Court Listings for 31 March 2020

Please note that some court listings will not be publically displayed due to legislative requirements and/or court requirements.

Tribunal hearings and directions are open to the public, however, compulsory conferences and mediation sittings are closed.

The Courts are open to the Public.

If you can't find your court listing for today, please contact the relevant court.

Filter results by Surname/Organisation or Jurisdiction or Building:

OR
OR
Supreme Court
David Malcolm Justice Centre
28 Barrack Street, PERTH
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Examination
10:00am CRIBB COR 169 2019 9 - 906
Judges Special Appointment
10:30am HARVIS CAPITAL PTY LTD v MID-WEST/WHEATBELT JOINT DEVELOPMENT ASSESSMENT PANEL CIV 2936 2019 3 - 35
9:30am HERRIDGE & ORS v ELECTRICITY NETWORKS CORPORATION & ANOR CIV 2259 2015 4 - 43
Masters List
9:45am AUSTRALIA AND NEW ZEALAND BANKING GROUP LIMITED CIV 1374 2020 9 - 907
9:45am BETTINESCHI v BETTINESCHI & ORS CIV 1394 2019 9 - 907
9:45am COBRA CAPITAL PTY LTD & ANOR v PINJARRA CRANE HIRE PTY LTD & ANOR COR 31 2020 9 - 907
9:45am DISTINCT RACING & BREEDING PTY LTD v GASFIELDS LIMITED COR 186 2019 9 - 907
9:45am FARDOE & ORS v COMMCO SUPER PTY LTD CIV 1196 2020 9 - 907
9:45am FERNANDEZ v FERNANDEZ CIV 2715 2019 9 - 907
9:45am GOGO'S RESOURCES PTY LTD v GOGREEN FRESH PTY LTD COR 201 2019 9 - 907
9:45am KEYSTART LOANS LIMITED v GORMAN CIV 2872 2019 9 - 907
9:45am OB CONTRACTING PTY LTD v COAD AS LIQUIDATOR FOR MAICON ENGINEERING PTY LTD COR 247 2019 9 - 907
Mediation Conference - Registr
2:15pm DAINES v AMACA PTY LIMITED (FORMERLY JAMES HARDIE & COY PTY LIMITED) CIV 2860 2019 8 - 811

Supreme Court Building
Stirling Gardens, PERTH
Criminal Listing
2:15pm VANDERPLAS, PAUL ANTHONY Court No. 2

No Civil Listing for Today.



District Court
District Court Building
500 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
10:00am ARMSTRONG BEDFORD, Somhairle D 3 - 3-1
10:00am BAZZI, Abdul Karim 4 - 4-1
10:00am BOLTON, Craig Edward 5 - 5-1
10:00am DJEKIC, Dejan 6 - 6-4
10:00am EADES, Gayleen Michelle 5 - 5-1
10:00am GREGORY, Jeremy Ethan 5 - 5-1
10:00am HOPKINS, Toby Joshua 6 - 6-3
10:00am JETTA, Malika Faye 5 - 5-1
10:00am KEANE, Oliver Kieran 5 - 5-1
10:00am LAWLOR, Glen Troy 5 - 5-1
10:00am LITCHFIELD, Jai Emlyn 4 - 4-4
10:00am MASSEY, Ian Patrick 5 - 5-4
10:00am VIOLA, Frank Joseph 4 - 4-2
10:45am KEARNEY, Jade Louise Grace 5 - 5-1
10:45am RODD, Travis Leon 5 - 5-1
10:45am VIDOVICH, Tiaha Jayne 5 - 5-1
11:00am COOPER, Melanie Yvonne Sherelle Maureen 5 - 5-1
11:00am GILES, Katrina 5 - 5-1
11:00am GILES, Lisa Dora 5 - 5-1
11:00am HILL, Paul George 5 - 5-1
11:00am LOWRY, Stephen Edward 5 - 5-1
11:00am MCLEAN, Isaac Xavier 5 - 5-1
11:00am MCMARTIN, Danielle Edith 5 - 5-1
11:00am NEWLAND, Arron Phillip 4 - 4-1
11:00am NYBO, Brian Joseph 5 - 5-1
11:00am SIMPSON, John Michel Walter 6 - 6-3
11:00am SMYTHE, James Stuart 5 - 5-1
11:00am WARD, Jeremiah 5 - 5-1
11:00am WEDGE, Robert Martin 5 - 5-1
11:00am WILSON, Nathan Stuart 5 - 5-1
11:30am CAMERON, Ethan Troy 3 - 3-1
12:00pm LAVER, Rahmat 4 - 4-1
2:00pm BAOHM, Benjamin James 6 - 6-3
2:15pm IHAIA, Te Ngo Hawira Mason 4 - 4-3
2:15pm LOCK, Jordy Michael 4 - 4-3
2:15pm MCGARRY, Michael Alexander 7 - 7-1
2:15pm PETERS, Leon Bradley 3 - 3-1
9:00am KILCULLEN, Marlon Gabriel 3 - 3-2
9:00am MCCONNELL, Steele James 4 - 4-1
9:15am MILLER, Miranda 3 - 3-3
9:30am EVANS, Glenn William 6 - 6-2

Civil Listing
For Mention Appeals
10:30am In the Matter of Criminal Injuries Compensation APP 47 2019 1 - 1-2
10:30am Yusuf v Future Academy Pty Ltd CIV 2223 2017 1 - 1-2
Mediation Conference DC
9:30am Travel Tree Australasia Pty Ltd v Stout CIV 1119 2018 1 - 101
Pre-Trial Conference DC
10:00am Kelsey v Phua CIV 3592 2014 1 - Lvl-1
10:00am RICHARDSON v PERKINS (WA) PTY LTD AND BADGE CONSTRUCTIONS (WA) PTY LTD TRADING AS BADGE PERKINS JOINT VENTURE CIV 2777 2019 1 - Lvl-1
9:30am SANDLER v BERGROTH CIV 3487 2018 1 - Lvl-1
Registrars Chambers
10:00am DRAGE v STONE CIV 3678 2019 1 - 1-2
10:00am DRAGE v STONE CIV 3697 2019 1 - 1-2
10:00am HUTTLESTONE v STEINBERG & Anor CIV 4687 2019 1 - 1-2
10:00am KHONG & Anor v RENOV8WITHUS PTY LTD & Anor CIV 3692 2019 1 - 1-2
9:30am GESMUNDO v PALMAN CIV 3274 2019 1 - 1-2
9:30am Scott v Chichester Metals Pty Ltd CIV 1348 2018 1 - 1-2
Registrars Special Appoint DC
11:00am Bauer v Aussie Wanderer Tours Pty Ltd & Others CIV 3262 2017 1 - 1-4
Reserved Decision - Chambers
10:00am Jenner v Mundrabilla Roadhouse Pty Ltd CIV 477 2018 5 - 5-3



Magistrates Court
Albany Justice Complex
184 Stirling Terrace, ALBANY
Criminal Listing
9:30am MILLSTEAD, Brendon Charles Court Room 3

Civil Listing
Miscellaneous Civil
10:00am ADVANCE HOUSING LTD v KNAPP RSTN 44 2020 Court Room 2
10:00am DIAMANT & Anor v HATHAWAY RSTN 43 2020 Court Room 2
10:00am JONES v KAY RSTN 28 2020 Court Room 2
10:00am STEPHENSON & Anor v PLUMMER RSTN 41 2020 Court Room 2
Trial Court
10:30am King & Anor v Lawrence GCLM 26 2019 Court Room 3
9:30am FALLICK v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 40 2020 Court Room 3
9:30am HAU v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 31 2020 Court Room 3
9:30am JEFFS v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 39 2020 Court Room 3
9:30am MORRISON v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 166 2019 Court Room 3
9:30am ROBINS v Department of Transport EDL 87 2019 Court Room 3

