Today's Court Listings

The daily court lists for: 15 October 2018

Please note that some court listings will not be publically displayed due to legislative requirements and/or court requirements.

Tribunal hearings and directions are open to the public, however, compulsory conferences and mediation sittings are closed.

The Courts are open to the Public.

If you can't find your court listing for today, please contact the relevant court.

Filter results by Surname/Organisation or Jurisdiction or Building:

OR
OR
Supreme Court
David Malcolm Justice Centre
28 Barrack Street, PERTH
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Case Management Hearings
10:15 Paddington Securities Pty Ltd v Taya & Ors CIV 1821 2018 7 - 710
10:30 Breckenridge Funds Management Limited v Di Latte & Ors CIV 2136 2018 7 - 710
10:45 Commonwealth Bank of Australia v Moore & Ors CIV 1361 2018 7 - 710
11:00 PETER CHARLES LANGFORD AND PAULINE MARY LANGFORD AS TRUSTEES FOR MAJESTIC SUPERANNUATION FUND v SANCTERRA PTY LTD & Anor CIV 2575 2018 7 - 710
11:15 GREENFIELD v LIADOW CIV 2484 2018 7 - 710
11:30 Kris Goldsmith Meares & Anor v Premier Holdings Pty Ltd CIV 2714 2013 7 - 710
12:15 Vlahos v Tomsic & Ors CIV 1275 2017 7 - 710
14:15 MACDONALD RUDDER (A FIRM) v RAINOLDI LPA 41 2018 7 - 710
Judges Special Appointment
10:00 Gemini Energy and Minerals Pty Ltd v Luff CIV 2607 2015 4 - 43
Masters Special Appointment
10:00 Alexander & Anor v The State of Western Australia & Anor CIV 1238 2016 9 - 907
Registrars Special Appointment
10:00 Hopetoun Project Pty Ltd v Krystal Park Estate Pty Ltd CIV 2143 2018 8 - 803
10:30 Jensen v Nationwide News Pty Limited & Anor CIV 1535 2016 8 - 809
11:00 Di Latte & Ors v Hopgood Ganim LPA 3 2018 9 - 903
Strategic Conference
08:30 Yara Pilbara Fertilisers Pty Ltd v SNC-Lavalin Group Inc CIV 2443 2016 9 - 908
10:00 WENCO PTY LTD v THOTTIYIL & Anor CIV 1941 2018 7 - 712

District Court Building
500 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
10:00 MAGEE, Bradley John 4 - 4-1

No Civil Listing for Today.

Supreme Court Building
Stirling Gardens, PERTH
Criminal Listing
09:15 COYNE, Desmond Edward Court No. 2
09:15 GARLETT, Peter Robert Court No. 2
09:15 GARLETT, Peter Robert Court No. 2
09:15 GARLETT, Peter Robert Court No. 2
09:15 GARLETT, Peter Robert Court No. 2
09:15 GARLETT, Peter Robert Court No. 2
09:15 GARLETT-EXELL, Gary Joe Court No. 2
09:15 GARLETT-EXELL, Shona Rae Court No. 2
09:15 GARLETT-EXELL, Shona Rae Court No. 2
09:15 JARVIS, Glen Howard Court No. 2
09:15 STREATFIELD, Thomas Andrew Court No. 2

No Civil Listing for Today.



District Court
Busselton Court House
12 Stanley Street, BUSSELTON
Criminal Listing
09:30 COVERLEY, BRYCE Court Room 1
09:30 Eketone, Mark Tauwehe Court Room 1
09:30 TOPLASS, Lee David Court Room 1
10:00 ASHWORTH, Jessie Steven Court Room 1
10:00 COBBY, Dwayne William Court Room 1
10:00 Eketone, Mark Tauwehe Court Room 1
10:00 REID, Zacaria Eric Court Room 1

No Civil Listing for Today.

District Court Building
500 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
09:15 SILVER, Michelle Ida 2 - 2-2
09:30 JENKINS, Murray 4 - 4-3
09:30 KATOVIC, Mirko 3 - 3-2
10:00 DEBONO, Jamie Charles 7 - 7-2
10:00 EVANS, DARREN 3 - 3-1
10:00 EVANS, Peter Nicholas 6 - 6-4
10:00 HARGREAVES, James Norman 7 - 7-2
10:00 HODDY, Denis Robert 5 - 5-2
10:00 KENNEDY, Elvis Chris 6 - 6-2
10:00 LEISHMAN, Daniel Janusz 7 - 7-2
10:00 MOHAMED ALI, Abdurahman 7 - 7-2
10:00 MYLES, Jarrah Thomas 5 - 5-4
10:00 PASKOV, Steven James 7 - 7-2
10:00 RANKIN, Kelli Maree 7 - 7-2
10:00 READ, John Aaron 7 - 7-2
10:00 SINCLAIR, Julene Victoria 7 - 7-2
10:00 SMEED, Michael John 5 - 5-3
10:00 SOE, Arkar 6 - 6-2
10:00 STOCKS, Darren Leigh 7 - 7-2
10:00 TURNER, AINSLEY 4 - 4-3
10:00 WHITBY, Larissa Lee 7 - 7-2
10:15 BOLTON, Joshua David Joseph 7 - 7-1
10:15 HADDRILL, Darryl Peter 7 - 7-1
10:15 HANSEN, Kim Roy 7 - 7-1
10:15 KALEZIC, Dejan 7 - 7-1
10:15 WARD, Malcolm Theodore 7 - 7-1
14:15 KIRKWOOD, Ian Mclean 7 - 7-2

Civil Listing
Civil Trial
10:30 Fortuna Aba Pty Ltd v Behan & Others CIV 4865 2016 1 - 1-3
Judges Chambers
10:30 In the Matter of Proceeds of Crime Act 2002 POC 12 2018 1 - 1-4
Judges Special Appointments
11:30 Tomlinson v Brightwater Care Group (Inc) APP 36 2018 1 - 1-4
Listing Conference DC
09:30 Morgan-Smith v Bonifazi & Another CIV 2329 2017 1 - 1-2
09:30 Viola v Verzini CIV 4206 2014 1 - 1-2
09:45 Hawk Constructions Services Pty Ltd v Kelmist Nominees Pty Ltd CIV 2452 2016 1 - 1-2
10:00 Eggleston v Britland CIV 1337 2017 1 - 1-2
10:00 Urfig v Coles Supermarkets Australia Pty Ltd & Another CIV 3255 2016 1 - 1-2
10:30 Liley v Minister For Education CIV 4021 2016 1 - 1-2
10:45 Corby v Wolfe Civil Pty Ltd & Others CIV 1233 2016 1 - 1-2
10:45 Le's Property Group Pty Ltd v Urban WA Special Assets Pty Ltd CIV 1471 2017 1 - 1-2
11:00 Hill v Boom Logistics Ltd & Others CIV 1982 2017 1 - 1-2
11:00 Taylor v Franco CIV 659 2016 1 - 1-2
11:15 Robinson v Kentz Pty Ltd & Another CIV 2191 2017 1 - 1-2
12:00 Lazarevski v North Metroplitan Health Service CIV 2260 2016 1 - 1-2
Mediation Conference DC
09:30 Mercuri v Zemla Pty Ltd CIV 205 2013 1 - 101
Pre-Trial Conference DC
09:30 Daniels v Ledger CIV 1198 2016 1 - Lvl-1
09:30 Ludlow v Anderson CIV 723 2011 1 - Lvl-1
09:30 Tate-Robertson v Wortham CIV 2804 2017 1 - Lvl-1
09:30 Williams v Andrews & Others CIV 1281 2018 1 - Lvl-1
09:45 Southon v Sunchaser Enterprises Pty Ltd CIV 4117 2017 1 - Lvl-1
10:00 Dewar v Turner CIV 1714 2018 1 - Lvl-1
10:00 Rowles v Xscape At The City Pty Ltd CIV 3605 2016 1 - Lvl-1
Taxation Of Costs
14:15 Galloway v The East Metropolitan Health Service & Another CIV 3517 2012 1 - 104

Kalgoorlie Courthouse
208 Hannan Street, KALGOORLIE
Criminal Listing
09:30 GROGLER, Peter Court 4 Jury Court
09:30 MUNMURRIE, Michael Patrick Court 4 Jury Court
09:30 MUNMURRIE, Michael Patrick Court 4 Jury Court

No Civil Listing for Today.

Karratha Courthouse
Balmoral Road, KARRATHA
Criminal Listing
09:30 EVANS, Daniel Brett Courtroom 1
09:30 SMITH, Liam Craig Lindsay Courtroom 1
10:00 ASHBURTON, Jarried Courtroom 1
10:00 BILIC, FRANJO Courtroom 1
10:00 BILIC, FRANJO Courtroom 1
10:00 COPPIN, Jordan Shane Courtroom 1
10:00 JACOBS, Roderick Phillip Courtroom 1
10:00 MEIJER, Bud Kenneth Courtroom 1
10:00 WALKER, Isaiah Demison Courtroom 1

No Civil Listing for Today.

