Court Listings for 28 January 2020

Court listings will change to 29 January 2020 after 4:30pm

Please note that some court listings will not be publically displayed due to legislative requirements and/or court requirements.

Tribunal hearings and directions are open to the public, however, compulsory conferences and mediation sittings are closed.

The Courts are open to the Public.

If you can't find your court listing for today, please contact the relevant court.

Filter results by Surname/Organisation or Jurisdiction or Building:

OR
OR
Supreme Court
David Malcolm Justice Centre
28 Barrack Street, PERTH
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Case Management Hearings
10:00am AUSTRAL INSURANCE BROKERS PTY LTD v BUTLER & ORS CIV 2913 2018 7 - 710
10:00am AUSTRAL INSURANCE BROKERS PTY LTD v DRUMMOND & ANOR CIV 3032 2018 7 - 710
10:15am BURLINGTON LOAN MANAGEMENT DESIGNATED ACTIVITY COMPANY (COMPANY REGISTRATION NUMBER IE470093) v WILSON CIV 2145 2019 7 - 710
10:30am POWERBASE HOLDINGS PTY LTD v CLINTON & CO PLUMBERS AND GASFITTERS PTY LTD CIV 2840 2017 7 - 706
11:00am THE ROMAN CATHOLIC ARCHBISHOP OF PERTH v WALSH CIV 2975 2019 7 - 710
11:45am BENNETTS & ORS v CHAPMAN CIV 3005 2019 7 - 710
12:15pm GROW BUSINESS FUNDING PTY LTD v ITALIANO & ANOR CIV 2199 2019 7 - 710
12:30pm KATRINE INVESTMENTS PTY LTD v ZAMBONI & ANOR CIV 3032 2019 7 - 710
12:45pm LITOPOULOS v INDIANA HOLDINGS PTY LTD & ORS CIV 2138 2019 7 - 710
Civil Application
10:00am HUNTLEY MANAGEMENT LIMITED v SANDALWOOD GROWERS CO-OP LTD CIV 3043 2019 6 - 607
Judge's CMC List
9:15am TEC HEDLAND PTY LTD v THE PILBARA INFRASTRUCTURE PTY LTD CIV 3060 2017 4 - 43
9:15am WRIGHT v LEMON CIV 1319 2017 4 - 43
Judges Special Appointment
10:00am MASEL & Ors v TABLE TENNIS ASSOCIATION WESTERN AUSTRALIA INCORPORATED CIV 1110 2020 3 - 36
Judgment SC
10:45am FREITAS DOS SANTOS v MOORE & ANOR CIV 3052 2017 7 - 706
Masters List
9:45am BREDENKAMP & ANOR v A CIV 2544 2017 9 - 907
9:45am DEPLEDGE v PLEDGE & ORS CIV 1021 2018 9 - 907
9:45am DESTEC PTY LTD v MINERAL RESOURCES LIMITED & Anor CIV 3173 2019 9 - 907
9:45am DISTINCT RACING & BREEDING PTY LTD v GASFIELDS LIMITED COR 186 2019 9 - 907
9:45am DOMAINES AND VINEYARDS PTY LTD v JAMES OFFICER & CO. PROPRIETARY LIMITED COR 80 2019 9 - 907
9:45am DONNELLY & Anor COR 9 2020 9 - 907
9:45am GOLD VALLEY IRON PTY LTD v JETWAVE MARINE SERVICES PTY LTD COR 3 2020 9 - 907
9:45am LEONG JIN SPECIALITY STEEL (AUSTRALIA) PTY. LTD. v A.C.N. 613 770 700 PTY LTD COR 243 2019 9 - 907
9:45am MANGO CREDIT PTY LTD & ANOR v SPARLING & ORS CIV 1294 2019 9 - 907
9:45am NEULING v BRIGGS CIV 2739 2019 9 - 907
9:45am TOMICH v CROSSTOWN HOLDINGS PTY LTD CIV 3054 2019 9 - 907
Mediation Conference - Registr
11:30am CROXON v THE FREMANTLE FOUNDRY AND ENGINEERING COMPANY PROPRIETARY LIMITED & Anor CIV 2640 2019 8 - 814

