard 3 - 34
10:00am DICKEY, Jorell Steven Andrew 4 - 42
10:00am DICKIE, Keennan Courtney 4 - 41
10:00am DUNHAM, Shannon Wayne 5 - 55
10:00am DUNNE-HARRIS, Norman John (via video link) 3 - 32
10:00am EADES, Brodey Dane (via video link) 3 - 32
10:00am ELLISIOU, Dimitrios 3 - 37
10:00am ELLISIOU, Elliseous 5 - 52
10:00am EMANUEL EXPORTS PTY LIMITED 3 - 34
10:00am Evolution Mining (Mungari) Pty Ltd 4 - 41
10:00am FAHMY, Amr Omia Abd El Rahman 3 - 37
10:00am FALLON, James Marcus 3 - 37
10:00am FARMER, Elly-Beth Irene 3 - 37
10:00am FARRELL, Rheanna Jean 4 - 41
10:00am FITZGERALD, Bonnie Letisha 5 - 52
10:00am FORSTER, Thomas Raymond 3 - 37
10:00am FORSYTH, Matthew James 3 - 37
10:00am FOTI, Ilario Vincenzo 5 - 52
10:00am FRODYMA, Frederwick William 5 - 52
10:00am GARLETT, Lloyd 3 - 37
10:00am GILBERT, Robert Frederick 3 - 37
10:00am GRAHAM, Robin Edward 3 - 36
10:00am GREYVENSTEIN, Jacobus Wilhelmus 4 - 41
10:00am GUAN, Shengnan 5 - 52
10:00am HAASY, Daniel James (via video link) 3 - 32
10:00am HAGLEY, Jonothon Nils 4 - 41
10:00am HANNAY, David 5 - 55
10:00am HARRISON, Jordan Jamieson Samuel 5 - 52
10:00am HICKS, Nathan Richard 3 - 37
10:00am HILL, Allison May 4 - 41
10:00am HILL, Jessica Lee 4 - 42
10:00am HILL, Raymond 3 - 37
10:00am HODGE, Storm Katherine 4 - 41
10:00am HOLDER, Nathan Rau (via video link) 3 - 32
10:00am HUNTER, Travis Luke 5 - 52
10:00am JELINEK, Daniel Margjini 5 - 52
10:00am JENKS, Brenton Garry Kenneth 4 - 41
10:00am JOHNS, Haylee Morgan 4 - 41
10:00am JOHNSON, Angel Lee 5 - 55
10:00am JONES, Jack Ryan 5 - 52
10:00am JONES, Scott Nathan 4 - 41
10:00am KELLY, Andrew Brent 5 - 52
10:00am KELLY, Dale Andrew Lee 3 - 37
10:00am KICKETT, Renata Rose 4 - 41
10:00am KIMELMAN, Avrohom Mordechai 4 - 41
10:00am KIRTON, Zayne 5 - 52
10:00am KNIGHT, Angela 5 - 52
10:00am KNOX, Russell Douglas 5 - 52
10:00am KORCULANIC, Richard 5 - 55
10:00am KRAKOUER, Mark James 3 - 37
10:00am LE, Kevin 5 - 52
10:00am LEONG KOK WAH 5 - 52
10:00am LLOYD, Stephen Barrington Patrick 5 - 52
10:00am LOCKHART, Wayne Phillip 5 - 52
10:00am LUU, Van Co 5 - 52
10:00am MADSEN, Russell Matthew 3 - 37
10:00am MAUGHAN, Casey Daniel 5 - 52
10:00am MCDONALD, Matthew Paul 5 - 52
10:00am MCKINNON, Chloe 4 - 41
10:00am MESSINA, Bayley Joseph 5 - 52
10:00am MICHAEL, Lena Betty 4 - 41
10:00am MILLS, Luke Michael 5 - 55
10:00am MOHAJER, Reza 3 - 37
10:00am MORRISON, Josie May 3 - 37
10:00am MUKERJIE-SMITH, Brodi Francis 5 - 52
10:00am NAWABI, Najibullah 4 - 41
10:00am NOOR, Ahmed Yussuf 5 - 52
10:00am NURSE, Michael John 4 - 42
10:00am OAKLEY, Albert Mautine 4 - 41
10:00am OMAN, Tai 3 - 37
10:00am PAGE, Gavin Barry 3 - 37
10:00am PAUL, Michael Donovan 3 - 37
10:00am PAUL, Sascha Suzette 5 - 55
10:00am PENNY, Damain 3 - 32
10:00am PENNY, Terrence John 3 - 32
10:00am PETIT, Stacey Leanne 5 - 52
10:00am PHILLIPS, Susannah 4 - 41
10:00am PIANTA, Ziggy Reggae 4 - 41
10:00am POSSINGHAM, Graham Lindsay 5 - 52
10:00am POTTER, Brayden Kallan 4 - 41
10:00am RADBURN, Karen Ann 4 - 41
10:00am RADLEY, Leanda Jane 3 - 37
10:00am RANDALL, Jaydene Joy 3 - 37
10:00am RANGEL CAMACHO, Roger Jalid 5 - 52
10:00am RANGER, Tylor Allan John Scott Jr 5 - 52
10:00am RAVEN, Christopher Thomas 4 - 41
10:00am RETTA, Justin Peter 5 - 52
10:00am RIGBY, Michael Francis 3 - 37
10:00am ROSS, Jonathan Andrew 4 - 42
10:00am ROSSIDES-BASELEY, Izaak 5 - 52
10:00am ROWE, Jesse (via video link) 3 - 36
10:00am RUMENOS, Jake Raymond 5 - 52
10:00am RYDER, Kia Robert James (via video link) 3 - 32
10:00am SAFAR, Tamas 3 - 37
10:00am SAID, Nabil 4 - 41
10:00am SANCHEZ, Jessica Yulvina 4 - 41
10:00am SCHMIDT, Kevin Ryan 4 - 41
10:00am SEARLES, Shane William 3 - 32
10:00am SHILLITO, Ellysia Paige 3 - 37
10:00am SKALSKI HUNTER, Jarrod Caleb 3 - 37
10:00am SOO, Beng Seng 5 - 52
10:00am SOOSAAR, Ailer 5 - 52
10:00am STANTON, Michael Anthony 3 - 34
10:00am STIDWORTHY, Alicia Renee Brooke 5 - 55
10:00am SULEJMANI, Andrew Acif 5 - 55
10:00am SUMMERS, Jacob Paul Samuel 4 - 41
10:00am SYKES, Bobbie Jayne Louise 5 - 52
10:00am TITTUMS, Delores Sharee 3 - 37
10:00am TOFFOLI, Fernando Nascimento 5 - 52
10:00am TRUONG, Thanh Tung 3 - 37
10:00am TSAPAZI, Dalida Leah-Marie 3 - 37
10:00am UGLE, Craig Anthony (via video link) 3 - 32
10:00am UGLE, Daniel 4 - 41
10:00am UGLE, Jonathon Wayne 4 - 41
10:00am VANDYK, Nathan Philip 5 - 52
10:00am VASILENKO, Mikayla Taryn 4 - 41
10:00am VENTER, Dewald (via video link) 3 - 32
10:00am VOCISANO, Joshua Eugene 4 - 41
10:00am VUDRAG, Vinka Vini 5 - 52
10:00am WALKER, Alan Spencer 5 - 55
10:00am WALLEY, Patricia Anne 4 - 42
10:00am WARD, Benjamin Thomas 4 - 41
10:00am WEINMAN, Sarah Anne 5 - 52
10:00am WELSH, Ronny Peter 4 - 41
10:00am WILLIAMS, Adam Paul 4 - 41
10:00am WILLIAMS, Shanika Louise 4 - 41
10:00am WILLIAMS, Stephen Peter 4 - 42
10:00am WOOLDRIDGE, Kate 3 - 37
10:00am WRAY, Daniel Gary 5 - 55
10:00am YIMER, Foad Ebrahim 3 - 37
11:00am BEGG, Gareth John 3 - 35
11:00am HEGARTY, Jazmyn Christine 3 - 35
11:00am KENNETT, Mark Royce 3 - 35
11:00am MAGAS, Marijan Joseph 3 - 35
11:00am MAYFIELD, Steven John 3 - 35
11:00am POTT, Daniel Allan 3 - 35
11:00am SHORE, Joshua Robert 3 - 35
11:00am TRAINOR, Talesha Jayne 3 - 35
11:00am TU, Viet-Hieu William 3 - 35
11:00am WALKER, Shingya Gene 3 - 35
11:00am WRIGHTSON, Jye Stephen 3 - 35
12:00pm YOVICH, Ryan Vincent William 3 - 35
9:00am SUMMERSTAR PTY LTD 5 - 52
9:30am ANDERSON, Philomena Jean 3 - 31
9:30am AUGIMERI, Janelle Marie 5 - 51
9:30am BAHRAM, Mohammad Essa 3 - 31
9:30am BARNES, Declan John (via video link) 5 - 51
9:30am BEAMAN, Philip Gregory (via video link) 3 - 31
9:30am BELLOTTI, Rex Martin (via video link) 5 - 51
9:30am BENNELL, Ashton Ernest 4 - 41
9:30am BETTI, John Frederick Leonard (via video link) 5 - 51
9:30am BETTS, Joshua Mark Edward 5 - 51
9:30am BIDDLE, Andrew James (via video link) 3 - 31
9:30am BISHOP, Ryan Norman (via video link) 5 - 51
9:30am BLANKET, Jason Lee 3 - 31
9:30am BLASCO-HAYNE, Christopher Stephen 3 - 38
9:30am BONJEKOVIC, Dean Robert Samo 5 - 51
9:30am BORRACCINO, Roland Emidio 3 - 31
9:30am BOUNDRY, Casey Leanne 3 - 38
9:30am BROWN, Harry John 3 - 31
9:30am BURFORD, Lucas Bradley 3 - 37
9:30am CALAZIRE, Claude 3 - 37
9:30am CAMERON, Jamie Tamara 5 - 51
9:30am CANNING, Jordan Edward 5 - 51
9:30am CATANIA, Debbie Jane 5 - 51
9:30am CAVALLARO, Jason Matthew 3 - 31
9:30am CHADD, Shelton Vance (via video link) 4 - 41
9:30am CHIDYAT, Araya 4 - 41
9:30am CHRISTIE, Janelle Lee (via video link) 5 - 51
9:30am CONWAY, Steven Jonothon 3 - 38
9:30am COWAN, Joshua Raymond 5 - 51
9:30am CURTIN, Brian 5 - 51
9:30am DALTON, Shane Micheal 3 - 37
9:30am DEAN, Emily Jayne 5 - 51
9:30am DICKIE, Dillon Wade 3 - 31
9:30am EESON, Lance Jude 5 - 51
9:30am EVANS, Carson James 3 - 31
9:30am EVERTON, Joshua Andrew 5 - 51
9:30am FANNING, Jayden Lee (via video link) 5 - 51
9:30am FISHER, Michael Wayne 5 - 51
9:30am FITZGERALD, Brent David 5 - 51
9:30am FREITAS, Daniel David 5 - 51
9:30am GEARY, Paul Anthony 4 - 41
9:30am GREENMAN, David Hamilton (via video link) 3 - 31
9:30am HADODO, Robert 5 - 51
9:30am HADZIC, Emir 3 - 31
9:30am HAU, Kevin Ching Chuan 3 - 31
9:30am HAYWARD, Zailn Jahson (via video link) 5 - 51
9:30am HOLMES, Michael Craig 4 - 41
9:30am IBRAHIM, Ali 5 - 51
9:30am JOYCE, Matthew Luke 5 - 51
9:30am KABUYAYA, Kingi 3 - 37
9:30am KEMBOI, Titus Kipruto 3 - 31
9:30am KENYON, Sean Michael 3 - 37
9:30am KOKIL, Richi 3 - 37
9:30am KOMAROV, Eduard 3 - 37
9:30am LAGDEN, Thomas Neil (via video link) 3 - 31
9:30am LAWSON, Jeremy (via video link) 5 - 51
9:30am MADAFFARI, Benjamin Joshua (via video link) 5 - 51
9:30am MAHER, Gregory Lawrence (via video link) 4 - 41
9:30am MANIA, Mathew Simon 3 - 38
9:30am MANLEY, Simon Cyril 3 - 31
9:30am MARCHI, Brandon Campbell 3 - 31
9:30am MARSHALL, Lauren Peta 3 - 31
9:30am MAY, Joseph Benedict James (via video link) 5 - 51
9:30am MAYA, Martin Manash 3 - 31
9:30am MCCOOKE, Alexander Tatana 3 - 31
9:30am MCDONALD, Keegan (via video link) 5 - 51
9:30am MCHUTCHISON, Andrew Robert (via video link) 5 - 51
9:30am MCINNES, Megan Ashley 5 - 51
9:30am MILLER, Calaeb William Brett (via video link) 3 - 32
9:30am MILLER, Narelle Gaile (via video link) 3 - 32
9:30am MILOSZ, Christopher Peter (via video link) 3 - 32
9:30am MOODY, Jayden Troy 3 - 31
9:30am MUNDY, Michael John 3 - 31
9:30am MURATHODZIC, Sedin 3 - 32
9:30am MURRAY, Troy Adam (via video link) 5 - 52
9:30am NARRIER, Anthony Frank (via video link) 5 - 51
9:30am NEWMAN, Chelsea Kathleen 5 - 51
9:30am NGUYEN, Lang Ngoc 5 - 51
9:30am NGUYEN, Thi Thao Vy (via video link) 3 - 32
9:30am OGILVIE, Kellie Anne (via video link) 5 - 51
9:30am OLDHAM, Scott Raymond (via video link) 3 - 31
9:30am OLOMI, Omar Siddiq 3 - 31
9:30am O'NEIL, Luke James Thomas 3 - 38
9:30am PELLINI, Danny Luigi (via video link) 5 - 51
9:30am PETRI, Rory Richard 3 - 31
9:30am PHILLIPS, Derek Sydney 5 - 51
9:30am PREECE, James John 5 - 51
9:30am PUGH, Hailey Marie 5 - 51
9:30am RASHID, Chaudhary Hasnain (via video link) 4 - 41
9:30am RICCIARDO, Brandon Lee 3 - 31
9:30am RICE, Daniel Mark 5 - 51
9:30am RICHARDS, Summer Robin Jean 5 - 51
9:30am ROBORG-SONDERGAARD, Charles (via video link) 3 - 31
9:30am SALKILLD, Clinton James (via video link) 3 - 31
9:30am SCOFIELD, David 5 - 51
9:30am SHORD, Andrew Brian Leslie (via video link) 3 - 31
9:30am SIJBRANDA, Hendrikus Johannes 5 - 51
9:30am SOKIRI, Emmanuel Simon (via video link) 5 - 51
9:30am SPOUSE, Matthew John (via video link) 3 - 32
9:30am STEINKI, Jordan River 3 - 37
9:30am STEWART, Kaylene Anne 3 - 31
9:30am TA, Van Dai 3 - 31
9:30am TAINGAHUE, Tishawn Erina Raylene 3 - 31
9:30am TAYLOR, Mark Douglas 3 - 31
9:30am TAYLOR, Richard Joseph 3 - 31
9:30am THURSTON-MOON, Keith Edward 3 - 37
9:30am TOOP, Scott 3 - 31
9:30am TUA, Ariana Terri (via video link) 5 - 51
9:30am TUCKER, Ella Rae 5 - 51
9:30am TUFFIN, Rebecca Pamela 5 - 51
9:30am UGLE, Neville Corey 5 - 51
9:30am VIDOVIC, Ivan 5 - 51
9:30am VOLLER, Dylan James Dudley (via video link) 3 - 32
9:30am WALLEY, Eisha Makayla Norma 3 - 31
9:30am WAYNE, Micheal Christopher 3 - 38
9:30am WEBB, Samantha Rose 3 - 31
9:30am WHAKARAU, Ali Carlos Cassyus (via video link) 5 - 51
9:30am WHITEHEAD, Dnain 3 - 31
9:30am WIAPO, Hemi Macey James 5 - 51
9:30am WILD, Christopher Lee 3 - 38
9:30am WILLIAMS, Diana Elizabeth 3 - 37
9:30am WILLIAMSON, Aaron Michael (via video link) 5 - 51
9:30am WINMAR, Kevin Percy John 3 - 38
9:30am WINNING, Craig Russell 3 - 31
9:30am WRIGHTSON, Jarrad Russell Ernest 3 - 37
9:45am D'AGOSTINO, Adam Anthony (via video link) 3 - 32
9:45am O'BYRNE, Ryan William (via video link) 3 - 32
9:45am TURNER, Allen Nathan (via video link) 3 - 32

