Court Listings for 16 October 2019

Court listings will change to 17 October 2019 after 4:30pm

Please note that some court listings will not be publically displayed due to legislative requirements and/or court requirements.

Tribunal hearings and directions are open to the public, however, compulsory conferences and mediation sittings are closed.

The Courts are open to the Public.

If you can't find your court listing for today, please contact the relevant court.

Filter results by Surname/Organisation or Jurisdiction or Building:

OR
OR
Supreme Court
David Malcolm Justice Centre
28 Barrack Street, PERTH
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Civil Application
10:00am ROSS & ANOR v COX CIV 2047 2016 4 - 42
11:00am GETHIN CIV 2760 2019 6 - 607
Civil Trial
10:30am STEWART & ANOR v STEWART CIV 1102 2018 3 - 35
Directions - Judge
10:00am ADAMS & ORS v CAMPBELL CIV 1239 2016 4 - 43
10:00am ADAMS & ORS v ELECTRICITY NETWORKS CORPORATION & ORS CIV 1445 2016 4 - 43
10:00am HERRIDGE & ORS v ELECTRICITY NETWORKS CORPORATION & ANOR CIV 2259 2015 4 - 43
10:00am POWELL & ORS v ELECTRICITY NETWORKS CORPORATION & ORS CIV 1841 2016 4 - 43
9:00am CARR v LARUSSA PASTORAL HOLDINGS PTY LTD & ORS CIV 2162 2016 3 - 35
9:30am AUSTRALIA AND NEW ZEALAND BANKING GROUP LIMITED v PATEL CIV 1123 2018 3 - 36
Judge's CMC List
9:30am CENTRAL CITY PTY LTD v MONTEVENTO HOLDINGS PTY LTD CIV 1682 2015 6 - 606
9:30am GANDY v GANDY TIMBERS PTY LTD & ORS CIV 1299 2019 6 - 607
9:30am LLOYD & ANOR v LLOYD & ANOR CIV 1411 2015 6 - 606
9:30am LLOYD & ANOR v LLOYD & ANOR CIV 1471 2015 6 - 606
9:30am LUMSDEN & ANOR v HUTTON CIV 1681 2018 6 - 607
9:30am MONTEVENTO HOLDINGS PTY LTD v CENTRAL CITY PTY LTD CIV 2538 2014 6 - 606
Judges Special Appointment
10:00am BLAKE v BANKWEST A DIVISION OF COMMONWEALTH BANK OF AUSTRALIA CIV 2997 2018 6 - 606
Masters Special Appointment
10:30am NATIONAL WESTMINSTER BANK PLC v JONES & ANOR FRJ 1 2019 9 - 907
Mediation Conference - Registr
10:00am GOODMAN & Anor v GOODMAN & ANOR CIV 2389 2019 7 - 703
10:00am GOODMAN v GOODMAN & ANOR CIV 2154 2019 7 - 703
10:00am GOODMAN v GOODMAN & ANOR CIV 2556 2019 7 - 703
10:30am SINO IRON PTY LTD & ORS v MINERALOGY PTY LTD & ANOR CIV 1915 2019 8 - 811

Supreme Court Building
Stirling Gardens, PERTH
Criminal Listing
10:00am HALLAM, Charles Cornelius Tudor Court No. 7
10:00am HOMER, Kyle Matthew Court No. 2
10:00am PARKER, Shayne Anthony Court No. 7
10:00am STRAWBRIDGE, Troy Anthony Court No. 2
11:00am LEWIS, Jonathon Neal Court No. 7

Civil Listing
Appeal - Single Judge (SJA)
10:00am JACKSON v MITCHELL & Ors SJA 1087 2019 Court No. 7
2:15pm JONES v PENNUTO SJA 1124 2019 Court No. 7
2:15pm JONES v PROCTOR & ANOR SJA 1126 2019 Court No. 7



District Court
Broome Courthouse
Hamersley Street, BROOME
Criminal Listing
10:00am FARRER, NAZARIUS Court Room 1
10:00am FARRER, NAZARIUS Court Room 1
10:00am WILLIAMS, Susan Angelina Court Room 1

No Civil Listing for Today.

Busselton Court House
12 Stanley Street, BUSSELTON
Criminal Listing
10:00am JOHNSON-KNIGHT, Zachery Ivor Paul Court Room 1

No Civil Listing for Today.

Carnarvon Courthouse
Cnr Babbage Island Road and Robinson Street, CARNARVON
Criminal Listing
10:00am PECK, Robert Court Room 1
9:15am RYAN, Naomi Jacinta Carnarvon Court Room 1

No Civil Listing for Today.

District Court Building
500 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
10:00am BLESING, Nathan 4 - 4-4
10:00am DJORDJEVIC, Vladica 5 - 5-2
10:00am SEATON, Birrela Binda 5 - 5-1
10:00am WHITBY, Norman Judd 3 - 3-4
10:30am SLATER, Brendan 7 - 7-2
12:00pm BOCKMAN, Timothy Andrew 7 - 7-2
12:00pm DALLINGER, Benjamin Filiep 7 - 7-2
12:00pm ROBINSON, Corey Bruce 7 - 7-2
12:00pm ROBINSON, Jake Linton 7 - 7-2
9:30am VAN HALTEREN, Thomas Robert 2 - 2-1

Civil Listing
Civil Trial
10:00am Hawk Constructions Services Pty Ltd v Kelmist Nominees Pty Ltd CIV 2452 2016 4 - 4-2
10:30am Ciolpan v Swan Transit Services (South) Pty Ltd CIV 2383 2017 1 - 1-1
Judges Special Appt - Chambers
2:15pm Greenslade v Hiew CIV 285 2017 2 - 2-1
2:15pm Guillaume v City of Stirling CIV 3271 2017 5 - 5-4
Pre-Trial Conference DC
10:00am BATTISTA v MAJOR MOTORS PTY LTD CIV 4717 2018 1 - Lvl-1
10:00am CARNEY v DAINTITH CIV 875 2019 1 - Lvl-1
10:00am DINSMORE v LIU CIV 4841 2018 1 - Lvl-1
9:30am CORCORAN v BODDINGTON MECHANICAL & AUTO ELECTRICAL PTY LTD & Anor CIV 2674 2018 1 - Lvl-1
9:30am McPhee v Eureka Services Pty Ltd t/as Chapmans Barristers and Solicitors & Another CIV 1725 2018 1 - Lvl-1
9:30am Mills v Lippiatt & Another CIV 4583 2016 1 - Lvl-1
9:45am ANDREWS v MCDONALD'S AUSTRALIA LIMITED CIV 4292 2018 1 - Lvl-1
9:45am CASE v WHYTE CIV 3724 2018 1 - Lvl-1
9:45am Davey v Murray CIV 854 2018 1 - Lvl-1
9:45am McDONALD v EE CIV 689 2018 1 - Lvl-1
Registrars Chambers
10:00am AHMED v HOFFMANS (A FIRM) CIV 1278 2019 1 - 1-2
10:00am BRYANT v SERCO AUSTRALIA PTY LTD & Anor CIV 4473 2018 1 - 1-2
10:00am DEPUTY COMMISSIONER OF TAXATION v NELSON CIV 520 2019 1 - 1-2
10:00am PASTOR v HODGKINSON CIV 3622 2018 1 - 1-2
9:30am BLURTON v TAYLOR & Ors CIV 3096 2018 1 - 1-2
9:30am Neale v COLLEY CIV 2659 2019 1 - 1-2
9:30am RM CORPORATE FINANCE PTY LTD v GREENLAND MINERALS LTD CIV 2331 2019 1 - 1-2
9:30am Sethi & Anor v BHAVSAR APP 77 2019 1 - 1-2
9:30am ZURICH CAPITAL & FINANCE PTY LTD v HOLDEN CIV 4762 2018 1 - 1-2
Registrars Special Appoint DC
11:00am Bovell v Department of Health CIV 1423 2018 1 - 1-2
Reserved Decision - Civil
9:00am Matthews v ATCO Gas Australia Pty Ltd APP 102 2018 4 - 4-4
Spec Appoint - Pre Trial Conf.
9:30am Ninyette v Malone CIV 1736 2017 1 - 104

South Hedland Courthouse
Justice Complex, Hawke Place, SOUTH HEDLAND
Criminal Listing
10:00am HAYES, Deanne Trudy Courtroom 2

No Civil Listing for Today.