District Court Building
500 Hay Street, PERTH
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Directions - Judge
9:00am ATTORNEY GENERAL OF WESTERN AUSTRALIA v PRESIDENT OF THE LEGISLATIVE COUNCIL OF WESTERN AUSTRALIA & ANOR CIV 2716 2019 7 - 7-2
9:00am THE PRESIDENT OF THE LEGISLATIVE COUNCIL OF WESTERN AUSTRALIA v CORRUPTION AND CRIME COMMISSION & ORS CIV 2717 2019 7 - 7-2

Supreme Court Building
Stirling Gardens, PERTH
Criminal Listing
10:00am BRIDGEWATER, Tracey Elizabeth Diane Court No. 2

No Civil Listing for Today.



District Court
District Court Building
500 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
10:00am ASHWORTH, John Walter Noel 5 - 5-2
10:00am CARTNER, Leslie William 3 - 3-3
10:00am CHOI, Ji Ho 7 - 7-1
10:00am DORRINGTON, Renee Leigh 3 - 3-3
10:00am FISH, Peter James 6 - 6-2
10:00am GIBBS, Robert 5 - 5-4
10:00am HAMLETT, Kyle Maxwell 6 - 6-3
10:00am HARRIS, Bailey James 3 - 3-3
10:00am JEWELL, Blake Cameron 4 - 4-1
10:00am LEUNG, Wai Keung 3 - 3-3
10:00am MABOR, Rebecca Ayen 2 - 2-1
10:00am MCDONNELL, Michael James 5 - 5-3
10:00am MCINTYRE, Elliot Jonathan 7 - 7-1
10:00am MESNIKOFF, Lance David 7 - 7-1
10:00am MOURITZ, Reece Anthony 6 - 6-4
10:00am PHILLIPS, Gregory 3 - 3-1
10:00am PHILLIPS, Tahnee Rose 3 - 3-4
10:00am WARNER, Troy Adam 6 - 6-4
10:30am HAMILTON, Hamish Andrew 2 - 2-2
10:30am SUPLJEGLAV, Suzanne Joyce 2 - 2-2
2:15pm BAILEY, Phillip John 4 - 4-1
2:15pm BALLABEN, Peter James 4 - 4-1
2:15pm CHAQUEBOR, James Patrick 4 - 4-1
2:15pm CLEMENT, Riccardo 4 - 4-1
2:15pm CRIBB, Mark Robert 6 - 6-1
2:15pm DEAN, Terry Christopher 4 - 4-1
2:15pm GERRARD, Christopher James 4 - 4-1
2:15pm JUBOY, Jane Pamela Rose 4 - 4-1
2:15pm NARGOODAH, Siobhan 4 - 4-1
2:15pm NODEA, Asaya 4 - 4-1
2:15pm PADDY, Corey 4 - 4-1
2:15pm SKEEN, Shaun Joseph 4 - 4-1
2:15pm STEVENS, Daliany Mcquade 4 - 4-1
2:15pm TAK, June 4 - 4-1
2:15pm WADESON, Dean Russell 4 - 4-1
2:15pm WALLEY, Lara Elizika Roselee 4 - 4-1
2:15pm YEEDA, Laurie 4 - 4-1
9:15am ELLIS, Matthias Edward 6 - 6-1
9:15am GERRARD, Ralph 6 - 6-1
9:15am GIBSON, Troy James 6 - 6-1
9:15am HORNE, Joshua Patrick 6 - 6-1
9:15am ISAAC, Laurie Floyd 6 - 6-1
9:15am MALGIL, Virgil David 6 - 6-1
9:15am MANADO, Shaun Ehrin 6 - 6-1
9:15am NANNUP, Michael 3 - 3-2
9:15am NENMAR, Roy 6 - 6-1
9:15am QUINLAN, Peter Ronald 6 - 6-4
9:15am SAMANDARI, Behnan 4 - 4-4
9:15am SEBASTIAN, Shirley 6 - 6-1
9:15am SHADFORTH, Keith Desmond 6 - 6-1
9:15am SKEEN, Marianne Lydia 6 - 6-1
9:15am SMITH, Nathaniel Iziaha Richard 6 - 6-1
9:15am SULLIVAN, Gregory James 6 - 6-1
9:15am TURNER, Kieran 6 - 6-1
9:15am WHITE, Paula Elizabeth 6 - 6-3
9:15am YAMERA, Jonita Edwena Terri 6 - 6-1
9:15am YEEDA, Darryl 6 - 6-1
9:15am YEEDA, Darryl 6 - 6-1
9:15am YOOMARIE, Peter 6 - 6-1
9:30am ADAMS, Keaton Leigh 5 - 5-3
9:30am CURE, Michael Graeme 7 - 7-1