Civil Listing
Applications/Trial
10:00am LUM v WEE & Anor RSTN 8957 2020 9 - 92
10:00am STANSBURY v ILLIAD PTY LTD T/A MAGIC ENTERPRISES CTC 11712 2019 9 - 91
10:00am WEE v LUM RSTN 7762 2020 9 - 92
9:30am ENERGY RESOURCES LIMITED (ARBN 009 475 423) v BRITZA & Anor GEN 8442 2020 9 - 92
9:30am FREMANTLE GOURMET v R & K WHOLESALE PTY LTD GCLM 8179 2020 9 - 92
9:30am HANSEN v PLAYLE RSTN 9420 2020 9 - 91
9:30am ISS INTEGRATED SERVICES PTY LIMITED v LATITUDE 20 APARTMENTS PTY LIMITED GCLM 3574 2019 9 - 91
9:30am PETER COWEN PTY LTD AS TRUSTEE FOR PETER COWEN SUPERANNUA v MARTIN RSTN 9461 2020 9 - 92
Pre-Trial Conference
10:00am HALSE v SIMS GCLM 8000 2020 7 - 7.2
Residential Tenancies
9:30am COLLINS & Anor v WILLIAMS RSTN 9331 2020 7 - 71
9:30am GOLDEN SEA PROPERTY DEVELOPMENT v XIE RSTN 9333 2020 7 - 71
9:30am KANNAMPUZHA & Anor v DIEDEREICKS RSTN 9124 2020 7 - 71