Kununurra Courthouse
94 Coolibah Drive, KUNUNURRA
Criminal Listing
09:30 CAMPBELL, Daniel Spencer Court Room 2 Jury Court
09:30 THOMAS, Richard Court Room 2 Jury Court
10:00 CAMPBELL, Daniel Spencer Court Room 2 Jury Court

No Civil Listing for Today.



Magistrates Court
Albany Justice Complex
184 Stirling Terrace, ALBANY
Criminal Listing
09:30 JETTA, Bradley John Court Room 3
09:30 KNIGHT, Nicholas William Court Room 3
09:30 MAKI, Nabel Ibrahim Court Room 3
09:30 WOODS, Andrew Arthur Court Room 3

Civil Listing
Trial Court
14:15 Burrow Family Trust v Sharp MINOR 162 2018 Court Room 3
14:15 Oakley v All Tech Mechanical CTC 152 2018 Court Room 3
14:15 Revell v Hodges MINOR 98 2017 Court Room 3

Armadale Courthouse
109 Jull Street, ARMADALE
Criminal Listing
09:30 BAKER, Linda Karen Armadale Court 2
09:30 CARMODY, GERALD Armadale Court 2
09:30 GEE, Daniel Stephen Armadale Court 2
09:30 HALLETT, Christopher George Armadale Court 3
09:30 HILTON, Rachel Erin Armadale Court 2
09:30 KIRBY, DAVID Armadale Court 3
09:30 MCKENZIE, John Kitchener Armadale Court 3
09:30 MELLOR, Paul Simon Armadale Court 3
09:30 MILLIGAN, Andrew John Armadale Court 2
09:30 RODGERS, Aaron Craig Armadale Court 3
09:30 TENNANT, Stewart James Armadale Court 2
09:30 THOMPSON, Shereene Deborah Armadale Court 3
09:30 WATTERSON, Michael Peter Armadale Court 3
09:30 WEBB, Sheldan Aubrey Armadale Court 2
09:30 WESTON, Marcus Spencer Armadale Court 2

No Civil Listing for Today.

Broome Courthouse
Hamersley Street, BROOME
Criminal Listing
09:00 ARNUP, Bassjin Dakota Court Room 1
09:00 AUGUSTINE, Damion Court Room 1
09:00 BAILEY, Darryn Lee Court Room 1
09:00 BELL, Clinton John Court Room 1
09:00 BIN HITAM, Sarah Philepena Court Room 1
09:00 BIRD, Clinton Matthew Court Room 1
09:00 BLONDEAU, Dimitri Court Room 1
09:00 BROLGA, Aaron Court Room 1
09:00 BURGOYNE, Gino Thomas Court Room 1
09:00 BUTT, Douglas Court Room 1
09:00 CHEINMORA, Alphonse Frank Court Room 1
09:00 CLARK, Jade Michael Joseph Court Room 1
09:00 COX, Alisha Court Room 1
09:00 COX, Tyron Anthony Court Room 1
09:00 DAMON, David Edward Court Room 1
09:00 DAVEY, Aaron Court Room 1
09:00 GRIFFITHS, Anthony Steven Court Room 1
09:00 HUNTER, Phillip Jeffrey Court Room 1
09:00 INDICH, Malcolm Arron Court Room 1
09:00 ISHMAIL, Herman George Court Room 1
09:00 JEFFERY, Fraser Nicholas Court Room 1
09:00 JOHNSON, Emily Court Room 1
09:00 JOSHUA, Margaret Court Room 1
09:00 KADIBIL, Cliffy Court Room 1
09:00 KELLY, Damien Court Room 1
09:00 KING, Waylon Gordon Court Room 1
09:00 KIRWAN, Robert Stephen Court Room 1
09:00 LATHAM, Maurice Arthur Court Room 1
09:00 LEE, Emma Rosie Court Room 1
09:00 LENARD, NATHAN Court Room 1
09:00 LIGHTNING, Corey Court Room 1
09:00 MAGALA, Edward Paul Court Room 1
09:00 MAHONY, Travis Robert Court Room 1
09:00 MALO, Leroy Court Room 1
09:00 MANADO, Shaun Ehrin Court Room 1
09:00 MANOLIS, Jayce Augustine Court Room 1
09:00 MASINA, Zebulun Isaac Carl Court Room 1
09:00 MATTHEWS, Billy Dean Court Room 1
09:00 MERREY, Emily Jo Court Room 1
09:00 MITCHELL, Cameron Lloyd Court Room 1
09:00 MOORA, Michael Court Room 1
09:00 MUNRO, Leroy Norman Court Room 1
09:00 NAGOMARA, Edward Court Room 1
09:00 OOBAGOOMA, Ashley Edmund Court Room 1
09:00 PADDY, Clinton Court Room 1
09:00 PARSONS, Sam Benjamen Court Room 1
09:00 PHILLIPS, Kieran Keith Court Room 1
09:00 PITT, George Henry Court Room 1
09:00 ROGERS, Tonya Dee Court Room 1
09:00 SCOTT, Robert William Court Room 1
09:00 SHADFORTH, Ezekiel Dylan Court Room 1
09:00 SHADFORTH, Hasim Court Room 1
09:00 SMITH, Jackson Thomas Court Room 1
09:00 SPICER, Martin Michael Court Room 1
09:00 SURPRISE, Denis Jerry Court Room 1
09:00 TAX, Rhonda Court Room 1

No Civil Listing for Today.

Bunbury Courthouse
3 Stephen Street, BUNBURY
Criminal Listing
10:00 ALBREY, Stephen Robert Court Room 3
10:00 BARBER, Kruize James Court Room 1
10:00 BEKKERS, Christopher Robert Court Room 1
10:00 BENCK, Shane Allan Court Room 1
10:00 BROWN, Katherine Elizabeth Court Room 1
10:00 BUSSELL, Emma-Clare Ellen Court Room 1
10:00 CANN, Daryl John Court Room 1
10:00 Caruana, Jason Paul Court Room 1
10:00 COYNE, Tarryn Amara Court Room 1
10:00 DAVIS, Liam Tyrone Court Room 1
10:00 DIXON, Jason Anthony Court Room 1
10:00 DONOVAN, Troy Shamus Court Room 1
10:00 ELLIS, Michelle Lea Court Room 1
10:00 FAIRHEAD, Marshall Daniel Court Room 1
10:00 FLANAGAN, Douglas Neale Court Room 1
10:00 FOSTER, Shane Loyd Court Room 1
10:00 GRUNDMANN, Tamara Stella Court Room 1
10:00 HALL, Tammy Lee Court Room 1
10:00 HIGGINS, Steven Anthony Court Room 1
10:00 HUMPHRIES, Adam Jarrod Court Room 1
10:00 KHAN, Gordon Harvey Court Room 1
10:00 LINTOTT, Joshua Craig Court Room 1
10:00 MACINTYRE, Grant Geoffrey Court Room 1
10:00 MASON, Chad King Court Room 1
10:00 MCCARTHY, Jack James Court Room 1
10:00 MCKINNON, Johnathan Dean Edward Court Room 1
10:00 MICHAEL, Clayton Bryce Court Room 1
10:00 POTTS, David Court Room 1
10:00 REPSOLD, Frederick Petrus Court Room 1
10:00 SMITH, Jessika Maree Court Room 1
10:00 SOULOS, Aaron Luke Court Room 1
10:00 SPREADBOROUGH, Jakki Allison Court Room 1
10:00 SWEENEY, Troy Justin William Court Room 1
10:00 SYKES, Andrew Christopher Court Room 1
10:00 THOMAN, Dylan John Court Room 1
10:00 WALLAM, Clayton James Court Room 1
10:00 WALLAM, Patrick Reuban Court Room 1
10:00 WESTON, Benjamin Joshua Troy Court Room 1
10:00 WESTON, Ronald Kim Court Room 1

Civil Listing
Combined Court - Bunbury
09:30 LINK v Department of Transport EDL 676 2018 Court Room 3
09:30 RUTHERFORD v Department of Transport EDL 680 2018 Court Room 3

Busselton Court House
12 Stanley Street, BUSSELTON
Criminal Listing
09:30 HARRIS, Thelmarose Hilda Louise Court Room 2

No Civil Listing for Today.