Magistrates Court
Albany Justice Complex
184 Stirling Terrace, ALBANY
Criminal Listing
9:00am CONNELLY, DAMIEN Court Room 3
9:00am HASTIE, Heath Thomas Norman Court Room 3
9:00am WILLIS, Nathan Andrew Court Room 3
9:30am WOLTERS, Anthony Gary Court Room 3

Civil Listing
Pre-Trial Conference
11:00am SOUTH COAST DINGO AND GARDEN SERVICES v MORSHEAD MINOR 169 2019 Conference Room

Armadale Courthouse
109 Jull Street, ARMADALE
Criminal Listing
10:00am IVAN, Julie Anne Armadale Court 1
10:00am WENG, Ziwei Armadale Court 1

Civil Listing
Miscellaneous Civil
9:30am ARCHEITECTURAL CIVIL AND STRUCTURAL DESIGNS v SOFT COMMODITY LOGISTICS PTY LTD GCLM 1348 2019 Armadale Court 2
Residential Tenancies
9:30am AYUBI v SNOWDEN RSTN 1596 2019 Armadale Court 3
9:30am BEAZLEY v RICE RSTN 1634 2019 Armadale Court 3
9:30am CLARSON & Anor v WONG RSTN 1644 2019 Armadale Court 3
9:30am CULLEN & Anor v MORRELL & Anor RSTN 1631 2019 Armadale Court 3
9:30am DEERING & Anor v VAN LITH & Anor RSTN 1553 2019 Armadale Court 3
9:30am GADEN v SCOTT & Anor RSTN 1595 2019 Armadale Court 3
9:30am HIGGS & Anor v SHIPARD & Anor RSTN 1568 2019 Armadale Court 3
9:30am MAGUIRE v VOKES RSTN 1555 2019 Armadale Court 3
9:30am MAIN ROADS WA v YARRAN RSTN 1624 2019 Armadale Court 3
9:30am MALOE & Anor v BRIGHT & Anor RSTN 1620 2019 Armadale Court 3
9:30am ZOEB & Anor v TAYLOR RSTN 1583 2019 Armadale Court 3
Trial Court
10:00am CHINNAM & Anor v PRICE RSTN 1475 2019 Armadale Court 2
10:00am PARRISH v VAN DONGEN RSTN 1432 2019 Armadale Court 2

Broome Courthouse
Hamersley Street, BROOME
Criminal Listing
2:15pm COX, Lyle Randell Thomas Court Room 2
2:15pm NICHOLSON, Paul William Court Room 2

Civil Listing
Residential Tenancies
10:00am BELL & Anor v CARLTON & Anor RSTN 121 2019 Court Room 2
10:00am FOSTER v LEE RSTN 128 2019 Court Room 2

Bunbury Courthouse
3 Stephen Street, BUNBURY
Criminal Listing
10:00am ANDERSON, Jacob Adam Court Room 3
10:00am BARTLEY, Corey-John Court Room 3
10:00am BELL, Charlene Hope Court Room 3
10:00am BELL, Kiri Simone Court Room 3
10:00am BELL, Mervyn Thomas Court Room 3
10:00am BOOTHMAN, Savannah Lesley Court Room 3
10:00am BRAECKMANS, Joel Paul Court Room 3
10:00am COLE, Brett Sidney Court Room 3
10:00am COLLINS, David George Court Room 3
10:00am COUTTS, Harley Brock Court Room 3
10:00am DAGLAS, Torrian Michael Court Room 1
10:00am DAGLAS, Torrian Michael Court Room 3
10:00am DAWSON, Dakota Lee Court Room 3
10:00am DEEBLE, Joshua David Court Room 3
10:00am DENMAN, Debra Hana Court Room 3
10:00am DOSS, Benjamin Lee Court Room 3
10:00am DOWNEY, Michael James Court Room 3
10:00am DUNNE, Ashlee Marie Court Room 3
10:00am ENTRIKEN, Jeremy Lee Court Room 3
10:00am FAIRHEAD, Christopher Clarence Court Room 3
10:00am FARLEY, Susannah Frances Blum Court Room 3
10:00am FARRELL, Ramea James Court Room 3
10:00am FORT, Joshua David Court Room 3
10:00am FRIPP, Justine Hope Court Room 3
10:00am GODFREY, Storm Terrence Court Room 3
10:00am GREENMOUNT, Carly Rochelle Court Room 3
10:00am HADLOW, Brandon Edward Court Room 3
10:00am HILL, Dwayne Court Room 1
10:00am HOLC, Kyle Stephen Court Room 3
10:00am HULME, Robert Roberts Court Room 3
10:00am JARVIS, Tammy Maree Court Room 3
10:00am KING, Lee Ellis Court Room 3
10:00am KIRI KIRI, Paula Jacqualin Makiri Court Room 3
10:00am LAW, Micheal Leonard Court Room 3
10:00am LAWSON, Karissa Huriana Court Room 3
10:00am LENARD, Adam John Court Room 3
10:00am LOWN, Timothy John Court Room 3
10:00am MACKENZIE, Darby Paul Thomas Court Room 3
10:00am MARICH, Jay Court Room 3
10:00am MASON, Gaby Hope Court Room 3
10:00am MERENDINO, Alyce Jayne Court Room 3
10:00am MURNANE, Katherine Ingiberg Court Room 3
10:00am NICHOLSON, Daniel Matthew Ross Court Room 3
10:00am PATEA, Aroha Jewel Court Room 3
10:00am PEOS, Caitlin Louise Court Room 3
10:00am PRINCI, Joshua Luke Court Room 3
10:00am SHEPHERD, Kevin William Court Room 3
10:00am SHILLITO, Ellysia Paige Court Room 3
10:00am SMITH, Paul Allan Court Room 3
10:00am TAYLOR, Joel Edward Cooling Court Room 3
10:00am WATTERSTON, Melisa Donna Court Room 3
10:00am WATTS, Troy Court Room 3
10:00am WILLIAMS, Mary Joan Court Room 3
10:00am WILSON, Christopher Guy Court Room 3
10:00am WILTON, Joshua Edward Court Room 3
10:00am WOODING, Brendan Paul Court Room 3

Civil Listing
Combined Court - Bunbury
10:00am DEPARTMENT OF COMMUNITIES- HOUSING AUTHORITY v HASSELL RSTN 325 2019 Court Room 1
10:00am JIMS ROOF RESTORATION AUSTRALIA PTY LTD v OLDFIELD MINOR 500 2019 Court Room 1
10:00am Mackenzie v Down To Earth Agribusiness MINOR 935 2017 Court Room 1
9:30am AWARRAH PTY LTD TRADING AS WEEDING WIZARDS v DA SILVA & Anor MINOR 225 2019 Court Room 1
9:30am CARBON PLUS v KINKELLA HOLDINGS PTY LTD MINOR 354 2019 Court Room 1
9:30am RIVERCREST PARK PTY LTD v DAQUI CTC 613 2019 Court Room 1
9:30am SOUTHWEST AUTO SUPPLIES PREVIOUSLY KNOWN AS CAPE WHOLESALE v GJ WAKE MECHANICAL REPAIRS MINOR 677 2018 Court Room 1
9:30am Tyro Payments Limited v Bluecove Nominees Pty Ltd & Anor GCLM 4612 2018 Court Room 1

Busselton Court House
12 Stanley Street, BUSSELTON
Criminal Listing
9:30am BURROWS, Bronsan Edward Court Room 2
9:30am CHICK, David Anthony Court Room 2
9:30am NICOL, Jack Lewis Court Room 2
9:30am SWAN, Racheal Louise Court Room 2

Civil Listing
Trial Court
9:30am BARR v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 240 2019 Court Room 2
9:30am Cook v RIBAUD & Anor MINOR 211 2019 Court Room 2

Carnarvon Courthouse
Cnr Robinson St and Babbage Island Rd, CARNARVON
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Miscellaneous Civil
2:15pm HOUSING AUTHORITY v CHANDLER RSTN 62 2019 Conference Room
Residential Tenancies
2:16pm DEPARTMENT OF COMMUNITIES - HOUSING v HUBERT RSTN 35 2019 Conference Room
2:16pm SMITH v PARKER RSTN 201 2019 Conference Room

