Court Listings for 26 May 2020

Court listings will change to 27 May 2020 after 4:30pm

Please note that some court listings will not be publically displayed due to legislative requirements and/or court requirements.

Tribunal hearings and directions are open to the public, however, compulsory conferences and mediation sittings are closed.

The Courts are open to the Public.

If you can't find your court listing for today, please contact the relevant court.

Filter results by Surname/Organisation or Jurisdiction or Building:

OR
OR
Supreme Court
David Malcolm Justice Centre
28 Barrack Street, PERTH
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Appeal - Single Judge (SJA)
10:00am JOLLEY v TRUONG SJA 1112 2018 4 - 43
Case Management Hearings
10:30am TABLE TENNIS WESTERN AUSTRALIA INCORPORATED v NEALE (via audio link) CIV 1259 2020 7 - 710
10:45am NATIONAL AUSTRALIA BANK LIMITED v ROBERTSON (via audio link) CIV 1798 2018 7 - 710
11:45am TUPOU & Anor v TUPOU & Anor (via audio link) CIV 1530 2020 7 - 710
Civil Application
10:00am MCCORMACK v CRAWFORD CIV 1456 2020 3 - 35
Judge's CMC List
9:15am RELIANCE ONLINE PTY LTD & ANOR CIV 1911 2017 4 - 43
Judges Special Appointment
1:15pm HUMICH NOMINEES PTY LTD ATF THE HUMICH FINANCE TRUST v CANCUN TRADING PTY LTD & Ors CIV 1603 2020 6 - 607
Judgment SC
2:15pm NAUGHTON & ANOR v GRC GROUP PTY LTD (IN LIQUIDATION) & ORS CIV 1967 2019 7 - 706
Masters List
9:45am CITIC PACIFIC MINING MANAGEMENT PTY LTD v YABURARA & COASTAL MARDUDHUNERA ABORIGINAL CORPORATION & ORS (via audio link) CIV 1416 2020 9 - 907
9:45am GEBREMARIAM v GEBREYESUS & ORS CIV 2033 2019 9 - 907
9:45am PLATELL v PESCH & ANOR (via audio link) CIV 2105 2019 9 - 907
9:45am STEVENS v WRIGHT (via audio link) CIV 1023 2020 9 - 907
9:45am THE PUBLIC TRUSTEE IN AND FOR THE STATE OF WESTERN AUSTRALIA v GOONAN-BEECHING (via audio link) CIV 3034 2019 9 - 907
9:45am WESTHUSEN v VOGL & ANOR (via audio link) CIV 1513 2020 9 - 907
Masters Special Appointment
10:30am WRIGHT v PAXTON (WA) PTY LTD CIV 3013 2019 9 - 907
Mediation Conference - Registr
10:00am FRANK TOMASI NOMINEES PTY LTD v COMMISSIONER OF MAIN ROADS CIV 2197 2016 8 - 809
Passing of Accounts
10:00am THEOBALD & ANOR COR 61 2018 8 - 803
Strategic Conference
9:00am Avwest Aircraft Pty Ltd v Bombardier Inc. CIV 2450 2017 6 - 607



District Court
District Court Building
500 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
10:00am CHAN, Qing Wei Zane 3 - 3-4
10:00am CHAPMAN, Alan Scott 6 - 6-3
10:00am COLLINGS, Benjamin Dodge 3 - 3-3
10:00am HAYDON-WOOD, Izaak Shannon 3 - 3-3
10:00am LLOYD, Mathew William 6 - 6-2
10:00am MUNMURRIE, Caneen Leigh 5 - 5-2
10:00am ROADS, Clinton Mark (via video link) 5 - 5-3
10:00am TAYLOR, Joshua James 4 - 4-4
10:00am YOUNG, Declan Taylor 3 - 3-3
10:30am LOWRY, Stephen Edward 7 - 7-1
11:00am CHALMERS, Kereama Nepia 4 - 4-1
11:00am HILL, Richard 4 - 4-3
11:00am ORMEROD, Aaron Leigh 5 - 5-3
12:00pm AUGUSTE, Joshua Roger 4 - 4-3
12:00pm PICKETT, Bevan Dewayne 5 - 5-3
12:30pm MASSEY, Ian Patrick 3 - 3-2
2:15pm ALDAW, Meles Ahmad Alfeki (via video link) 3 - 3-2
2:15pm ANDERSON, Jaden Sydney (Appearance not required) 2 - 2-2
2:15pm CARDILLO, Giancarlo Salvatore (via video link) 3 - 3-2
2:15pm HOOPER, Hamahona Benjamin (Appearance not required) 2 - 2-2
2:15pm LE, Luong Van 4 - 4-3
2:15pm OVERTON, John 2 - 2-1
2:15pm RENNIE, Declan Zander 2 - 2-2
2:15pm STEVENS, Amanda Lea 5 - 5-3
2:15pm THOMPSON, Farley Todd (Appearance not required) 2 - 2-2
2:15pm VAN DER ROS, Stephen Cornelis (Appearance not required) 2 - 2-2
2:15pm WEST, Andrew (via video link) 6 - 6-1
2:15pm WHITEHURST, Robert John (Appearance not required) 2 - 2-2
2:15pm WILLIAMS, Kiarno Terry 2 - 2-2
3:00pm O'NEIL, Mason Tane (via video link) 3 - 3-3
9:00am JONES-COXON, Brandyn Dean (via video link) 5 - 5-3
9:00am KOBAYASHI, Masahiro 4 - 4-3
9:15am LUSCOMBE, Rhys Brian (via video link) 5 - 5-4
9:15am PENNY, Russell Graham (Appearance not required) 3 - 3-1
9:15am ZADOW, Kym Charles 4 - 4-2

Civil Listing
For Mention Appeals
10:30am In the Matter of Criminal Injuries Compensation APP 13 2020 1 - 1-2
10:30am STEWART v CRIBB APP 18 2020 1 - 1-2
10:30am STEWART v CRIBB APP 19 2020 1 - 1-2
10:30am TAN v CROWN PERTH APP 21 2020 1 - 1-2
Mediation Conference DC
9:30am C & S LEVETT FARMING PTY LTD v REDMACH PTY LTD & Anor CIV 5056 2019 1 - 103
Pre-Trial Conference DC
10:00am Michael v Chai & Ors CIV 2073 2018 1 - Lvl-1
10:00am NELSON v SOUTH METROPOLITAN HEALTH SERVICE CIV 1188 2019 1 - Lvl-1
9:30am CLARK v HODGSON CIV 3353 2019 1 - Lvl-1
9:30am LAWRENCE v WILSON CIV 1075 2019 1 - Lvl-1
9:30am SHEEDY v WEBSTER CIV 4315 2018 1 - Lvl-1
9:30am Subotich v WA COUNTRY HEALTH SERVICE CIV 4693 2017 1 - Lvl-1
9:45am CLARK v MARSHALL & Anor CIV 1726 2019 1 - Lvl-1
9:45am GOT'EM GROUP PTY LTD v OLIVIER CIV 4654 2019 1 - Lvl-1
Registrars Chambers
10:00am LITTLE v Indich CIV 1200 2019 1 - 1-2
10:30am Tomaszek v Coles Supermarkets Australia Pty Ltd CIV 3732 2016 1 - 1-4
9:30am FRC GROUP PTY LTD v MONADELPHOUS ENGINEERING ASSOCIATES PTY LTD CIV 445 2020 1 - 1-2
9:30am KELSHORE PTY LTD & Ors v PATOROCKS FITNESS CENTRES PTY LTD & Ors CIV 4244 2019 1 - 1-2
Registrars Special Appoint DC
2:15pm Bauer v Aussie Wanderer Tours Pty Ltd & Others CIV 3262 2017 1 - 1-2



Magistrates Court
Albany Justice Complex
184 Stirling Terrace, ALBANY
Criminal Listing
2:15pm GEROVICH, Maxwell Todd Court Room 3
2:15pm KNIGHT, Nicholas William Court Room 3
9:30am WILLIAMS, Winston Clive (via video link) Court Room 3

Civil Listing
Miscellaneous Civil
10:00am ANTIMONY PTY LTD v STEAD RSTN 73 2020 Court Room 2
10:00am CLARKE & Anor v LOGAN RSTN 72 2020 Court Room 2
10:00am GREAT SOUTHERN COMMUNITY HOUSING ASSOCIATION v TIDSWELL RSTN 79 2020 Court Room 2
10:00am JANE & Anor v HORN RSTN 278 2018 Court Room 2
10:00am SEYMOUR v GRAY RSTN 78 2020 Court Room 2
Trial Court
9:30am BARBARICH v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 71 2020 Court Room 3
9:30am KURUMEI v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 77 2020 Court Room 3
9:30am SHANKS v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 75 2020 Court Room 3