Carnarvon Courthouse
Cnr Robinson St and Babbage Island Rd, CARNARVON
Criminal Listing
10:00 CARWARDINE, David John Court Room 2
10:00 COX, Tyson Gilbert Court Room 2
10:00 DINGO, Trayson Court Room 2
10:00 DODD, Paula Delta Denise Court Room 2
10:00 GILBERT, Ashlee Ronald James Court Room 2
10:00 GRAHAM, Braun Bruce James Court Room 2
10:00 LOCKYER, Ethan Court Room 2
10:00 MCALISTER, Martin David Court Room 2
10:00 MILES, Kasey Frances Court Room 2
10:00 MILES, Tammy Marie Court Room 2
10:00 MILLY MILLY, Patrick Court Room 2
10:00 MONGOO, Kamus Court Room 2
10:00 NGUYEN, Van Lun Court Room 2
10:00 NIE, Li Court Room 2
10:00 RANGER, Robin James Court Room 2
10:00 ROBERTS, Bren Phillip Court Room 2
10:00 RYAN, Khyesha Jenae Irisah Court Room 2
10:00 RYDER, Simone Gwenieva Court Room 2
10:00 TAYLOR, Robert Lawrence Court Room 2
10:00 WINMAR, Michael John Henry Court Room 2

No Civil Listing for Today.

Central Law Courts
501 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
09:00 AGUILERA ALVAREZ, Jose Aurelio 5 - 52
09:00 ALONE, Timothy Raymond 5 - 52
09:00 ANTHONY, Zunaid 4 - 41
09:00 AYDIN, Figen 5 - 52
09:00 BEL-BACHIR, Dylan George 4 - 41
09:00 BROWNLEY, Cameron Keith 5 - 52
09:00 COX, Darren Leslie 4 - 41
09:00 CROFTS, Awatea 5 - 52
09:00 CURTIS, Shane Bernard 4 - 41
09:00 Davies, Andrew Philip Tyssul 4 - 41
09:00 GALLIN, Rachel Dawn 5 - 52
09:00 HALL, Robert Norman 5 - 52
09:00 HARDERS, David Gerald 5 - 52
09:00 LEONARD, Jarrad Michael 5 - 52
09:00 LIM, Adam Siew Koon 4 - 41
09:00 LIM, Adam Siew Koon 4 - 41
09:00 LOGAN, Scott Duncan 5 - 52
09:00 MCLARTY, Les 4 - 41
09:00 MITCHELL-EVANS, Ryan James 4 - 41
09:00 MOORE, Jake Arion 5 - 52
09:00 NARRIER, Joseph George 4 - 41
09:00 PARREMORE, Tristan Thomas 4 - 41
09:00 Priddle, Terry 4 - 41
09:00 ROBERTS, Scott James 5 - 52
09:00 SAUER, Kevin John 4 - 41
09:00 SILVESTER, Bradley Mark 4 - 41
09:00 SLATER, Murray 4 - 41
09:00 SPRATT, Micheal 4 - 41
09:00 STEEL, Kyle Andrew 4 - 41
09:00 SYED, Sibghatullah Shah 4 - 41
09:00 TAYLOR, Corrie Jason 5 - 52
09:00 TSAI, Maureen 5 - 52
09:00 TURNER, Bradley Craig 4 - 41
09:00 UGLE, Cenic Lang 4 - 41
09:00 WOODS, Chantelle Marie 5 - 52
09:00 WOODS, Stewart John 5 - 52
09:00 WYKE, Louis James 4 - 41
09:30 BAKER, Ty Peter 3 - 38
09:30 CARVILL, Taylor Dianne 3 - 38
09:30 DOCKING, Steven Melville 3 - 38
09:30 HAYNES, Jason Richard 3 - 32
09:30 ITALIANO, Giovanni Carlo 3 - 32
09:30 JOHNS, Tarnikja Marie 3 - 38
09:30 JOSEPH, Gabriel 3 - 32
09:30 MILOSI, Wynona Anne 3 - 32
09:30 OWEN, Sarah May 3 - 32
09:30 RODD, Glen Gregory Arthur 3 - 38
09:30 STANLEY, Peter Adam 3 - 38
09:30 STONE, Benjamin Joseph 3 - 32
09:30 STRYKER, Jeremy 3 - 38
09:30 WALLACE, Fiona Janet 3 - 38
09:45 REID, Bradley Dean 3 - 32
10:00 ADELINE, Wayne Christ 3 - 32
10:00 ALAEI, Saba 5 - 52
10:00 ALI MOHAMED, Abdikadir 3 - 31
10:00 ALLEN, John Paul 3 - 31
10:00 ALLEN, Mathew James 4 - 42
10:00 ANDUALEM, Zeko Sefa 3 - 31
10:00 ANNING, Tobias Charles 3 - 31
10:00 ASHWIN, Tyrone Jordan 3 - 31
10:00 BAKER, Reece Francis Zabaldano 5 - 52
10:00 BARBER, Dylan Jayson James 4 - 41
10:00 BARTON, Clem 4 - 42
10:00 BASTERFIELD, Rebecca Claire 4 - 41
10:00 BENEIT, Stephen Jose 4 - 41
10:00 BINSALLEH, Conor Joseph 4 - 41
10:00 BLURTON, Desmond Gerrard 3 - 32
10:00 BLURTON, Shanola Marie 4 - 41
10:00 BORN, Tamara Liana 3 - 31
10:00 BROWN, Christian Michael Langdon 3 - 31
10:00 BUCK, Mitchell Christopher 5 - 52
10:00 BULLOCK, David Lindsay 4 - 42
10:00 BUNSY, Ramanandsagar 4 - 41
10:00 CALYUN, Isaac Felix Glen 5 - 52
10:00 CARR, Anne Marie 4 - 41
10:00 CASTLE, Danyell Lee 3 - 31
10:00 CAWOOD, Ryan Peter 3 - 31
10:00 CHIPLIN, Kylie Marie 4 - 42
10:00 CHRISTOU, Demetrios 5 - 52
10:00 CLARKSON, Sandra Jane 5 - 52
10:00 CLAYDON, Shaun 4 - 41
10:00 COCUP, Aaron Kane 4 - 41
10:00 COLBUNG, Samantha Ann 5 - 52
10:00 COLES, Shane 3 - 32
10:00 CORBETT, Rhys Dale 4 - 41
10:00 CRISPIN, Matthew Graham 4 - 42
10:00 CULLEN, Jane Elizabeth 3 - 31
10:00 CUNNINGHAM, Adam Leigh 3 - 31
10:00 DALY, Andrew Anthony James 3 - 31
10:00 D'AMICO, Gianni Gennaro 3 - 31
10:00 DANN, Aaron Troy 3 - 31
10:00 DARE, Jorden Jane 4 - 41
10:00 DE GRAAF, Luke Adrianus 5 - 52
10:00 DEAN, John Aaron 5 - 55
10:00 DENMARK, Jason Allan 5 - 52
10:00 DINAH, Caroline Rosemary Alice 4 - 42
10:00 DODD, Kenrick Thomas 3 - 32
10:00 DRUMMOND, Cameron James 3 - 31
10:00 EDMONDS, Rasselle Harata 4 - 42
10:00 EDWARDS, Roy Albert 3 - 31
10:00 EGAN, Sheree Janelle 4 - 41
10:00 ELAYOUBY, Mohamed Omar Mohamed M 4 - 41
10:00 ENGELEN, Russell 4 - 41
10:00 ENNIS, Matthew 3 - 32
10:00 ERAVELLY, Kathlene 3 - 31
10:00 EVANS, Lexis Christian Dean 3 - 35
10:00 FARMER, Carl John William 3 - 32
10:00 FARMER, Timothy Leonard Gordon 4 - 42
10:00 FARRALL, Othman Ahmad 3 - 31
10:00 FERRIER, Amanda Vanessa 4 - 41
10:00 FITZGERALD, Aaron Daniel 4 - 41
10:00 FORD, Clint Aaron 3 - 32
10:00 FULLER, Ben Richard 4 - 41
10:00 GALBRAITH, CHRISTOPHER 3 - 32
10:00 GALBRAITH, Lionel Gary 4 - 41
10:00 GARLETT, Tiara Lee 4 - 41
10:00 GIANCOLA, Mario 3 - 32
10:00 GODFREY, Andrew Joshua 3 - 31
10:00 GOODWIN, Jason Arthur 5 - 52
10:00 GORRINGE, Mathew Anthony 3 - 32
10:00 Green, Nicky Albert 5 - 52
10:00 GREENHAM, Justin Lawrence 5 - 52
10:00 GRIFFIN, Elisabeth Rose Marie 3 - 31
10:00 GRIFFIN, JASON 4 - 41
10:00 GRZELKA, Troy Bryan 3 - 31
10:00 GUGIATTI, Glenda Kaye 4 - 41
10:00 HAFFENDEN, Shaun Patrick 3 - 32
10:00 HANDANOVIC, Edin 4 - 41
10:00 HANSEN, Dion D 4 - 42
10:00 HANSEN, Sharon Natalie 5 - 52
10:00 HAWKINS, Matthew James 5 - 52
10:00 HERBERT, Jacqueline Christine 4 - 42
10:00 HICKMAN, Robbie James 4 - 41
10:00 JANSEN, Marcel Willem 5 - 52
10:00 JOHNSON, Christopher Mark 4 - 41
10:00 JONES, Martin Andrew 5 - 52
10:00 JONES, Natalie Josephine 3 - 31
10:00 JOSEPH, Merle 5 - 52
10:00 KELLY, James Richard 3 - 31
10:00 KENNEDY, Andrew Bazil 4 - 41
10:00 KIERNAN, Taylor Adam 4 - 42
10:00 KITTO, Michael Brian 4 - 41
10:00 KIZINGA, Nicha 4 - 41
10:00 KLOSE, Savannah Louise 3 - 31
10:00 LAPALOMBARA, Oriano 4 - 41
10:00 LEM, IRENE YOK MOY 4 - 41
10:00 LEONARD, Robert Allan 4 - 41
10:00 LESKIEWICZ, Kristian 4 - 41
10:00 LOCKE, Michael David 4 - 41
10:00 LOPRESTI, Leone 5 - 54
10:00 LYONS, Jamie Nicole 5 - 52
10:00 MAGURUK, Noi Machol 4 - 41
10:00 MATENGA, Lionel Pare 3 - 31
10:00 MCELWEE, Matthew Ian 3 - 31
10:00 MCLAREN, Evan 4 - 41
10:00 MCPHERSON, Sian Alice 4 - 41
10:00 MENSA, Samuel Keleta 3 - 35
10:00 MILLER, Jamie Talyor 3 - 32
10:00 MILLER, Zelina Helen 3 - 35
10:00 MOGRIDGE, Felix Lawrence 4 - 41
10:00 MOHAMED, Sakariye Abdi 4 - 41
10:00 MORGAN, Nicholas Hugh 3 - 31
10:00 MUIR-SMITH, Ronin James 4 - 41
10:00 MURRAY, Dale Paul 3 - 35
10:00 NAJJAR, Johni 4 - 41
10:00 NANOVICH, Simone Jaye 3 - 31
10:00 NEGASH, Mikiyas Woldemichael 5 - 52
10:00 NETTLETON, Nigel Wayne 4 - 42
10:00 NICHOLAS, Amber Kym 3 - 31
10:00 NIEROBA, Ramsey Antony 3 - 32
10:00 NIKOLIC, Dalibor 4 - 41
10:00 NUGUSE, Fenhas Abrahaley 5 - 52
10:00 NYAKO, Jerome 3 - 31
10:00 O'DRISCOLL, Karis Delores Rachael 3 - 35
10:00 O'Grady-Errington, Ashleigh K 4 - 41
10:00 ONESMO, Wani Benjamin 3 - 31
10:00 O'REGAN, Peter Richard Anthony 4 - 41
10:00 PARFITT, Anna Marie 5 - 52
10:00 PATERSON, Amie 4 - 41
10:00 PEARCE, Dakoda Loisse 3 - 31
10:00 PEARMAN, Lucy Elizabeth 4 - 41
10:00 PENNY, John David 5 - 52
10:00 PHAN, KHA 4 - 42
10:00 PUKEROA, Herbert Henry 3 - 31
10:00 QUELCUTTI, Matthew 5 - 52
10:00 ROBERTS, Fay Louise 5 - 52
10:00 ROESTENBURG, Benjamin Johannes 5 - 52
10:00 ROLFE, Aaron Brian 4 - 41
10:00 ROLT, Lawrance Roy 3 - 31
10:00 ROSE, Stephen Frank 3 - 31
10:00 RYDER, Luke Placid 3 - 35
10:00 SCHNEUWLY, Raphael Nicola 3 - 31
10:00 SCHULTZ, Joseph Michael 3 - 31
10:00 SCHULTZ, Joslyn Virginia 5 - 52
10:00 SCHULZE, Jamie Wade Colin Alex 3 - 31
10:00 SIMPSON, Julisha Maria 3 - 31
10:00 SMITH, Grant Raymond 4 - 41
10:00 Smith, Malcolm John 4 - 42
10:00 SMITH, Mitchell Graham 3 - 35
10:00 STACEY, John William Robert Junior 4 - 41
10:00 STANLEY, Simon Adam 5 - 52
10:00 STARK, William Ernest Claude 3 - 31
10:00 Stevenson, Mathew Philip 4 - 41
10:00 STONE, Peter John 4 - 42
10:00 STRATOS, Alexander Michael 3 - 31
10:00 STUDMAN, Bronwyn Grace 3 - 31
10:00 SUTEERAWANIT, Darwin 4 - 41
10:00 TAYLOR, Andrew Trevor 3 - 32
10:00 TAYLOR, Leslie Noel 4 - 41
10:00 THOMAS, Corey James 3 - 32
10:00 THOMAS, Melanie Rae 5 - 52
10:00 THOMSON, Simon Charles 5 - 52
10:00 TREACY, Aaron Herbert 3 - 31
10:00 VALTON, MATHIEU FRANCOIS ERNEST 3 - 31
10:00 VONDELING, Matthew John 4 - 41
10:00 VOYCE, Mark John 4 - 41
10:00 WALLAM, Rene Betty 4 - 41
10:00 WALLEY, Amanda Gail 5 - 52
10:00 WALTON, Craig Phillip 3 - 32
10:00 WELLS, Daniel Andrew 4 - 41
10:00 WESTON, Jessica-Lee Sherrilyn Violet 3 - 31
10:00 WILLIAMS, Maria Anne 3 - 31
10:00 WOODS, Daley 4 - 41
10:00 WYNNE, Austin John 5 - 52
10:00 YE, Qin 4 - 41
11:00 BELL, Owen David 5 - 55
11:00 BOLTON-LEE, Jasmine Nicole 5 - 55
11:00 BONNETT, Courtney Jade 5 - 55
11:00 BOYD, Amanda Margaret 5 - 55
11:00 BROWN, Kyle David 5 - 55
11:00 DEDMAN, Dean Edward 5 - 55
11:00 GORMLEY, Taryn Lee 5 - 55
11:00 HAYTER, Bradley James 5 - 55
11:00 KICKETT, Jason Algie 5 - 55
11:00 KLINGER, Elizabeth Ann 5 - 55
11:00 LEAHY, Angela Michelle Anne Marie 5 - 55
11:00 LITTLE, Colin Michael 5 - 55
12:00 BENFIELD, Katelyn Lillian 3 - 35
12:00 INGIE, Benjamin Bradley 3 - 35
12:00 LEAHY, Daniel Jason 3 - 35
12:00 MULDER, Andrew John 3 - 35
12:00 TAYLOR, Andrew James 3 - 35
12:00 WARD, Elizabeth Pauline 3 - 35
12:00 WILLIAMS, Jason Phillip 3 - 35
14:15 DUFF, Jeremy William 4 - 41
14:15 WYATT, Christopher Brian 4 - 42