Central Law Courts
501 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
10:00am AL EKDAWY, Ahmad 4 - 42
10:00am ALLEN, Damien Steven 3 - 32
10:00am ALLEN, Michael John 3 - 32
10:00am ASPINALL, Steven Michael 5 - 52
10:00am BADGER, Kirsty Louise 5 - 55
10:00am BALL, Graham John 5 - 52
10:00am BARRIE, Grant William 4 - 41
10:00am BARRY, Isatu Bobo 4 - 41
10:00am BECKER PAGELS, Aaron Luke 5 - 52
10:00am BONFIGLIO, Dean Bryan 4 - 42
10:00am BOSCHMAN, Ashleigh Jade Agnes 4 - 42
10:00am BRAITHWAITE, Bradley Christopher Rodney 5 - 52
10:00am BRENNAN, Richard Thomas 3 - 37
10:00am BRINKMAN, Ithiel Felicity 5 - 55
10:00am BROCKWELL, Robert George 4 - 41
10:00am BROPHO, Miriam Jane 4 - 42
10:00am CATCHLOVE, Trent Ian 5 - 55
10:00am CELIKER, Orhan 3 - 32
10:00am CHIPPER, Bevan 4 - 41
10:00am Cicchini, Mercurio 4 - 41
10:00am CLANCY, Oisin Padraig 4 - 41
10:00am COLLIS, Hannah Leigh 5 - 55
10:00am CROSBY, Robyn Ann 4 - 41
10:00am CURPHEY, Tammy Louise 5 - 55
10:00am D CLUB PTY LTD 5 - 52
10:00am DAWSON, Adam Peter 3 - 32
10:00am DEADMAN, Brodie Thomas 4 - 41
10:00am DEL BORRELLO, Paula Sandra 5 - 52
10:00am DOYLE, Kathryn Esther 4 - 42
10:00am EDGILL, Kenneth Warren 3 - 32
10:00am EVANS, Kieran Dale 4 - 42
10:00am FALAMOE, Brandon Leolasi 5 - 52
10:00am FARMER, Vanessa 5 - 52
10:00am FARRELL, Rheanna Jean 4 - 42
10:00am FISHER, Charles Dean 5 - 52
10:00am FORREST-MCQUILKIN, Sharnee Leigh 4 - 41
10:00am FREIER, Bevan Charles 4 - 41
10:00am GARDNER, David Paul 5 - 52
10:00am GARLETT, Lawrance 4 - 42
10:00am GOODVINN, Mark Anthony 5 - 52
10:00am GRACIE, Mickeal Andrew 3 - 32
10:00am HANSEN, Michael John 5 - 52
10:00am HART, Jordan Lee 4 - 42
10:00am HERON, Mark Daniel 4 - 41
10:00am HILL, Kylie-Anne Lee 5 - 52
10:00am HOLTHOUSE, Neil Anthony 4 - 41
10:00am HOWARD, Mark David 5 - 55
10:00am HUON, Samnang 4 - 42
10:00am HUTCHINS, Cameron William Properjohn 4 - 41
10:00am HUTTON, Gary John 4 - 42
10:00am INMAN, Shannon Jade 4 - 42
10:00am JAFFREY, Sam Leon 4 - 41
10:00am JONES, Nicole Christine 4 - 41
10:00am JONES, Riapo 4 - 41
10:00am JOSS, Tilleah Rose 4 - 41
10:00am KENDLE, Kelvin Grant 4 - 42
10:00am KENT, Adrian Raymond 5 - 55
10:00am KERR, Giles Stephen 5 - 55
10:00am KNOX, Russell Douglas 4 - 42
10:00am LAVERCOMBE, Dallas Scott 4 - 42
10:00am LENANE, Rory Paul 5 - 52
10:00am LUO, Shizhao 4 - 41
10:00am MAFODDA, Ebony Louise 5 - 52
10:00am MALFIORE, John 3 - 32
10:00am MAMID, Razalie 4 - 41
10:00am MARTIN, Noel Anthony 5 - 55
10:00am MARTIN, Scott Aaron 4 - 41
10:00am MCGILLIVRAY, Adam James 5 - 52
10:00am MENSA, Samuel Keleta 4 - 42
10:00am MEYER, Julie Irene 4 - 41
10:00am MILLER, Kierah Jade 4 - 42
10:00am MOODY-JACKAMARRA, Joseph 4 - 42
10:00am NARKLE, Payton Irene 5 - 52
10:00am NARRIER, Maureen Kelly Anne 5 - 52
10:00am NARRIER, Taleisha Maxine 4 - 41
10:00am NGARAMBE, Jonathan 4 - 41
10:00am NKOLE, Chembe 4 - 42
10:00am O'BRIEN, Carly 4 - 41
10:00am OSBORNE, Rachael Anne 4 - 41
10:00am OZIES, Trevaal James 5 - 52
10:00am PAGE, Kortney 4 - 41
10:00am PAPERTALK, Rachel Bernadette 4 - 42
10:00am PARFITT, Lester Robert 4 - 42
10:00am PELLEW, Elijah Darren 4 - 41
10:00am PENNY, Rohan Cain 3 - 32
10:00am PHILLIPS, Jerome David 4 - 41
10:00am POLAK, Erika Rosie 5 - 55
10:00am POORE, Daniel John 5 - 52
10:00am PRATT, Emily Jane 4 - 42
10:00am PRAZMO, Krzysztof 3 - 32
10:00am PYBURNE, Craig Donald 5 - 55
10:00am QUARTERMAINE, Ian Junior 5 - 52
10:00am QUARTERMAINE, Raymond Jenner 3 - 32
10:00am RABBANI, Muhammad Ahmad 5 - 52
10:00am RAY, Joel 4 - 41
10:00am RILEY, Harvey James 3 - 32
10:00am RILEY, Lonnie Anne 4 - 42
10:00am ROBERTS, Damien 4 - 41
10:00am ROBSON, Taylor Amber 4 - 41
10:00am ROEDIGER, Scott Michael 4 - 42
10:00am RUFFIN, Deon James 3 - 32
10:00am RYAN, Kelvin James 4 - 41
10:00am RYDER, Robert Edward 5 - 55
10:00am SADLER, Donald William 4 - 41
10:00am SAVY, Sheree Sylvia 4 - 41
10:00am SCHNEIDER BEMVENUTI, Fabio 4 - 41
10:00am SHARLAND, Darren Charles 4 - 41
10:00am SIDDIQUI, Saif Aden 5 - 52
10:00am SLATER, Neil George 3 - 32
10:00am SLAVEN, Aaron Jon 4 - 41
10:00am TAYLOR, Daniel Edward 3 - 32
10:00am TAYLOR, Richard Joseph 4 - 41
10:00am TULLOCH, Alexandra Marie 4 - 41
10:00am UGLE-EADES, Sharon Linda-Phyllis 4 - 42
10:00am UTARAPHONG, Purida 4 - 42
10:00am VAN BOXTEL, Francis Ivan James 5 - 55
10:00am VAN KEULE, James Anthony 4 - 42
10:00am WAGHORN, Mark Anthony 3 - 38
10:00am WALDRON, Christine Louise 4 - 41
10:00am WALTHAM, Dwayne Noel 4 - 42
10:00am WARRELL, Jason Troy 3 - 32
10:00am WATTS, Thomas Roderic Stedman 4 - 41
10:00am WEBB, Kerryn May 4 - 41
10:00am WENSLEY, Samantha Ann 4 - 42
10:00am WHITEHEAD, Dwain Donald 3 - 32
10:00am WIGNALL, Howard John 4 - 41
10:00am WILD, Christopher Lee 4 - 41
10:00am WILLIAM, Joseph 4 - 42
10:00am WILLIAMS, Annette Rose 5 - 52
10:00am WILLIAMS, Janaya Edith 4 - 42
10:00am WILLIAMS, Jessica Tanya Lee 5 - 55
10:00am WILLIAMS, Laurence John 4 - 41
11:00am ARMSTRONG, Shayne 3 - 35
11:00am BRANKSTONE, Bradley John 3 - 35
11:00am CRESSWELL, Gareth Buddy 3 - 35
11:00am DAVIS, Marian Charlotte 3 - 35
11:00am GRUNDY, Jay Alexander 3 - 35
11:00am KADRIOSKI, Blerim 3 - 35
11:00am MOURITZ, Reece Anthony 3 - 35
11:00am PURSER, Chad William 3 - 35
11:00am SUNJIC, Toni 3 - 35
11:00am TORRANCE, Nicole Stewart 3 - 35
9:00am AL-SHAREEFI, Nawaf Ali Mhalhal 4 - 41
9:00am ASHWIN, Warren 4 - 41
9:00am ASSAAD, Ebraheem Mohommed 4 - 41
9:00am ASSAAD, Khalid 4 - 41
9:00am BABAKARKHIL, Sarbaland 4 - 41
9:00am BARRASS, Amy 4 - 41
9:00am BERTOGNA, Jason James 4 - 41
9:00am BOLTON, Ronald Malcolm 4 - 41
9:00am BORINELLI, Jason Wayne 4 - 41
9:00am BURNS, Christina 5 - 52
9:00am BUTTIGIEG, Clinton Samuel 4 - 42
9:00am CHINYERERE, Felix Rufaro 4 - 41
9:00am COLLARD, Max Derek 4 - 41
9:00am COX, Nathan Jeffery 4 - 41
9:00am DE AGRELA, Rhys Daniel 4 - 41
9:00am DUNCAN, Wayne Leslie 4 - 41
9:00am FARQUHAR, Christopher William 4 - 41
9:00am FATHERS, Matthew Edward 5 - 52
9:00am FISHER, Shannon James 4 - 41
9:00am FOLARIN, Oluseyi Thompson 4 - 41
9:00am GOODIN, Daniel Scott 4 - 41
9:00am GROSE, Judeth Anne 4 - 41
9:00am GRUMMETT, Joel David 4 - 41
9:00am HANCOCK, Reece Dylan 4 - 41
9:00am HARRIS, Clint Albert 4 - 41
9:00am HAYNES, Arran James 4 - 41
9:00am HIRSI, Mohamed Ahmed 4 - 41
9:00am HOWELL, Ryan Stephen 4 - 41
9:00am HUME, Albert 4 - 41
9:00am HYNES, David Patrick 4 - 41
9:00am JABBIE, Husine B 4 - 41
9:00am KEE, Mooi Ying 4 - 41
9:00am KELLY, Morgan 4 - 41
9:00am KENNEDY, Andrew Bazil 4 - 41
9:00am LLOYD, Aaron 4 - 41
9:00am MANN, Leanne Terri Marie 5 - 52
9:00am MATTHEWS, Trudy Gail 3 - 38
9:00am MEIER, Harry 4 - 41
9:00am MESSIHA, Christopher 4 - 41
9:00am MONAEI, John Michael Richard 4 - 41
9:00am NESBITT, Joshua Michael 4 - 41
9:00am NGUYEN, Hoai Nhung 4 - 41
9:00am NINYETTE, Arthur Lewis 4 - 41
9:00am NORTON, Shannon Ross 4 - 41
9:00am ORELLANA, Hannah Elizabeth 4 - 41
9:00am O'TOOLE, Craig Desmond 4 - 41
9:00am PACKER, Jacob Frederick Robert Kiri 4 - 41
9:00am PARKER, Jamie Les 4 - 41
9:00am PETERSON, Stephen Andrew 4 - 41
9:00am PIKE, Arthur Kenneth 4 - 41
9:00am PURMAH, Karan Singh 4 - 41
9:00am REZAI, Mehdi 4 - 41
9:00am ROBSON, Jonathan Anthony Claude 5 - 52
9:00am RONAGHI, Farivar 4 - 41
9:00am SHEIKH SAID ABDULLAHI, Abdullahi 5 - 52
9:00am SINGH, Pargat 4 - 41
9:00am TYLER, Kevin John 4 - 41
9:00am VLAHOV, Conor Denis 4 - 41
9:00am WANT, Nicholas Owen 3 - 38
9:00am WATERHOUSE, Kyle Warren 4 - 41
9:00am WEBSDALE, Dion Craig 4 - 41
9:00am WELLS, Luke David John 4 - 41
9:00am WENN, Matthew Sean 4 - 41
9:00am WINTER, Benjamin Patrick 4 - 41
9:00am YUSUF, Nathan John 4 - 41
9:00am ZAITI, Sebastiano Luke 4 - 41
9:30am ABBOTT, Neil 3 - 31
9:30am ADHIKARI, Ashish 3 - 31
9:30am ATKINSON, Christian John 3 - 38
9:30am BAGAYANA, Andrew Amandus 3 - 31
9:30am BAKER, Ty Peter 3 - 31
9:30am BAZZI, Nabil 3 - 31
9:30am BRENNER, Matthew Lawrence 3 - 38
9:30am COLE, Mervyn James 3 - 31
9:30am CORREIA, Franco Joao 3 - 32
9:30am DOYLE, Aoife Suzanne 3 - 31
9:30am FALLARA, Venerino 3 - 31
9:30am FINNIE, Shane Robert 3 - 31
9:30am FREDIANI, Adam Michael 3 - 31
9:30am GRACE, Michael 3 - 31
9:30am GRAVE, Harley Allen 3 - 31
9:30am GRAY, Eugene Arnold 3 - 32
9:30am HANSEN, Donald Peter 3 - 32
9:30am HANSEN, Roslyne Deirdre Florrie 3 - 38
9:30am HOPKINS, Matthew 3 - 31
9:30am INDICH, Zackary Corey Jay 3 - 31
9:30am IRVINE, Joshua Stewart 3 - 38
9:30am JANG, Eui Gi 3 - 31
9:30am JONES, Ryan Patrick 3 - 31
9:30am KANDEMULLA, Rajitha Melan 3 - 38
9:30am KELLY, Courtney Annette 3 - 32
9:30am KELLY, John Phillip 3 - 31
9:30am KENNETT, Mark Royce 3 - 38
9:30am KIM, Bok Lim 3 - 31
9:30am KNAPP, Tyson Elliott 3 - 31
9:30am MANIFIS, Nicholas James 3 - 38
9:30am MARCINEK, Simon Anthony 3 - 31
9:30am MC ADAMS, Edward Mark 3 - 31
9:30am MCPHEE, Allan Martin Colin Roy 3 - 32
9:30am MELL, Bryan Anthony Allcock 3 - 38
9:30am METRO 6 PTY LTD 3 - 38
9:30am MILLARD, Purdita Leigh 3 - 31
9:30am MIR FATTAHI, Hamid Reza 3 - 31
9:30am MURRAY, Shaun Thomas 3 - 31
9:30am NAVPREET, Singh 3 - 31
9:30am NEILSON, Aaron John 3 - 31
9:30am NEPHA-RHEEM, Daniel Emor 3 - 38
9:30am PAWELEC, Evelyn Elizabeth 3 - 32
9:30am PRINCE, Mitchell Jaxon 3 - 31
9:30am QUARTERMAINE, Emma Donn 3 - 32
9:30am SALAH SAID, Eskender 3 - 31
9:30am SIMPSON, Tracey 3 - 31
9:30am SINGLETON, Justin Paul 3 - 31
9:30am SMITH, Joshua Kevin 3 - 31
9:30am TEKLU, Saba Alenseged 3 - 31
9:30am TELENTA, Daniel Jason 3 - 31
9:30am THORNE, Teigan Gail 3 - 32
9:30am VAN DER LEER, Mitchell Peter 3 - 31
9:30am WEATHERILL, Daniel 3 - 31
9:30am WOODWARD, Natalie Ann 3 - 32
9:30am YARRAN, Daniyan Rita 3 - 31
9:30am YATES, William Victor 3 - 31
9:45am COMBEN, Aaron 3 - 32
9:45am GIGLIA, Joseph Christopher 3 - 32