Collie Courthouse
43A Wittenoom Street, COLLIE
Criminal Listing
10:00am ARAMINI, Bryce Michael Court Room 1
10:00am BURNS, James Keith Court Room 1
10:00am CHITTY, Helen Marie Court Room 1
10:00am COCKIE, Ella Chervone May Court Room 1
10:00am DICKMAN, Andrew John Court Room 1
10:00am DYE, Jack Court Room 1
10:00am ELLEMENT, Jody Lynne Court Room 1
10:00am ELLIS-SMITH, Marshall Alan Court Room 1
10:00am GELISSEN, Stephanie Margaret Court Room 1
10:00am GOLDING, Layton John Court Room 1
10:00am GRIFFIN, Wayne Thomas Court Room 1
10:00am HANSEN, Dylan Brodie Court Room 1
10:00am HART, Jordan Lee Court Room 1
10:00am HOHEPA, Heta Hura Court Room 1
10:00am HOHEPA, Terence Huta Akuhata Court Room 1
10:00am JEANES, Emma Jane Court Room 1
10:00am JONES, Cherrie Lee Shannon Court Room 1
10:00am LEWIS, Frazer James Court Room 1
10:00am MAXWELL, Taea Tui Court Room 1
10:00am MEARS, Phoebe Elizabeth Fiona Court Room 1
10:00am MILLS, Jack Daniel Court Room 1
10:00am MORGAN, Gregory Gordan Court Room 1
10:00am MORRISON, Teneile Maree Court Room 1
10:00am NORTON, Eli Jacob Court Room 1
10:00am PEDLER, Ashleigh Marie Court Room 1
10:00am QUINN, Jodie Tamara Court Room 1
10:00am ROBINSON, Elisha Gaye Court Room 1
10:00am SHEPPARD, Rhys Aaron Court Room 1
10:00am SHEPPARD, Travis James Court Room 1
10:00am THOMPSON, Tye Court Room 1
10:00am TUCKEY, Darrel Phillip Court Room 1
10:00am TURVEY, Shannan Shaun Paul Court Room 1
10:00am UGLE, Benjamin Lee Court Room 1
10:00am VINTON, Shayla Lee Court Room 1
10:00am WALSH, Sam Michael Court Room 1
10:00am WILLETTS, Corey Jesse Court Room 1
10:00am WOODS, Sweeny May Court Room 1