Civil Listing
Applications/Trial
09:30 Petherick v Digital Marketing & Solutions Pty Ltd GCLM 9168 2018 9 - 91
10:00 Perriam v Distribution Lane MINOR 15972 2017 9 - 91
CTC/Trial
09:30 KEMBLE FAMILY TRUST v THOMAS CTC 12777 2018 9 - 92
09:30 PHOBOS NOMINEES PTY LTD v SAMUEL CTC 11782 2018 9 - 92
09:30 ROADGUARD PTY LTD T/AS MOTORLEGAL v ARTHUR CTC 11074 2018 9 - 92
09:30 The City of Canning ABN 80 965 466 v ISHTIAQ GCLM 3780 2018 9 - 92
09:30 UNIFIED POWER PTY LTD v LOGAN CTC 12477 2018 9 - 92
10:00 GREVILLE v JANSEN GCLM 14740 2012 9 - 92
Gen App/Special Appointments
10:00 ACM Group Limited v Pop GCLM 7551 2017 9 - 94
10:00 Fawcett v Spiers GCLM 325 2016 9 - 94
10:00 UC Logistics Australia Pty Ltd v Above All Rigging & Site Modifications Pty Ltd MINOR 9951 2018 9 - 94
10:00 Wagner v Neopharma Technologies Limited & Ors GCLM 8449 2018 9 - 94
11:00 Ricolt Investments as trustee for Broadhurst Trust v Michael Almenara MINOR 6757 2018 9 - 94
11:00 Waroona Resources Pty Ltd atft S & M Unit Trust t/as Premium Waste Management and Premium Allsands v Dayrell Stone Pty Ltd & Anor GCLM 9032 2018 9 - 94
12:00 Blenkinsop & Anor v J-Corp Pty Ltd MINOR 4828 2015 9 - 94
Pre-Trial Conference
09:00 COMMONWEALTH OF AUSTRALIA (as represented by the Department of Human Services) v FLANAGAN & Anor GCLM 440 2018 7 - 7.1
09:00 Gagandeep singh walia, BMG Smart Living Pty Ltd. v Thileepan Velautham, Jupiters WA pty Ltd. MINOR 7757 2018 7 - 7.3
09:00 Perkins v Bowen-Harding GCLM 2236 2018 7 - 7.2
09:00 Thundathil v Malindo Airways SDN BHD MINOR 6484 2018 7 - 7.3
09:30 Mushonga v Sanchez GCLM 11742 2017 7 - 7.1
09:30 Tonner v Tomkin GCLM 5185 2018 7 - 7.2
10:00 Harfouche v Baycorp (WA) Pty Ltd MINOR 7503 2018 7 - 7.1
10:00 Iredale v Scott & Anor GCLM 6579 2018 7 - 7.2
10:30 Kopf v Bhudia GCLM 5471 2018 7 - 7.2
10:30 Power Legends Pty Ltd v FG Cranes Pty Ltd GCLM 3205 2018 7 - 7.1
11:00 Chan v Greenwood GCLM 18001 2017 7 - 7.2
11:00 Phillips v Njo GCLM 6768 2018 7 - 7.1