Armadale Courthouse
109 Jull Street, ARMADALE
Criminal Listing
9:30am ANDERSON-JONES, Samuel George Armadale Court 2
9:30am DOUGLAS, Ricky Lee Armadale Court 2
9:30am GARLETT, Wendell Edward Dasher Armadale Court 2
9:30am GATLUAK, James Kai Armadale Court 2
9:30am GRAHAM, Patricia Marree Armadale Court 2
9:30am GRANTHAM, Sean Taylor Armadale Court 2
9:30am GREENWAY, Nathan Norman Armadale Court 2
9:30am GUPTA, Kabir Armadale Court 2
9:30am HASSAN, David Paul Armadale Court 2
9:30am HOWSON, Ashlee Armadale Court 2
9:30am JAMES, Michael Charles Armadale Court 2
9:30am MANNS, Jamie Philip Roy Armadale Court 2
9:30am QUARTERMAINE, Kenneth Eric Armadale Court 2
9:30am RICHARDS, Summer Robin Jean Armadale Court 2
9:30am RODGERS, Aaron Craig Armadale Court 2
9:30am SCHOLTE, Tyrin Gary Armadale Court 2
9:30am TUCKER, Ella Rae Armadale Court 2
9:30am TURNER, Jake Lee Armadale Court 2
9:30am VAN DUYN, Anthony Armadale Court 2
9:30am WINMAR, Eldine Charles Patrick Armadale Court 2
9:30am WISBY, Jack Alex Jordan Armadale Court 2
9:30am YARRAN, Jaycob Anfernee John Armadale Court 2

Civil Listing
Pre-Trial Conference
9:30am D.FONTANINI CONTRACTING PTY LTD ATF D.FONTANINI TRUST v FOULDS MINOR 1992 2019 Armadale Court 3

Balgo
Balgo Hills Community, BALGO
Criminal Listing
9:00am ANGIE, Joshua Rex Court Room 1
9:00am COTCHILLI, Natalie Court Room 1
9:00am MANDIJARRA, Troy David Court Room 1
9:00am MCDONALD, Oo-En-Shi Alfred Alan Court Room 1
9:00am NANALA, Winifred Court Room 1
9:00am RONALDS, Elijah Court Room 1

No Civil Listing for Today.

Broome Courthouse
Hamersley Street, BROOME
Criminal Listing
9:00am CARTER, Preston Court Room 1
9:00am HAJI NOOR, Surahdin Phillip Peter Court Room 1
9:00am JOHNS, Wayne Court Room 1
9:00am LATHAM, Colin George Court Room 1

Civil Listing
Combined West Kimberley
9:00am HELLBERG v TOCAS & Anor RSTN 158 2019 Court Room 1
9:00am TOCAS & Anor v HELLBERG RSTN 155 2019 Court Room 1

Bunbury Courthouse
3 Stephen Street, BUNBURY
Criminal Listing
10:00am CLINCH, Angela Court Room 1
10:00am DAVIS, Liam Tyrone Court Room 3
10:00am HALW, Fatma Court Room 1
10:00am MARSHALL, Keziah Francis Court Room 1
9:15am HUMBLE, Bradley Leslie Court Room 2

No Civil Listing for Today.

Busselton Court House
12 Stanley Street, BUSSELTON
Criminal Listing
10:45am WHYTE, Rona Elizabeth Court Room 2
11:00am DEVENYNS, Logan Peter Court Room 2
11:00am HORNER, Mathew John Court Room 2
11:00am JOHNSTON, Joe-Roy Court Room 2
11:00am MATTHEWS, Damien Court Room 2
11:00am MATTHEWS, Warren Keith Court Room 2
11:00am NANNUP, Jaxon Court Room 2
11:00am O'CONNELL, Kyle Gregory Court Room 2
11:00am WRIGHT, Jakob Cody Court Room 2
9:30am BAKER, Bradley James William Court Room 2
9:30am BARNARD, Shane Richard Court Room 2
9:30am BASEY-FISHER, Elijah Finn Court Room 2
9:30am BOWLER, Ashleigh Russell Glyn Court Room 2
9:30am BROWN, Brendon John Court Room 2
9:30am BURRIDGE, Tyson John Court Room 2
9:30am CARLSSON, Mathew Michael Court Room 2
9:30am CRIBB, David Anthony Court Room 2
9:30am CROUCH, Jack Ernest Court Room 2
9:30am DUNNET, Andrew Robert Court Room 2
9:30am FARRELL, Graham John Court Room 2
9:30am GREEN, Clint Micheal Lindsay Court Room 2
9:30am HARBECK, Brent Gilbert Court Room 2
9:30am HARRIS, Reiner Stephen Court Room 2
9:30am JENKIN, Daniel Charles Court Room 2
9:30am JOHNSON, Jaime Melissa Court Room 2
9:30am LEWIS, Dina Rose Court Room 2
9:30am LONNIE, Ellen Mary Court Room 2
9:30am LYNCH-PAVY, Michael Lee Court Room 2
9:30am MARLOW, Vicki Michelle Court Room 2
9:30am MATTHEWS, Gregory David Court Room 2
9:30am MITCHELL, Edwin Dale Court Room 2
9:30am PARKER, David Mcdonald Court Room 2
9:30am PARKER, Walter William Court Room 2
9:30am RADFORD, Luke Joseph Court Room 2
9:30am ROBINSON, Janean Valerie Court Room 2
9:30am RODAN, Kim Anthony Court Room 2
9:30am SCHODERBOECK, Zoe Court Room 2
9:30am STEWART, James Duncan Court Room 2
9:30am TREBLEY, Mathew Craig Court Room 2
9:30am WARE, Jeremy Lee Court Room 2
9:30am WILLIAMS, Benjamin Robert Court Room 2

No Civil Listing for Today.