Armadale Courthouse
109 Jull Street, ARMADALE
Criminal Listing
9:30am ABDULRAZZAK, Abdullah Raad Armadale Court 2
9:30am ALANIZ, Kayla Andrea Armadale Court 2
9:30am ALEXANDER, Tanya Armadale Court 2
9:30am ALIZADA, Sharif Armadale Court 2
9:30am ALLAN, Kiara Jade Louise Armadale Court 2
9:30am ANDERSON-JONES, Samuel George (via video link) Armadale Court 2
9:30am BEACHAM, Jayson William Armadale Court 2
9:30am BENZ, Steven Alan Armadale Court 2
9:30am BIKRAMJIT SINGH, Bikramjit (via video link) Armadale Court 2
9:30am BONFIGLIO, Dean Bryan Armadale Court 2
9:30am BRAMWELL, Craig James (via video link) Armadale Court 2
9:30am BRANS, Ehren Liam (via video link) Armadale Court 2
9:30am BROOKER, Jade Sylvia-Lea (via video link) Armadale Court 2
9:30am BURNS, Robert Armadale Court 2
9:30am CHRISTIE, Paigan Lee Armadale Court 2
9:30am CLARKE, Greg Anthony (via video link) Armadale Court 2
9:30am COLLARD, Kasey May Armadale Court 2
9:30am COTTERILL, Tileesha Marie Armadale Court 2
9:30am COVICH, Edmond Peter Armadale Court 2
9:30am CREUSOT, David Peter (via video link) Armadale Court 2
9:30am DAWSON, Casey Armadale Court 2
9:30am DEVERELL, Kalem Micheal Armadale Court 2
9:30am FARAH, Khadra Armadale Court 2
9:30am FITZGERALD, Brent David Armadale Court 2
9:30am GIANGIULIO, John Joseph Armadale Court 2
9:30am GRANTHAM, Sean Taylor (via video link) Armadale Court 2
9:30am HART, Justina Latoya Armadale Court 2
9:30am HAY, Kane Armadale Court 2
9:30am HENRY, Sharyalee May Armadale Court 2
9:30am HIGHLEY, Gary Paul (via video link) Armadale Court 2
9:30am HOLZER, Amba Marlee Armadale Court 2
9:30am ILMER, Douglas Orlando Dufva Armadale Court 2
9:30am JOHNSON, William Dean Armadale Court 2
9:30am JONES, Troy Thomas Armadale Court 2
9:30am KELLY, Treinton Dreice Russle William Dion (via video lin Armadale Court 2
9:30am KUMAN, Jonah Armadale Court 2
9:30am LADHA, Is-Haq (via audio link) Armadale Court 2
9:30am LANDON, Fred Roland Armadale Court 2
9:30am LEE, Christopher Adrian Armadale Court 2
9:30am LITTLE, Trevor Norman (via video link) Armadale Court 2
9:30am LOGAN, Coen James Armadale Court 2
9:30am LONGHURST, Brian Charles Armadale Court 2
9:30am MCDONALD, Soriya Anne Armadale Court 2
9:30am MCKENZIE, Harley Jason Armadale Court 2
9:30am MCLEAN, Mark (via video link) Armadale Court 2
9:30am MORRIS, Timothy James Ross Armadale Court 2
9:30am NANNUP, Anthony Francis (via video link) Armadale Court 2
9:30am NARKLE, Payton Irene Armadale Court 2
9:30am PENNY, Jason Shane Armadale Court 2
9:30am PITIYAGE, Ishan Armadale Court 2
9:30am ROBERTS, Justin Leigh Armadale Court 2
9:30am RUHL, Miles Quintin Armadale Court 2
9:30am RUTHERFORD, Edward Matthew Armadale Court 2
9:30am SAMARDZIC, Goran Armadale Court 2
9:30am SINGH, Mandeep Armadale Court 2
9:30am SOKIRI, Emmanuel Simon (via video link) Armadale Court 2
9:30am THORNE, Narelle Leigh Armadale Court 2
9:30am TURNER, Jake Lee Armadale Court 2
9:30am WANLESS, Luke James (via video link) Armadale Court 2
9:30am WILDE, Lincoln Brock Armadale Court 2
9:30am WILKES, Leroy Mitchell Armadale Court 2
9:30am WINMAR, Melana Raylene Armadale Court 2
9:30am WINTER, Julie Anne Armadale Court 2

No Civil Listing for Today.

Balgo
Balgo Hills Community, BALGO
Criminal Listing
9:00am GORDON, Hamilton Court Room 1
9:00am MUDJI, Trevor Court Room 1
9:00am NUNGORAY, Peter Nathan Junior Court Room 1

No Civil Listing for Today.

Broome Courthouse
Hamersley Street, BROOME
Criminal Listing
9:00am BUNDAMURRA, Isaac Court Room 1
9:00am CHAN, Sun-Nin Jack Court Room 1
9:00am CHEINMORA, Delphine Court Room 1
9:00am CLANCY, Rowan Zachariah Peter Court Room 1
9:00am COX, Fabian James Court Room 1
9:00am COX, Iraneas Edward Court Room 1
9:00am DAVISON, Kib Wager Court Room 1
9:00am FLEMING, Sidney James Court Room 1
9:00am ISAAC, Laurie Floyd (via video link) Court Room 1
9:00am LOCKYER, Maurice Court Room 1
9:00am SHADFORTH, Carl Harold (via video link) Court Room 1

No Civil Listing for Today.

Bunbury Courthouse
3 Stephen Street, BUNBURY
Criminal Listing
10:00am BROWN, Aileen Christine Patricia Court Room 1
10:00am PEARSON, Ryan Gordon Wallace Court Room 1
10:00am TAPLIN, Travis Court Room 1
10:00am TOLMACHOFF, Kate Susie Court Room 1

Civil Listing
Combined Court - Bunbury
9:30am GODLEY v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 268 2020 Court Room 1

Busselton Court House
12 Stanley Street, BUSSELTON
Criminal Listing
10:45am COLE, Jayden Christopher (via video link) Court Room 2
11:00am CHITTY, Nathan Charles (via video link) Court Room 2
11:00am DEVENYNS, Logan Peter (via video link) Court Room 2
11:00am NANNUP, Jaxon (via video link) Court Room 2
9:30am BASEY-FISHER, Elijah Finn Court Room 2
9:30am BROWNE, Garry Jonathan Court Room 2
9:30am CRAWFORD, Joel Marne Court Room 2
9:30am DAVIS, Barry William Court Room 2
9:30am DEEKER, Patrick John Court Room 2
9:30am DOBELL, Jeffrey Raymond Court Room 2
9:30am MILLS, Jack Daniel Court Room 2
9:30am PERRIAM, Joshua Luke Court Room 2
9:30am PRESDEE, David Allan Court Room 2
9:30am RIRINUI, Peter John Hoani Court Room 2
9:30am STRAWBRIDGE, Leonard James Court Room 2
9:30am TAYLOR, Brayden Curtis Court Room 2
9:30am TURNHAM, Jackson Mark Court Room 2
9:30am UGLE, Latrell Lee Court Room 2

Civil Listing
Combined Court
9:30am GILCHRIST v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 89 2020 Court Room 2
9:30am MERRICK v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 99 2020 Court Room 2
9:30am TODTER v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 3 2020 Court Room 2
Pre-Trial Conference
9:30am BROWNFIELD & Anor v HAWKINS & Anor GCLM 7 2020 Conference Room

Carnarvon Courthouse
Cnr Robinson St and Babbage Island Rd, CARNARVON
Criminal Listing
12:00pm DODD, Jordan Jade Court Room 2
9:30am BARNDABBA, Charlie Snowy Jacob Court Room 2
9:30am MERRITT, Ryan David Gregory Court Room 2
9:30am RILEY, Ernest Allaron Court Room 2

Civil Listing
Trial Court
9:30am MCKENNA v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 25 2020 Court Room 2
9:30am UPTON v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 22 2020 Court Room 2