Derby Courthouse
Loch Street, DERBY
Criminal Listing
09:00 RIVERS, Temika Joyce George Courtroom 1

No Civil Listing for Today.

Fremantle Courthouse
8 Holdsworth Street, FREMANTLE
Criminal Listing
09:00 AL-SAEDI, Hayder Jabbar Salman Court Room 1
09:00 ANDERSON, Cameron Louis Court Room 1
09:00 ARLOW, Jade Ellen Court Room 1
09:00 BOURKE, Steffan Jaimes Court Room 1
09:00 BRAS, Carlos Manuel Mendes Court Room 1
09:00 BREWER, James Michael Court Room 1
09:00 CASSIN, Mitchell James Court Room 1
09:00 CASSIN, Mitchell James Court Room 1
09:00 COLLINGS, Misty Rachel Ella-Rose Court Room 1
09:00 D'ALOISIO, Frank Anthony Court Room 1
09:00 DIMANDAL, Aron Paul Court Room 1
09:00 EHLERS, Cameron John Court Room 1
09:00 ELLISS, Rhys Michael Court Room 1
09:00 EL-RAGHY, Tamir Abbas Court Room 1
09:00 FRITZ, Stephan John Court Room 1
09:00 GARDNER, Emma Jean Court Room 1
09:00 GRAZIANO, Mason Paul Court Room 1
09:00 HADAD, Josiah Abraham Court Room 1
09:00 HALL, Simone Louise Court Room 1
09:00 HART, Mason Lawrence Court Room 1
09:00 HART, Rhianon Aplyn Agnes Court Room 1
09:00 HENRY, Joanne Yvette Quilla Court Room 1
09:00 HICKS, Carla Court Room 1
09:00 HILL, Nikita Rose Court Room 1
09:00 HILLMAN, Jason William Court Room 1
09:00 HISHMEH, James Jordan Court Room 1
09:00 HOLLOWAY, Tammie Lorraine Court Room 1
09:00 HOOPER, Tyson Lewis Court Room 1
09:00 HUNTER-BOYD, Chad Laurence Court Room 1
09:00 INMAN, Noveleen Anne Court Room 1
09:00 ISAACS, Delorn Wynn Court Room 1
09:00 JAEKEL, Saskia Court Room 1
09:00 JOHN, Bosco Taban Ibosi Court Room 1
09:00 LANGLANDS, Scott Adam Court Room 1
09:00 LOCH, Nathan Peter Court Room 1
09:00 MARTIN, Jay Paul John Court Room 1
09:00 MATKOVICH, Luke Michael Court Room 1
09:00 MCADAM, John Christopher Court Room 1
09:00 MOON, Megan Judith Court Room 1
09:00 Mutten, Beau Corey Court Room 1
09:00 O'CARROLL-SEXTON, Wiremu Alexander John Court Room 1
09:00 PLUG, Jason Court Room 1
09:00 QUINLAN, Gregory Eric Court Room 1
09:00 Saily, Anuj Court Room 1
09:00 SEABROOK, Christopher James Court Room 1
09:00 SHAKIR, Waleed Ahmed Court Room 1
09:00 SMARTT, Matthew James Leslie Court Room 1
09:00 SMITH, Bradley David Court Room 1
09:00 SOPER, Jacob James Court Room 1
09:00 SPENCER, Jason Lee Court Room 1
09:00 STANISCIA, Nicola Court Room 1
09:00 SUNJIC, Toni Court Room 1
09:00 WALLAM, Marlon Edward Christopher Court Room 1
09:00 Wickham, Ashleigh Michelle Court Room 1
09:00 YA, Kyaw Ze Court Room 1
10:00 BROPHO, Jason Paul Raphael Court Room 3
10:00 CABRITA, John Viegas Court Room 3
10:00 CHEESEMAN, Glen Alan Court Room 3
10:00 CLUNING, Mark Barry Court Room 3
10:00 COMPTON, Lance Court Room 2
10:00 FITZGERALD, Kenneth Harry Court Room 2
10:00 RIJAVEC, Shane Peter Martin Court Room 3
10:00 Sargent, Troy Andrew Court Room 2
10:00 TAUMALOLO, Tevita Tonge Claude Court Room 3

No Civil Listing for Today.

Geraldton Courthouse
15 Marine Terrace, GERALDTON
Criminal Listing
09:30 FLEAY, David James Courtroom 3
09:30 FLEAY, David James Courtroom 3
09:30 GLYNN, Georgia Ellen Courtroom 3
09:30 PARFITT, Courtney Sinead Rose Courtroom 3
09:30 POUNTNEY, Steven Michael Courtroom 3
10:00 ADAMS, Jamie Ross Courtroom 1
10:00 BELLOTTI, Juan Reece Courtroom 1
10:00 BODDINGTON, Lionel Dennis Warren Courtroom 1
10:00 CAMERON, Bree Rhodda Courtroom 1
10:00 COUNCILLOR, Dominic Courtroom 1
10:00 DANN, Ashley Kaine Courtroom 1
10:00 DUNN, Ian Edward Courtroom 1
10:00 FOX, Stanley Isaac Courtroom 1
10:00 GARTNER, Eli Jacob Courtroom 1
10:00 IRVINE, Jayden James Courtroom 1
10:00 MORRIS, Mark John Courtroom 1
10:00 RYDER, Hommett Charles Courtroom 1
10:00 TURNER, Grant Ronald Courtroom 1
10:00 WILLAIMS, TYLER Courtroom 1

Civil Listing
Combined Court
00:00 HOUSING AUTHORITY v CLARKE RSTN 427 2018 Courtroom 1
Trial Court
09:30 Housing Authorty v Holly RSTN 337 2018 Courtroom 3