Central Law Courts
501 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
10:00am ABEGAZ, Adane Alebel 5 - 51
10:00am AGUER, Ateng Adup 5 - 51
10:00am ATTWOOD, Wendy Jan 4 - 41
10:00am BANKS, Michael John 5 - 51
10:00am BASILE, Sam Vincent 5 - 51
10:00am BEKA, Josip 5 - 51
10:00am BIKRAMJIT SINGH, Bikramjit 4 - 41
10:00am BINDER, Neville Spencer 5 - 51
10:00am BLACKMAN, Ryan Michael 4 - 41
10:00am BLURTON, James Ambrose 3 - 32
10:00am BORSIC, Maxwell Leo 5 - 51
10:00am BOYD, John Peter 5 - 51
10:00am BRAITHWAITE, Shayne Riccy 4 - 41
10:00am BREWER, Tammy Lee 5 - 51
10:00am BROCKWELL, Robert George 4 - 42
10:00am BRUNET, Chad Andrew 3 - 32
10:00am CAPELING, Glen 3 - 32
10:00am CAREY, Terrence Jack 5 - 51
10:00am CARTER, Peter Grant 5 - 51
10:00am CASE, Kristy Anne 5 - 51
10:00am CLARKE, Darren Trevor James 5 - 55
10:00am CLAYDEN, Samuel James 5 - 51
10:00am COLLARD, Jayden Cleetland 4 - 41
10:00am COLLINS, Connor Alan 5 - 51
10:00am CONDER, Mark Andrew 5 - 51
10:00am COOK, Dean Nathan 5 - 51
10:00am CREEDON, Clay Brodie 5 - 51
10:00am DALZIEL, Claire Emily 4 - 41
10:00am DAVY, Jamie Thomas 5 - 51
10:00am DAWSON, Ryan Errol George 5 - 51
10:00am DE LA PAIR, Jake Patrick 5 - 55
10:00am DE RUWE, Mark Wayne 4 - 41
10:00am DERBYSHIRE, Shane Charles 3 - 38
10:00am DI CANDILO, Robert Bradley 4 - 42
10:00am DOWNIE, David Matthew 5 - 55
10:00am DYNAN, Jasmine Grace 5 - 51
10:00am FARMER, William 5 - 51
10:00am FERGUSON, Paul Charles 4 - 41
10:00am FLEMING, Joshua Evan 5 - 51
10:00am FLETCHER, Trevor Steven 3 - 32
10:00am FOO, Chin Mei Chambers
10:00am FOX, Conner 5 - 51
10:00am GAREFALAKIS, Constantina 5 - 51
10:00am GARLETT, Alana Zara 5 - 51
10:00am GEORGE, Hayley Louise 4 - 41
10:00am GETAWAN, Jahraiah Henry Quad 4 - 41
10:00am GUILDFORD-TAYLOR, Lisa Shamini Richard 5 - 55
10:00am HAMILTON, Lee-Anne Renee 4 - 42
10:00am HARRIS, Georgina Tui 4 - 41
10:00am HARTERY, Simon William 5 - 51
10:00am HEPWORTH, Timothy Frank 5 - 51
10:00am HICKS, Nathan Richard 5 - 51
10:00am HODNETT, Luke 5 - 51
10:00am HOUSTON, Kim Robert 4 - 41
10:00am HUMPHREYS, Liam David Jarred 4 - 42
10:00am ISAACS, Diontae James 5 - 51
10:00am JACKAMARRA, Jeremy Felix Robert 3 - 32
10:00am JONES, Bradley Ernest 4 - 41
10:00am JONES, Jesse Benedict 5 - 51
10:00am JOSEPH, Merle 4 - 41
10:00am KANYIMBU, Moses 5 - 52
10:00am KELLY, Danny James 5 - 51
10:00am KEYS, Simone Elizabeth 5 - 51
10:00am KINSMAN, Aaron Trevor 4 - 41
10:00am LAWTON, Michelle Amanda 5 - 51
10:00am LEEDER, Erica Stefanie Leslie 4 - 41
10:00am LINNET, Cheyne Thor 5 - 51
10:00am LOCKYER, Jocelyn 4 - 41
10:00am LYNCH, Shannon Harvey 4 - 42
10:00am MACKEDY, Raby Abdalla 5 - 51
10:00am MARCON, Ramon Michael 5 - 51
10:00am MCCONNELL, Steele James 5 - 55
10:00am MCDONALD, Benjamin Anthony 4 - 41
10:00am MCGUIRE, Craig Johnathan 4 - 41
10:00am MCMILLAN, Troy Albertt 5 - 55
10:00am MENGESHA, Amanuel Alemu 3 - 32
10:00am MEREDITH, Shawl Patrick 5 - 51
10:00am MERRICK, Danny Victor 3 - 32
10:00am MERRITT, Robin Hideo 5 - 51
10:00am MICHAEL, Christopher Paul 5 - 51
10:00am MILLER, Calaeb William Brett 3 - 32
10:00am MILLS, Luke Michael 5 - 51
10:00am MITCHELL, Troy Robert 5 - 55
10:00am MOLLER, Blake Jon 4 - 41
10:00am MONCRIEFF, Jade 5 - 51
10:00am MOODY, Clara Kathleen 5 - 51
10:00am MOONEY, Jaimee Daniel 5 - 55
10:00am MORRISON, James Ronald 3 - 32
10:00am MYERS, Daniel Brett 4 - 42
10:00am NANNUP, Treak James 5 - 51
10:00am NARKLE, Trevor Patrick 4 - 42
10:00am NEIL, Matthew Ernest 5 - 51
10:00am NELLY, Harry 3 - 32
10:00am NGUYEN, Johnson 4 - 41
10:00am NGUYEN, Thanh Su 3 - 32
10:00am NOLAN, Miranda Lee 5 - 51
10:00am NORRIS, Shane Ian 3 - 32
10:00am NYATA, Helen 4 - 41
10:00am O'BRIEN, Mariah Kathleen 5 - 55
10:00am OLIVER, Robert John 4 - 41
10:00am OWEN, Christopher Philip 4 - 41
10:00am PALLOTTA, Stefano 5 - 51
10:00am PENNY, Joshua Lee 3 - 32
10:00am POLAK, Erika Rosie 5 - 55
10:00am PRINCIPE, Riccardo 5 - 55
10:00am QUARTERMAINE, Lawrence Henry 3 - 32
10:00am QUARTERMAINE, Shalain Jinda-Rainne 4 - 42
10:00am RAZ MOHAMMAD, Esmat 4 - 41
10:00am RETI, Haami Reginald Junior 5 - 51
10:00am REYNOLDS, Damion Paul 5 - 55
10:00am RICHARDS, Leon 3 - 32
10:00am ROSS, Shannen Haley 4 - 41
10:00am ROWE, Nicole Anne 5 - 51
10:00am SAYLOR, Joseph Harley John 4 - 41
10:00am SEXTON, Samuel John 4 - 41
10:00am SHEPHERD, Timothy John 4 - 41
10:00am SILVESTRO, Anthony Vincenzo 4 - 41
10:00am SINAGRA, Michael Vincent 3 - 32
10:00am SINCLAIR, David Aaron 4 - 41
10:00am SMILLIE, Tessa Stefanie 5 - 51
10:00am SMITH, Mason Gavin 5 - 51
10:00am SNELL, Andrew Malcolm 5 - 51
10:00am STACK, Alex Craig 4 - 41
10:00am STACK, Gerard John 5 - 51
10:00am STACK, Megan Louise 5 - 51
10:00am STARMER, Gareth Barry 4 - 41
10:00am STONE, Peter John 5 - 55
10:00am STRATTON, Phillip Charles 3 - 35
10:00am SWEENEY, Troy Justin William 4 - 41
10:00am TUCKER, Winsome Nolda 5 - 51
10:00am TURVEY, Anita Jade 4 - 41
10:00am TURVEY, Narelle 5 - 51
10:00am TURVEY, Teleisha Lee 5 - 51
10:00am TYLER, Leah Madelyn 3 - 32
10:00am UGLE, Wade Clint 4 - 41
10:00am VAN ALPHEN, Jamie Johannes 5 - 51
10:00am VURLOW, Tamara Jean 3 - 35
10:00am WATERS, Michael Gavin 5 - 51
10:00am WICKER, Sylvia Anne 5 - 51
10:00am WILKINSON, Craig William 4 - 41
10:00am WILLIAMS, Bruce Edward Ryan 5 - 51
10:00am WILLIAMS, Peter Michael 5 - 51
10:00am WILSON, Caylun Trent 3 - 32
10:00am WILSON, Renaey Jaide 4 - 42
10:00am WILSON, Stephen Graeme 5 - 55
10:00am WINDER, Geoffrey John 4 - 41
10:00am WOO, Alexander Chi Yan 4 - 41
10:00am WOODS, Kiara Lee 5 - 51
10:00am YAPPO, Jennifer Edith 5 - 51
10:00am YENGI, Moses Charles 5 - 51
10:00am ZOUMIS, Paul Nicholas 5 - 55
12:00pm BAYNES, Jay Michael 3 - 35
12:00pm MERKL, Anthony Guido 3 - 35
12:00pm MILLER, Agustine Winter 3 - 35
2:15pm ACTON, Harley Chance 4 - 41
2:15pm Francis 65 Pty Ltd T/A Francis 65 Pty Ltd 4 - 41
2:15pm GREGO, Jamie Mathew 4 - 41
2:15pm HOLLOWAY, Tammie Lorraine 4 - 41
2:15pm KALESS, Stephen Alexander 4 - 41
2:15pm LAY, Susie 4 - 41
2:15pm LE, Tan 4 - 41
2:15pm MARINO, Devan Keith 4 - 41
2:15pm MOORE, Matthew Bruce 4 - 41
2:15pm NARRIER, William Scott 4 - 41
2:15pm RINALDI, Justin Glen 4 - 41
2:15pm SENEQUE, Benjamin Matthew 4 - 41
2:15pm WILLCOX, Trent Russell 4 - 41
9:00am DEWING, Travis Joseph Adrian Lenard 5 - 51
9:00am ELLIS, Andrew James 5 - 51
9:00am HENRY, Mathew Patrick 5 - 51
9:00am JOHNSON, Dean Kenneth 5 - 51
9:00am MAHMOOD, Mohd Izyan 5 - 51
9:00am READ, Ashley Hayes 5 - 51
9:00am UGLE, Michelle Kaye 5 - 51
9:00am WALKER, Alyssa Joseline Anne 5 - 58
9:00am WERAGAMA, Trevin Eric William 5 - 51
9:30am ALDAW, Meles Ahmad Alfeki 3 - 32
9:30am AL-LAMI, Saffa 3 - 38
9:30am ALMOLA, Rasa 3 - 38
9:30am AZMAN, Ros Azzuhara 4 - 41
9:30am BIRCH, Alan Craig 3 - 31
9:30am BLIGHT, Samuel Thomas 3 - 31
9:30am BLUNDELL, John 3 - 31
9:30am BROPHO, Brandon Lee 3 - 31
9:30am BUNWARRIE, Kelman James 3 - 31
9:30am CHEAIB, Sami 3 - 31
9:30am CLEAL, Ethan Robert Matthew 3 - 31
9:30am CLEARY, John Andrew Kane 3 - 31
9:30am COCKS, David Matthew 3 - 35
9:30am CROWLEY, Peter John 3 - 32
9:30am CULBONG, Mortisha Vanessa Noeline Nicole 3 - 31
9:30am DARBY, Rosanne Janmarie 3 - 32
9:30am DAVIS, Suzzanne Denise 3 - 32
9:30am GARLETT, Kellie Lee 3 - 38
9:30am GROW, Melissa Joy 3 - 31
9:30am HANSEN, Rishelle Tiarna 3 - 32
9:30am HART PRETTO, Caroline 3 - 31
9:30am HEATH, Shannon Padraig 4 - 41
9:30am JETTER, Anthony Richard 3 - 31
9:30am LAVIN, Wendy Margaret 3 - 31
9:30am LITTLE, Robert Christopher 3 - 31
9:30am LY, Ngoc Kieu 3 - 38
9:30am MARTIN, Rhys-Lee Michael 3 - 32
9:30am MILLER, Kevin John 3 - 31
9:30am MILLER, Nash David 3 - 38
9:30am NARRIER, Dennis Charles 3 - 31
9:30am NIVEN, Sean Colville 3 - 31
9:30am PATTERSON-HYDE, Richard Christopher 3 - 38
9:30am PAVLOVIC, Damir 3 - 31
9:30am PICKETT, James Steven Daniel 3 - 31
9:30am ROBINSON, Darryl 3 - 38
9:30am SCHMIDT, Kevin Ryan 3 - 31
9:30am SLATER, Alma May 3 - 32
9:30am SMITH, Jake Robert 3 - 31
9:30am TE PAERATA KUMEROA ABRAHAM, Blake Leslie Piripi 3 - 38
9:30am TEMPLIN, Luke Francis 3 - 38
9:30am VAUGHAN, Mark Kenneth 3 - 38
9:30am WATTS, Jessie-Lee 3 - 31