Civil Listing
Combined Court
10:00am HOUSING AUTHORITY v SMITH RSTN 69 2019 Court Room 1
9:30am MACKENZIE v JEANES & Anor RSTN 25 2020 Court Room 1
9:30am NUCCINI v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 29 2020 Court Room 1

Derby Courthouse
Loch Street, DERBY
Criminal Listing
9:00am DOLBY, Albert Joseph Courtroom 1
9:00am GREEN, Alisha Courtroom 1
9:00am GREEN, Lockiesha Courtroom 1
9:00am HARVEY, Shane Courtroom 1
9:00am HOLLOWAY, Leighton James Courtroom 1
9:00am JACK, Kirstene Courtroom 1
9:00am JAMES, Stephen (via video link) Courtroom 1
9:00am LE LE, Rex Dan (via video link) Courtroom 1
9:00am LENNARD, Leah Courtroom 1
9:00am MARNGA, Jake Courtroom 1
9:00am MARR, Tinarley Courtroom 1
9:00am MCCASKER, Douglas John Courtroom 1
9:00am MENMUIR, Derek Alphonsus James Courtroom 1
9:00am MICHAEL, Jereka Grace Courtroom 1
9:00am MUNGULU, Kaylene Cherie Courtroom 1
9:00am NULGIT, Lennard Courtroom 1
9:00am PINDAN, Clinton Courtroom 1
9:00am POSSUM, Kieran (via video link) Courtroom 1
9:00am RASTUS, Michael Dwayne Courtroom 1
9:00am SKINNER, Eugene Edward Courtroom 1
9:00am SYMONS, Maria Emelia Courtroom 1
9:00am TAYLOR, Shannon Lee Courtroom 1
9:00am WALKBIER, Raymond (via video link) Courtroom 1
9:00am WARE, Herbert Lionel Courtroom 1
9:00am WUNGUNDIN, Arnold Phillip Courtroom 1
9:00am YOOMARIE, Augustine Courtroom 1

No Civil Listing for Today.

Fremantle Courthouse
8 Holdsworth Street, FREMANTLE
Criminal Listing
10:00am PALMER, Steven John Court Room 1

Civil Listing
Miscellaneous Civil
10:00am HOWELLS & Anor v MEPRO PTY LTD AS TRUSTEE FOR JPM INVESTMENT TRUST CTC 58 2020 Court Room 2
10:00am O'ROURKE v VERSATILE FENCING JAMES GLENDEN, SYDNEY CTC 442 2020 Court Room 2
9:30am BUICK HOLDINGS PTY LTD v ROJNIC GCLM 5345 2019 Court Room 2
9:30am HOUSING AUTHORITY v COUND RSTN 730 2020 Court Room 2
9:30am Las v Turoa - Francis ROO 1213 2018 Court Room 2
9:30am MCCULLOCH & Anor v DE BONO & Ors RSTN 753 2020 Court Room 2
9:30am OUTDOOR ALFRESCO KITCHENS PTY LTD v STRAUSS CTC 530 2020 Court Room 2
9:30am Stevens v SANSBURY GEN 775 2020 Court Room 2
9:30am UNDERWOOD v WOODS & Anor GCLM 461 2020 Court Room 2
9:30am WALLROCK MARINE PTY LTD v LEGEND BOAT BUILDERS PTY LTD & Anor GCLM 11 2019 Court Room 2