Central Law Courts
501 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
10:00am AGUER, Ateng Adup 4 - 41
10:00am ALBERT, Jordan Joseph 4 - 41
10:00am ARMITAGE, Steven Richard 4 - 42
10:00am ARNEY, Robert Mark (via video link) 3 - 33
10:00am ASHBURTON CHUBBY, Dennison Leslee Charles 3 - 33
10:00am BARKER, Shane Phillip 4 - 41
10:00am BARLOW, Brent Richard 3 - 33
10:00am BENNISON, Nathan John 3 - 35
10:00am BINSTEAD, Frankie 5 - 52
10:00am BIRTWISTLE, Mark 5 - 52
10:00am BONWICK, Benny Allan 4 - 41
10:00am BRAMWELL, Craig James 3 - 33
10:00am BRITAIN, Harley James 5 - 52
10:00am BROOKS, Tara Lee 4 - 41
10:00am BURKENHAGEN, Tahnee Niklees 3 - 35
10:00am BYASS, Brody Wade (via video link) 3 - 33
10:00am CAMPO, Roberto 4 - 42
10:00am CAPORN, Jason Paul 4 - 41
10:00am CATALANO, Steven Frank 3 - 35
10:00am CHARLES, Brenden Jason (via video link) 3 - 33
10:00am CLARK, Gary Bryce 4 - 42
10:00am CLARKE, Greg Anthony 3 - 33
10:00am CLIFTON, Brett Andrew 3 - 33
10:00am CONWAY, Jamie Stuart 4 - 41
10:00am CONWAY, Joshua Brenden 5 - 52
10:00am COOKE, Justin Richard (via video link) 3 - 33
10:00am CREEDON, Ryan Dee-Jay 4 - 41
10:00am DANES, Christine Ann 5 - 55
10:00am DAVIS, Suzzanne Denise 4 - 41
10:00am DEIGHTON, Ross Hugh 4 - 41
10:00am DICKINSON, Jordan James 4 - 41
10:00am DODD, Malcolm Thomas 4 - 42
10:00am DOO, Ta Mla 4 - 41
10:00am DOUGLAS, Scott Anthony 4 - 41
10:00am DRAGE, Melissa Jessica 3 - 35
10:00am DUNCALF, Joanne Emma 5 - 52
10:00am EDGILL, Coen Joseph Leigh (via video link) 3 - 33
10:00am FARRELL, Desmond Lionel Ernest 4 - 41
10:00am FARRELL, Lucas Warren 4 - 41
10:00am FERRY, Clinton John 4 - 41
10:00am FISHER, Robert Angelo 5 - 52
10:00am GALE, Blake David 4 - 41
10:00am GARLETT, Connell Robert 3 - 33
10:00am GARLETT, Sharon Claire 4 - 42
10:00am GEARY, Paul Anthony 4 - 42
10:00am GILLARD, Benjamin Shane 4 - 41
10:00am GRASSENIS, Jaimen Blaize 4 - 41
10:00am GUILDFORD-TAYLOR, Lisa Shamini Richard (via video link) 5 - 55
10:00am HADLAND, Nigel 5 - 52
10:00am HALL, Sara Anne 4 - 41
10:00am HANNAY, David 5 - 55
10:00am HEARN, Patrick Lewis 4 - 41
10:00am HEBBARD, Brendon John 3 - 38
10:00am HENRY, Mathew Patrick 4 - 41
10:00am HILL, Abbie Rebecca 4 - 41
10:00am HILL, Cheralee Faye 4 - 41
10:00am HOLLAND, Jacqueline April 4 - 41
10:00am JACKSON, Harley Michael 4 - 41
10:00am JAFFERY, Hakima 4 - 41
10:00am JAMES, Viasha Glenys 5 - 52
10:00am JOEL, Joyce M 4 - 41
10:00am JONES, Nicole Christine 5 - 55
10:00am JOSE, Dallas Leigh 4 - 42
10:00am JOSEPH, Sasha 4 - 42
10:00am KADARMIA, Hagi-Lee James 4 - 41
10:00am KASCHULL, Renee Joy 5 - 52
10:00am KELLY, Elizabeth Anne 4 - 42
10:00am KIECKHEFER-PARR, Trenton 5 - 52
10:00am KNUCKEY, Karen Marie 4 - 42
10:00am KRAKOUER, Mark James 5 - 52
10:00am LADO, Ezira Godfrey 4 - 41
10:00am LEEDER, Sam Micheal 4 - 41
10:00am LESTER, Travis Anthony 3 - 33
10:00am MADAFFARI, Adrian Patrick 5 - 57
10:00am MADDEN, Christopher Glen (via video link) 3 - 33
10:00am MCKENZIE, Paul Gregory 3 - 36
10:00am MERRILEES, Shane Johnathan 4 - 42
10:00am MILLER, Andrea Rose 5 - 52
10:00am MILLS, Luke Michael 3 - 35
10:00am MONLEY, Brooke Deborah 4 - 41
10:00am MULLANEY, Carol Lee 5 - 52
10:00am MURPHY, Whitney Jane 4 - 41
10:00am O'BRIEN, Mariah Kathleen 5 - 55
10:00am O'NEIL, Mason Tane (via video link) 3 - 33
10:00am OWEN, Christopher Philip 4 - 41
10:00am PARKER, Ben Elliott 4 - 41
10:00am PARKINSON, Cassandra Margaret 4 - 42
10:00am PENDLETON, Simon Blake 4 - 42
10:00am PENNY, Trevor Cody Kamahl (via video link) 3 - 33
10:00am PHAN, Van Thuy (via video link) 3 - 33
10:00am PIEL, Jason Carl 4 - 41
10:00am POVA, Jessie Rebecca 4 - 41
10:00am PROGRI, Mynerin (via video link) 3 - 33
10:00am PRUITI-CIARELLO, Julian Michael 5 - 52
10:00am PUIGA, Romet 4 - 41
10:00am PULAJ, Averildo 4 - 42
10:00am QASIM, Zahra 4 - 41
10:00am RILEY, Dean Wade 5 - 52
10:00am ROBINSON, Brooke April 5 - 52
10:00am SAMPSON, David Philippe 5 - 52
10:00am SCOTT, James Alexander 4 - 42
10:00am SEABROOK, Christopher James 4 - 41
10:00am SELLERS, Adam Lloyd 4 - 42
10:00am SINGH, Rajpreet 4 - 42
10:00am SLATER, Ashley Scott 4 - 42
10:00am SLATER, Rodney Stewart (via video link) 3 - 33
10:00am SONIE, Clyde Antonio (via video link) 3 - 33
10:00am SPARKE, Glenn Lawrence 4 - 42
10:00am STACK, Megan Louise 4 - 41
10:00am STACK, Robert Brian Dean 4 - 41
10:00am STOREY, Joshua Scott 4 - 42
10:00am SWEENEY, Ashley Tyler (via video link) 3 - 33
10:00am SWEENEY, Troy Justin William 4 - 41
10:00am TOMKINSON, Jeanette Suzanne 4 - 41
10:00am TOWERS, Brittney Louise 4 - 41
10:00am UGLE, Joshua Kieran 4 - 41
10:00am UGLE, Lynton Roy 4 - 42
10:00am UGLE, Marcus Luke (via video link) 3 - 33
10:00am VERNON, Joel John 4 - 42
10:00am WALLACE, Kevin John 4 - 42
10:00am WALLAM, Annette Bertha 4 - 41
10:00am WASS, Aidan Brian 4 - 42
10:00am WERAGAMA, Trevin Eric William 4 - 41
10:00am WHITBY, Tommy-Lee 4 - 41
10:00am WILKINSON, Grant Robert 4 - 42
10:00am WILLIAMS, Matthew Lloyd Davidson 4 - 41
10:00am WINDER, Nathan Kenneth 5 - 55
10:00am YARRAN, Donavon James Maxwell 3 - 33
10:00am ZOCH, Jimmy-Jay 4 - 42
12:00pm BONNEY, Travis Mark (via video link) 3 - 35
12:00pm STRATTON, Phillip Charles (via video link) 3 - 35
2:15pm ALCOA OF AUSTRALIA LIMITED 3 - 38
2:15pm BATES, Reece Jordan 4 - 41
2:15pm BICKNELL, Christopher Malcolm (via video link) 4 - 41
2:15pm BOLAND, Jay Erik 4 - 41
2:15pm BRENNAN, Anne-Marie 4 - 41
2:15pm COLEMAN, Rowena 4 - 41
2:15pm DO, Trong Phuc 3 - 32
2:15pm DRAKE-BROCKMAN, Luke 4 - 41
2:15pm EVANS, Hayden James (via video link) 4 - 41
2:15pm FIKION, Rudy Marcus 4 - 41
2:15pm FITZSIMMONS, Thomas Martin 4 - 41
2:15pm FORIGLIO, Bruno 4 - 41
2:15pm Francis 65 Pty Ltd T/A Francis 65 Pty Ltd 4 - 41
2:15pm GILBERT, Colin William 4 - 41
2:15pm GREGO, Jamie Mathew (via video link) 4 - 41
2:15pm HART, Gary James (via video link) 4 - 41
2:15pm HAYNES, Christophe Paul 4 - 41
2:15pm JOYCE, Curtis Anthony 4 - 41
2:15pm KONG, Gatkath Dor (via video link) 3 - 33
2:15pm LAMERS, Christie-Lee 4 - 41
2:15pm LAY, Susie 4 - 41
2:15pm LE, Tan 4 - 41
2:15pm MANSELL, Oliver Gregory 4 - 41
2:15pm OAKLEY, Bruce Alfred (via video link) 4 - 41
2:15pm O'NEIL, Luke James Thomas (via video link) 4 - 41
2:15pm Perera, Izabela Monika 4 - 41
2:15pm PHILLIPS, Michael Derek 4 - 41
2:15pm PIECHOCKI, Lukasz Marek 4 - 41
2:15pm ROWLEY, Adrian Peter (via video link) 4 - 41
2:15pm SELIMOSKI, Adam 4 - 41
2:15pm SHILKIN, Nicolas (via video link) 4 - 41
2:15pm WESTALL, Malcolm Charles (via video link) 4 - 41
9:00am Dockers Demolition Pty Ltd 5 - 53
9:00am MOSELEY, Andrew Clifford Owen 5 - 53
9:30am ANDERSON, Dawn Josephine 5 - 52
9:30am BANNON, Andrew Christopher 4 - 41
9:30am BOWLER, Ashleigh Russell Glyn 3 - 38
9:30am BRUNT, Daniel Anthony 3 - 31
9:30am BUNKER, Branden 4 - 41
9:30am CLARK, Digby John (via video link) 3 - 36
9:30am COLESKI, Zarko 3 - 31
9:30am DALTON, Shane Micheal 8 - 82
9:30am DAVY-RUSSO, Beau Sebastian 3 - 31
9:30am DILLON, Tamika 4 - 41
9:30am D'UVA, Edward John Junior 3 - 31
9:30am EDWARDS, Laurence George 5 - 52
9:30am EMMITT, Shayne John 3 - 31
9:30am ERRINGTON, Jae Aaron 3 - 38
9:30am FABRE-SIMMONDS, Mark (via video link) 3 - 33
9:30am FARMER, Gregory Keith (via video link) 3 - 31
9:30am GASKELL, Jesse Joshua 4 - 41
9:30am GRAHAM, Brandon James 5 - 52
9:30am HASSANALI, Munir Muzafar Fakhrud 4 - 41
9:30am HEMMINGS, Kyle James 5 - 52
9:30am HITE, Ryan James 8 - 82
9:30am JOHNSON, Drew Alan 3 - 38
9:30am KARDAS, Terrence 3 - 31
9:30am KELLY, Colin Brian 3 - 33
9:30am KENNEDY, Shannon Wayed 3 - 31
9:30am LE, Kim Oanh Thi (via video link) 3 - 33
9:30am LITTLE, Janita Josephine Roseann (via video link) 3 - 33
9:30am MARSDEN, Caleb James 3 - 31
9:30am MASSON, Allan Gordon 5 - 52
9:30am MCKENZIE, Paul Gregory 3 - 38
9:30am O'GRADY, Brendon Paul 4 - 41
9:30am PERALTA, Gladys Munar 3 - 31
9:30am PETERSEN, Zoyia Louise 3 - 38
9:30am SAMIOTIS, Michael Anthony (via video link) 3 - 31
9:30am SAMIOTIS, Michael Anthony (via video link) 3 - 31
9:30am SCOTT, Kylie Paige 5 - 52
9:30am SHOOK, Keira Ashlee 3 - 31
9:30am SIMON, Andrew Jon 3 - 31
9:30am SIMON, Andrew Jon 3 - 31
9:30am SLATER, Alma May (via video link) 3 - 33
9:30am SMITH, Jake Robert 3 - 31
9:30am SMITH, Jarod Graham (via video link) 4 - 41
9:30am SWEENEY, Dazza Lei Leonard 3 - 38
9:30am UGLE, Charlene Maria (via video link) 3 - 33
9:30am WHITBY, Tori Lorisha 3 - 38
9:30am WILKES, Gregory John 3 - 31
9:30am ZIAK, Ashley Karl 3 - 38
9:45am VO, Thanh Son (via video link) 3 - 33