Joondalup Courthouse
21 Reid Promenade, JOONDALUP
Criminal Listing
09:30 BERKY, Jordan Martin Courtroom 2
09:30 BLACK, Christopher Peter Courtroom 2
09:30 BOWER, Lyndon Paul Courtroom 2
09:30 BROWN, Raelene Rodena Courtroom 2
09:30 CAMPBELL, Glenn Nigel Courtroom 2
09:30 CORDINGLEY, Brandon John Courtroom 2
09:30 CROSS, Bradley Carver Courtroom 2
09:30 DONNELLY, Stephen Patrick Courtroom 2
09:30 ECCLESTON, Brayden James Courtroom 2
09:30 FIDANOVSKI, Zoran Courtroom 2
09:30 FINCH, Joshua Benjamin John Courtroom 2
09:30 GELUK, Zaeden Paul Courtroom 2
09:30 GIBSON, Haydn Warrick Courtroom 2
09:30 GRAY, Aaron Bradley Courtroom 2
09:30 GRIFFIN, Dylan Leslie Courtroom 2
09:30 GURNEY, Julian Theodor Courtroom 2
09:30 HARRIS, Dennis Douglas Rodney Courtroom 2
09:30 HASKELL, Natasha Leigh Courtroom 2
09:30 HENDEN, Stephanie Anna Courtroom 2
09:30 HILLIARD, David John Courtroom 2
09:30 HORNER, Michael James Courtroom 2
09:30 IBBOTSON, Samuel John Courtroom 2
09:30 KOTNOWSKI, Jacek Antonio Courtroom 2
09:30 LOCKHART, Kenneth William Courtroom 2
09:30 MAZZURRA, Bianca Marianna Courtroom 2
09:30 MCCONNELL, Kayne William Courtroom 2
09:30 MERENDINO, Charles Courtroom 2
09:30 MISKIEWICZ, Heidi Nichole Courtroom 2
09:30 MOONEY, Robert Alexander Courtroom 2
09:30 MORRISON, Stuart John Courtroom 2
09:30 MOUNSEY, Shaun Michael Courtroom 2
09:30 MURRAY, Katie Louise Courtroom 2
09:30 OAKLEY, Vanessa Nicole Courtroom 2
09:30 OLDNALL, Michael David Courtroom 2
09:30 PAGAN, Yassin Gabrele Diieng Courtroom 2
09:30 PIKE, Trent Cornelius Courtroom 2
09:30 POLMAN, Jason Gradus Courtroom 2
09:30 PROZENKO, Maria Ruth Penny Aileen Courtroom 2
09:30 RODDA, Matt Thomas Courtroom 2
09:30 ROWE, Brent Douglas Courtroom 2
09:30 ROWNTREE, Gregory James Courtroom 2
09:30 RYDER, Joshua Isaiah Courtroom 2
09:30 SAYLE, Adam Gregory Courtroom 2
09:30 SILVESTRO, Peter Joseph Courtroom 2
09:30 SPENCE, Jack Charles Courtroom 2
09:30 STEPHENS, Calum Rhys Courtroom 2
09:30 STRAIN, Malcolm Ray Courtroom 2
09:30 TRUTWEIN, Shelby Lee Courtroom 2
09:30 UGLE, Wade Clint Courtroom 2
09:30 VILLANI, Brett Anthony Courtroom 2
09:30 WARETINI, Carlos Te Kopi Courtroom 2
09:30 WATERS, Thomas Lee Courtroom 2

No Civil Listing for Today.

Kalgoorlie Courthouse
208 Hannan Street, KALGOORLIE
Criminal Listing
10:00 BAMPTON, Letisha-Joy Court 3 Magistrates Court
10:00 BEVAN, Kristy Ann Court 3 Magistrates Court
10:00 BONNEY, Grant Michael Court 3 Magistrates Court
10:00 BREEZE, Vanessa Anne Court 3 Magistrates Court
10:00 BROWN, Christina Joanne Court 3 Magistrates Court
10:00 CAMERON, Kerry Lee Court 3 Magistrates Court
10:00 CAMPBELL, Kristopher Lee Court 3 Magistrates Court
10:00 COHEN, Jason Robert Court 3 Magistrates Court
10:00 COLLARD, Gregory George Court 3 Magistrates Court
10:00 COLWILL-FAIRLIE, Jason Darren Richard Court 3 Magistrates Court
10:00 COMBO, Wayne Edward Aiden Court 3 Magistrates Court
10:00 COOPER, Jamon Wade Court 3 Magistrates Court
10:00 COOPER, Mitch Anthony Court 3 Magistrates Court
10:00 COOPER, Stephen Campbell Court 3 Magistrates Court
10:00 CURRIE, Jeremy Anthony Court 3 Magistrates Court
10:00 CUSICK, Scott Court 3 Magistrates Court
10:00 CUTLER, Daniel Charles Patrick Court 3 Magistrates Court
10:00 DENSLEY, Troy James Court 3 Magistrates Court
10:00 DICK, Bradley Troy Court 3 Magistrates Court
10:00 DICKIE, Delvene Kirsty Court 3 Magistrates Court
10:00 DIMER, Olivia Jayne Court 3 Magistrates Court
10:00 DONALDSON, Gregory Court 3 Magistrates Court
10:00 DOYLE, Ryan Eric Court 3 Magistrates Court
10:00 ELLIOT, John Allan Court 3 Magistrates Court
10:00 GARDNER, Phillip Ronald Court 3 Magistrates Court
10:00 GAVIN, Troy Mark Court 3 Magistrates Court
10:00 GIBBONS, Michael Lawrence Court 3 Magistrates Court
10:00 GILES, Jade Court 3 Magistrates Court
10:00 GRAHAM, Hector Robert Court 3 Magistrates Court
10:00 GRAZIANI, Andrew Foster Court 3 Magistrates Court
10:00 GREED, Jason Andrew Court 3 Magistrates Court
10:00 GREENWOOD, Hensley Court 3 Magistrates Court
10:00 HARRIS, Allan Leslie Court 3 Magistrates Court
10:00 Harris, Edward Walter Court 3 Magistrates Court
10:00 HAWEA, Winiata Evan Court 3 Magistrates Court
10:00 HAYES, Jeremy Dion Court 3 Magistrates Court
10:00 HOLLAND, Melissa Joy Court 3 Magistrates Court
10:00 HOLT, Jacob James Court 3 Magistrates Court
10:00 LEEF, Glen Albert Court 3 Magistrates Court
10:00 LEEF, Marie Court 3 Magistrates Court
10:00 LINTON, Michael Robert Court 3 Magistrates Court
10:00 LYDALL, Jonathon Mark Court 3 Magistrates Court
10:00 MAHE, Siana Jade Court 3 Magistrates Court
10:00 MCCALLUM, Kris J Court 3 Magistrates Court
10:00 MCKENZIE, Dominique Aidan Court 3 Magistrates Court
10:00 MCKENZIE, Matthew Eddie Court 3 Magistrates Court
10:00 MOHAMAD, Robert John Court 3 Magistrates Court
10:00 NELSON, Germaine Court 3 Magistrates Court
10:00 NOBLE, Andrew Patrick Court 3 Magistrates Court
10:00 PLANY-SMITH, Harley Joseph Court 3 Magistrates Court
10:00 POTINI, Julian Waimarie Darryl Court 3 Magistrates Court
10:00 RAGELL, Rowan Lawrence Court 3 Magistrates Court
10:00 SANDIMAR, Brendan Court 3 Magistrates Court
10:00 SCANLON, Tymothy George Christopher Court 3 Magistrates Court
10:00 SCOTT, Michael Shaun Court 3 Magistrates Court
10:00 Shields, Victor Edward Court 3 Magistrates Court
10:00 SLATER, ADELINE Court 3 Magistrates Court
10:00 STEENBACH, Nils Court 3 Magistrates Court
10:00 STEVENAGE, Nolan Desmond Court 3 Magistrates Court
10:00 TAYLOR, Jeremy Daniel Thomas Court 3 Magistrates Court
10:00 THOMPSON, Gregory Court 3 Magistrates Court
10:00 TURNER, Cody James Court 3 Magistrates Court
10:00 WADE, Adam Trevor Court 3 Magistrates Court
10:00 WALTER, Shannon Elaine Court 3 Magistrates Court
10:00 WELLS, Len Court 3 Magistrates Court
10:00 WEST, David Allen Court 3 Magistrates Court
10:00 WHITE, Clayton Peihana Chambers Court 3 Magistrates Court
10:00 WILSON, Kadin Atawhai Court 3 Magistrates Court
10:00 WOODBERRY-BUDGEN, Sonia Anne Court 3 Magistrates Court

Civil Listing
Combined Court
09:30 Sweetman v Department of Transport EDL 576 2018 Court 3 Magistrates Court

Karratha Courthouse
Balmoral Road, KARRATHA
Criminal Listing
14:15 CLEMENT, Darren Leo Courtroom 2

Civil Listing
Miscellaneous Civil
09:00 Woolworths Group v GREY RSTN 201 2018 Courtroom 2

Kununurra Courthouse
94 Coolibah Drive, KUNUNURRA
Criminal Listing
09:00 HESTER, Victor Court Room 1
09:00 SIMON, Antonio Court Room 1
09:00 UNGHANGO, Aaron Peter Court Room 1
09:00 WILLIAMS, Darryl Malcom Court Room 1

No Civil Listing for Today.

Mandurah Courthouse
333 Pinjarra Road, MANDURAH
Criminal Listing
09:30 JOHNSON, Jason Edmond Courtroom 1
09:30 LANGER, Courtenay Courtroom 1
09:30 SOULLIER, Joshua Robert Courtroom 1

No Civil Listing for Today.