Geraldton Courthouse
15 Marine Terrace, GERALDTON
Criminal Listing
9:30am CARRUTH, Calum Graham Courtroom 1
9:30am MERRITT, Cassius (via audio link) Courtroom 1
9:30am RYAN, Derek Charles Howard (via video link) Courtroom 1
9:30am SMITH, Wade Kenneth Courtroom 1
9:30am YUGOVICH, Aaron Stephan Courtroom 1

Civil Listing
Miscellaneous Civil
9:30am S&K ELECTRICAL CONTRACTING PTY LTD v LAURENT, GERALD T/AS GERRY'S HOME MAINTENANCE AND RENOVATIONS MINOR 482 2018 Courtroom 3
9:30am S&K ELECTRICAL CONTRACTING PTY LTD v LAURENT, GERALD T/AS GERRY'S HOME MAINTENANCE AND RENOVATIONS MINOR 493 2018 Courtroom 3
9:30am S&K ELECTRICAL CONTRACTING PTY LTD v LAURENT, GERALD T/AS GERRY'S HOME MAINTENANCE AND RENOVATIONS MINOR 519 2018 Courtroom 3

Joondalup Courthouse
21 Reid Promenade, JOONDALUP
Criminal Listing
10:00am FISHER, Robert Angelo Courtroom 1
10:00am HEIR, Andrew Shane Courtroom 1
10:00am PUKI, Wayne Rangi Courtroom 3
10:00am WASS, Aidan Brian (via video link) Courtroom 3
10:00am WATSON, Blakey Rua Courtroom 3
10:00am WHEATLEY, Brett Courtroom 3
2:15pm DUCAS, Shane Martin Courtroom 2
9:30am ARMSTRONG, Colleen Michelle Courtroom 2
9:30am CARLSON, Thomas Raymond Courtroom 2
9:30am CHAMBERS, Jamie Zack Courtroom 2
9:30am CHETKOVICH, Gus Raymond Courtroom 2
9:30am FLYNN, Alan Courtroom 2
9:30am FREEMAN, Caillin Dominic (via video link) Courtroom 2
9:30am HAIN-SAUNDERS, Dean Thomas Courtroom 2
9:30am HALLETT, Maurice Richard Courtroom 2
9:30am HALLIDAY, Benjamin Thomas James Courtroom 2
9:30am HEMI, Madsen John Courtroom 2
9:30am HENNINGS, Kristen Walter F Courtroom 2
9:30am HINSON, Shaun Rhys Courtroom 2
9:30am HUTCHINS, Tia Helen Courtroom 2
9:30am IRVINE, Brett Courtroom 2
9:30am JAMIESON, Ronald Cedric Courtroom 2
9:30am KAPAMBWE, Mwamba Courtroom 2
9:30am KING, Mark William Courtroom 2
9:30am KIRIAKIDIS, Daniel Simon Courtroom 2
9:30am KOZAK, Nicholas Paul Courtroom 2
9:30am LAPWORTH, Harley Micheal Courtroom 2
9:30am LE, Thu Hong Courtroom 2
9:30am LEWIS, Trevor Andrew Courtroom 2
9:30am MCCANN, Roisin Courtroom 2
9:30am MCCORRY, James Stephen (via video link) Courtroom 2
9:30am OEHLERS, Nicholas James Courtroom 2
9:30am POULTER, Mathew John Courtroom 2
9:30am PREEDY, Luke Matthew Courtroom 2
9:30am RODGER, Amy Margaret Courtroom 2
9:30am RONGO, Nathan Courtroom 2
9:30am SANSOM, Ashley Rhys Courtroom 2
9:30am SCOTT, Patricia Cecelia Courtroom 2
9:30am SHEPHERD, William Andrew Courtroom 2
9:30am SIRNA, Nicholas Aaron Courtroom 2
9:30am SKUSE, Hannah Courtroom 2
9:30am SLATER, Danny Norman Courtroom 2
9:30am TAYLOR, Annette Joyce-Lee Courtroom 2
9:30am TIPENE, Morgan Horhepa Courtroom 2
9:30am TOLLEY, David-Lee Courtroom 2
9:30am WANI, Eliaba Ladu Courtroom 2
9:30am WILMOT, David Richard Courtroom 2
9:30am WINGO, Georgina (via video link) Courtroom 2
9:30am YENGI, Moses Charles Courtroom 2

Civil Listing
Residential Tenancies
9:00am BAGSHAW v WILSON & Anor RSTN 1406 2020 Courtroom 4
9:00am CAPORN & Anor v ZIMMER RSTN 1371 2020 Courtroom 4
9:00am MACKEY v MORELLI RSTN 1431 2020 Courtroom 4
9:00am OWEN & Anor v CALDWELL RSTN 1452 2020 Courtroom 4
Trial Court
10:00am WADDELL v RUSSELL MINOR 171 2019 Courtroom 3
10:00am ZHANG v HYMAN RSTN 1290 2020 Courtroom 1

Kalgoorlie Courthouse
208 Hannan Street, KALGOORLIE
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Combined Court
9:30am PAUL v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 417 2020 Court 3 Magistrates Court

Kalumburu Police Station
7 Carson Street, Kalumburu Community, KALUMBURU
Criminal Listing
9:00am BAADJO, Erine Rosemary Jane Courtroom
9:00am DJANGHARA, Timothy Anthony Courtroom
9:00am DJANGHARA, Warren Luke Courtroom
9:00am FRENCH, Victor Edward Courtroom
9:00am JAMES, Geoffrey Thomas Courtroom
9:00am PEURMORA, Bernard Courtroom
9:00am UNDALGHUMEN, Hilda May Courtroom
9:00am UNGHANGO, Augustine Courtroom
9:00am UNGHANGO, Sally Ann Courtroom
9:00am UNGHANGO, Stanley Brian Courtroom
9:00am WAINA, Neil Lawrence Mark Courtroom
9:30am BULSEY, Michael Craig Courtroom
9:30am UNGHANGO, Levina Magdeline Courtroom

No Civil Listing for Today.