Civil Listing
Applns/Residential Tenancies
10:15am BROWNE v THOMAS RSTN 6406 2019 9 - 91
10:15am CHENG v CHUANG-JUNG & Anor RSTN 13012 2019 9 - 92
10:15am EDITH COWAN ACCOMMODATION HOLDINGS PTY LTD v EASTMAN RSTN 11337 2019 9 - 92
10:15am FUKUMURA v DONE & Ors RSTN 11905 2019 9 - 91
10:15am GREICO v PRZEZWANSKI RSTN 10696 2019 9 - 92
9:30am Consummo Painting Pty Ltd ACN (142 856 451) v Built Pty Limited (ACN) (083 928 045) GCLM 16526 2018 9 - 91
9:30am Doggett v Bajic GCLM 2960 2018 9 - 92
9:30am DUREY v PANASONIC AUSTRALIA PTY LTD & Anor GCLM 4499 2019 9 - 91
9:30am Redmach Pty Ltd v Wirildi Pty Ltd & Anor GCLM 6870 2018 9 - 92
Chambers Sitting
9:00am THE OWNERS OF SHEARWATER SP12722 v THE OWNERS OF 95-99 MANNING STREET SCARBOROUGH SP58586 MINOR 17169 2018 Chambers
9:00am WATER CORPORATION v KIRKHAM MINOR 10149 2016 Chambers
CTC/Trial
9:30am DESAI v GOLDSWORTHY & Anor RSTN 12404 2019 9 - 94
9:30am DU PREEZ v OEIJ PROPERTY RSTN 12783 2019 9 - 94
9:30am Matthews & Anor v LEVENDI & Anor RSTN 12816 2019 9 - 94
9:30am NEDUMPILLI v GROSE & Anor RSTN 13099 2019 9 - 94
9:30am RPW PTY LTD T/AS RPW SERVICE CENTRE v MACHIN CTC 12506 2019 9 - 94
9:30am ZAPPA & Anor v HORNE RSTN 12664 2019 9 - 94
Pre-Trial Conference
10:00am ROBERTO PARRI T/A R S PARRI PAINTING & SERVICES v NEW SENSATION HOMES PTY LTD MINOR 7100 2019 7 - 7.2
9:00am Loffley/Malone v My Place Real Estate Pty Ltd MINOR 10277 2017 7 - 7.3
9:30am HOME & HERITAGE CONSTRUCTIONS PTY LTD v MAHON & Anor GCLM 7954 2019 7 - 7.3
Residential Tenancies
11:00am SANGHAVI & Anor v CHATFIELD & Ors RSTN 10991 2019 7 - 72
11:00am WORRELL v COLE & Anor RSTN 12430 2019 7 - 71
9:30am ANGOVE v SINCLAIR RSTN 13167 2019 7 - 72
9:30am BENSON & Anor v CAMPBELL & Anor RSTN 12650 2019 7 - 71
9:30am BRKIC & Anor v BULLUSS RSTN 13240 2019 7 - 72
9:30am HAWKE v SUTTON RSTN 12876 2019 7 - 71
9:30am HUDSON v SHAND RSTN 12825 2019 7 - 71
9:30am IRIDIUM (WA) PTY LTD v HEALEY RSTN 12433 2019 7 - 72
9:30am KAROLCZAK v FLETCHER RSTN 13159 2019 7 - 72
9:30am MCGREGOR v HENRY & Anor RSTN 12868 2019 7 - 71
9:30am MILNE v STEWART RSTN 12853 2019 7 - 71
9:30am NESS & Anor v DEVEY & Ors RSTN 12763 2019 7 - 71
9:30am SIMMON & Anor v PARSONS RSTN 13072 2019 7 - 71
9:30am STELLAR LIVING v MEBRAHTU RSTN 12812 2019 7 - 71

Collie Courthouse
43A Wittenoom Street, COLLIE
Criminal Listing
10:00am BERRY, Dennis Paul Court Room 1
10:00am HART, Dulcie Court Room 1
10:00am JACKSON, Arron Thomas Court Room 1
10:00am MOUNSEY, Richard Paul Court Room 1
10:00am WARU, Zak Hamiora Gary Court Room 1

No Civil Listing for Today.