Civil Listing
Application before Registrar
2:15pm KAZEMIAN v KUMAR MINOR 1989 2020 8 - 81
9:30am COMMUNITY CPS AUSTRALIA LIMITED v WHEELER GCLM 5188 2019 8 - 81
9:30am ALLSTYLE CONCRETE PTY LTD v SILK CONSTRUCTIONS PTY LTD GCLM 14074 2019 8 - 81
9:30am BUCKLEY v LOVELL GCLM 9760 2012 8 - 81
9:30am Busby Investments Pty Ltd v TAMUTA & Anor GCLM 12762 2019 8 - 81
9:30am CITY OF STIRLING v LAWSON GCLM 1674 2019 8 - 81
9:30am CREDIT CORP SERVICES PTY LIMITED v COREA GCLM 10572 2019 8 - 81
9:30am DWYERS LEGAL PTY LTD v CARANNA CTC 12218 2019 8 - 81
9:30am EMBLETON MOTOR COMPANY PTY LTD (ACN 128 337 959) v SORRENSON GCLM 9039 2019 8 - 81
9:30am GOALS INTERNATIONAL PTY LTD (ACN 122 080 540) T/AS REAL ESTATE BRILLIANCE v KALOS GCLM 3417 2020 8 - 81
9:30am ILHA PTY LTD AFT OSBOURNE TRUCK RENTALS UNIT TRUST (ABN 28 356 747 284) v KIECKHEFER-PARR GCLM 1446 2020 8 - 81
9:30am JENKINS v MYLES GCLM 7174 2019 8 - 81
9:30am JONES v GRANT RO 3317 2019 8 - 81
9:30am KAVANAGH v MATTHEWS GCLM 15002 2019 8 - 81
9:30am LITCHFIELD v HIKAWAI GCLM 10923 2019 8 - 81
9:30am Nationwide Mercantile Corporation (ACN 616 275 433) v BAMFORD GCLM 4564 2018 8 - 81
9:30am Staeck v Harper RSTN 7989 2017 8 - 81
9:30am STAR OF THE SEA PRIMARY SCHOOL v GAMBLE GCLM 13137 2019 8 - 81
9:30am Sun Long Fresh Foods Pty Ltd v KENWARD GCLM 5652 2019 8 - 81
9:30am THE DREAMER LABEL PTY LTD ACN 165 019 938 v CODEWEST INVESTMENTS Pty Ltd T/A IRIDESCENT SEA (ACN 121892091) ROO 3669 2019 8 - 81
Applications/Trial
10:00am DOS SANTOS v BORGES MINOR 8669 2019 3 - 34
9:30am Ayling v Nugent GCLM 666 2018 3 - 34
9:30am HUSSAINI v NICOLAOU HOLDINGS PTY LTD GCLM 12233 2018 3 - 34
9:30am LUKE GATTI SUPER PTY LTD v SLR ENTERPRISES (ALBANY) PTY LTD GCLM 1994 2020 3 - 34
9:30am SALEEM v SCHIAVINO MINOR 1988 2020 3 - 34
9:30am Snook v ANIMALIUS VET CTC 3850 2020 3 - 34
9:30am TADIWALA v TRIVEDI & Anor GCLM 9853 2019 3 - 34
9:30am WIACECK v ZANDE & Ors RSTN 7099 2019 3 - 34
Chambers Sitting
9:00am BAKKER v ARNOLD (Appearance not required) GCLM 2910 2019 Chambers
9:00am BANKS v KONAH & Anor RSTN 6496 2020 Chambers
9:00am Baris Education and Culture Foundation Limited v Erdogan (Appearance not required) GCLM 5107 2018 Chambers
9:00am CM LEGAL PTY LTD v RASCHILLA MINOR 5541 2020 Chambers
9:00am MCGEACHIE v LANGER & Anor RSTN 6528 2020 Chambers
9:00am RUITAI INVESTMENTS PTY LTD v FOFANAH & Anor RSTN 6491 2020 Chambers
9:00am SHOBER INVESTMENTS PTY LTD v BAKKER RSTN 6537 2020 Chambers
9:00am VASILEVSKI v DE COSTER & Anor RSTN 6070 2020 Chambers
9:00am VIERA v MORGAN (Appearance not required) GCLM 1417 2019 Chambers
CPC/Trial
10:00am DALE v Amble Pty Ltd ABN: 30 009 023 278 Trading as: The Julian Car Company (via audio link) MINOR 12173 2018 9 - 91
9:30am FREDRICKSON & VERNER v The State of Western Australia CPC 20450 2016 9 - 91
9:30am Johnston v The State of Western Australia (via audio link) CPC 12160 2017 9 - 91
9:30am The Director Of Public Prosecutions for Western Australia v CASARSA CPC 3178 2020 9 - 91
9:30am The Director Of Public Prosecutions for Western Australia v REYNOLDS CPC 1775 2020 9 - 91
9:30am The Director Of Public Prosecutions for Western Australia v SMITH CPC 2035 2020 9 - 91
CTC/Trial
9:30am CAMOMILE DEVELOPMENTS PTY LTD ACN 636 601 217 v COMMISSIONER OF POLICE DOUG 4589 2020 9 - 92
9:30am VAZARI PTY LTD ATF VAZARI TRUST TRADING AS VASILE BUILD v JIANG CTC 6341 2020 9 - 92
Extraordinary Driver's Licence
9:30am BISHOP v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 13423 2019 8 - 82
9:30am CARTON v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 6609 2020 8 - 82
9:30am Chaisty v Department of Transport EDL 14579 2017 8 - 82
9:30am DANN v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 6650 2020 8 - 82
9:30am HASWELL v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 6326 2020 8 - 82
9:30am KILNER v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 6473 2020 8 - 82
9:30am LOCKHART v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 6562 2020 8 - 82
9:30am NENG v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 6539 2020 8 - 82
9:30am SIGNORE v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 6649 2020 8 - 82
9:30am WEST v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 6522 2020 8 - 82
9:30am WHAREAITU v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 6343 2020 8 - 82
Pre-Trial Conference
11:00am PAGER v IDRIS GCLM 16046 2019 7 - 7.2
9:00am PASKOV & Anor v MUHVAI GCLM 15504 2019 7 - 7.1