Civil Listing
Civil Trial
10:30am Harding v Merrylees & Another CIV 3866 2017 4 - 4-2
10:30am Lawrence v Province Leader of the Oceania Province of the Congregation of the Christian Brothers CIV 707 2019 1 - 1-1
10:30am Winmar v Ng CIV 833 2017 5 - 5-1
12:00pm Pascoe v Blade Bay Pty Ltd CIV 1220 2017 1 - 1-3
12:00pm Pascoe v Blade Bay Pty Ltd & Another CIV 1219 2017 1 - 1-3
For Mention Appeals
10:30am CFC CONSOLIDATED PTY LTD v ARMET APP 88 2019 1 - 1-2
10:30am FIRAT v TASYURDU APP 1 2019 1 - 1-2
10:30am In the Matter of Criminal Injuries Compensation APP 86 2019 1 - 1-2
10:30am In the Matter of Criminal Injuries Compensation APP 73 2019 1 - 1-2
Judges Chambers
9:00am Barrett-Lennard v Reader Lawyers & Mediators CIV 336 2017 4 - 4-4
Mediation Conference DC
9:30am Alflouji v Saunders CIV 399 2017 1 - 101
9:30am MCCULLOCH & Anor v MCE MOTORSPORTS GROUP PTY LTD & Anor CIV 2934 2019 1 - 103
Pre-Trial Conference DC
10:00am Allen v Lewis & Ors CIV 1451 2016 1 - Lvl-1
10:00am LOCKYER v BREEN CIV 2297 2019 1 - Lvl-1
10:00am MEADOWS v COLLIERS INTERNATIONAL (WA) PTY LTD CIV 4702 2018 1 - Lvl-1
10:00am Vinciullo Holdings (WA) Pty Ltd v Kelbush Pty Ltd & Others CIV 3319 2018 1 - Lvl-1
9:30am Kalsbeek v Commonwealth of Australia CIV 3841 2017 1 - Lvl-1
9:45am BRANDHAM v INSURANCE COMMISSION OF WESTERN AUSTRALIA CIV 4403 2018 1 - Lvl-1
9:45am LWIN v TINKAP CIV 2300 2019 1 - Lvl-1
9:45am SMITH v ALIMARDAN CIV 1603 2019 1 - Lvl-1
Registrars Chambers
10:00am Baldwin & Another v MAS Australiasia Pty Ltd & Another CIV 3681 2017 1 - 1-2
10:00am McPhee v King Leopold Air Pty Ltd CIV 738 2018 1 - 1-2
10:00am Paddon v Robe River Mining Co Pty Ltd & Another CIV 1563 2016 1 - 1-2
10:00am Ure ATF The Ure Future Fund v Prequin Securities Pty Ltd & Others CIV 1745 2018 1 - 1-2
9:30am Deputy Commissioner of Taxation v MO CIV 1828 2018 1 - 1-2
9:30am Happy Valley Farm (Aust) Pty Ltd v Vantage Private Equity Pty Ltd & Others CIV 1178 2016 1 - 1-2
9:30am Hasanov v Coventry Village Pty. Ltd. APP 44 2015 1 - 1-2
9:30am SMITH v TONY SEPAROVIC TRADING AS SEPAROVIC INJURY LAWYERS CIV 4630 2019 1 - 1-2
Registrar's Chambers Means Inq
2:15pm Becker v DOUCHAMPS CIV 1929 2019 1 - 1-2
Special Directions
9:45am Simpson v Edis & Others CIV 3892 2016 1 - 104



Magistrates Court
Albany Justice Complex
184 Stirling Terrace, ALBANY
Criminal Listing
2:00pm WILLIAMS, Marlon John Court Room 3