Civil Listing
Application before Registrar
2:15pm A CLASS HOSPITALITY SOLUTIONS PTY LTD v LEYLA YILMAZ TRADING AS UNCLE SAMS KEBABS ABN: 71 638 742 929 MINOR 15271 2019 7 - 71
9:30am CITY OF SWAN v FINESCORE INVESTMENTS PTY LTD GCLM 1834 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v AL HUSSEIN GCLM 16024 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v AMOROSO & Anor GCLM 15088 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v BARTLETT & Anor GCLM 15130 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v BOHDALOVA GCLM 15108 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v BRODIE GCLM 15113 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v BRYAN GCLM 15564 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v FINN GCLM 16013 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v GRACE & Anor GCLM 14821 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v HALL & Anor GCLM 15576 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v JONES GCLM 14834 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v JONES & Anor GCLM 14859 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v KERWIN & Anor GCLM 15144 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v LOZANOVSKI GCLM 15128 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v PASCOE GCLM 14843 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v SEWELL GCLM 15115 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v SHEEHY GCLM 15123 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v STOCKER GCLM 14817 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v WARD GCLM 14871 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v WILLIAMS & Anor GCLM 15110 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v WILLIAMS & Anor GCLM 15111 2019 3 - 37
9:30am CITY OF WANNEROO v WOOD GCLM 14856 2019 3 - 37
9:30am GUILDFORD GRAMMAR SCHOOL INC v HEADLAND & Anor GCLM 11550 2019 3 - 37
9:30am GUILDFORD GRAMMAR SCHOOL INC v JENSEN & Anor GCLM 10202 2018 3 - 37
9:30am LINDSAY MCBRIDE C/- CAPRICORN MUTUAL LTD (ABN 24 104 601 194) v NUNEZ GCLM 10802 2019 3 - 37
9:30am WAITH v WILLIAMS ROO 5830 2019 3 - 37
Applications/Trial
9:30am The Owners of Imago 2 Apartments Strata Plan 54685 v Tri Star Group Pty Ltd (ACN 008 982 027) GCLM 14596 2018 9 - 92
CPC/Trial
10:00am COMMISSIONER OF POLICE v TAYLOR & Anor GEN 16881 2019 9 - 95
9:30am LAM v THE DIRECTOR OF PUBLIC PROSECUTIONS FOR WESTERN AUSTRALIA CPC 7806 2019 9 - 95
9:30am The Director of Public Prosecutions for Western Australia v COLE & Anor CPC 13883 2019 9 - 95
9:30am THE DIRECTOR OF PUBLIC PROSECUTIONS FOR WESTERN AUSTRALIA v GUTTRIDGE CPC 14690 2019 9 - 95
9:30am THE DIRECTOR OF PUBLIC PROSECUTIONS FOR WESTERN AUSTRALIA v PAYNE CPC 14607 2019 9 - 95
9:30am The Director of Public Prosecutions for Western Australia v SKIPWORTH CPC 13889 2019 9 - 95
9:30am The Director Of Public Prosecutions for Western Australia v DEAN CPC 3279 2020 9 - 95
9:30am The Director Of Public Prosecutions for Western Australia v MITCHELL-EVANS CPC 13442 2019 9 - 95
Extraordinary Driver's Licence
9:30am BAPTISTELLA v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 4348 2020 5 - 57
9:30am DARLING v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 4606 2020 5 - 57
9:30am DICKSON v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 4548 2020 5 - 57
9:30am GEORGE v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 4611 2020 5 - 57
9:30am GREYWOOD v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 4146 2020 5 - 57
9:30am HERBERT v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 16865 2019 5 - 57
9:30am JOSEPH v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 3425 2020 5 - 57
9:30am MCCREERY v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 4289 2020 5 - 57
9:30am OMRAN v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 4517 2020 5 - 57
9:30am STACE v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 4651 2020 5 - 57
9:30am WOOD v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 4446 2020 5 - 57
Pre-Trial Conference
11:00am WRIGHT v TECHMINE SOLUTIONS PTY LTD GCLM 12343 2019 7 - 7.2
12:00pm BANDY v HARVEY GCLM 14734 2019 7 - 7.2

Collie Courthouse
43A Wittenoom Street, COLLIE
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Miscellaneous Civil
10:00am KELLEDY v UNDERDOWN RSTN 5 2020 Court Room 1

Cue Police Station
74 Austin Street, CUE
Criminal Listing
2:15pm CARNAMAH, Rekisha Everlyn Brigitte Cue Police Station Court Room V/C
2:15pm CURLEY, Noleen Judith Cue Police Station Court Room V/C
2:15pm FOGARTY, Spencer Lynton Cue Police Station Court Room V/C
2:15pm GEORGE, Mark Robert Cue Police Station Court Room V/C
2:15pm HANCOCK, Shaun William John Cue Police Station Court Room V/C
2:15pm HUMES, Elsie Cue Police Station Court Room V/C
2:15pm LITTLE, Wade Russell Cue Police Station Court Room V/C
2:15pm ROBERTSON, Brent Tony Cue Police Station Court Room V/C
2:15pm YEATES, Paul Robert Cue Police Station Court Room V/C

No Civil Listing for Today.