Collie Courthouse
43A Wittenoom Street, COLLIE
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Miscellaneous Civil
10:00am WRIGHT v BUNBURY TRANSMISSION AND DRIVELINE CTC 11 2020 Court Room 1

Fremantle Courthouse
8 Holdsworth Street, FREMANTLE
Criminal Listing
10:00am BASTIAN, John Francis Court Room 5
10:00am BREWER, Nicole Renee Court Room 5
10:00am BUTLER, Rikki-Lee Court Room 5
10:00am CONWAY, Zachary James Court Room 5
10:00am DAGNALL, Stephen Brenton Court Room 5
10:00am FORTINI, Cayden Lesley Court Room 5
10:00am GONCALVES, Sammyjohn Court Room 5
10:00am HADDON, Bradley Wayne Court Room 5
10:00am HARVEY, Stephen Joseph Court Room 5
10:00am JAKOVCEVIC, Peter Nicola Court Room 5
10:00am JANNET, Yoann Guy Court Room 5
10:00am JENKINS, Dee Denise Court Room 5
10:00am LEITHHEAD, Edward Charles Court Room 5
10:00am MIAH, Lisa Anne Court Room 5
10:00am MITCHELL, Alexandra Court Room 5
10:00am NAICKER, Vernen Court Room 5
10:00am NASH, Tony Alexander Court Room 5
10:00am NYUMUTI, Job Court Room 5
10:00am PEIRIS, Denham Anthony Court Room 5
10:00am QUARTERMAINE, Pia Anne Court Room 5
10:00am RIVERS, Clive Samuel Court Room 5
10:00am ROCHESTER, Raymond John Court Room 5
10:00am SCHMIDT, Paul Andrew Court Room 5
10:00am SHERWOOD, David Kenneth Laws Court Room 5
10:00am STAFFORD, William John Ian Court Room 5
10:00am STOJCESKA, Monika Court Room 5
10:00am TAYLOR, Sheldon Troy Court Room 5
10:00am UGLE, Cenic Lane Court Room 5
10:00am WANG, Hellene Court Room 5
10:00am ZYDEK, Joseph Maria Court Room 5
9:00am AIETTA, Kathryn Rosemary Court Room 1
9:00am AMANI, Emmanuel Sylvestre Court Room 1
9:00am BELL, Richard Spencer Court Room 1
9:00am BENNELL, Marley Warren (via video link) Court Room 1
9:00am BLADES, Jason Wayne (via video link) Court Room 2
9:00am BONE, Andrew John Court Room 1
9:00am BRADLEY, Alexander James (via video link) Court Room 1
9:00am BROCKMAN, Roger John (via video link) Court Room 2
9:00am CACERES, Pedro Pablo Court Room 1
9:00am CAIRNS, Peter Kenneth William Court Room 2
9:00am CASTALDI, Matthew Court Room 1
9:00am CONE, Shelley Krystine Court Room 1
9:00am CORKHILL, Glen-Dean Court Room 1
9:00am COYNE, Michael David (via video link) Court Room 1
9:00am DA SILVA, Tatiana Court Room 2
9:00am DAVIDSON, Paul Xavier Lomas Court Room 1
9:00am DAVIS, Adrianna (via video link) Court Room 1
9:00am DAVIS, Reis Phillip (via video link) Court Room 1
9:00am DE VITA, Adam Court Room 1
9:00am FIRMAN, Mircarla (via video link) Court Room 2
9:00am GEE, Gary Shean Ying Court Room 1
9:00am GILLESPIE, Michelle Evelyn Mary Court Room 1
9:00am GREEN, Todd Lachlan (via video link) Court Room 1
9:00am GROVER, Callum Craig Court Room 1
9:00am HEMSLEY, Ryan John Court Room 1
9:00am HILL, Craig Alan Court Room 2
9:00am JACKAMARRA, Roxanne Michelle Court Room 1
9:00am JEFFERSON, Stephen Edward Theodo (via video link) Court Room 2
9:00am KELLY, Gary Noel Court Room 1
9:00am KING, Richard David Court Room 2
9:00am KUNDA, Chanda Mary Philomena Mulenga Court Room 1
9:00am LAMP, Warren Marcus Court Room 2
9:00am LOH, Rainie T (via video link) Court Room 2
9:00am LUCANUS, Oliver August Raphael Court Room 1
9:00am MATATAHI BANDY, Montelle Kye Court Room 1
9:00am MITCHELL, Christopher Charles (via video link) Court Room 1
9:00am MOORE, Bradley Dean Court Room 2
9:00am MORRIS, Damien James Court Room 2
9:00am MUNDY, Joshua David Court Room 1
9:00am MUNRO, Ryan Jay Court Room 2
9:00am NAIRN, Brett Court Room 1
9:00am NICHOLAS, Nathan Bruce Court Room 2
9:00am O'BYRNE, Shenee Rose Court Room 1
9:00am OLD, Shannon Pauline Court Room 1
9:00am OLNEY, Keith Richard Court Room 2
9:00am PEEK, Kevin Lee Court Room 1
9:00am PENNY, Adrienne Frederick Court Room 2
9:00am PHILLIPSON, Peter Anthony Court Room 1
9:00am PICKETT, Robert Christopher (via video link) Court Room 2
9:00am POLETTI, Ryan Marshall Court Room 1
9:00am PONTING, Kerry Robin Court Room 2
9:00am QUINLAN, Dylan Gregory (via video link) Court Room 1
9:00am RALPH, Jackson Dean Court Room 1
9:00am RAYNOR, Jamie Louis Allan (via video link) Court Room 1
9:00am ROSEN, Brandon Guy Kym Court Room 1
9:00am RUJIC, Anthony Court Room 2
9:00am SALEMI, Iman Kieren Court Room 1
9:00am SCHEEL, Florian Court Room 1
9:00am SEWELL, Raymond John (via video link) Court Room 2
9:00am SLEIGHT, Robert Victor Court Room 2
9:00am STRACHAN, Dean Phillip Court Room 2
9:00am TAYLOR, Yvonne Kim Court Room 1
9:00am TEISSIER, Franck Philippe Court Room 2
9:00am THOMAS, Donald John Court Room 1
9:00am TOBIN, Marcus David Court Room 1
9:00am VIDOVIC, Ivan Court Room 1
9:00am WALKER-KING, Darren Ronald (via video link) Court Room 1
9:00am WALKER-SCHULTZ, Ricky Kenneth Court Room 1
9:00am WEBBER, Dean James Court Room 1
9:00am WILLIAMS, Nicole Louise Court Room 1
9:00am WOODS, Larry Aden Court Room 1
9:00am WOODS, Michael Charles Court Room 1
9:00am YAPPO, Haidyn Kentley Court Room 1
9:00am ZHANG, Zhi Court Room 1

Civil Listing
Pre-Trial Conference
9:30am BEETS & Ors v MCCREDIE MINOR 57 2020 Pre-Trial Conference Room
9:30am KELLY v DEGROOT MINOR 1511 2019 Pre-Trial Conference Room
9:30am THOMSON v KEOGH MINOR 301 2020 Pre-Trial Conference Room

Geraldton Courthouse
15 Marine Terrace, GERALDTON
Criminal Listing
9:30am MITCHELL, Kira Dalphine Courtroom 2
9:30am UNTINS, Jekabs Karlis Courtroom 2

Civil Listing
Combined Court
9:30am GORDON v The Director General of Transport EDL 144 2020 Courtroom 2

Joondalup Courthouse
21 Reid Promenade, JOONDALUP
Criminal Listing
10:00am BARKER, Todd Andrew Courtroom 1
10:00am CHETKOVICH, Gus Raymond Courtroom 1
10:00am GUNN, Nathan James Courtroom 1
10:00am JACKSON, Trent Peter Courtroom 1
10:00am JAMBANIS, Julie Courtroom 1
10:00am MCLACHLAN, Stewart Ross Courtroom 1
10:00am MEERMAN VAN DER HORST, Kyle Anthony Courtroom 1
10:00am THOMPSON, Alex Ross Courtroom 1
10:00am WATTS, Jordan Leigh Courtroom 1