Mandurah Courthouse
333 Pinjarra Road, MANDURAH
Criminal Listing
9:30am ALLEN, Gregory John Courtroom 1
9:30am ALLEN, Jade Louise Estelle Courtroom 1
9:30am ANDERSON, Michael Alan Courtroom 1
9:30am ARELETTE, Gregory Charles Courtroom 1
9:30am AXFORD, Trevor Edward Courtroom 1
9:30am BALL-ANDREWS, Amanda Leigh Courtroom 1
9:30am BARNES, Shannan Lee Courtroom 1
9:30am BARRON, Daniel John Courtroom 1
9:30am BARROWCLIFFE, Cassie May Courtroom 1
9:30am BATEMAN, Mathew Paul Courtroom 1
9:30am BRAY, Andrea Courtroom 1
9:30am BYKERK, Sacha Aschwin Silvain Courtroom 1
9:30am CAPPER, Garth James Jnr Courtroom 1
9:30am CLARK, Leslie Graeme Courtroom 1
9:30am COLLINS, Sharon Courtroom 1
9:30am COWLING, Adam Edward Courtroom 1
9:30am DOHERTY, Sean David Courtroom 1
9:30am DOYLE, James Kenneth Courtroom 1
9:30am EDMUNDS, Cherie Margaret Anne Courtroom 1
9:30am FORBES, Aaron Curtis Courtroom 1
9:30am GILBERT, Luke Brian Courtroom 1
9:30am GRAIMES-HARVEY, Jack Edward Louis Courtroom 1
9:30am HAMILTON, Jason Daniel Courtroom 1
9:30am HAMMOND, Hannah Suzette Courtroom 1
9:30am HARMAN, Thomas William Courtroom 1
9:30am HARPER, Chloe Louise Courtroom 1
9:30am HIBBERT, Brodie Darren Courtroom 1
9:30am INNTHEP, Chalalin Courtroom 1
9:30am JAMES, Tania Marie Courtroom 1
9:30am KEANE, Simon Courtroom 1
9:30am KELLY, Kirra Jay Courtroom 1
9:30am KELLY, Zachary Courtroom 1
9:30am KEMPTON, Michael Scott Courtroom 1
9:30am KOPP, Bradley George Courtroom 1
9:30am LEONARDER, Jasmine Ann Courtroom 1
9:30am LEWIS, Saydie Christina Courtroom 1
9:30am LOVETT, Ebony Rose Courtroom 1
9:30am MAINWARING, Luke Tod Courtroom 1
9:30am MARCUSSEN, David Kenneth Courtroom 1
9:30am MELLOR, Sonya Marie Courtroom 1
9:30am MILICI, Anthony Paul Courtroom 1
9:30am MOSS, James Patrick Courtroom 1
9:30am MULLALLY, Ryan Timothy Courtroom 1
9:30am MURPHY, Stephen Michael Courtroom 1
9:30am PEARCE, Georgia Nicole Courtroom 1
9:30am PLACZEK, Nathan Anthony Courtroom 1
9:30am RAMAGE, Matthew Allen Courtroom 1
9:30am ROBERTS, Lionel James Courtroom 1
9:30am SIVYER, Brenton Troy Courtroom 1
9:30am SMITH, Daniel Kimberley Courtroom 1
9:30am SMITH, Kerstee Courtroom 1
9:30am STORUM, Guy Raymond Courtroom 1
9:30am STUART, Melanie Jane Courtroom 1
9:30am SWEENEY, James Andrew Courtroom 1
9:30am THIELEMANN, Regin Chris Holm Courtroom 1
9:30am THORNE, Moesha Skylla Courtroom 1
9:30am TOVEY, Damion Alan Courtroom 1
9:30am TUHAKARAINA, Christopher John Courtroom 1

Civil Listing
Combined Court
9:30am JONES v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 543 2020 Courtroom 1
Miscellaneous Civil
9:00am CHAFFEY v CLARKE RSTN 544 2020 Courtroom 2
9:00am HOUSING AUTHORITY v SHERIDAN RSTN 553 2020 Courtroom 2
9:00am MC GREGOR & Anor v BARROWCLIFFE RSTN 551 2020 Courtroom 2
9:00am STONE & Anor v TURACCHIO RSTN 548 2020 Courtroom 2

Meekatharra Magistrates Court
Savage Street, MEEKATHARRA
Criminal Listing
9:30am ABBOTT, Jake Bruce Lee Meekatharra Court Room 1
9:30am ASHWIN NEWLAND, Cheryl Gladys Edwina Natasha Meekatharra Court Room 1
9:30am BAKER, Alexander James Meekatharra Court Room 1
9:30am BROPHO, Lucinda Rose Meekatharra Court Room 1
9:30am CALYUN, Brennan John Meekatharra Court Room 1
9:30am DOWDEN, Jimiane Walter Reuben (via video link) Meekatharra Court Room 1
9:30am FRENCH, Mark Joseph Meekatharra Court Room 1
9:30am HUBERT, Kyla Karen Meekatharra Court Room 1
9:30am KELLY, Roderick Colin Meekatharra Court Room 1
9:30am MCLEAN, Jarrod Anthony (via video link) Meekatharra Court Room 1
9:30am MONGOO, Kamus Meekatharra Court Room 1
9:30am MORAN, Andrew Michael Meekatharra Court Room 1
9:30am NARRIER, Tyrone Patrick Meekatharra Court Room 1
9:30am PENNY, Joshua Kenneth Meekatharra Court Room 1
9:30am RIEBE, Trina Louise Meekatharra Court Room 1
9:30am ROBINSON, Evelyn Rachel Meekatharra Court Room 1
9:30am RYAN, Mollina Rose Anne Meekatharra Court Room 1
9:30am WINGO, Reneetea Margaret Rowena Meekatharra Court Room 1

No Civil Listing for Today.