Fremantle Courthouse
8 Holdsworth Street, FREMANTLE
Criminal Listing
10:00am BAILEY, Jeffrey Ian Court Room 5
10:00am KAVEH, Behnam Court Room 5
10:00am RUDOLPH, Willem Jacobus Court Room 2
10:00am RUSSELL SMITH, Charles Rupert Court Room 5
10:00am UGLE, Alice Lousie Rose Court Room 2
9:00am ABDULLAH, Alison Rose Court Room 1
9:00am ALBERTANI, Brett Gregory Court Room 1
9:00am ALLEN, Peter Court Room 1
9:00am ANDERSON, Cameron Louis Court Room 1
9:00am BOMBARDIER, Bradley John Court Room 2
9:00am BONI, Ellie-Kate Court Room 1
9:00am BONJEKOVIC, Dean Robert Samo Court Room 2
9:00am BROCKMAN, Roger John Court Room 1
9:00am BROOKER, Chanelle Rosemary Court Room 1
9:00am BURTON, Joshua Jack Court Room 1
9:00am BUTLER, Ryan John Court Room 1
9:00am CABRITA, John Viegas Court Room 2
9:00am CLARKSON, Alan Richard Court Room 2
9:00am CLOSE, Samantha Chantelle Court Room 1
9:00am COLLICA, Tyren Rosario Court Room 1
9:00am COOKE, Niall James Court Room 1
9:00am DICK, Gemma-Grace Court Room 1
9:00am DUNN, Harley Travis Court Room 1
9:00am DYMOCK, Gavin Jon Court Room 1
9:00am EDGILL, Cassandra Marie Court Room 1
9:00am FARR, James Michael Court Room 1
9:00am FIRKINS, Jon William Court Room 1
9:00am FOGARTY, John Christopher Court Room 1
9:00am FOPPA, Micheal Lee Court Room 1
9:00am FRANCO GONZALEZ, Donald Ismael Court Room 1
9:00am GARLETT, Damien Barry Joseph Court Room 1
9:00am GARLETT, Wade James Court Room 1
9:00am HALL INFANTE, Esteban Alejandro Court Room 1
9:00am HEALEY, Tyla Dion Alan Dave Court Room 1
9:00am JOHNSON, Michael Ryan Court Room 1
9:00am KEEBLE, Timothy Adam Court Room 1
9:00am KICKETT, Craige John Court Room 2
9:00am LA HOGUE, Terri Imogene Court Room 1
9:00am LOO, Neville James Court Room 1
9:00am LOPES, Kane Joseph Court Room 1
9:00am MACINTYRE, Callan Malcolm Court Room 1
9:00am MATELJAK, Michelle Sonya Court Room 1
9:00am MERENDA, Leone Antonino Court Room 1
9:00am MOLLER, Wayne Dallas Court Room 2
9:00am MORRIS, Damien James Court Room 2
9:00am MORRIS, Steven Thomas Court Room 1
9:00am MOURISH-CROSS, Jacob Josiah Court Room 1
9:00am NARKLE, Timothy Simon Court Room 1
9:00am NARKLE, Timothy Simon Court Room 1
9:00am NEWMAN, Karina Mary Court Room 1
9:00am OLNEY, Keith Richard Court Room 2
9:00am PAGE, Marnie Deanne Court Room 1
9:00am PALERMO, Joshua Court Room 1
9:00am PATULLO, Christopher Daniel Court Room 1
9:00am PENNY, Adrienne Court Room 2
9:00am PHILLIPSON, Peter Anthony Court Room 2
9:00am PONTING, Kerry Robin Court Room 2
9:00am PUNCHER, Jordan Jamie Court Room 1
9:00am RALPH, Jackson Dean Court Room 1
9:00am REES, Austen George Court Room 1
9:00am RILEY, Rhys Kaylin Court Room 1
9:00am RODRIGUEZ ROYUELA, Monica Court Room 1
9:00am ROEBUCK, Chad Murray Court Room 1
9:00am SALEHI, Mohsen Court Room 1
9:00am SCENINI, Brendon William Court Room 1
9:00am SCHNAARS, Tristan Michael Court Room 1
9:00am SMILLIE, Shilo Thomas Court Room 2
9:00am SMITH, Collin Neville Court Room 1
9:00am STEVENSON-MARSH, Jade Orion Court Room 1
9:00am STOKES, Luke Benjamin Court Room 1
9:00am STRACHAN, Dean Phillip Court Room 2
9:00am TANNER DA LUZ, Lorenzo Carlos Court Room 2
9:00am TASKER, Ben Leslie Court Room 1
9:00am THORPE, Leanne Jennifer Court Room 1
9:00am TRISNAWATI, Nopi Court Room 2
9:00am URWIN, Neil Court Room 2
9:00am VAZZOLER, Frank Court Room 1
9:00am VLYMINCK, Jason Henri Court Room 1
9:00am WADE, Ben Connor Court Room 1
9:00am WALKER, Brian Marcel Court Room 1
9:00am WEDGWOOD, Warrick William Court Room 2
9:00am WHITBY, Michael James Court Room 1
9:00am WOODS, Jeanette Court Room 1
9:00am ZEISER, Samantha Jayne Court Room 2

Civil Listing
Pre-Trial Conference
9:30am Cronic Constructions Pty Ltd v POLLARD MINOR 1530 2019 Pre-Trial Conference Room

Geraldton Courthouse
15 Marine Terrace, GERALDTON
Criminal Listing
9:30am GUY, Sianee Jessica Courtroom 1
9:30am HORE, David Douglas Courtroom 1
9:30am SHAR, Brenton Courtroom 1

Civil Listing
Miscellaneous Civil
2:15pm CORAL COAST HOMES (WA) PTY LTD v MAVER CTC 62 2020 Courtroom 1
2:15pm JOHNSTON & Anor v KREUSCH & Anor GEN 485 2019 Courtroom 1

Joondalup Courthouse
21 Reid Promenade, JOONDALUP
Criminal Listing
10:00am CLAUSEN, Paul David Courtroom 1
10:00am MARTIN, Clinton Pilkington Courtroom 1
9:00am BURNSIDE, Josh David Magistrates Chambers
9:30am GLAUS, Clinton Joel Courtroom 2

Civil Listing
Extraordinary Driver's Licence
9:30am HANAFIRAMKANI v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 471 2020 Courtroom 1
9:30am KERR v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 615 2020 Courtroom 1
9:30am SEBLEY v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 245 2020 Courtroom 1
9:30am SYKES v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 466 2020 Courtroom 1
Miscellaneous Civil
10:00am CODDINGTON v PASCOE'S ELECTRICAL CONTRACTING PTY LTD CTC 2734 2019 Courtroom 2
10:00am LEE-ARCHER v SCHULLER & Ors RSTN 6 2020 Courtroom 2
10:00am SAS BLINDS PTY LTD T/A WESTCOAST BLINDS AND INTERIORS v O'SHEA CTC 2707 2019 Courtroom 2
10:00am WUNDERLIN & Anor v LEE-ARCHER & Anor RSTN 497 2020 Courtroom 2
9:30am EVANS v SPIDERNET HOSTING SERVICE PTY LTD T/A STREAMASTER AUSTRALIA CTC 233 2020 Courtroom 2
9:30am GROUNDWORK CONSULTING ENGINEERS v GINBEY CTC 231 2020 Courtroom 2
9:30am HOGG v CHALLENGER AUTO PARTS PTY LTD CTC 315 2020 Courtroom 2
9:30am ILHA PTY LTD ATF OSBORNE TRUCK RENTALS UNIT TRUST v ASHBURTON GCLM 2363 2019 Courtroom 2
9:30am ILHA PTY LTD ATF OSBORNE TRUCK RENTALS UNIT TRUST v DAVIS & Anor GCLM 1553 2019 Courtroom 2
9:30am ILLINGWORTH v REGEN POWER PTY LTD MINOR 2650 2019 Courtroom 2
9:30am MCCLELLAND v HOUSTON MINOR 2738 2019 Courtroom 2
9:30am Reimers v Singtel Optus Pty Ltd & Anor MINOR 2943 2019 Courtroom 2
9:30am SAM INTERNATIONAL PTY LTD v GEZIM HAKANI & V. HAKANI OF SARANDA CAFE MINOR 2992 2019 Courtroom 2
9:30am STEPHEN HAMILTON v AHERN CTC 3242 2019 Courtroom 2
Trial Court
10:00am ISBISTER v YATES RSTN 226 2020 Courtroom 1
10:00am PABLA v BOLTON RSTN 447 2020 Courtroom 1
10:00am YATES v ISBISTER RSTN 293 2020 Courtroom 1

Karratha Courthouse
Balmoral Road, KARRATHA
Criminal Listing
9:00am ALONE, Norman Micheil Courtroom 2
9:00am AUBREY, Conrad Brent James Courtroom 2
9:00am BIN SAAD, Shaddon Murry Courtroom 2
9:00am BOBBY, Brendan Troy Courtroom 2
9:00am BOUNDY, Samuel Leonard Pytor Courtroom 2
9:00am CARTON, John David Courtroom 2
9:00am COFFIN, Jerome David Ian Courtroom 2
9:00am COX, Charleston Arthur Courtroom 2
9:00am DALE, Virginia Courtroom 2
9:00am DARBY, Mathew Courtroom 2
9:00am DICKIE, Michael Heath Courtroom 2
9:00am DRAGE, Loyd Gregory Courtroom 2
9:00am DRAGE, Shondelle Christal Courtroom 2
9:00am GALOVA, Fatima Courtroom 2
9:00am HALE, Pamela Courtroom 2
9:00am HALL, Briannon Karmilla Dorothy Blaze Courtroom 2
9:00am HARRISON, Taylor Andrew Courtroom 2
9:00am HAYES, Lesley John Courtroom 2
9:00am HAYES, Tarkyn Rohan Leedham Courtroom 2
9:00am HOKIANGA, Ria Teotutu Courtroom 2
9:00am HUBERT, Ashton Lawrence Courtroom 2
9:00am HYLAND, Megan Patricia Courtroom 2
9:00am INJIE, Ida May Courtroom 2
9:00am JAMES, Kenrick Kamus Courtroom 2
9:00am KELLY, Laurie John Courtroom 2
9:00am LARRY, Landin Jacob Courtroom 2
9:00am LEE, Shamese Britan Courtroom 2
9:00am LUMAI, Kyriakos Robert Courtroom 2
9:00am MARSHALL, Jack Quinn Phillip Courtroom 2
9:00am MITCHELL, Christopher James Courtroom 2
9:00am MOKOTUPU, Benjamin-O-Ngapuna Courtroom 2
9:00am MOURAMBINE, Peta Liouse Courtroom 2
9:00am MUNDA, Jason Peter Courtroom 2
9:00am MUNDA, Trevor Junior Courtroom 2
9:00am NAMOK, Tanya Patricia Courtroom 2
9:00am NARDI, Aquinas Courtroom 2
9:00am PARKER, Justin Timothy Courtroom 2
9:00am PAT, Roseanne Helen Courtroom 2
9:00am PUTTNER, Katie Louise Courtroom 2
9:00am SAMBO, Dwayne Sharnarn Courtroom 2
9:00am SAMSON, Janine Courtroom 2
9:00am SANDY, Allery Courtroom 2
9:00am SHARPLESS, Riley Jack Courtroom 2
9:00am SMITH, Vernon Courtroom 2
9:00am SNOOK, Gavin Courtroom 2
9:00am SNOWBALL, Dion Courtroom 2
9:00am SNOWDON, William Hayes Courtroom 2
9:00am STUMPAGEE, Wilfred Arthur Courtroom 2
9:00am TITTUMS, Patrick John Courtroom 2
9:00am TOBY, Quinton Zoran Courtroom 2
9:00am WALKER, Isaiah Demison Johnathan Courtroom 2
9:00am WHALEBONE, Kendall Lawrence Courtroom 2
9:00am WILSON, Malcolm Courtroom 2
9:00am WINGO, Aaron Courtroom 2