Civil Listing
Extraordinary Driver's Licence
9:30am Arnold v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 931 2020 Courtroom 1
9:30am GRAY v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 993 2020 Courtroom 1
9:30am MANYERE v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 829 2020 Courtroom 1
9:30am MILLS v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 986 2020 Courtroom 1
Miscellaneous Civil
10:00am TUYEN & Anor v ROBERTSON RSTN 523 2020 Courtroom 2
9:30am Archer Group - The Trustee for Archer Discretionary Trust T/A Archer IMagery v Aarons MINOR 1901 2017 Courtroom 2
9:30am BOURKE v HOVELL RSTN 587 2020 Courtroom 2
9:30am EISA v THE FORCE SMASH REPAIRS CTC 414 2020 Courtroom 2
9:30am EVANS v HIOTIS MINOR 489 2020 Courtroom 2
9:30am HEGGS v JOHNSTON (via audio link) CTC 637 2020 Courtroom 2
9:30am HUI CI EDUCATIONAL FOUNDATION v ELLIS RSTN 576 2020 Courtroom 2
9:30am PATERSON v NALLEN SERVICE PTY LTD CTC 717 2020 Courtroom 2
9:30am SALISBURY v COMMONWEALTH BANK OF AUSTRALIA CTC 686 2020 Courtroom 2
9:30am SOLID SCAFFOLD & SITE SERVICES PTY LTD v WEST AUSTRALIAN CONSTRUCTION PTY LTD MINOR 2996 2019 Courtroom 2
9:30am SWALLOW v HARDEN UP CONCRETING CTC 743 2020 Courtroom 2
Trial Court
10:00am INNERD & Anor v BEDGGOOD RSTN 3145 2019 Courtroom 1
10:00am LIGHTBULB MEDIA PTY LTD v MY PICK N SAVE AUSTRALIA PTY LTD MINOR 2474 2019 Courtroom 1

Karratha Courthouse
Balmoral Road, KARRATHA
Criminal Listing
9:00am ALONE, Norman Micheil Courtroom 2
9:00am BAX, Lisa Michelle Courtroom 2
9:00am BOBBY, Douglas Courtroom 2
9:00am CARTON, John David Courtroom 2
9:00am CHURNSIDE, Boyden Lee Courtroom 2
9:00am DALE, Virginia Courtroom 2
9:00am DHU, Braden Colin Nicholas Courtroom 2
9:00am DICKIE, Michael Heath (via video link) Courtroom 2
9:00am DRAGE, Shondelle Christal (via video link) Courtroom 2
9:00am DUNN, William Courtroom 2
9:00am EDWARDS, William Connaught Courtroom 2
9:00am FERGUSON, Leslie Maureen Courtroom 2
9:00am GALBY, Leon David (via video link) Courtroom 2
9:00am GALBY, Leon David (via video link) Courtroom 2
9:00am GILBA, Tobie Rose Courtroom 2
9:00am GREEN, James Charles Courtroom 2
9:00am GUINESS, Brockwell Courtroom 2
9:00am HAYES, Lesley John (via video link) Courtroom 2
9:00am HICKS, Junior Don Rueben Courtroom 2
9:00am HOKIANGA, Ria Teotutu Courtroom 2
9:00am HOSIE, Peter James Courtroom 2
9:00am HUBERT, Kyla Karen Courtroom 2
9:00am HUBERT, Malcolm Courtroom 2
9:00am ISMAEL, Homad Mohamad Courtroom 2
9:00am JERROLD, Verdell Nadia Buffy Josie Courtroom 2
9:00am LONG, William John Courtroom 2
9:00am LUMAI, Kyriakos Robert Courtroom 2
9:00am MARSHALL, Jack Quinn Phillip Courtroom 2
9:00am MICHALOWSKI, Adam Peter Courtroom 2
9:00am MILLS, Kailen Ruben Byron Courtroom 2
9:00am MOODY, Christian Courtroom 2
9:00am MOODY, Nathaniel John Courtroom 2
9:00am MUNDA, Domanic Ashley Peter Courtroom 2
9:00am MUNDA, Jason Peter Courtroom 2
9:00am MUNDA, Wesley Wade Courtroom 2
9:00am NARDI, Aquinas Courtroom 2
9:00am PINDAN, Levi Craig Courtroom 2
9:00am SAMBO, Marcus William Courtroom 2
9:00am SAMSON, Duncan Beau Terrence Courtroom 2
9:00am SANDY, Allery Courtroom 2
9:00am SANDY, Jeremy John Courtroom 2
9:00am SANDY, Luke John (via video link) Courtroom 2
9:00am SMITH, Curtis Gregory Kevin (via video link) Courtroom 2
9:00am SMITH, Shannon Courtroom 2
9:00am STEVENS, Anjanette Courtroom 2
9:00am STREAM, Lenny Kevin (via video link) Courtroom 2
9:00am STREAM, Robert Charles Courtroom 2
9:00am TUCKER, Eustace Lindsay Courtroom 2
9:00am WALLY, Warren Bradley Courtroom 2
9:00am WARE, Herbert Lionel Courtroom 2
9:00am WHALEBONE, Kendall Lawrence Courtroom 2
9:00am WILSON, Ivy Cherpaye Courtroom 2
9:00am WONGAWOL, Delena Jonnie Courtroom 2
9:00am WOODLEY, Lawrence Eric (via video link) Courtroom 2

No Civil Listing for Today.

Laverton Police Station
Augusta Street, LAVERTON
Criminal Listing
10:00am GILES, Jade Police Station Courtroom

No Civil Listing for Today.

Mandurah Courthouse
333 Pinjarra Road, MANDURAH
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Pre-Trial Conference
9:30am RISHI SERVICES PTY LTD v ZUBIAS PTY LTD MINOR 129 2020 Courtroom 2