Derby Courthouse
Loch Street, DERBY
Criminal Listing
9:00am BAADJO, Kurtwood Courtroom 1
9:00am BANGMORRA, Kieran Clive Courtroom 1
9:00am BAUER, Kadin William Courtroom 1
9:00am BEAR, Michael Courtroom 1
9:00am BRADSHAW, Patrick Courtroom 1
9:00am BUANEYE, Kaitlyn Zaremah Darlene Courtroom 1
9:00am CLARKE, Raymond Ralf Courtroom 1
9:00am DANN, Douglas Lee Courtroom 1
9:00am DOLBY, Albert Joseph Courtroom 1
9:00am EVANS, Mark Ernest Courtroom 1
9:00am GOONACK, Gavin Wayne Courtroom 1
9:00am GOONACK, John Raymond Courtroom 1
9:00am GREEN, Jayedene Alisha Courtroom 1
9:00am HOWARD, Thomas Terrance Courtroom 1
9:00am JACK, Robert Courtroom 1
9:00am JOEL, Joyce M Courtroom 1
9:00am JUBOY, Jane Pamela Rose Courtroom 1
9:00am LENNARD, Maxwell William Courtroom 1
9:00am LENNARD, Warren Courtroom 1
9:00am MACALE, Francis Gordon Courtroom 1
9:00am MANGOLAMARA, Valarie Courtroom 1
9:00am MCLARTY, Sarah Debora Courtroom 1
9:00am MICHAEL, Jereka Grace Courtroom 1
9:00am MORLUMBUN, Marshall Courtroom 1
9:00am NARGOODAH, Siobhan Courtroom 1
9:00am NINGELLA, James Paul Courtroom 1
9:00am NODEA, Asaya Courtroom 1
9:00am NYANDI, Leon Frederick Courtroom 1
9:00am ROGERS, Christopher Boyd Courtroom 1
9:00am ROSS, Tylaha Jane Courtroom 1
9:00am SKEEN, Remahli Jerome Andre Courtroom 1
9:00am SNELL, Henry Courtroom 1
9:00am TURNER, Cecilia Mary Courtroom 1
9:00am UNGHANGO, Anthony Courtroom 1
9:00am UNGHANGO, Augustine Courtroom 1
9:00am WALALGIE, Shane Leon Courtroom 1
9:00am WATSON, Gavin Joseph Courtroom 1
9:00am WATSON, Kimberley Cass Courtroom 1
9:00am WILLIAMS, Justice Natisha Courtroom 1
9:00am WULMUNDU, Gloria Maria Courtroom 1

No Civil Listing for Today.

Esperance Courthouse
100 Dempster Street, ESPERANCE
Criminal Listing
10:30am ANDERSON, Tesha Courtroom
10:30am BULLEN, Kimberley Marie Courtroom
10:30am MALEY, Eric Charles Courtroom
9:00am HARRIS, Michael Gordon Courtroom
9:00am WARNER, Tate Michael Courtroom

Civil Listing
Combined Court
9:00am COWCHER v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 75 2019 Courtroom

Fremantle Courthouse
8 Holdsworth Street, FREMANTLE
Criminal Listing
10:00am DORRINGTON, Peter James Court Room 1
10:00am GIANGIULIO, Giuseppe Court Room 1
10:00am YI, Amos Zhu Wei Court Room 1

Civil Listing
Miscellaneous Civil
10:00am BRAZIER & Anor v CRAFT DECOR PTY LTD MINOR 133 2019 Court Room 2
10:00am FREO DOCTOR MARINE & MECHANICAL SERVICES PTY LTD v TORRE CTC 161 2019 Court Room 2
9:30am BIRD v WRIGHT & Ors RSTN 958 2019 Court Room 2
9:30am Dowsing Group Pty Ltd v Industrial Roadpavers (WA) Pty Ltd & Ors GCLM 13103 2018 Court Room 2
9:30am EMERY & Anor v CZERASOW & Anor GCLM 451 2019 Court Room 2
9:30am Forrest v Ritchie GCLM 1552 2017 Court Room 2
9:30am HAYBROOK HOLDING PTY LTD v OLIVER MINOR 16 2019 Court Room 2
9:30am NOTLEY v HARTZ RSTN 963 2019 Court Room 2
9:30am Park Metal Supply Pty Ltd v RSM Transport Pty Ltd MINOR 1082 2017 Court Room 2
9:30am THE OWNERS OF ARUNDEL COURT STRATA PLAN 4013 v UNKNOWN DOUG 784 2019 Court Room 2
9:30am THE OWNERS OF ARUNDEL COURT STRATA PLAN 4013 v UNKNOWN DOUG 785 2019 Court Room 2
9:30am THE OWNERS OF ARUNDEL COURT STRATA PLAN 4013 v UNKNOWN DOUG 787 2019 Court Room 2
Trial Court
10:00am MILNER v RAMONDO PTY LTD CTC 1047 2018 Court Room 1

Geraldton Courthouse
15 Marine Terrace, GERALDTON
Criminal Listing
9:30am LITTLE, Raymond Courtroom 2

Civil Listing
Miscellaneous Civil
10:30am CAPILL & Anor v EADES RSTN 242 2019 Courtroom 3
10:30am DUNN & Anor v BOWKER RSTN 403 2019 Courtroom 3
10:30am GODENZIE v TAYLOR RSTN 405 2019 Courtroom 3
10:30am HOUSING AUTHORITY v FREEMAN & Anor RSTN 387 2019 Courtroom 3
10:30am HOUSING AUTHORITY v GEORGE RSTN 402 2019 Courtroom 3
10:30am HOUSING AUTHORITY v JOHNSON RSTN 386 2019 Courtroom 3
10:30am MURCHISON REGION ABORIGINAL CORPORATION v DRAGE RSTN 400 2019 Courtroom 3

Joondalup Courthouse
21 Reid Promenade, JOONDALUP
Criminal Listing
10:00am HEMI, Madsen John Courtroom 1
10:00am WILKINSON, Tina Gayle Courtroom 1
9:30am ANDERSON, Warren David Courtroom 2
9:30am ANDRZEJEWSKI, Patrick Courtroom 2
9:30am ATHEIS, Peter John Courtroom 2
9:30am BAGER, Kayla Anne Kent Courtroom 2
9:30am BERKY, Martin Edward Courtroom 2
9:30am BIN, John Courtroom 2
9:30am BORN, Jarrad Daniel Courtroom 2
9:30am BOWRON, Luke Courtroom 2
9:30am CHAMBERS, Mitchell Leah Courtroom 2
9:30am DAVEY, Brodie Jamison Courtroom 2
9:30am DUCAS, Shane Martin Courtroom 2
9:30am EHLERS, Cameron John Courtroom 2
9:30am EVERY, Marcus Garnet Courtroom 2
9:30am GOPAL, Pavan Courtroom 2
9:30am HANSEN, Rishelle Tiarna Courtroom 2
9:30am HARP, Christopher Raymond Courtroom 2
9:30am HILL, Susan Kathleen Courtroom 2
9:30am HOANG, Tuan Anh Courtroom 2
9:30am HUXTABLE, Darren Courtroom 2
9:30am IOZZI, Domenico Courtroom 2
9:30am JACKAMARRA, Robert James Courtroom 2
9:30am KELLY, Maria Pureza Courtroom 2
9:30am KINNANE, Shaun Thomas Courtroom 2
9:30am KONGOR, Daniel Aruai Courtroom 2
9:30am LANE, Kevin Courtroom 2
9:30am LANGDON, Leonard Robert Courtroom 2
9:30am LE, Van John Courtroom 2
9:30am LINGARD, Greg Spencer Courtroom 2
9:30am LINTON, James Thomas Courtroom 2
9:30am MATHEWS, Daniel Craig Courtroom 2
9:30am MAY, Kurtis Jesse Courtroom 2
9:30am MOHAMED, Suleiman Noor Courtroom 2
9:30am MUNRO, Dermot Courtroom 2
9:30am NEMARIC, Zachary Courtroom 2
9:30am PARNELL, Callum Mathew Anthony Courtroom 2
9:30am PELLINI, Fabian Courtroom 2
9:30am RIDDOCH, Rudy Aaron Courtroom 2
9:30am SCOTT, Daryl Sean Courtroom 2
9:30am SLATER, Adam Matthew Courtroom 2
9:30am STAFFORD, Peter David Courtroom 2
9:30am SUNADA, Katie Anne Courtroom 2
9:30am TALBOT, Tanya Maria Courtroom 2
9:30am TAUCHER, Mathias Courtroom 2
9:30am THOMPSON, Claire Courtroom 2
9:30am TOOSE, Sandra Maree Courtroom 2
9:30am TRAN, Hieu Minh Daniel Courtroom 2
9:30am TRAN, Megan My Ngan Courtroom 2
9:30am WHITE, Andrew John Courtroom 2
9:30am WILLIAMS, Terrence Michael Courtroom 2
9:30am WINGROVE, Megan Tyler Courtroom 2