Civil Listing
Miscellaneous Civil
10:00am BAIRSTOW & Anor v MCALLISTER & Anor RSTN 4 2020 Court Room 2
10:00am EDWARDS v BYATT RSTN 3 2020 Court Room 2

Armadale Courthouse
109 Jull Street, ARMADALE
Criminal Listing
9:30am ABDULLAH, Lawrence Wade Armadale Court 1
9:30am ADDIE, Ian Daniel Armadale Court 1
9:30am AHMADI, Abdolkhalegh Armadale Court 1
9:30am ALCHIN, Lewis James Armadale Court 2
9:30am ANDERSON, Mason Dean Armadale Court 2
9:30am ANDERSON, Todd Matthew Armadale Court 2
9:30am ANDERSON-JONES, Samuel George Armadale Court 2
9:30am ARROWSMITH-LORKIN, Edmund Joseph Armadale Court 1
9:30am ATTARD, Melissa Jo-Anne Armadale Court 1
9:30am BAILEY, Ashleigh Andrew Steven Armadale Court 1
9:30am BENNIER, Samuel Wayne Armadale Court 1
9:30am BLACKBURN, Jack Paul Armadale Court 2
9:30am BLAKE, Aidan Michael Armadale Court 1
9:30am BOLTON, Ada Rose Armadale Court 1
9:30am BOUNDRY, Raymond Phillip Armadale Court 1
9:30am BROCKWELL, Robert George Armadale Court 1
9:30am BROWN, Darryl William James Armadale Court 1
9:30am BROWN, Mitchell Sherwood Armadale Court 1
9:30am CALVERT, Liesha Jean Armadale Court 1
9:30am CASEY, Tracy Louise Armadale Court 1
9:30am CHRISTIE, Paigan Lee Armadale Court 1
9:30am CLEAVER, Brittany Maree Armadale Court 1
9:30am COGHLAN, Douglas Mark Armadale Court 2
9:30am CONLEY, Kylie Armadale Court 1
9:30am COUNCILLOR, Yoantis Manual Armadale Court 2
9:30am CREUSOT, David Peter Armadale Court 2
9:30am DANIELS, Paraskevi Armadale Court 1
9:30am DEBONO, Danny Robert Armadale Court 1
9:30am DESMOND, Toni Jacqueline Armadale Court 2
9:30am DONOVAN, Maureen Jean Armadale Court 2
9:30am DOOLAN, Aidin Mark Armadale Court 1
9:30am DUNCAN, Corey Junior Armadale Court 1
9:30am DUNCAN, Wayne Leslie Armadale Court 2
9:30am DUT, Deng Achuang Armadale Court 1
9:30am EADES, Brodey Dane Armadale Court 2
9:30am EDGILL, Coen Joseph Leigh Armadale Court 1
9:30am ELLIS, Shane Micheal Armadale Court 1
9:30am ENNOR, Amy Joy Armadale Court 1
9:30am FARRIER, Nigel Brian Armadale Court 2
9:30am FINEKIFOLAU, Shannon Mavae Mo Liku Tonga Armadale Court 1
9:30am FISHER, Bailey Armadale Court 2
9:30am FISHER, Sharna Lee Armadale Court 1
9:30am FORD, Darral Mark Armadale Court 1
9:30am FULLER, Amy Louise Armadale Court 1
9:30am GORMLEY, Aleisha Margaret Armadale Court 1
9:30am GRIMES, Nicole Kristie Armadale Court 1
9:30am GUSH, Emma Jean Armadale Court 1
9:30am HAY, Trevor David Armadale Court 1
9:30am HEBDITCH, Simon Brian Armadale Court 1
9:30am HEELEY, Kayla Maree Armadale Court 1
9:30am HILL, Djuan Charles Armadale Court 2
9:30am HIRSI, Mohamed Ahmed Armadale Court 1
9:30am HODDY, Hannah-Timeka-Agnes Armadale Court 2
9:30am HODGE, Matthew Gary Armadale Court 1
9:30am HOLLOWAY, Dana Ann Armadale Court 1
9:30am HUNTER, Christopher Mark Armadale Court 1
9:30am INMAN, Ashton John Armadale Court 2
9:30am JABBIE, Husine B Armadale Court 2
9:30am JACKAMARRA, Shonika Armadale Court 1
9:30am JANGA, Sahr David Armadale Court 1
9:30am JUDGE, Billy James Armadale Court 1
9:30am KENNEDY, Candice Anne Armadale Court 2
9:30am KIDD, Ross Alexander Armadale Court 1
9:30am KING, Jessica Margaret Armadale Court 1
9:30am LE WARNE, Leslie Edward Armadale Court 1