Midland Courthouse
24 Spring Park Road, MIDLAND
Criminal Listing
09:30 ANDERSON, Jame David Courtroom 1
09:30 Eltom, Nahid Mosa Hamouda Courtroom 1
09:30 HAYDEN, Kevin Michael Courtroom 1
09:30 HIGGINS, Trevor John Courtroom 1
09:30 HIGGINS, Trevor John Courtroom 1
09:30 HYNDMAN, Grant Logan Courtroom 2
09:30 MALLARD, Gregory Clarence Courtroom 1
09:30 SMITH, MICHELLE JANE MARGARET Courtroom 2
09:30 STEVENS, Robert Andrew Courtroom 1
09:30 STEWART, Kasha-Anne Irene Courtroom 2
09:30 WILLIAMS, Jonathon Thomas Charles Courtroom 2

Civil Listing
Residential Tenancies
09:30 ANAND v LAPPIN RSTN 1115 2018 Conference Room
09:30 Alabama Pty Ltd ATF Plain Vanilla 2 Unit Trust v Miller & Ors RSTN 1319 2018 Conference Room
09:30 ARBUCKLE v BROWN & Anor RSTN 1835 2018 Conference Room
09:30 BHARDWAJ & Anor v SWAN & Anor RSTN 1813 2018 Conference Room
09:30 BRYANT v HALLS RSTN 1681 2018 Conference Room
09:30 Candeloro v Spark RSTN 1833 2018 Conference Room
09:30 Church v Brockman & Anor RSTN 1798 2018 Conference Room
09:30 DANN v REGISTER RSTN 1645 2018 Conference Room
09:30 DIJAIM PTY LTD v FORTES RSTN 1802 2018 Conference Room
09:30 DIXON & Ors v EDWARDS & Anor RSTN 1460 2018 Conference Room
09:30 Grundy & Anor v Kiernan & Anor RSTN 1722 2018 Conference Room
09:30 Higham v SEWELL & Anor RSTN 1733 2018 Conference Room
09:30 HOUSING AUTHORITY v HUMPHRIES RSTN 1812 2018 Conference Room
09:30 HOUSING AUTHORITY v JOSEPH RSTN 1707 2018 Conference Room
09:30 HOUSING AUTHORITY v MCFARLANE RSTN 1769 2018 Conference Room
09:30 Hutchins v Jones RSTN 1811 2018 Conference Room
09:30 Inie v Atkinson RSTN 1028 2018 Conference Room
09:30 Jones v Hutchins RSTN 1753 2018 Conference Room
09:30 Jones v Hutchins RSTN 1815 2018 Conference Room
09:30 Love v Ricciardi RSTN 1838 2018 Conference Room
09:30 Petagna v Sarginson & Anor RSTN 1498 2018 Conference Room
09:30 Rainbow & Anor v Chadwick RSTN 1607 2018 Conference Room
09:30 RUTTLEDGE v ROBINSON RSTN 1805 2018 Conference Room
09:30 SHAMBROOKE & Anor v MORAN RSTN 1823 2018 Conference Room
09:30 Sidney v Quinn RSTN 1828 2018 Conference Room
09:30 TRITTON & Anor v FRANCIS & Anor RSTN 1760 2018 Conference Room
09:30 VUONG & Anor v WILSON & Ors RSTN 1827 2018 Conference Room
09:30 WONG v DUFFIELD RSTN 1834 2018 Conference Room
09:30 Zwick v BEVINS & Anor RSTN 1418 2018 Conference Room

Norseman Courthouse
Cnr Prinsep & Talbot Streets, PO Box 139, NORSEMAN
Criminal Listing
10:00 BEASLEY, Roderick Jeffrey Jermai Courtroom
10:00 CRISPE, Rachael Florence Courtroom
10:00 GALE, Julie Anne Courtroom
10:00 JONES, Michael Stephen Courtroom
10:00 LADEWIG, Peter Albert Courtroom
10:00 MCGUIGAN, Zac John Courtroom
10:00 RAMSAY, Bradley Clyde Courtroom
10:00 SIMMONS, Marianne Josephine Christina Courtroom
10:00 STEWART, Nathan Paul Courtroom

No Civil Listing for Today.

Northam Courthouse
118 Wellington Street, NORTHAM
Criminal Listing
10:00 BALL, Julie Lorraine Court Room
10:00 BUCKLEY, Samantha Kerry Court Room
10:00 CATON, Craig Francis Court Room
10:00 COOK, Gabrielle Rachel Court Room
10:00 FANNING, Kevin Garnet Court Room
10:00 FONTANA, Billy James Court Room
10:00 FOSTER, Lauren Mary Court Room
10:00 FOX, Chloe Jane Court Room
10:00 FOX, Dannielle Marree Court Room
10:00 FREEMAN, Harley Bruce Court Room
10:00 GARLETT, Stuart Richard Court Room
10:00 GILLETT, Benjimin Aaron Court Room
10:00 GRAY, Adam Joseph Court Room
10:00 GREEN, Lee Frederick Court Room
10:00 GREWAR, Justyn Louis Court Room
10:00 Gt Homes Pty Ltd Court Room
10:00 HENDERSON, Colin Mark Court Room
10:00 HILL, April Jane Court Room
10:00 HOCKING, Troy Anthony Court Room
10:00 JOHNSON, Craig Bryce Court Room
10:00 JOHNSON, Lynne Margaret Court Room
10:00 JONES JNR, David Court Room
10:00 KICKETT, Maurice John Court Room
10:00 KNAPP, Tennessee Jerome Court Room
10:00 LOWE, Clary Otis Ooruk Court Room
10:00 MALUMBRES, Kiara Krystal Court Room
10:00 MARSH, Jarrod Bradley Court Room
10:00 MCDADE, Ambre Paisley Court Room
10:00 MILLER, James Edward Court Room
10:00 NARKLE, Telika Tasha Court Room
10:00 O'MALLEY, Shayne Anthony Court Room
10:00 OPENSHAW, Sonia Kay Court Room
10:00 OTTOSEN, Nimbus Leif Court Room
10:00 REEDY-WOLFERSTAN, Yvonne Makere Te Ohorere Hinerangi Court Room
10:00 RYDER, Gavin James Court Room
10:00 SARIAGO, Colleen Theresa Court Room
10:00 SEVERTSON, Nikita Lee Ellen Court Room
10:00 SLATER, James Russell Court Room
10:00 SLATTERY, Kyley Jean Court Room
10:00 SPOUSE, Matthew John Court Room
10:00 TALAY, Wayne Christopher Court Room
10:00 WHITEAKER, Thomas William Court Room
10:00 WORMALD, Scott William Court Room
14:15 NARRIER, Brandon Lee Court Room

No Civil Listing for Today.

Rockingham Courthouse
15 - 17 Whitfield Street, ROCKINGHAM
Criminal Listing
09:00 INDICH, Dominic Courtroom 1
09:00 WILSON, Craig Vincent Courtroom 1
09:30 ALFORD, Brodie Evan Antony Courtroom 1
09:30 BANKS, Lewis Charles Dickenson Courtroom 1
09:30 BLIGH, Adarian Thomas Courtroom 1
09:30 CALYUN, Lyall Herbert Courtroom 1
09:30 CLOSE, Jayden Luke Courtroom 1
09:30 COE, Jasmine Alexandria Courtroom 1
09:30 COMLEY, Corey Peter Courtroom 1
09:30 Copeland, Natasha Ann Courtroom 1
09:30 CORK, Darryl Maurice Courtroom 1
09:30 COX, Jonathon Yong Matthew Courtroom 1
09:30 COX, Victoria Rachael Courtroom 1
09:30 DANBY, Cindy Leigh Courtroom 1
09:30 DELANEY, Pamela Kerry Courtroom 1
09:30 DIERCKX, James Robert Courtroom 1
09:30 DINSDALE, Mirranda Courtroom 1
09:30 DIXON, Clint James Courtroom 1
09:30 ELDER, Sarah Louise Margaret Courtroom 1
09:30 EVERETT, Naomi Jeannine Courtroom 1
09:30 FREEMAN, Amanda Jane Courtroom 1
09:30 FREEMAN, Steven Courtroom 1
09:30 GREEN, Stuart Henry Courtroom 1
09:30 Hall, Dale Jonathon Courtroom 1
09:30 HARKINS, Phillip Ayliffe Courtroom 1
09:30 HART, Leonie Verna Courtroom 1
09:30 HART, Pamela Sue Courtroom 1
09:30 HAWKINS, Jake Adam Courtroom 1
09:30 HENDERSON, Kimberley Courtroom 1
09:30 ISAACS, Mylynda Elizabeth Dawn Courtroom 1
09:30 LITCHFIELD, Mark Emlyn Courtroom 1
09:30 MACFARLANE, Alexander Myles Courtroom 1
09:30 MACKETT, Jay Matthew Courtroom 1
09:30 MAI, Angela Margarita Courtroom 2
09:30 MARCHESANI, Tania Maree Courtroom 1
09:30 MCCAMISH, Ross Bernard Courtroom 1
09:30 MCKINLEY, JOEL Courtroom 1
09:30 MILLER, Stefan Piers Leslie Courtroom 1
09:30 MOORE, Mitchell Stuart Courtroom 1
09:30 MOSS, MATTHEW Courtroom 1
09:30 NUNES, Hilario Mario Courtroom 1
09:30 PERRETT, Maxwell James Courtroom 1
09:30 REUBEN, Ngatua Daniel Courtroom 1
09:30 ROBERTS, Cameron Jayden Courtroom 1
09:30 RUDZITIS, Scott Mark Courtroom 1
09:30 SCOTT, Kelly Leanne Courtroom 1
09:30 SHIRKEY, Billie-James Huatahi Courtroom 1
09:30 Simpson, Markus Trevor Courtroom 1
09:30 SMITH, Brendan Keith Finlay Courtroom 1
09:30 SMITH, Shannon Scott Westerman Courtroom 1
09:30 STRACHAN, Jamie Edward Courtroom 1
09:30 STROBEL, Claudia Jean Rose Courtroom 1
09:30 TURNER, Kelly Lee Jane Courtroom 1
09:30 TWIGHT, Mitchell Paul Courtroom 1
09:30 UGLE, Timothy John Courtroom 1
09:30 Walley, Denise Elizabeth Courtroom 1
09:30 WELLINGTON, Brenden Allen Courtroom 1
09:30 WEST, Bailey David Courtroom 1
09:30 WILSON, Craig Vincent Courtroom 1
09:30 WILSON, Travis Jon Courtroom 1
09:30 WOODS, Irene Kathleen Courtroom 1