Merredin Courthouse
20 Mitchell Street, MERREDIN
Criminal Listing
9:30am WILLIAMS, Karl Wayne Courtroom 1

Civil Listing
Combined Court
9:00am CENTRAL EAST AGED CARE ALLIANCE INC v SHAW RSTN 14 2020 Courtroom 1
9:00am DEPARTMENT OF COMMUNITIES TRD AS HOUSING AUTHORITY OF WA v JETTA RSTN 24 2019 Courtroom 1
9:00am DRISCOLL v Department of Transport EDL 16 2020 Courtroom 1

Midland Courthouse
24 Spring Park Road, MIDLAND
Criminal Listing
9:30am ACCIANO, Josef Alessio Midland Courtroom 1
9:30am ANDERSON, Todd Peter Midland Courtroom 1
9:30am BASSANELLI, Anthony Malcolm Midland Courtroom 1
9:30am BIALOBRODZKI, Jordan Tre (via video link) Midland Courtroom 1
9:30am BLAIR, Brodie Gregory John Midland Courtroom 1
9:30am BRISTOW, Shaun Barry Midland Courtroom 1
9:30am BROOKES, Amelia Cate Midland Courtroom 1
9:30am BRUCE, Ethan Angus Midland Courtroom 1
9:30am CAMPBELL, Travis Matthew Midland Courtroom 1
9:30am CARTER, Christopher John Midland Courtroom 1
9:30am CLARKE, Benjamin James Midland Courtroom 1
9:30am COCHRANE, Jake Raymond Midland Courtroom 1
9:30am COOKE, Neil Midland Courtroom 1
9:30am CORDING, Lynn Marie Midland Courtroom 1
9:30am DAY, Jonathan Paul Midland Courtroom 1
9:30am GARDINER, Mikayla Midland Courtroom 1
9:30am GARLETT, Faron Sebastian Midland Courtroom 1
9:30am HALL, Keanan Dwayne Craig Midland Courtroom 1
9:30am HATAB, Paul George Midland Courtroom 1
9:30am HOLMAN, Amanda Jade Midland Courtroom 1
9:30am HOOPER, Jacqueline Te Maari Midland Courtroom 1
9:30am JOHNSON, Alex Reece Midland Courtroom 1
9:30am JONES, Thomas Albert William John Midland Courtroom 1
9:30am JOSEPH, Wayne John Midland Courtroom 1
9:30am KING, Candice Venetta Jean Midland Courtroom 1
9:30am LAVAL, Andre John Conference Room
9:30am LEIGH, Trevor Jordan Midland Courtroom 1
9:30am LENNON, Ryan Eamonn Midland Courtroom 1
9:30am LI, Lindsay Baoxi Midland Courtroom 1
9:30am MALUISH, Paul Anthony Midland Courtroom 1
9:30am MARYBROOK HOLDINGS PTY LTD Midland Courtroom 1
9:30am MASTERS, Robert Raymond Midland Courtroom 1
9:30am MIPPY, Mervin Dean Midland Courtroom 1
9:30am OWEN, Belinda Tessa Midland Courtroom 1
9:30am PALMER, Josse Midland Courtroom 1
9:30am PAYNE, Kevon Benjamin Andrew Midland Courtroom 1
9:30am PETCHELL, John James Midland Courtroom 1
9:30am QUILTY, Shane Andrew Midland Courtroom 1
9:30am RADFORD, Michael Anthony Midland Courtroom 1
9:30am RAYMAN, Kyle Mark Midland Courtroom 1
9:30am REIRI, Anthony Munga Henei Midland Courtroom 1
9:30am RIGG, Stephen Corey Midland Courtroom 1
9:30am SALATIN, Khalid Rizik Midland Courtroom 1
9:30am SATIE, Jarrad Leigh Midland Courtroom 1
9:30am SAUNDERS, Edward Clarence Midland Courtroom 1
9:30am SCOTCHMER, Kemthong Midland Courtroom 1
9:30am SHIELDS, Glen Warick Midland Courtroom 1
9:30am SINGH, Jagmeet Midland Courtroom 1
9:30am SLATER, Penelope Jane Midland Courtroom 1
9:30am SLATTER, Trent Alan Midland Courtroom 1
9:30am SMALL, Ben Caleb Midland Courtroom 1
9:30am STEPHENS, Luke Travis Midland Courtroom 1
9:30am TAYLOR, Adam Josiah Midland Courtroom 1
9:30am THOMAS, James Reece Midland Courtroom 1
9:30am TONARO, Antonio Midland Courtroom 1
9:30am TURNBULL, Leon Robert Midland Courtroom 1
9:30am TURNBULL, Rikky-Lea Midland Courtroom 1
9:30am VAN DER LOOS-POTROZ, Renee Deborah Midland Courtroom 1
9:30am WATSON, Cody James Joseph Midland Courtroom 1
9:30am WAY, Stephen Francis Midland Courtroom 1
9:30am WIAPO, Hemi Macey James Midland Courtroom 1
9:30am WRIGHT, Scott Murray Midland Courtroom 1
9:30am ZAPPACOSTA, Matthew Leigh Midland Courtroom 1

Civil Listing
Combined Court
9:30am FENTIMAN v HAINES MINOR 767 2020 Conference Room
9:30am FRESU v THE GREAT BRITISH TRAVEL SHOP/EXPERIENCE UK CTC 851 2020 Conference Room
9:30am HARRISON v BYTE CONSTRUCT PTY LTD MINOR 803 2020 Conference Room
9:30am VINCENT v ACTION MOTORS CTC 5 2020 Conference Room