9:30am LINDNER, Steven Craig Armadale Court 2
9:30am LITTLE, Melissa Lyn Armadale Court 2
9:30am LO CICERO, Aaron Lawrence John Armadale Court 2
9:30am LOIZOU, Loucas Loizos Francis Armadale Court 2
9:30am MASIA, Roberto Armadale Court 2
9:30am MCINNES, Megan Ashley Armadale Court 2
9:30am MELLOWSHIP, Jordan Antonio Armadale Court 1
9:30am MICHAEL, Joel Amos Armadale Court 2
9:30am MILLER, Jessica Louise Armadale Court 2
9:30am MILLER, Miranda Armadale Court 2
9:30am MIR FATTAHI, Hamid Reza Armadale Court 2
9:30am MITCHELL, Natalie Anne Armadale Court 2
9:30am MITCHELL-NGAWAKA, Bruno Armadale Court 2
9:30am MYERS, Dane Anthony Clayton Armadale Court 2
9:30am NANNUP, Anthony Francis Armadale Court 2
9:30am NARRIER, Anthony Frank Armadale Court 2
9:30am OAKLEY, Vanessa Nicole Armadale Court 2
9:30am O'BRIEN, Jillian Sue Armadale Court 2
9:30am OLDRIDGE, Ashley Micheal Edward Armadale Court 2
9:30am PARNELL, Brenden Armadale Court 1
9:30am PATERSON, Alan Paul Armadale Court 1
9:30am PATTERSON, Peta Jayne Armadale Court 1
9:30am PAULUS, Chulanga Lakmal Dayaratna Armadale Court 1
9:30am PEARCE, Mia April Armadale Court 2
9:30am PELLING, Blair Ross Armadale Court 2
9:30am PILKINGTON, Michael Troy Armadale Court 1
9:30am PILMER, Graham Edward Armadale Court 2
9:30am RANKIN, Kingi James Maaka Te Ehutu Stirling Armadale Court 2
9:30am READ, Damian Mark Armadale Court 2
9:30am ROADS, Brett Kieth Armadale Court 2
9:30am ROBERTSON, Kate Louise Armadale Court 2
9:30am RODD, Glen Gregory Armadale Court 2
9:30am RODNEY, Kurrden Anthony Mungaart Armadale Court 2
9:30am RODNEY, Travis Jordan Armadale Court 1
9:30am ROGERS, Stana Armadale Court 1
9:30am SAEZ, Antonio Armadale Court 2
9:30am SANDERSON, Michael Scott Armadale Court 1
9:30am SAVAGE, Ryan Gregory Armadale Court 1
9:30am SCANLIN, Russell Frank Armadale Court 2
9:30am SHERRELL, Patrick Michael Armadale Court 2
9:30am SMITH, Ashleigh Denise Armadale Court 2
9:30am SORGIOVANNI, Timothy Armadale Court 1
9:30am STEVENSON, Fabian Marc Armadale Court 2
9:30am STIDWELL, Michael James Armadale Court 2
9:30am STRACHAN, Steven Ramsay Armadale Court 2
9:30am STUBBER, Tyron James Armadale Court 1
9:30am SULLIVAN, Joel Edmund Armadale Court 1
9:30am SULLIVAN, Sariya Armadale Court 1
9:30am TAYLOR, Loghan Alexzander Armadale Court 2
9:30am THOMAS, Alan Richard Armadale Court 2
9:30am TOMLIN, Lee Glenn Armadale Court 2
9:30am TRUMPER, Tyrone Jordan Armadale Court 2
9:30am TURVEY, Narelle Armadale Court 2
9:30am TUTU, Samwel Bolis Armadale Court 2
9:30am TWISS, Michael John Armadale Court 1
9:30am UGLE, Christine Lee Armadale Court 2
9:30am UNDERWOOD, Mervyn Joseph Armadale Court 1
9:30am VIDA, Jayden Raymon Armadale Court 2
9:30am VOJVODICH, Jayden Elizabeth Armadale Court 1
9:30am WATT, Lee William Armadale Court 2
9:30am WESTON, Teesha Jane Armadale Court 1
9:30am WILLIAMS, Grant John Armadale Court 2
9:30am WILLIAMS, Trent Boyd Armadale Court 2
9:30am WINMAR, Daniel Aaron Armadale Court 1
9:30am WORSFOLD, Vivianne Janine Armadale Court 2
9:30am WRIGHT, Peter Andrew Armadale Court 2
9:30am WYNNE, Karalee Ray Armadale Court 1
9:30am YARRAN, Jaycob Anfernee John Armadale Court 2