No Civil Listing for Today.

Kununurra Courthouse
94 Coolibah Drive, KUNUNURRA
Criminal Listing
9:00am Quantrill, Brandon Reece Court Room 1
9:00am REX, Michael Court Room 1
9:00am SIMON, Antonio Court Room 1

No Civil Listing for Today.

Mandurah Courthouse
333 Pinjarra Road, MANDURAH
Criminal Listing
9:30am ANGWIN, Allan Tadeusz Courtroom 1
9:30am ARMSTRONG, Christopher Paul Courtroom 1
9:30am BECK, Johnathon William Courtroom 1
9:30am BOWEN, Darren Maxwell Courtroom 1
9:30am BOYD, Rachael Elizabeth Courtroom 1
9:30am BROWN, Arron Joseph Courtroom 1
9:30am CAMPBELL, Alexander Courtroom 1
9:30am CASTLE, Rhys Owen Courtroom 1
9:30am COLLINS, Harley James Dean Courtroom 1
9:30am COLLINS, Mervyn David John Courtroom 1
9:30am COOK, Jamie Luke Courtroom 1
9:30am DANES, Christine Ann Courtroom 1
9:30am DE BONO, Jeremy Patrick Courtroom 1
9:30am DICKINSON, Jordan James Courtroom 1
9:30am DONEVSKI, Dean Courtroom 1
9:30am DUPLESSIS, Frederick Peter Courtroom 1
9:30am EASTWELL, Geoffrey Allan Courtroom 1
9:30am EVERS, Dirk Daniel Courtroom 1
9:30am FEAST, Shannon Graeme Courtroom 1
9:30am HALL, Todd Courtroom 1
9:30am HINE, Geoffrey William Courtroom 1
9:30am HOLINER, Monique Kerry Courtroom 1
9:30am ILES, Tasman Christine Courtroom 1
9:30am JOHNSON, Angel Lee Courtroom 1
9:30am JOHNSTON, Sean Allen Courtroom 1
9:30am KENNA, Jack Cohen Courtroom 1
9:30am KEZIC, Sandra Maree Courtroom 1
9:30am LEAMAN, Bronwyn Kaye Courtroom 1
9:30am MACKENZIE, Darby Paul Thomas Courtroom 1
9:30am MANGINI, Jordann Angela Courtroom 1
9:30am MASKREY, Graham Alexander Courtroom 1
9:30am MCKEE, Steven Courtroom 1
9:30am MOLLER, Clint Stephen Courtroom 1
9:30am NEEMIA, Sene Amil Courtroom 1
9:30am NGATAI, Hudson Tahi Courtroom 1
9:30am ROYANS, Malcolm William Courtroom 1
9:30am SETZINGER, Adrian Peter Stockdale Courtroom 1
9:30am SHAW, Gypsy May Courtroom 1
9:30am SHIER, David Andrew Courtroom 1
9:30am SIMMONS, Brian Ross Courtroom 1
9:30am SLOBE, Camille Patricia Courtroom 1
9:30am THOMAS, Aidan Samuel Courtroom 1
9:30am THOMPSON, Ethan Courtroom 1
9:30am THORNE, Simon Courtroom 1
9:30am UGLE, Margie Marie Courtroom 1
9:30am WESTWOOD, Alexander Thomas Courtroom 1

Civil Listing
Pre-Trial Conference
9:30am DE VOS v AAA HOSPITALITY MINOR 893 2019 Courtroom 2

Midland Courthouse
24 Spring Park Road, MIDLAND
Criminal Listing
9:30am ABRAHAM, Troy Nathan Courtroom 1
9:30am AL ABUDY, Saad Jabar Barham Courtroom 1
9:30am ALONE, Eric Frederick Andrew Courtroom 1
9:30am ANDONY, Luke Peter Courtroom 1
9:30am BACKHOUSE, Levi Johnathon Courtroom 1
9:30am BOLTON, Malcolm Courtroom 1
9:30am BOWTELL, Kevin Fleetwood Courtroom 1
9:30am BROWN, Wayne Kenneth Courtroom 1
9:30am BRUCE, Peter Wayne Courtroom 1
9:30am CHATFIELD, Wayne Robert Courtroom 1
9:30am CONNELL, Charles William Courtroom 1
9:30am CORBINO, Rosie Ann Courtroom 1
9:30am CRAGGS, Lewis Jonathan James Courtroom 1
9:30am CROSS, Garry Kevin Courtroom 1
9:30am DARBY, Rosanne Janmarie Courtroom 1
9:30am DAWSON, John Arthur Courtroom 1
9:30am DEEPAK KUMAR Courtroom 1
9:30am DELAVALE, Tayla Jade Courtroom 1
9:30am DIMER, Troy Reece Courtroom 1
9:30am DIMITRAKOS, Maria Teresa Courtroom 1
9:30am EDGILL, Raphael John Courtroom 1
9:30am FARRELL, Tania Marie Courtroom 1
9:30am FERNANDES, Mark Michael Courtroom 1
9:30am FURUNCU, Yasin Courtroom 1
9:30am GARLETT, Jade Kosha Courtroom 1
9:30am GARLETT, Tremayne Brian James Courtroom 1
9:30am GIOVENCO, Claude Julian Courtroom 1
9:30am GRIMSHAW, Christopher Ron Courtroom 1
9:30am HANSEN, Shane Ashley Courtroom 1
9:30am HENDERSON, Mark Lee Courtroom 1
9:30am HODDY, Blake Aaron Hugh Courtroom 1
9:30am JOHN, Alister Charles Courtroom 1
9:30am JONES, Robert Leslie Courtroom 1
9:30am JURY, Jim Courtroom 1
9:30am KELLY, Darren James Courtroom 1
9:30am KELLY, Steven Courtroom 1
9:30am KINNANE, Jaxon Charles Courtroom 1
9:30am LEGGERINI, Murray Peter Courtroom 1
9:30am MACHOL MAGURUK MACHOL, Ater Courtroom 1
9:30am MARTION, Nartasha Rushell Courtroom 1
9:30am MCEVOY, Kerry Anne Courtroom 1
9:30am MCFARLANE, Benjamin Robert Courtroom 1
9:30am MCGIBBON, Ronald James Courtroom 1
9:30am MCGILL, Brayth John Courtroom 1
9:30am MCGREEVEY, John Albert Courtroom 1
9:30am MICHELS, Tammy Renae Courtroom 1
9:30am MOODY-JACKAMARRA, Timothy Ivan Courtroom 1
9:30am PARFITT, Glen Daniel Courtroom 1
9:30am PEREIRA, Keith Manuel Courtroom 1
9:30am PERRETT, Te Mana Martin Courtroom 1
9:30am POKIPOKI, Tuaine Courtroom 1
9:30am PROUD, Colin Trevor Courtroom 1
9:30am QUINN, Reece Stephen Courtroom 1
9:30am REDWARD, Kiara Mallorie Courtroom 1
9:30am REID, Glenn Reuben Courtroom 1
9:30am ROBERTS, Judith Louise Courtroom 1
9:30am RONCON, Anthony Richard Courtroom 1
9:30am SALDANHA, Ambrose James Courtroom 1
9:30am SEAGRIM, Justin James Courtroom 1
9:30am SMITH, Steven John Courtroom 1
9:30am STACK, Raeleen Maree Courtroom 1
9:30am THOMSON, James Sinclair Courtroom 1
9:30am TUCKER, Nicholas Darren Courtroom 1
9:30am VAN GROOTEL, Troy John Courtroom 1
9:30am VAN, Johnny Courtroom 1
9:30am WILLIS, David John Courtroom 1
9:30am WILSON, Gaye Michelle Courtroom 1
9:30am WOODS, Andrew Clifford Courtroom 1
9:30am WOODS, Clayton Avon Courtroom 1
9:30am YASSIN, Ali Courtroom 1