Midland Courthouse
24 Spring Park Road, MIDLAND
Criminal Listing
9:30am ANDERSON, Cameron John (via video link) Courtroom 2
9:30am ANDERSON, Mariah Brenda Ann Courtroom 1
9:30am BARRETT, Stephen Richard Courtroom 1
9:30am BATHAN, Noel Tantengco Courtroom 1
9:30am BENNELL, Allan Troy Courtroom 1
9:30am BENNELL, Arthur Daniel Courtroom 1
9:30am BOLTON, Jeremy Alfred (via video link) Courtroom 2
9:30am BRIDGE, Joshua Roland Courtroom 1
9:30am CHADWICK, Brett Maurice Stephen Courtroom 1
9:30am CILLI, Graham Frederick Courtroom 1
9:30am CLARKSON, Peter Eric (via video link) Courtroom 2
9:30am CLAUSEN, Alex William Courtroom 1
9:30am COLLETT, Kevin Courtroom 1
9:30am COOPER, Samantha Jane Courtroom 1
9:30am CORBINO, Rosie Ann Courtroom 1
9:30am CORLEY, Brett David Courtroom 1
9:30am CRADOCK, Scott Reid Courtroom 1
9:30am CROCKER, Jessica Diane Kaitlin Courtroom 1
9:30am CUNNINGHAM, Peter (via video link) Courtroom 2
9:30am DAMIANI, Jason Gary Courtroom 1
9:30am DOHERTY, Catherine Therese Courtroom 1
9:30am DOOLAN, Aidin Mark Courtroom 1
9:30am DRINKWATER, Terrance Cassey Courtroom 1
9:30am DUFF-NARRIER, Kallem William Courtroom 1
9:30am EATON, Calogero Laurie William James Courtroom 1
9:30am EDWARDS, Jackson Ivan Courtroom 1
9:30am FARRELL, Tania Marie Courtroom 1
9:30am FEISST, Kyle John Graham Courtroom 1
9:30am FLETCHER, Paige Courtroom 1
9:30am FORDE, Bodie John Courtroom 1
9:30am FURAHA, Solange Courtroom 1
9:30am GIUMELLI, Sebastian John Courtroom 1
9:30am GLOVER, Lesharna Destiny Courtroom 1
9:30am HARMSTON, Belinda Jane Courtroom 1
9:30am HART, Danielle Kathleen Courtroom 1
9:30am HART, Eugene Arthur Courtroom 1
9:30am HART, Shay-Lei Tamisha Jabez Courtroom 1
9:30am HAYDEN, Jodi Melissa Courtroom 1
9:30am JAMIESON, Gordon Maurice Courtroom 1
9:30am JOHNSON, Anthony Robert Courtroom 2
9:30am JOHNSTONE, Ronald Geoffery Courtroom 1
9:30am KICKETT, Ruth Francine Courtroom 1
9:30am KING, Laura Courtroom 1
9:30am KOBIOLKE, Michael Luke Alan (via video link) Courtroom 2
9:30am KREINBIHL, Amelia Joy Courtroom 1
9:30am LANZA, Dayna Carole Milly Courtroom 1
9:30am LIVINGSTONE, Tori Emma Courtroom 1
9:30am LOVE, Jamie Robert Courtroom 1
9:30am MANEY, Shawn Harley (via video link) Courtroom 2
9:30am MEDLEY, Matthew Courtroom 1
9:30am MILLER, Petrina Lee Courtroom 1
9:30am MILLS, Bradley Jonathon (via video link) Courtroom 2
9:30am MOXHAM, Corey James Courtroom 1
9:30am MURPHY, Andrew John Courtroom 1
9:30am MWAMBWA, Vincent Moonga Courtroom 1
9:30am NARRIER, Anthony Frank (via video link) Courtroom 2
9:30am NEWMAN, Natasha Narelle Courtroom 1
9:30am PAKNIYAT, Pouriya Courtroom 1
9:30am PAVY, Brock Justin Courtroom 1
9:30am PENDLETON, Simon Blake Courtroom 1
9:30am PHAN, Van Nam (via video link) Courtroom 2
9:30am PHILP, Jayden John Courtroom 1
9:30am PICKETT, Vincent Giuseppe Isaac Courtroom 1
9:30am POLITI, Antonio Adriano Courtroom 1
9:30am POTT, Dennis Gordon Courtroom 1
9:30am PURVEY, Leah Marie Courtroom 1
9:30am QUARTERMAINE, Corrina Joy Courtroom 1
9:30am QUARTERMAINE, Raymond Jayden Courtroom 1
9:30am RAHARUHI, Jamie Anthony Tuhoe Courtroom 1
9:30am RATA, Herbert Lorenz (via video link) Courtroom 2
9:30am REGAN, Sarah Kate Courtroom 1
9:30am REIS, Shane Andrew Courtroom 1
9:30am RICE, Jackson Thomas Courtroom 1
9:30am RILEY, Trae Simon Courtroom 1
9:30am RIVERS, Wayne Shannon Courtroom 1
9:30am ROE, Joel Robert Courtroom 1
9:30am SAUNDERS, Paul (via video link) Courtroom 2
9:30am SHARLAND, Darren Charles Courtroom 1
9:30am SHIELD, Dennis John Malcolm Courtroom 1
9:30am TESTA, John Anthony Courtroom 1
9:30am THOMPSON, Karl Sidney Courtroom 1
9:30am THOMSON, John Boyd (via video link) Courtroom 2
9:30am TREW, Craig Anthony Courtroom 1
9:30am TURNER, Aaron James (via video link) Courtroom 2
9:30am TURNER, Kyle John Courtroom 2
9:30am UGLE, Kerrin Sue (via video link) Courtroom 2
9:30am UGLE, Nicole Louise Courtroom 1
9:30am WALTERS, Nathan Edward (via video link) Courtroom 2
9:30am WELLS, Daniel William Courtroom 1
9:30am WHYTE, Angela Joan Lesley Courtroom 1
9:30am WILSON, Liam Adrian Courtroom 1
9:30am ZHENG, Aihua Courtroom 1

Civil Listing
Pre-Trial Conference
9:30am VINCENT v ACTION MOTORS CTC 5 2020 Conference Room

Narrogin Courthouse
Fortune Street, NARROGIN
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Miscellaneous Civil
11:30am MARIS v SMYTH RSTN 40 2020 Courtroom 1

Northam Courthouse
118 Wellington Street, NORTHAM
Criminal Listing
10:00am BOL, Shamseldin Court Room
10:00am HARRIS, Dennis Charles Court Room
10:00am PASSMORE, Lauren Ruth Keast Court Room
10:00am TENISELI, Jordan Court Room

No Civil Listing for Today.

Ravensthorpe Police Station
62 Morgans Street, RAVENSTHORPE
Criminal Listing
9:30am BENN, Tyson Roland Police Station Courtroom
9:30am GALLAGHER, Anthony John Police Station Courtroom
9:30am LANE, Steven Peter Police Station Courtroom
9:30am MILLSTEAD, Brendon Charles Police Station Courtroom

No Civil Listing for Today.

Rockingham Courthouse
15 - 17 Whitfield Street, ROCKINGHAM
Criminal Listing
9:30am ATKINS, Ashley Alexander Courtroom 1
9:30am BAIN, Sharney Anne Courtroom 1
9:30am BALDACCHINO, Casey Lee-Anne Courtroom 1
9:30am BARTOLO, Simon Courtroom 1
9:30am BERDASCO, Anthony Clark Courtroom 1
9:30am BESSANT, Daniel Morris Courtroom 1
9:30am BEVAN, Simon John Courtroom 1
9:30am BIRRELL, Kimberley Jane Courtroom 1
9:30am BISHOP, Stephanie Louise Courtroom 1
9:30am BRANDIS, Denise Mary Lynette Courtroom 1
9:30am COX, Victoria Rachael Courtroom 1
9:30am COXON, Perry Vincent Courtroom 1
9:30am CULLEN, Olivia Annie Courtroom 1
9:30am DOWLING, Matthew Dwayne Courtroom 1
9:30am ELLIOTT, James Desmond Courtroom 1
9:30am FINCH, Jonathan George Courtroom 1
9:30am FLEMING, Joan Eleanor Courtroom 1
9:30am FRANCE-BENNETT, Blake Anthony Ross Courtroom 1
9:30am GEORGE, Jackson Connor Courtroom 1
9:30am GORTON, Liam Wayne Courtroom 1
9:30am IRVINE, Andrew Buthley Mcintosh Courtroom 1
9:30am JACOBS, Edward Victor Courtroom 1
9:30am KITSON, Clinton James Courtroom 1
9:30am LOCKYER, Mark Anthony Courtroom 1
9:30am MELTON, Craig Andrew Courtroom 1
9:30am MICHAEL, Matthew Glen Courtroom 1
9:30am MORRISON, Eliza Courtroom 1
9:30am NGAMETUATOE, Alfred Courtroom 1
9:30am OLSEN, Christopher Ryan Courtroom 1
9:30am PARKER, Nicholas William Courtroom 1
9:30am PHELAN, Jesse Courtroom 1
9:30am PIRIKA, Hira Terence Valence Courtroom 1
9:30am RIINI, Dane Wariki Tipuriti Fraser Courtroom 1
9:30am RIPOHAU, Reon Dwayne Courtroom 1
9:30am ROSSER, Deborah Marie Courtroom 1
9:30am SENEQUE, Benjamin Matthew Courtroom 1
9:30am SHORD, Aidan Philip Courtroom 1
9:30am SIMPSON, Judith Mary Courtroom 1
9:30am SPINA, Francesco Courtroom 1
9:30am TAYLOR, Braydon Paul Courtroom 1
9:30am TIBERIO, Wayne Dominic Courtroom 1
9:30am WILLIAMS, Jack Leslie Courtroom 1

Civil Listing
Application before Registrar
11:00am BALLAWMED PTY LTD ATF THE DDK FAMILY TRUST v JOHNSON CTC 2120 2019 Courtroom 3
11:00am BARAGRY v STEVENS MINOR 1606 2019 Courtroom 3
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v BOYNES-BUTLER & Anor GCLM 1741 2019 Courtroom 3
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v DOUGHTY & Anor GCLM 1644 2019 Courtroom 3
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v EDWARDS GCLM 1773 2019 Courtroom 3
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v OWEN GCLM 1745 2019 Courtroom 3
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v SIMUNOVICH GCLM 1701 2019 Courtroom 3
11:00am DE VILLIERS v SIMSAI CONSTRUCTION GROUP PTY LTD CTC 337 2019 Courtroom 3
11:00am MARBECK & Anor v DOBSON & Anor RSTN 2008 2019 Courtroom 3
11:00am MCPHERSON & Anor v FLAHERTY & Anor RSTN 1309 2019 Courtroom 3
Combined Court
2:15pm ANDERSON & Anor v MALONEY RSTN 461 2020 Courtroom 1
2:15pm BALLAWMED PTY LTD ATF THE DDK FAMILY TRUST v MUNN CTC 35 2019 Courtroom 1
2:15pm BUTCHER v WHITE & Anor RSTN 563 2020 Courtroom 1
2:15pm KING v FAHY MINOR 1279 2018 Courtroom 1
2:15pm MAROCCHI v BOWLIN RSTN 466 2020 Courtroom 1
2:15pm PURDIE v EGAN & Anor PLND 627 2020 Courtroom 1
2:15pm Smith v Altaey MINOR 769 2018 Courtroom 1
Residential Tenancies
9:30am ARNOLD & Anor v COHEN & Anor RSTN 571 2020 Courtroom 3
9:30am AYMAR PTY LTD v BROOKING & Anor RSTN 622 2020 Courtroom 3
9:30am BAILEY v HAMILTON RSTN 639 2020 Courtroom 3
9:30am BRAY & Anor v HARDIE & Anor RSTN 577 2020 Courtroom 3
9:30am BRAY & Anor v SCHWARZ RSTN 566 2020 Courtroom 3
9:30am CRAVEN & Anor v HEATH & Ors RSTN 650 2020 Courtroom 3
9:30am DARCH v SCARCELLA RSTN 521 2020 Courtroom 3
9:30am DEPT OF COMMUNITIES - HOUSING AUTHORITY v POTTER RSTN 99 2020 Courtroom 3
9:30am FINK v BUTLER RSTN 648 2020 Courtroom 3
9:30am GEORGESZ v HYDE RSTN 646 2020 Courtroom 3
9:30am HAWKINS v MUHL & Anor RSTN 601 2020 Courtroom 3
9:30am HOUSING AUTHORITY v CHITTY & Anor RSTN 352 2020 Courtroom 3
9:30am HOUSING AUTHORITY v REED & Anor RSTN 353 2020 Courtroom 3
9:30am KIRK & Anor v ROBINSON & Anor RSTN 628 2020 Courtroom 3
9:30am MASON v NEASMITH & Anor RSTN 637 2020 Courtroom 3
9:30am PEEBLES v BASSETT & Anor RSTN 611 2020 Courtroom 3
9:30am SILLIFANT v TONGA & Anor RSTN 649 2020 Courtroom 3
Traffic Court
9:30am KWON & Anor v NUNEZ RSTN 2130 2019 Courtroom 1