Civil Listing
Trial Court
09:30 Darby v Alcorn & Anor RSTN 1634 2017 Courtroom 2



Children's Court
Armadale Courthouse
109 Jull Street, ARMADALE
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Broome Courthouse
Hamersley Street, BROOME
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Children's Court
160 Pier Street, PERTH
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
P and C General List
09:00 Not Published PC 517 2016 Court 5
09:00 Not Published PC 4 2017 Court 5
09:00 Not Published PC 489 2017 Court 5
09:00 Not Published PC 292 2018 Court 5
09:00 Not Published PC 304 2018 Court 5
09:00 Not Published PC 305 2018 Court 5
09:00 Not Published PC 590 2018 Court 5
09:01 Not Published PC 4021 2011 Court 5
09:01 Not Published PC 4022 2011 Court 5
09:01 Not Published PC 120 2016 Court 5
09:01 Not Published PC 121 2016 Court 5
09:01 Not Published PC 371 2018 Court 5
09:02 Not Published PC 3567 2008 Court 5
09:02 Not Published PC 8 2013 Court 5
09:02 Not Published PC 513 2014 Court 5
09:02 Not Published PC 499 2015 Court 5
09:02 Not Published PC 500 2015 Court 5
09:02 Not Published PC 501 2015 Court 5
09:02 Not Published PC 5 2016 Court 5
09:02 Not Published PC 6 2016 Court 5
09:02 Not Published PC 7 2016 Court 5
09:02 Not Published PC 8 2016 Court 5
09:02 Not Published PC 9 2016 Court 5
09:02 Not Published PC 65 2016 Court 5
09:02 Not Published PC 265 2016 Court 5
09:02 Not Published PC 266 2016 Court 5
09:02 Not Published PC 367 2016 Court 5
09:02 Not Published PC 368 2016 Court 5
09:02 Not Published PC 369 2016 Court 5
09:02 Not Published PC 533 2016 Court 5
09:02 Not Published PC 74 2017 Court 5
09:02 Not Published PC 75 2017 Court 5
09:02 Not Published PC 76 2017 Court 5
09:02 Not Published PC 159 2017 Court 5
09:02 Not Published PC 285 2017 Court 5
09:02 Not Published PC 246 2018 Court 5
09:02 Not Published PC 266 2018 Court 5
09:02 Not Published PC 267 2018 Court 5
09:02 Not Published PC 268 2018 Court 5
09:02 Not Published PC 452 2018 Court 5
09:02 Not Published PC 481 2018 Court 5
09:02 Not Published PC 482 2018 Court 5
09:02 Not Published PC 569 2018 Court 5
09:02 Not Published PC 570 2018 Court 5
09:02 Not Published PC 571 2018 Court 5
09:02 Not Published PC 572 2018 Court 5
09:02 Not Published PC 578 2018 Court 5
14:30 Not Published PC 8 2015 Court 3
P and C Pre Hring Cnfrnce
11:30 Not Published PC 14 2013 Training Room
11:30 Not Published PC 15 2013 Training Room
11:30 Not Published PC 19 2016 Training Room
14:30 Not Published PC 18 2016 Court 5
14:30 Not Published PC 8 2017 Court 5

Geraldton Courthouse
15 Marine Terrace, GERALDTON
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Karratha Courthouse
Balmoral Road, KARRATHA
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
P and C General List
09:00 Not Published PC 10 2014 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 11 2014 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 12 2014 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 13 2014 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 37 2014 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 480 2014 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 481 2014 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 8 2015 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 1 2016 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 2 2016 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 9 2016 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 2 2018 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 4 2018 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 5 2018 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 8 2018 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 9 2018 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 525 2018 Courtroom 2
09:00 Not Published PC 526 2018 Courtroom 2

Kununurra Courthouse
94 Coolibah Drive, KUNUNURRA
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Northam Courthouse
118 Wellington Street, NORTHAM
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.



State Administrative Tribunal
On Site
OnSite, PERTH
Civil Listing
DR Mediation
09:00 Kemstone Investments Pty Ltd v City of Joondalup DR 234 2018 On Site

State Administrative Tribunal Building
565 Hay Street, PERTH
Civil Listing
CC Hearing
10:00 Durkin v Commissioner of Police CC 1115 2018 1 - 2
CC Mediation
10:00 Birchwood Consolidated Pty Ltd v The Owners of Equus Strata Plan 62962 CC 1728 2016 1 - 11
10:00 Blueknight Corporation Pty Ltd & Anor v The Owners of 16 Milligan Street Perth Strata Plan 43607 & Anor CC 616 2018 2 - 11
10:00 Grewal & Anor v The Owners of 16 Milligan Street Perth Strata Plan 43607 & Anor CC 1045 2017 2 - 11
10:00 Kelly & Anor v The Owners of Equus Strata Plan 62963 CC 1056 2017 1 - 11
10:00 Kelly & Anor v The Owners of Equus Strata Plan 62963 CC 1057 2017 1 - 11
CC Oral Reasons
09:00 Thayli Pty Ltd v Commissioner of Police CC 1935 2018 1 - 6
Commercial List
10:00 Jashan Technology Pty Ltd & Anor v Phoenix Properties International Pty Ltd CC 2203 2018 3 - 8
10:00 Jashan Technology Pty Ltd v Phoenix Properties International Pty Ltd CC 2069 2018 3 - 8
10:00 Phoenix Properties International Pty Ltd v Jashan Technology Pty Ltd & Anor CC 1929 2018 3 - 8
10:15 Durrant v Royal Australian Air Force Association (Western Australian Division) Inc CC 2102 2018 3 - 8
10:30 Mad Dogs Whisky Bar Pty Ltd as trustee for Mad Dogs Whisky Bar Trust v Grewal CC 1650 2018 3 - 8
11:00 Tan v Tey EOA 24 2018 3 - 8
14:00 Bergroth v Commissioner of Police CC 1954 2018 3 - 8
14:00 Commissioner of Police v Ahmed VR 179 2018 3 - 8
14:00 Commissioner of Police v Baynes VR 168 2018 3 - 8
14:00 Commissioner of Police v Malik VR 178 2018 3 - 8
14:00 Commissioner of Police v Masoud VR 169 2018 3 - 8
14:00 Commissioner of Police v Plaiche VR 174 2018 3 - 8
14:00 Commissioner of Police v Soden VR 180 2018 3 - 8
14:00 Kowal v Commissioner of Police CC 1869 2018 3 - 8
14:00 Martino v Department of Transport CC 2006 2018 3 - 8
14:00 Smith v Commissioner of Police CC 1927 2018 3 - 8
14:00 Smoker v Commissioner of Police CC 1328 2018 3 - 8
15:00 Lee & Anor v Anthony CC 2156 2018 3 - 8
15:15 Armstrong v City of Gosnells CC 1824 2018 3 - 8
DR Mediation
10:00 Cardaci & Anor v Metro West Joint Development Assessment Panel DR 223 2018 2 - 7
10:00 Coogee Nominees Pty Ltd v Western Australian Planning Commission DR 45 2018 2 - 3
14:00 Guadagnino & Anor v Western Australian Planning Commission DR 46 2018 2 - 7
14:00 Suida International On Osmond Pty Ltd v Western Australian Planning Commission DR 142 2018 2 - 11
VR Hearing
10:00 Greenwood & Anor v Building Services Board VR 72 2018 5 - 6

Back to Top