No Civil Listing for Today.

Blackstone Police Facility
Lot 123 Papulankutja Road East, NGAANYATJARRA-GILES
Criminal Listing
10:00am ROBINSON, Oliver Seth Courtroom

No Civil Listing for Today.

Broome Courthouse
Hamersley Street, BROOME
Criminal Listing
1:00pm BAXTER, Sonny Jim Court Room 2
1:00pm COTCHILLI, Felicia Court Room 2
1:00pm WOLBADI, Joelyn Anne Court Room 2

No Civil Listing for Today.

Bunbury Courthouse
3 Stephen Street, BUNBURY
Criminal Listing
10:00am BENNELL, Tanielle Serene Court Room 1
10:00am BROWN, Aileen Christine Patricia Court Room 1
10:00am CAMER-PESCI, Samuel Luke Court Room 1
10:00am CLARKE, Benn Ashley Court Room 1
10:00am COUSINS, Natham Michael Court Room 1
10:00am DANIELS, Beau Van Court Room 1
10:00am DRAKE, Michael Jason Peter Court Room 1
10:00am DYER, Wayne Edward Court Room 1
10:00am FAIRHEAD, Christopher Clarence Court Room 1
10:00am HART, Earl Derek Court Room 1
10:00am HUMPHRIES, Adam Jarrod Court Room 1
10:00am JOYCE, Kurt Lee Court Room 1
10:00am LEACH, Eugene Hemi Court Room 1
10:00am NANNUP, Harvey William George Court Room 1
10:00am OTTER, Alby Dean Court Room 1
10:00am TOLMACHOFF, Kate Susie Court Room 1
10:00am TRICHET, Mark Anthony Court Room 1
10:00am TRICHET, Mirrella Jane Court Room 1
10:00am UGLE, Rachel Anne Court Room 1
10:00am VENTER, Andre Court Room 1
10:00am VROSSINK, Daniel John Court Room 1
10:00am WILTON, Joshua Edward Court Room 1
10:00am YOUNG, Andrew Benjamin Court Room 1

Civil Listing
Residential Tenancies
9:45am BELL v Tester & Anor RSTN 844 2019 Court Room 4
9:45am KINGFISHER INVESTMENTS PTY LTD C/O HANCOCK REAL ESTATE v TAHANA RSTN 3 2020 Court Room 4
9:45am LEUNG v BULLOCK & Anor RSTN 6 2020 Court Room 4

Busselton Court House
12 Stanley Street, BUSSELTON
Criminal Listing
11:00am HARRIS, Reiner Stephen Court Room 2
11:00am JOHNSTON, Joe-Roy Court Room 2
11:00am JONES, Bradley Wayne Court Room 2
11:00am WRIGHT, Jakob Cody Court Room 2
9:30am DUNNET, Andrew Robert Court Room 2
9:30am EMMS, Craig Steven Court Room 2
9:30am FISHER, Todd Andrew Court Room 2
9:30am GERRITZEN, Kelly Marie Court Room 2
9:30am GILCHRIST, Geneille Anne Court Room 2
9:30am HANLEY, Reilly John Court Room 2
9:30am HUME, Krystal Leigh Court Room 2
9:30am HUME, Victoria Rose Court Room 2
9:30am ISARD, Nikisha Jayde Court Room 2
9:30am JENKIN, Daniel Charles Court Room 2
9:30am KASHINDI, Blaise Pascal Court Room 2
9:30am KASHYAP, Rajiv Court Room 2
9:30am LONNIE, Ellen Mary Court Room 2
9:30am LYNCH-PAVY, Seth Court Room 2
9:30am MCGOWAN, Jessica Court Room 2
9:30am MITCHELL, Edwin Dale Court Room 2
9:30am PENNY, Laura Court Room 2
9:30am ROWE, Jasmine Elizabeth Court Room 2
9:30am SIMPSON-GERMAIN, Jack William Court Room 2
9:30am VAN ZYL, Devan Court Room 2
9:30am WEBB, Matthew David Court Room 2
9:30am WESTLAKE, Mark Daniel Court Room 2
9:30am WILSON, Toby James Court Room 2