South Hedland Courthouse
Justice Complex, Hawke Place, SOUTH HEDLAND
Criminal Listing
9:00am HIRAMA, U-Roy Tahuri Wakanui Courtroom 1

No Civil Listing for Today.



Children's Court
Balgo
Balgo Hills Community, BALGO
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Broome Courthouse
Hamersley Street, BROOME
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Children's Court
160 Pier Street, PERTH
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
P and C General List
10:00am Not Published PC 297 2019 Court 2
10:00am Not Published PC 298 2019 Court 2
10:00am Not Published PC 299 2019 Court 2
11:00am Not Published PC 2751 2010 Court 5
11:00am Not Published PC 2752 2010 Court 5
11:00am Not Published PC 357 2016 Court 5
11:00am Not Published PC 358 2016 Court 5
11:00am Not Published PC 458 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 555 2018 Court 5
11:00am Not Published PC 236 2019 Court 5
11:00am Not Published PC 237 2019 Court 5
11:00am Not Published PC 238 2019 Court 5
11:00am Not Published PC 123 2020 Court 5
11:00am Not Published PC 126 2020 Court 5
2:15pm Not Published PC 1 2020 Court 2
2:15pm Not Published PC 6 2020 Court 2
9:00am Not Published PC 17 2016 Court 5
9:00am Not Published PC 18 2016 Court 5
9:00am Not Published PC 103 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 143 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 182 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 185 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 186 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 187 2020 Court 5
P and C Pre Hring Cnfrnce
2:30pm Not Published PC 118 2019 Court 5
3:00pm Not Published PC 629 2019 Court 2
P and C Warrant List
11:30am Not Published PC 253 2020 Court 5

Geraldton Courthouse
15 Marine Terrace, GERALDTON
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
P and C General List
9:30am Not Published PC 5 2016 Courtroom 2
9:30am Not Published PC 6 2016 Courtroom 2
9:30am Not Published PC 7 2016 Courtroom 2
9:30am Not Published PC 84 2017 Courtroom 2
9:30am Not Published PC 85 2017 Courtroom 2
9:30am Not Published PC 17 2017 Courtroom 2
9:30am Not Published PC 18 2017 Courtroom 2
9:30am Not Published PC 19 2017 Courtroom 2
9:30am Not Published PC 9 2019 Courtroom 2
9:30am Not Published PC 29 2019 Courtroom 2
9:30am Not Published PC 30 2019 Courtroom 2
9:30am Not Published PC 25 2019 Courtroom 2
9:30am Not Published PC 26 2019 Courtroom 2
9:30am Not Published PC 28 2019 Courtroom 2
9:30am Not Published PC 1 2020 Courtroom 2

Joondalup Courthouse
21 Reid Promenade, JOONDALUP
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Kalgoorlie Courthouse
208 Hannan Street, KALGOORLIE
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
Combined Court
10:00am Not Published PC 20 2019 Court 1 Children's/Community Court
10:00am Not Published PC 22 2019 Court 1 Children's/Community Court
10:00am Not Published PC 2 2020 Court 1 Children's/Community Court
10:00am Not Published PC 3 2020 Court 1 Children's/Community Court
10:00am Not Published PC 6 2020 Court 1 Children's/Community Court
10:00am Not Published PC 7 2020 Court 1 Children's/Community Court

Karratha Courthouse
Balmoral Road, KARRATHA
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Katanning Courthouse
149 Clive Street, KATANNING
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Kununurra Courthouse
94 Coolibah Drive, KUNUNURRA
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.



State Administrative Tribunal
State Administrative Tribunal Building
565 Hay Street, PERTH
Civil Listing
Building/Commercial List
10:00am TRAN v PHAM CC 1874 2019 3 - 5
11:00am MERLOTTI & Anor v JANSEN CC 512 2020 3 - 5
11:30am EVANS v Gumtown Pty Ltd trading as Imperial Pools & Anors CC 86 2020 1 - 3
12:00pm ROBBIE & Anor v SALOMONE CC 380 2020 1 - 3
12:00pm ROBBIE v MANOR HOME BUILDERS PTY LTD CC 415 2020 1 - 3
12:30pm WOLFENDEN & Anor v MANDURAH HOMES PTY LTD CC 387 2020 1 - 3
2:00pm CAIRNES v VENTURA HOME GROUP PTY LTD CC 493 2020 1 - 3
CC Directions
2:00pm Saied Asghar Hussaini Atf Asghar Hussaini Family Trust v Fabcot Pty Ltd CC 310 2020 2 - 6
3:00pm Jones & Anor v Spaseski & Anor CC 448 2020 2 - 6
CC Hearing
10:00am KOS & Ors v DND BUILDING CO PTY LTD CC 926 2019 1 - 6
10:00am NORTHCOTT & Anor v REALGOLD CORPORATION PTY LTD (ACN 117 580 560) CC 166 2020 3 - 8
DR Hearing
10:00am CARTWRIGHT v Town of Victoria Park DR 188 2019 5 - 6
DR Mediation
10:00am BARRETT-LENNARD v Western Australian Planning Commission DR 62 2020 1 - 7
HR Hearing
10:00am Not Published GAA 1088 2020 3 - 4
10:00am Not Published GAA 3310 2019 2 - 3
10:00am Not Published GAA 1063 2020 1 - 1
10:00am Not Published GAA 1030 2020 4 - 1
11:00am Not Published GAA 1189 2020 2 - 3
11:00am Not Published GAA 985 2020 1 - 1
11:00am Not Published GAA 731 2020 4 - 1
11:00am Not Published GAA 860 2020 2 - 1
11:30am Not Published GAA 1010 2020 1 - 1
12:00pm Not Published GAA 1688 2020 3 - 4
12:00pm Not Published GAA 1201 2020 2 - 3
12:00pm Not Published GAA 984 2020 1 - 1
12:00pm Not Published GAA 712 2020 4 - 1
12:00pm Not Published GAA 500 2020 2 - 1
12:30pm Not Published GAA 947 2020 1 - 1
2:00pm Not Published GAA 1292 2020 2 - 3
2:00pm Not Published GAA 242 2020 2 - 1
2:00pm Not Published GAA 1178 2020 5 - 2
3:00pm Not Published GAA 1394 2020 2 - 3
3:00pm Not Published GAA 1783 2020 4 - 1
3:00pm Not Published GAA 491 2020 2 - 1
Strata/Civil List
10:00am Kuljis & Ors v Bryant CC 1780 2019 2 - 6
11:00am Market Elev8 Pty Ltd v Saker & Ors CC 270 2020 2 - 6
11:30am Engwirda v The Owners of Queens Riverside Strata Plan 55728 CC 732 2017 2 - 6
Vocational List
9:30am COMMISSIONER OF CONSUMER PROTECTION v PAG (WA) PTY LTD & Anor VR 143 2019 4 - 8
9:30am Engwirda v The Owners of Queens Riverside Strata Plan 55728 CC 2735 2018 4 - 8
9:30am Medical Board of Australia v PEPULANI VR 169 2019 4 - 8
9:30am Rogers & Ors v The Owners of the Linx at Nexus Strata Plan 47739 CC 658 2018 4 - 8
VR Mediation
10:00am Legal Profession Complaints Committee v SCOTT VR 173 2019 2 - 11

Back to Top