Rockingham Courthouse
15 - 17 Whitfield Street, ROCKINGHAM
Criminal Listing
9:30am ASHWELL, Kirk Patrick Courtroom 2
9:30am BERRY, Jeramy Sholto Paul Courtroom 2
9:30am BOLDISON, Daniel James (via video link) Courtroom 2
9:30am ENNOR, Jason Raymond Courtroom 2
9:30am HILL, Monique Rose Courtroom 1
9:30am LEATHER, Alexander George Courtroom 2
9:30am LEWIS, Warren James Courtroom 2
9:30am MACLEOD, John Francis Courtroom 2
9:30am MCGAVIN, Craig Courtroom 1
9:30am MCSHANE, George William Courtroom 2
9:30am MILES, Brendan Courtroom 2
9:30am NEVERMANN, Mark Andrew Courtroom 1
9:30am REYNOLDS, Nathan John (via video link) Courtroom 2
9:30am SHAW, David John Courtroom 2
9:30am SMEETS, Leigh William Courtroom 2
9:30am WOODS, Dwayne Graeme Courtroom 2

Civil Listing
Trial Court
9:00am DAWSON v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 954 2020 Courtroom 1
9:00am D'CUNHA v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 956 2020 Courtroom 1
9:00am KURANGWAH v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 940 2020 Courtroom 1
9:00am WATSON v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 959 2020 Courtroom 1

South Hedland Courthouse
Justice Complex, Hawke Place, SOUTH HEDLAND
Criminal Listing
9:30am BMP HAULAGE AUSTRALIA PTY LTD Courtroom 1
9:30am KENNEDY, Matthew Derek Courtroom 1
9:30am MARSHALL, Brent John Courtroom 1

No Civil Listing for Today.



Children's Court
Broome Courthouse
Hamersley Street, BROOME
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Central Law Courts
501 Hay Street, PERTH
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Children's Court
160 Pier Street, PERTH
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
Extraordinary Driver's Licence
9:30am Not Published EDL 400 2020 Court 3
P and C General List
11:00am Not Published PC 596 2015 Court 5
11:00am Not Published PC 597 2015 Court 5
11:00am Not Published PC 598 2015 Court 5
11:00am Not Published PC 15 2016 Court 5
11:00am Not Published PC 33 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 135 2018 Court 5
11:00am Not Published PC 460 2018 Court 5
11:00am Not Published PC 463 2018 Court 5
11:00am Not Published PC 728 2018 Court 5
11:00am Not Published PC 21 2019 Court 5
11:00am Not Published PC 22 2019 Court 5
11:00am Not Published PC 677 2019 Court 5
11:00am Not Published PC 678 2019 Court 5
11:00am Not Published PC 679 2019 Court 5
11:00am Not Published PC 203 2020 Court 5
11:00am Not Published PC 370 2020 Court 5
11:00am Not Published PC 414 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 213 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 222 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 288 2020 Court 5
9:01am Not Published PC 283 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 80 2016 Court 5
9:02am Not Published PC 195 2017 Court 5
9:02am Not Published PC 586 2017 Court 5
9:02am Not Published PC 498 2018 Court 5
9:02am Not Published PC 18 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 19 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 20 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 21 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 22 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 131 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 132 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 322 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 333 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 368 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 416 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 417 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 418 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 419 2020 Court 5
9:03am Not Published PC 3404 2010 Court 5
Trial Court
10:00am Not Published PC 275 2017 Court 4

Collie Courthouse
43A Wittenoom Street, COLLIE
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
Combined Court
9:30am Not Published PC 5 2019 Court Room 1
9:30am Not Published PC 6 2019 Court Room 1

Derby Courthouse
Loch Street, DERBY
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Kalumburu Police Station
7 Carson Street, Kalumburu Community, KALUMBURU
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Meekatharra Magistrates Court
Savage Street, MEEKATHARRA
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Midland Courthouse
24 Spring Park Road, MIDLAND
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.



State Administrative Tribunal
On Site
OnSite, PERTH
Civil Listing
DR Site Inspection
9:30am AL-BORAICH & Anor v CITY OF SWAN DR 118 2019 On Site

State Administrative Tribunal Building
565 Hay Street, PERTH
Civil Listing
CC Compulsory Conference
2:00pm MAHER v ELLIOTT & Anor CC 31 2020 2 - 11
CC Hearing
10:00am MIKLAVS v BRUCE CONSTRUCTION DESIGN PTY LTD CC 638 2020 3 - 8
CC Mediation
10:00am ADELEY & Anor v HOMEZONE BUILDING PTY LTD CC 848 2020 2 - 11
10:00am Bandland Holdings Pty Ltd v CRAZYMAN ENTERPRISES PTY LTD CC 914 2020 1 - 11
DR Mediation
1:00pm GOLDEN HOTELS PTY LTD v The City of Greater Geraldton DR 36 2020 1 - 11
HR Directions
10:00am HORDYK & Anor v WANSLEA FAMILY SERVICES INC EOA 12 2019 5 - 6
HR Hearing
10:00am Not Published GAA 2871 2020 3 - 4
10:00am Not Published GAA 2865 2020 2 - 1
10:00am Not Published GAA 3011 2020 2 - 1
11:00am Not Published GAA 2855 2020 3 - 4
11:00am Not Published GAA 2889 2020 2 - 1
12:00pm Not Published GAA 2884 2020 3 - 4
12:00pm Not Published GAA 2916 2020 2 - 1
2:00pm Not Published GAA 3108 2020 3 - 4
2:00pm Not Published GAA 2927 2020 2 - 1
3:00pm Not Published GAA 3479 2020 3 - 4
3:00pm Not Published GAA 3343 2020 2 - 1
HR Mediation
10:00am Not Published GAA 2511 2020 2 - 7
2:00pm Smith v G4S CUSTODIAL SERVICES PTY LTD EOA 11 2020 1 - 3
HR Oral Reasons
9:00am Not Published GAA 2770 2020 3 - 4
9:00am Not Published GAA 2845 2020 3 - 4
VR Directions
9:30am LEGAL PROFESSION COMPLAINTS COMMITTEE v VELEVSKI VR 24 2020 5 - 6
VR Hearing
10:00am Medical Board of Australia v LIYANAGE VR 12 2019 5 - 6

Coroners Court
Central Law Courts
501 Hay Street, PERTH
Listing
Inquest
9:00am JENSEN, Jorn Jesper CORC 1564 2017 8 - 85

Back to Top