Civil Listing
Combined Court
9:30am COCI v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 5 2020 Court Room 2

Central Law Courts
501 Hay Street, PERTH
Criminal Listing
10:00am ANDERSON, Tamara Farah 4 - 41
10:00am ARENA, Nathan Hakaraia 3 - 35
10:00am AUSTIN, Sonya Leanne 4 - 41
10:00am AXON, Tony William 4 - 41
10:00am BENNELL, Talicia Olive 4 - 42
10:00am BENNETT, Hayden James 4 - 41
10:00am BERTOGNA, Jason James 4 - 41
10:00am BERTOLA, Francis Peter 4 - 41
10:00am BETON, Wayne Scott 5 - 55
10:00am BOUNDRY, Casey Leanne 4 - 41
10:00am BOWRON, Murray Benjamin 5 - 55
10:00am BRADDON, Vicki Louise 4 - 41
10:00am BUNCE, Elizabeth Daphne 3 - 35
10:00am CHELVATHURAI, Andrew Alagaretnam 4 - 41
10:00am CLARKSON, Julia May 4 - 41
10:00am COLEMAN, Steven Glen 4 - 41
10:00am COLES, Jason 4 - 41
10:00am COOPER, Donna Marie 4 - 41
10:00am COPPERWAITE, Colin Andrew 3 - 32
10:00am CUNNINGHAM, Paul Michael 4 - 41
10:00am DANISCHEWSKY, Allirra Bonnie 3 - 35
10:00am DASH, Bradley Michael 4 - 42
10:00am DASH, Shahan 4 - 41
10:00am DAVEY, Graham Robert 4 - 41
10:00am DAVIS, Michael Joel 4 - 42
10:00am DELLA MORA, Patrick 4 - 41
10:00am DEVESON, Adrian Allan 4 - 41
10:00am DIMER, Christopher Thomas 4 - 41
10:00am DONALDSON, Alexander 4 - 41
10:00am D'UVA, Edward John Junior 4 - 41
10:00am EDGILL, Carl Cecil 4 - 41
10:00am EDWARDS, Jaxon Milan 4 - 41
10:00am EGAN, Craig James 4 - 42
10:00am EVANS, Kieran Dale 3 - 32
10:00am FAM, Chaney John 4 - 41
10:00am FARRELL, Brendan James 5 - 55
10:00am FERNANDES-CORREIA, Joe Robert 4 - 42
10:00am FLETCHER, Malcolm Bradley 3 - 32
10:00am FONTANA, Roberto 3 - 32
10:00am FORRESTER, Tanja Claudia 4 - 41
10:00am FOX, Melanie 4 - 42
10:00am GARLETT, Tremaine Lee 4 - 42
10:00am GARLETT, Tyrone Lee 3 - 32
10:00am GEBRKIRSTOS, Demoz Ali 4 - 42
10:00am GEMMELL, Creedence T Kelly 4 - 41
10:00am GRANT, Callum Antony 4 - 41
10:00am GUILDFORD-TAYLOR, Lisa Shamini Richard 5 - 55
10:00am HADLAND, Nigel 3 - 32
10:00am HAMLETT, Luka Bernard 4 - 41
10:00am HARRIS, Leonie Yvette 4 - 42
10:00am HARRIS, Wendy Joanne 4 - 41
10:00am HART, Jasmine Louise 4 - 41
10:00am HAWKINS, Shaun Henry 3 - 32
10:00am HAZLEWOOD, Michael Douglas 4 - 41
10:00am HOMER, Kyle Matthew 4 - 42
10:00am HUTTON, Jesse Peter Deslandes 3 - 32
10:00am INDRIANA, Yayang 4 - 41
10:00am JACKAMARRA, Philomena 4 - 41
10:00am JOHNS, Marlon Michael 4 - 41
10:00am JOHNSON, Shana-Lee Michelle 4 - 41