Civil Listing
Residential Tenancies
9:00am BANKS v CLARKE RSTN 2717 2019 Courtroom 4
9:00am BRUNNER v JOHNSON RSTN 2748 2019 Courtroom 4
9:00am COOGEE ROAD INVESTMENTS PTY LTD v AUSSIE PITT CREW PTY LTD RSTN 1410 2019 Courtroom 4
9:00am DUFF v SMITH RSTN 2695 2019 Courtroom 4
9:00am FOUNDATION HOUSING LTD v KILFORD RSTN 2600 2019 Courtroom 4
9:00am GOLDRANGE NOMINEES PTY LTD v BROWNE CTC 2048 2019 Courtroom 4
9:00am HOAR v FULFORD RSTN 2729 2019 Courtroom 4
9:00am HOUSING AUTHORITY v LOCKE RSTN 2620 2019 Courtroom 4
9:00am MEZZATESTA & Anor v BRITZ & Anor RSTN 2593 2019 Courtroom 4
9:00am MICHIELSEN & Anor v CREASEY RSTN 2737 2019 Courtroom 4
9:00am OWEN & Anor v CALDWELL RSTN 2735 2019 Courtroom 4
9:00am PERRINO & Anor v KELVIN RSTN 2733 2019 Courtroom 4
9:00am POROPAT v FLETT RSTN 2659 2019 Courtroom 4
9:00am REINDL v MCMARTIN RSTN 2570 2019 Courtroom 4
9:00am SIMONIS v BATES RSTN 2772 2019 Courtroom 4
9:00am TANNER v JONES RSTN 2752 2019 Courtroom 4
9:00am VIPINKUMAR SHAH v THOMPSON RSTN 2713 2019 Courtroom 4
9:00am WAKEFIELD v LEWIS RSTN 2691 2019 Courtroom 4
9:00am WILLIAMS v BURKE MINOR 2249 2019 Courtroom 4
Trial Court
10:00am LOREGGIAN & Anor v PINAL & Anor RSTN 2450 2019 Courtroom 1

Kalgoorlie Courthouse
208 Hannan Street, KALGOORLIE
Criminal Listing
10:00am MACDOUGALL, Nicholas James Court 3 Magistrates Court
10:00am O'LOUGHLIN, Kathleen Dawn Court 3 Magistrates Court

Civil Listing
Pre-Trial Conference
9:30am MOORHOUSE v BUCKLE MINOR 321 2019 Court 1 Children's/Community Court

Karratha Courthouse
Balmoral Road, KARRATHA
Criminal Listing
9:00am ALLAN, Curtis Michael Courtroom 2
9:00am ASHBURTON, Aiden Charles Courtroom 2
9:00am BARNDEN, Kim Courtroom 2
9:00am BLACK, Lucas Scott Courtroom 2
9:00am BONNEY, Paul Charles Courtroom 2
9:00am BRACEGIRDLE, Daniel Paul Courtroom 2
9:00am COX, Bonita Dallas Courtroom 2
9:00am DALGETY, Alicia Ruth Courtroom 2
9:00am EDWARDS, Michael Scott Courtroom 2
9:00am FARRELL, Anthony Thomas Courtroom 2
9:00am FILAUER, Aaron Paul Courtroom 2
9:00am GRACIE, Suanna Jean Courtroom 2
9:00am GRASSENIS, Jaimen Blaize Courtroom 2
9:00am GRINFELDS, Raymond Gundars Courtroom 2
9:00am HALL, Charlie Courtroom 2
9:00am HAM, Wesley Scott Courtroom 2
9:00am HAYES, Lesley John Courtroom 2
9:00am HAYES, Marlon Francis Courtroom 2
9:00am HEISTEK, Jayden Joshua Courtroom 2
9:00am HICKS, Gerrard Steven Shaquille Courtroom 2
9:00am HILZINGER, Murray John Courtroom 2
9:00am HUBERT, Travers Charles Courtroom 2
9:00am HYLAND, Alben Courtroom 2
9:00am JEFFRIES, Adam Grantley Courtroom 2
9:00am JEFFRIES, Rachel Marie Courtroom 2
9:00am JOHNSON, Tyrone Harold George Courtroom 2
9:00am KROSS, Allan John Courtroom 2
9:00am LARRY, Landin Jacob Courtroom 2
9:00am LONERGAN, Broe Courtroom 2
9:00am LOW, Ying Ying Courtroom 2
9:00am MANINS, Layla Cherie Courtroom 2
9:00am MAY, Kevin Mathew Courtroom 2
9:00am MCGANN, Evan Lee Courtroom 2
9:00am MCGANN, Evan Lee Courtroom 2
9:00am MCGANN, Evan Lee Courtroom 2
9:00am MCKAY, Robert Junior Courtroom 2
9:00am MCPHEE, Thomas Courtroom 2
9:00am MELISSEN, Rhys Kamin Courtroom 2
9:00am MUNDA, Ashton Courtroom 2
9:00am NADREDRE, Peni Wadali Courtroom 2
9:00am O'CONNOR, Kevin Mark Courtroom 2
9:00am PARKER, Charmaine Courtroom 2
9:00am PARKER, Clayton Johnathon Raymound Courtroom 2
9:00am PETERS, Shane Mcculloch Courtroom 2
9:00am POYNER, Brandon James Courtroom 2
9:00am REID, Bryan Robert Thomson Courtroom 2
9:00am RIVERS, Derek Steven Courtroom 2
9:00am ROBERTS, Bradley James Courtroom 2
9:00am ROSSINGTON, Kyle Amos Courtroom 2
9:00am RYAN, Christopher Charles Courtroom 2
9:00am RYAN, Fabian John Courtroom 2
9:00am SAMSON, Melanie Ann Courtroom 2
9:00am SANDY, Luke John Courtroom 2
9:00am STANDLEY, Mark Edward Courtroom 2
9:00am TITTUMS, Delores Sharee Courtroom 2
9:00am TITTUMS, Delores Sharee Courtroom 2
9:00am TITTUMS, Terrence Francis Courtroom 2
9:00am TOSTEVIN, Nathan Ashley Courtroom 2
9:00am WALKER, Alistar Brian Courtroom 2
9:00am WATSON, Braden Kenneth Courtroom 2
9:00am WHITBY, Eric Charles Courtroom 2
9:00am WILKES, Matthew John Courtroom 2
9:00am WINDSOR, John Eberhardt Courtroom 2
9:00am WOODLEY, Wimiya Bruce Courtroom 2
9:00am YAKSICH, Alex James Courtroom 2

No Civil Listing for Today.

Kununurra Courthouse
94 Coolibah Drive, KUNUNURRA
Criminal Listing
9:00am FRENCH, Adrian Court Room 1
9:00am STAFFORD, Brian Jakamara Court Room 1

Civil Listing
Combined Court
9:00am Chunnary v Department of Transport EDL 1679 2009 Court Room 1
9:00am Joel & Anor v Kabura GCLM 79 2017 Court Room 1

Mandurah Courthouse
333 Pinjarra Road, MANDURAH
Criminal Listing
2:15pm CULL, Ben Michael Courtroom 1