Civil Listing
Pre-Trial Conference
10:00am GONZALEZ v Notte Works Pty Ltd CTC 1794 2019 Conference Room

Narrogin Courthouse
Fortune Street, NARROGIN
Criminal Listing
10:00am BAILLIE, Lainie Narelle Courtroom 1
10:00am BREWER, Tracie Melissa Courtroom 1
10:00am DENTON, John Benjamin Courtroom 1
10:00am ELLIS, Shane Micheal Courtroom 1
10:00am HANSEN, Eliza Helen Courtroom 1
10:00am KAPENE, Wayne Dennie Courtroom 1
10:00am MACRAE, Emily-Jane Courtroom 1
10:00am MILLER, Roberta Clair Cheryl Courtroom 1
10:00am PENNY, Rohan Cain Courtroom 1

Civil Listing
Miscellaneous Civil
11:30am COLE v MCCAUGHEY RSTN 20 2020 Courtroom 1
11:30am DEPARTMENT OF COMMUNITIES T/AS HOUSING AUTHORITY v KICKETT RSTN 24 2020 Courtroom 1
11:30am DEPARTMENT OF COMMUNITIES T/AS HOUSING AUTHORITY v RODD & Anor RSTN 21 2020 Courtroom 1
11:30am DEPARTMENT OF COMMUNITIES T/AS HOUSING AUTHORITY v WARE RSTN 22 2020 Courtroom 1

Northam Courthouse
118 Wellington Street, NORTHAM
Criminal Listing
10:00am KICKETT, Maurice John Court Room
10:00am RICHELIEU, Allen Court Room
10:00am WHITE, Mathew Terrance Court Room

No Civil Listing for Today.

Ravensthorpe Police Station
62 Morgans Street, RAVENSTHORPE
Criminal Listing
9:30am BENFIELD, Shanon Lee Police Station Courtroom
9:30am FLAVEL, Brett Anthony Police Station Courtroom
9:30am PAYNE, Fredrick Desmond Police Station Courtroom
9:30am TITTERTON, Patrick John Police Station Courtroom

No Civil Listing for Today.

Rockingham Courthouse
15 - 17 Whitfield Street, ROCKINGHAM
Criminal Listing
9:00am LOCK, Michael Bayard Courtroom 2
9:00am TECHLOCK TRADING PTY LTD Courtroom 2
9:30am ARIS, Matthew John Courtroom 2
9:30am CARTWRIGHT, Tony Courtroom 2
9:30am CASINELLI, Izack Nickolas Courtroom 2
9:30am CHURCH, Timothy Michael Courtroom 2
9:30am COLLARD, Geoffrey Keith Courtroom 2
9:30am COX, Victoria Rachael Courtroom 2
9:30am DEMIR, Nebojsa Courtroom 2
9:30am DOBBIE, William Courtroom 2
9:30am DODD, Bruce Gordon Courtroom 2
9:30am ELLIOTT, Matthew Ronald Courtroom 2
9:30am GUNSON, Michael Anthony Courtroom 2
9:30am HOLMES, Joshua Matthew Courtroom 2
9:30am JAMES, Richard Peter Hurford Courtroom 2
9:30am KURTOSSY, Luke Anthony Courtroom 2
9:30am MAUGHAN, Casey Daniel Courtroom 2
9:30am MCGAVIN, Craig Courtroom 2
9:30am MEAD, Christopher Ross Courtroom 2
9:30am MITCHELL, Jamie Mere Kinga Courtroom 2
9:30am MOODY, Kurt Peter John Courtroom 2
9:30am MORRIS, Michael Roy Courtroom 2
9:30am PATRICK, Georgia Lee Courtroom 2
9:30am PERRIAM, Lachlan Ray Courtroom 2
9:30am SCARROTT, Corey Courtroom 2
9:30am SHAW, Gypsy May Courtroom 2
9:30am SIMION, Carmen Johanna Courtroom 2
9:30am SINGH, ANGREJ Courtroom 2
9:30am STEVENSON, Anastasia Courtroom 2
9:30am STRYDOM, Werner Courtroom 2
9:30am TASKER, Shana-Lee Courtroom 2
9:30am TERRY, Dylan Jake Courtroom 2
9:30am THOK, Isaac Tethleach Courtroom 2
9:30am TURNER, Sam Elliott Courtroom 2
9:30am TURPIN, Emma Louise Courtroom 2
9:30am WELCH, Natasha Marie Courtroom 2
9:30am WOONINGS, Benjamin Courtroom 2
9:30am YANG, Ji Hun Courtroom 2

Civil Listing
Application before Registrar
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v BITEL GCLM 1740 2019 Courtroom 3
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v CURRAN & Anor GCLM 1697 2019 Courtroom 3
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v DUTTON GCLM 1749 2019 Courtroom 3
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v FORD & Anor GCLM 1889 2019 Courtroom 3
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v FULKER GCLM 1698 2019 Courtroom 3
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v GOCHEZ GCLM 1862 2019 Courtroom 3
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v HAGSTROM GCLM 1876 2019 Courtroom 3
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v OLIVARI & Anor GCLM 1705 2019 Courtroom 3
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v POPLE GCLM 1704 2019 Courtroom 3
11:00am CITY OF ROCKINGHAM v SIMUNOVICH GCLM 1701 2019 Courtroom 3
11:00am MALONEY v HAMER & Anor RSTN 1417 2019 Courtroom 3
Combined Court
2:15pm BALLAWMED PTY LTD ATF THE DDK FAMILY TRUST v CAMPBELL CTC 307 2020 Courtroom 2
2:15pm BLIGHT v MOTOR LINE WA CTC 132 2020 Courtroom 2
2:15pm FLAHERTY & Anor v SMITH RSTN 299 2020 Courtroom 2
2:15pm THOWLESS v LUPICA MINOR 1564 2019 Courtroom 2
2:15pm WHITE & Anor v BUTCHER RSTN 65 2020 Courtroom 2
Residential Tenancies
9:30am ACCESS HOUSING AUSTRALIA LTD v PAYNE RSTN 369 2020 Courtroom 3
9:30am ALAM v LOCH & Anor RSTN 384 2020 Courtroom 3
9:30am BREEJEN v HARRINGTON & Anor RSTN 397 2020 Courtroom 3
9:30am BREWER v GRIMISON & Anor RSTN 390 2020 Courtroom 3
9:30am Casserly v SPENCER RSTN 308 2020 Courtroom 3
9:30am CHARTERIS v MCKINLAY & Anor RSTN 368 2020 Courtroom 3
9:30am CHELLEW v SINGH & Anor RSTN 365 2020 Courtroom 3
9:30am COOPER & Anor v CHAYTOR RSTN 361 2020 Courtroom 3
9:30am GILES v EVANS & Anor RSTN 408 2020 Courtroom 3
9:30am GOODWIN v BRAGG RSTN 445 2020 Courtroom 3
9:30am HALLE v JOHNS & Anor RSTN 377 2020 Courtroom 3
9:30am HOUSING AUTHORITY v COMPTON RSTN 271 2020 Courtroom 3
9:30am JOHNSON & Anor v BARNBROCK RSTN 342 2020 Courtroom 3
9:30am KWON v HAYWARD & Anor RSTN 1 2020 Courtroom 3
9:30am LIPINSKYY & Anor v DWIGHT RSTN 302 2020 Courtroom 3
9:30am PINES v PINZANA DE LA TORRE RSTN 291 2020 Courtroom 3
9:30am PLEVRAS v MCCLELLAND RSTN 371 2020 Courtroom 3
9:30am RAYMENT-SANG & Anor v BEDDOW & Anor RSTN 386 2020 Courtroom 3
9:30am REWELL v HILTON RSTN 305 2020 Courtroom 3
9:30am SCHMIDT v JORDAN & Anor RSTN 358 2020 Courtroom 3
9:30am SHEDDAN v CHAPMAN & Anor RSTN 381 2020 Courtroom 3
9:30am SMALL v TAYLOR & Anor RSTN 272 2020 Courtroom 3
9:30am VAN SCHAGEN v MATLA & Anor RSTN 379 2020 Courtroom 3

Warburton Community
Warburton Community, WARBURTON RANGE
Criminal Listing
10:00am FOSTER, Mason Courtroom
10:00am GILES, Cedric Courtroom
10:00am GILES, Morris Courtroom
10:00am HARRIS, Andrew James Courtroom
10:00am JONES, David Courtroom
10:00am LAWSON, Mathew Courtroom
10:00am MARTIN, Luke Courtroom
10:00am REID, Kyvia Courtroom
10:00am ROBERTSON NELSON, Shadrack Courtroom
10:00am ROBINSON, Winston Floyd Courtroom
10:00am TAYLOR, Delwyn Casey Wayne Ranji Courtroom
10:00am WATSON, Jamon Godfrey Courtroom
10:00am WEST, Jessie Courtroom
10:00am WINNING, Sweeney James Courtroom

No Civil Listing for Today.

Wiluna Police Station
58 Wotton Street, WILUNA
Criminal Listing
9:30am ANDERSON, Zareth Lindsay Wiluna Police Station Courtroom V/C
9:30am BINGHAM, Kris Patrick Wiluna Police Station Courtroom V/C
9:30am JACKMAN, Renay Wiluna Police Station Courtroom V/C
9:30am KAFOA, Adi Laite Gonekalou Koroicure Wiluna Police Station Courtroom V/C
9:30am WARD, Ashley Wiluna Police Station Courtroom V/C
9:30am WONGAWOL, Shane-Bradley Wiluna Police Station Courtroom V/C

No Civil Listing for Today.



Children's Court
Balgo
Balgo Hills Community, BALGO
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Children's Court
160 Pier Street, PERTH
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
P and C General List
11:00am Not Published PC 394 2014 Court 5
11:00am Not Published PC 408 2014 Court 5
11:00am Not Published PC 342 2015 Court 5
11:00am Not Published PC 343 2015 Court 5
11:00am Not Published PC 9 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 10 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 11 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 12 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 13 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 14 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 370 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 389 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 390 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 545 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 546 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 547 2017 Court 5
11:00am Not Published PC 58 2020 Court 5
11:00am Not Published PC 59 2020 Court 5
11:00am Not Published PC 60 2020 Court 5
11:00am Not Published PC 104 2020 Court 5
11:00am Not Published PC 123 2020 Court 5
11:00am Not Published PC 135 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 614 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 615 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 616 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 617 2019 Court 5
9:00am Not Published PC 48 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 49 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 322 2015 Court 5
9:02am Not Published PC 323 2015 Court 5
9:02am Not Published PC 324 2015 Court 5
9:02am Not Published PC 273 2016 Court 5
9:02am Not Published PC 274 2016 Court 5
9:02am Not Published PC 276 2016 Court 5
9:02am Not Published PC 277 2016 Court 5
9:02am Not Published PC 411 2017 Court 5
9:02am Not Published PC 412 2017 Court 5
9:02am Not Published PC 459 2018 Court 5
9:02am Not Published PC 84 2020 Court 5
P and C Pre Hring Cnfrnce
2:30pm Not Published PC 2874 2010 Court 5
3:00pm Not Published PC 481 2019 Court 5
3:00pm Not Published PC 482 2019 Court 5
P and C Trial
10:00am Not Published PC 141 2014 Court 5
10:00am Not Published PC 142 2014 Court 5
10:00am Not Published PC 403 2017 Court 5
10:00am Not Published PC 404 2017 Court 5

Geraldton Courthouse
15 Marine Terrace, GERALDTON
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
P and C General List
9:30am Not Published PC 386 2015 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 387 2015 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 8 2017 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 17 2017 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 18 2017 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 19 2017 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 606 2018 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 9 2019 Courtroom 1

Joondalup Courthouse
21 Reid Promenade, JOONDALUP
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Kalgoorlie Courthouse
208 Hannan Street, KALGOORLIE
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
Combined Court
10:00am Not Published PC 24 2017 Court 1 Children's/Community Court
10:00am Not Published PC 10 2019 Court 1 Children's/Community Court
10:00am Not Published PC 22 2019 Court 1 Children's/Community Court
10:00am Not Published PC 2 2020 Court 1 Children's/Community Court
10:00am Not Published PC 3 2020 Court 1 Children's/Community Court
10:00am Not Published PC 6 2020 Court 1 Children's/Community Court

Warburton Community
Warburton Community, WARBURTON RANGE
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Wiluna Police Station
58 Wotton Street, WILUNA
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.



State Administrative Tribunal
State Administrative Tribunal Building
565 Hay Street, PERTH
Civil Listing
Building/Commercial List
10:00am THE OWNERS OF RICHMOND QUARTER STRATA PLAN 66227 v PINDAN CONTRACTING PTY LTD CC 1843 2019 4 - 8
11:00am MORTONI v ASSOCIATED FLOORSANDERS PTY LTD CC 317 2020 4 - 8
11:30am SUTTON v QUIKBUILD PTY LTD CC 378 2020 4 - 8
12:00pm MATURANA v X Y HUA PTY LTD CC 379 2020 4 - 8
2:00pm Hatchable Pty Ltd v OLIMPIO TAMPALINI PTY LTD CC 268 2020 4 - 8
CC Mediation
9:00am CORVAL PARTNERS LIMITED v Broad Construction Services (WA) Pty Ltd CC 1468 2019 2 - 11
9:00am ELANOR FUNDS MANAGEMENT LIMITED v Broad Construction Services (WA) Pty Ltd CC 1633 2019 2 - 11
CC Oral Reasons
9:00am SMAJIC v BOSNIAN ISLAMIC SOCIETY PERTH (WA) INC CC 1265 2019 5 - 6
HR Directions
3:00pm Not Published GAA 222 2020 1 - 1
HR Hearing
10:00am Not Published GAA 996 2020 2 - 1
10:00am Not Published GAA 352 2020 3 - 4
10:00am Not Published GAA 380 2020 3 - 4
10:00am Not Published GAA 133 2020 5 - 2
10:00am Not Published GAA 306 2020 4 - 1
10:30am Not Published GAA 273 2020 4 - 1
11:00am Not Published GAA 252 2020 4 - 1
11:30am Not Published GAA 272 2020 4 - 1
12:00pm Not Published GAA 4421 2019 3 - 4
12:00pm Not Published GAA 224 2020 5 - 2
12:00pm Not Published GAA 234 2020 4 - 1
12:30pm Not Published GAA 232 2020 4 - 1
2:00pm Not Published GAA 1028 2020 2 - 1
2:00pm Not Published GAA 1029 2020 2 - 1
2:00pm Not Published GAA 250 2020 4 - 1
2:00pm Not Published GAA 316 2020 3 - 4
3:00pm Not Published GAA 245 2020 4 - 1
Strata/Civil List
10:00am Bakir v The Owners of Metro Village Survey Strata Plan 50845 CC 1706 2019 3 - 8
10:30am Kabay v Dieback Working Group Inc CC 1927 2019 3 - 8
11:00am WALSH v PICKERING CC 23 2020 3 - 8
11:30am Wholley & Anor v The Owners of Vivian's Corner Strata Plan 45979 & Ors CC 1834 2019 3 - 8
12:00pm WTH Developments Pty Ltd & Anor v The Owners of 6-8 Munt Street Bayswater Survey-Strata Plan 66634 CC 1814 2019 3 - 8
12:30pm Van Hattem v The Owners of Strata Plan 69204 CC 153 2020 3 - 8
2:00pm Discovery Holiday Parks v Paterson CC 247 2020 3 - 8
2:30pm Mather v Chair of The International School of WA CC 179 2020 3 - 8
3:00pm Shao Su Xing of Sunshine Light Property Pty Ltd v Ben Del Dosso of Colliers International CC 123 2020 3 - 8
3:30pm Housing Authority of Western Australia v Fishburn CC 283 2020 3 - 8
Vocational List
9:30am Legal Profession Complaints Committee v Khosa VR 159 2017 2 - 6
9:30am Not Published GAA 4441 2019 2 - 6
9:30am Not Published GAA 4442 2019 2 - 6
9:30am Nursing and Midwifery Board of Australia v DARBY VR 2 2020 2 - 6
VR Hearing
10:00am Legal Profession Complaints Committee v McCardle VR 133 2019 2 - 6

Back to Top