Civil Listing
Combined Court
9:30am Anderson Family Trust t/a ADL Concrete and Limestone v Cook MINOR 1103 2018 Courtroom 1
9:30am ANDERSON v THOMAS RSTN 853 2019 Courtroom 1
9:30am CALX INVESTMENTS, TRADING AS DISTINCTIVE LIMESTONE v ROSENBERGER CTC 765 2019 Courtroom 1
9:30am DAWE v MLS COURIER CTC 733 2019 Courtroom 1
9:30am FALCON SETTLEMENTS PTY LTD v MCKRILL GCLM 1140 2018 Courtroom 1
9:30am MANDURAH MARINE ELECTRICAL v CRABBE MINOR 517 2019 Courtroom 1
9:30am ONG & Ors v SCHOKKER & Anor RSTN 835 2019 Courtroom 1
9:30am PEEL AUTOMOTIVE PTY LTD v BROUN CTC 801 2019 Courtroom 1
9:30am TREEBY & Anor v CURRELL GEN 737 2019 Courtroom 1
Miscellaneous Civil
9:00am ANCHORAGE INVESTMENTS PTY LTD v VAUGHAN & Anor RSTN 852 2019 Courtroom 2
9:00am BLAZELY v DAY RSTN 849 2019 Courtroom 2
9:00am BROWN & Ors v GIBBS & Anor RSTN 895 2019 Courtroom 2
9:00am CAPITANI & Anor v KABLE RSTN 897 2019 Courtroom 2
9:00am DALELINE PTY LTD (ABN:31100891058) v SEACHANGE REALTY RENT SHOP PTY LTD (ACN:160499230) MINOR 594 2019 Courtroom 2
9:00am FISHER v YORK RSTN 887 2019 Courtroom 2
9:00am Fulloon v Manester GCLM 1321 2017 Courtroom 2
9:00am KENNEDY v CONGDON RSTN 880 2019 Courtroom 2
9:00am KIRK v DAWKINS & Anor RSTN 723 2019 Courtroom 2
9:00am MILLS v HART & Anor RSTN 881 2019 Courtroom 2
9:00am MURRELL & Ors v KENNEDY RSTN 871 2019 Courtroom 2
9:00am NGUYEN v SMITH & Anor RSTN 888 2019 Courtroom 2
9:00am Roberts & Anor v Parker GCLM 619 2013 Courtroom 2
9:00am RUTHROF & Anor v GRICE & Anor RSTN 882 2019 Courtroom 2
9:00am SEAHAWK BAY PTY LTD v PRINCE RSTN 891 2019 Courtroom 2
9:00am Trevisan v Gibson MINOR 827 2018 Courtroom 2
9:00am WATSON v LUCASSEN RSTN 876 2019 Courtroom 2
9:00am WILLIAMSON & Anor v Ohde & Anor GEN 794 2019 Courtroom 2
9:00am WILLIS v MARSH RSTN 874 2019 Courtroom 2

Meekatharra Magistrates Court
Savage Street, MEEKATHARRA
Criminal Listing
10:00am AUTY, Jackson Blake Meekatharra Court Room 1
10:00am BINGHAM, Isiah Robert Meekatharra Court Room 1
10:00am CORBETT, Justin Meekatharra Court Room 1
10:00am CURLEY, Clive Victor Meekatharra Court Room 1
10:00am DANN, Elishya Jayde Meekatharra Court Room 1
10:00am FOLEY, Katrina Joyce Meekatharra Court Room 1
10:00am GENTLE, Justin Warren David Meekatharra Court Room 1
10:00am GENTLE, Walter Christopher Meekatharra Court Room 1
10:00am GILBERT, Darrylene Meekatharra Court Room 1
10:00am GILBERT, Liam Roy Meekatharra Court Room 1
10:00am GREAVES, Justin Mark Meekatharra Court Room 1
10:00am HARRIS, Theresa May Meekatharra Court Room 1
10:00am KYANGA-GIULIANO, Michael Clifton Meekatharra Court Room 1
10:00am MINTERN, Darren Meekatharra Court Room 1
10:00am MINTERN, Matthew Meekatharra Court Room 1
10:00am MIPPY, Jerome Geoffrey Meekatharra Court Room 1
10:00am MIPPY, Zana Esther Meekatharra Court Room 1
10:00am NEWLAND-ASHWIN, Saverio Gregory Victor Shane Meekatharra Court Room 1
10:00am SIMMONS, Musa Khalis Meekatharra Court Room 1
10:00am SIMPSON, Raymond George Meekatharra Court Room 1
10:00am WEBBY, Samuel Ross Meekatharra Court Room 1

No Civil Listing for Today.

Midland Courthouse
24 Spring Park Road, MIDLAND
Criminal Listing
9:30am ABRAHAM, Bradley John Courtroom 1
9:30am AL FILI, Ali Courtroom 1
9:30am ANDERSON, Todd Peter Courtroom 1
9:30am ARCHER, Jasmin Ellice Courtroom 1
9:30am ARYANG, Rose Samal Courtroom 1
9:30am BALL, Christopher John Courtroom 1
9:30am BOON, Kelly Therese Courtroom 1
9:30am BRAMICH, Dylan Clifton Frederick Courtroom 1
9:30am BRUCE, Luke Timothy Courtroom 1
9:30am CAJUSTIN, Jessie Abrogar Courtroom 1
9:30am CAPORN, Terry Raymond Courtroom 1
9:30am CARTER, Philip William Courtroom 1
9:30am CHURCH, Matthew Peter Courtroom 1
9:30am CORNEY, Clayton Paul Courtroom 1
9:30am CRADOCK, Scott Reid Courtroom 1
9:30am CRO, Joseph Courtroom 1
9:30am DALY, Oran Jeffrey Courtroom 1
9:30am DAWE, Kelli Ann Courtroom 1
9:30am DOHERTY, Donal Joseph Courtroom 1
9:30am DUNCAN, Kale Darrian Courtroom 1
9:30am EADES, Yestin Allon Darren Courtroom 1
9:30am EDWARDS, Shanice Anne Courtroom 1
9:30am GERACITANO, Nyra May Courtroom 1
9:30am HANCOCK, Robert Gregory Courtroom 1
9:30am HASSETT, Bradley Jeffrey James Courtroom 1
9:30am HONEY, Brody James Courtroom 1
9:30am HUG-NICOLL, Walter Ferdi Courtroom 1
9:30am ISMAIL-ZAI, Waheed A Courtroom 1
9:30am KERR, Giles Stephen Courtroom 1
9:30am KICKETT, Maureen Courtroom 1
9:30am LAMB, Mitchel David Courtroom 2
9:30am LAWSON, Wayne Andrew Courtroom 1
9:30am MALIK, Varsha Courtroom 1
9:30am MANN, Victoria Louise Courtroom 1
9:30am MARK, Cameron Gordon Courtroom 1
9:30am MCKAY, Emma Priscilla Courtroom 1
9:30am MESCHIATI, Gino Courtroom 2
9:30am MILLS, Bradley Jonathon Courtroom 1
9:30am MILLS, Kristian Peter Courtroom 1
9:30am MOHAMED, Akram Courtroom 1
9:30am MOLA, Jay Lee Courtroom 1
9:30am MOODY, Patrick Joseph Courtroom 1
9:30am MUDZENGI, Rumbidzai Audrey Courtroom 1
9:30am MYERS, Paul Leslie Gordon Courtroom 1
9:30am O'CONNOR, Benjamin James Courtroom 1
9:30am PUNCH, Leroy James Courtroom 1
9:30am RUSSELL, Zane Bryce Courtroom 1
9:30am SMITH, Paul James Courtroom 1
9:30am SMITH, Wesley John Courtroom 1
9:30am SPRIGG, Ronald Stephen Mckenzie Courtroom 1
9:30am STERRETT, Daniel Vincent Courtroom 1
9:30am STOESKI, Filip Courtroom 1
9:30am SWAN, Luke Ryan Courtroom 1
9:30am TERBEEKE, Damion John Albert Courtroom 1
9:30am TUWHANGAI, David Courtroom 1
9:30am VERHOEVEN, River Courtroom 1
9:30am WADE, Nathaniel John Emerson Courtroom 1
9:30am WALLACE, Paul Edward Courtroom 1
9:30am WHITE, David Stanley Courtroom 1
9:30am WHITFIELD, Tailyr Lindsay-Grace Courtroom 1
9:30am WILLIAMS, Amanda Lee Courtroom 2
9:30am WOOD, Jamie Courtroom 1
9:30am YARRAN, Annalise Jane Courtroom 1

Civil Listing
Combined Court
9:30am Gileno v Turf Master Pty Ltd MINOR 923 2018 Courtroom 2
9:30am Joosten v PETERS MINOR 796 2019 Courtroom 2
9:30am LLOYD v NALLEN SERVICES PTY LTD TRADING AS RIGHT PRICE MOTORS PERTH MINOR 945 2019 Courtroom 2
9:30am Louw v City of Bayswater MINOR 2528 2017 Courtroom 2

Mullewa Police Station
87 Mills Street, MULLEWA
Criminal Listing
10:00am HAMILTON, Luke Police Station Courtroom
10:00am HAMLETT, Cameron William Police Station Courtroom
10:00am HARVEY, Ted Charles Police Station Courtroom
10:00am RYDER, Courtney Edward James Police Station Courtroom
10:00am RYDER, Shane Edward Police Station Courtroom
10:00am RYDER, Tiahnee Joyce Police Station Courtroom
10:00am WALL, Nadine Patricia Police Station Courtroom

No Civil Listing for Today.

Northam Courthouse
118 Wellington Street, NORTHAM
Criminal Listing
10:00am FORD, Brett Stephen Court Room

Civil Listing
Extraordinary Driver's Licence
9:30am Ajduk v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 98 2019 the Courtroom
9:30am RALPH v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 68 2019 the Courtroom
Miscellaneous Civil
9:30am Leeuwenburg v Green MINOR 136 2018 the Courtroom
9:30am WILLIAMS v FORSYTH & Anor RSTN 95 2019 the Courtroom

Rockingham Courthouse
15 - 17 Whitfield Street, ROCKINGHAM
Criminal Listing
9:30am ADAMSON, Jarrad Philip Courtroom 2
9:30am BARTLETT, Rolland Wesley Courtroom 2
9:30am CARMAN, Terri-Lee Courtroom 2
9:30am CLARK, Digby John Courtroom 2
9:30am CLARKE, Shane Edward Courtroom 2
9:30am CONBOY, Colin Wayne Courtroom 2
9:30am CURPHEY, Jamie George Courtroom 2
9:30am HAPUKU TENAHU, Paora Ngaruhe Courtroom 2
9:30am HATI, Daniel Antonio Courtroom 2
9:30am HILL, Allison May Courtroom 2
9:30am KEEFE, Joshua Batholomew Courtroom 2
9:30am MACKAY, Finlay Andrew Courtroom 3
9:30am MORGAN, Mark Aaron Courtroom 2
9:30am O'DONNELL, Lisa Marie Courtroom 1
9:30am PARAHA, Chuck Louis Courtroom 2
9:30am PRICE, Brodie John Courtroom 2
9:30am RAAK, Joshi Alois Courtroom 2
9:30am RENNIE, Todd William Courtroom 2
9:30am SAMUEL, Nancy-Anne Courtroom 2
9:30am SHAW, David John Courtroom 2
9:30am SPEIGHT, Luke Botica Courtroom 2
9:30am WALKER, Nigel Joseph Courtroom 2

Civil Listing
Trial Court
9:00am JENSSEN v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 1384 2019 Courtroom 1

South Hedland Courthouse
Justice Complex, Hawke Place, SOUTH HEDLAND
Criminal Listing
9:00am CORBETT, Russell James Courtroom 1
9:00am ORANGE, Gregory Courtroom 1

No Civil Listing for Today.

Supreme Court Building
Stirling Gardens, PERTH
Criminal Listing
9:15am BROUGHTON, Mark Anthony Court No. 6
9:15am STANLEY, Kylie Court No. 6

No Civil Listing for Today.



Children's Court
Bunbury Courthouse
3 Stephen Street, BUNBURY
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Children's Court
160 Pier Street, PERTH
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
P and C General List
9:00am Not Published PC 51 2014 Court 5
9:00am Not Published PC 52 2014 Court 5
9:00am Not Published PC 54 2014 Court 5
9:00am Not Published PC 448 2014 Court 5
9:00am Not Published PC 231 2015 Court 5
9:00am Not Published PC 55 2017 Court 5
9:00am Not Published PC 153 2017 Court 5
9:00am Not Published PC 154 2017 Court 5
9:00am Not Published PC 14 2018 Court 5
9:00am Not Published PC 15 2018 Court 5
9:00am Not Published PC 183 2018 Court 5
9:00am Not Published PC 315 2018 Court 5
9:00am Not Published PC 316 2018 Court 5
9:00am Not Published PC 317 2018 Court 5
9:00am Not Published PC 60 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 61 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 62 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 243 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 244 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 245 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 300 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 443 2019 Court 5
9:01am Not Published PC 357 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 159 2014 Court 5
9:02am Not Published PC 281 2015 Court 5
9:02am Not Published PC 282 2015 Court 5
9:02am Not Published PC 283 2015 Court 5
9:02am Not Published PC 567 2016 Court 5
9:02am Not Published PC 238 2017 Court 5
9:02am Not Published PC 239 2017 Court 5
9:02am Not Published PC 290 2017 Court 5
9:02am Not Published PC 291 2017 Court 5
9:02am Not Published PC 292 2017 Court 5
9:02am Not Published PC 6 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 88 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 218 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 219 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 220 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 402 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 515 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 516 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 517 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 518 2019 Court 5
P and C Interim App/Hearing
11:00am Not Published PC 193 2016 Court 5
11:00am Not Published PC 196 2016 Court 5
12:00pm Not Published PC 272 2019 Court 6
P and C Pre Hring Cnfrnce
2:30pm Not Published PC 584 2014 Training Room
2:30pm Not Published PC 588 2014 Training Room
3:00pm Not Published PC 3446 2012 Training Room
P and C Trial
10:00am Not Published PC 9 2018 Court 1

Derby Courthouse
Loch Street, DERBY
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
Combined West Kimberley
9:00am Not Published PC 3 2017 Courtroom 1
9:00am Not Published PC 4 2017 Courtroom 1
9:00am Not Published PC 5 2017 Courtroom 1
9:00am Not Published PC 6 2017 Courtroom 1
9:00am Not Published PC 7 2017 Courtroom 1
9:00am Not Published PC 8 2017 Courtroom 1
9:00am Not Published PC 5 2018 Courtroom 1

Esperance Courthouse
100 Dempster Street, ESPERANCE
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Kalgoorlie Courthouse
208 Hannan Street, KALGOORLIE
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Kununurra Courthouse
94 Coolibah Drive, KUNUNURRA
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
Combined Court
9:00am Not Published PC 111 2011 Court Room 1
9:00am Not Published PC 366 2011 Court Room 1
9:00am Not Published PC 16 2015 Court Room 1
9:00am Not Published PC 22 2016 Court Room 1
9:00am Not Published PC 26 2017 Court Room 1
9:00am Not Published PC 27 2017 Court Room 1
9:00am Not Published PC 28 2017 Court Room 1
9:00am Not Published PC 29 2017 Court Room 1
9:00am Not Published PC 30 2017 Court Room 1
9:00am Not Published PC 19 2018 Court Room 1
9:00am Not Published PC 20 2018 Court Room 1
9:00am Not Published PC 21 2018 Court Room 1
9:00am Not Published PC 2 2019 Court Room 1
9:00am Not Published PC 8 2019 Court Room 1
9:00am Not Published PC 9 2019 Court Room 1
9:00am Not Published PC 10 2019 Court Room 1
9:00am Not Published PC 11 2019 Court Room 1
9:00am Not Published PC 12 2019 Court Room 1
9:00am Not Published PC 13 2019 Court Room 1
9:00am Not Published PC 14 2019 Court Room 1
9:00am Not Published PC 15 2019 Court Room 1
9:00am Not Published PC 16 2019 Court Room 1
9:00am Not Published PC 17 2019 Court Room 1
9:00am Not Published PC 18 2019 Court Room 1
9:00am Not Published PC 19 2019 Court Room 1
9:00am Not Published PC 22 2019 Court Room 1
9:00am Not Published PC 23 2019 Court Room 1

Mullewa Police Station
87 Mills Street, MULLEWA
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Rockingham Courthouse
15 - 17 Whitfield Street, ROCKINGHAM
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

South Hedland Courthouse
Justice Complex, Hawke Place, SOUTH HEDLAND
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.



State Administrative Tribunal
On Site
OnSite, PERTH
Civil Listing
DR Mediation
2:00pm ULTONE HOLDINGS PTY LTD & Anor v City of Bayswater DR 194 2019 On Site

State Administrative Tribunal Building
565 Hay Street, PERTH
Civil Listing
CC Hearing
10:00am Jasinski v City of Mandurah CC 1636 2018 1 - 2
10:00am Jasinski v City of Mandurah CC 1826 2018 1 - 2
10:00am KINDRED v SHIRE OF MUNDARING CC 1019 2019 2 - 2
10:00am KINDRED v Shire of Mundaring CC 1020 2019 2 - 2
DR Directions
1:00pm MOLES & Anor v CITY OF ARMADALE DR 69 2019 4 - 8
1:00pm MOLES & Anor v CITY OF ARMADALE DR 83 2019 4 - 8
1:00pm Moles v City of Armadale DR 153 2018 4 - 8
1:00pm Moles v City of Armadale DR 154 2018 4 - 8
DR Hearing
10:00am Niroda Holdings Pty Ltd v Western Australian Planning Commission DR 270 2018 3 - 8
9:30am Forrest and Forrest Pty Ltd v Minister for Aboriginal Affairs DR 82 2019 2 - 6
DR Mediation
10:00am SHARON PROPERTY PTY LTD v Presiding Member of Metro West Joint Development Assessment Panel DR 161 2019 1 - 11
2:00pm KELMSCOTT PROPERTY GROUP PTY LTD v PRESIDING MEMBER OF METRO EAST JOINT DEVELOPMENT ASSESSMENT PANEL DR 130 2019 2 - 11
HR Hearing
10:00am Not Published GAA 3239 2019 3 - 4
10:00am Not Published GAA 3284 2019 3 - 4
10:00am Not Published GAA 1451 2019 5 - 2
10:00am Not Published GAA 2549 2019 5 - 2
10:00am Not Published GAA 2693 2019 4 - 1
10:00am Not Published GAA 2839 2019 2 - 1
11:00am Not Published GAA 2703 2019 2 - 1
12:00pm Not Published GAA 3248 2019 5 - 2
12:00pm Not Published GAA 2980 2019 4 - 1
12:00pm Not Published GAA 2954 2019 2 - 1
2:00pm Not Published GAA 1283 2019 5 - 2
2:00pm Not Published GAA 2136 2019 4 - 1
2:00pm Not Published GAA 3087 2019 2 - 1
3:00pm Not Published GAA 2808 2019 4 - 1

Back to Top