10:00am JONES, Jeffrey Bradley 3 - 32
10:00am JONES, Nicole Christine 5 - 55
10:00am JUPP, Jason John Valance 3 - 35
10:00am KHAIRZAD, Zohra 4 - 41
10:00am KRAKOUER, Brian Daniel 4 - 42
10:00am LEE, Davinka Narelle 4 - 41
10:00am LUFF, Natasha Marie 5 - 55
10:00am MADDEN, Jessica Laura 3 - 35
10:00am MAKSIMOVIC, Nikola 4 - 42
10:00am MASINI, Nissa Jane 4 - 42
10:00am MAY, Godfrey Alfred 4 - 42
10:00am MCALPINE, Alistair James Boyd 4 - 41
10:00am MCCORRY, James Stephen 3 - 32
10:00am MCKECHNIE, Jessica Lee 4 - 41
10:00am MCMAHON-WINTER, Douglas Keith 5 - 55
10:00am MOHAMAD, Bilal 4 - 41
10:00am MOONEY, Jaimee Daniel 3 - 35
10:00am MOURITZ, Reece Anthony 3 - 35
10:00am MURPHY, Jordan Trea 3 - 32
10:00am NGUYEN, An Ngoc 4 - 41
10:00am NICHOLSON, Zack Douglas 3 - 32
10:00am NKOLE, Chembe 3 - 32
10:00am NORTHARD, Adam Anthony 3 - 32
10:00am OGILVIE, Kellie Anne 4 - 42
10:00am O'KEEFE, Nayomi 4 - 41
10:00am OLIVER, Robert John 4 - 41
10:00am OSMAN ALI, Abdullahi 4 - 41
10:00am PARKINSON, Joshua 3 - 32
10:00am PATTERSON, Liam Stephen 5 - 55
10:00am PAYNE, Samantha Sandra 4 - 42
10:00am PEARCE, William Frances 4 - 41
10:00am PENNY, Rueben Douglas 3 - 32
10:00am PERRY, Kylie Robin Lynne 4 - 42
10:00am PETCHELL, John James 4 - 41
10:00am PEZZANITI, Tahlia Patricia 4 - 42
10:00am PHOTIOS, Johnny James 4 - 41
10:00am PINKERTON, David Clifford 4 - 41
10:00am POPOVIC, Igor 4 - 41
10:00am QUINLAN, Liam James 5 - 55
10:00am REYNOLDS, Stephen Andrew 3 - 32
10:00am RICHARDSON, Nicole Margaret 4 - 41
10:00am RILEY, Karina Rose 4 - 42
10:00am RILEY, Russell 3 - 32
10:00am ROBERTS, John Stanley 4 - 41
10:00am ROBINSON, Emily Louise 4 - 41
10:00am ROGERS, Cedric James 4 - 42
10:00am RYAN, Ashleen Edwina 4 - 42
10:00am RYDER, Anthony Peter James 3 - 32
10:00am RYDER, Robert Edward 5 - 55
10:00am SCALA, Taylah Jayde 5 - 55
10:00am SCHMIDT, Alan David 5 - 55
10:00am SCHULTZ, Adam Lee 4 - 42
10:00am SCHULTZ, Joseph Michael 4 - 42
10:00am SCOTT, Kelly 5 - 55
10:00am SCOTT, Shayne Daniel 4 - 42
10:00am SILVESTRO, Anthony Vincenzo 3 - 35
10:00am SIMONS, Michael Alan 4 - 41
10:00am SMITH, Tjania Rosilee 4 - 41
10:00am SMITH, William Edward 3 - 32
10:00am STREAT, Michael Frank 4 - 42
10:00am STREET, Asher Le James 4 - 41
10:00am STREMPEL, Aaron Charles 4 - 41
10:00am TAYLOR, Brooke Liana 4 - 41
10:00am THATCHER, Corey James 4 - 41
10:00am THOMAS, Brendon Reece 4 - 41
10:00am TOBIN, Gene Patrick 4 - 41
10:00am TU, Viet-Hieu William 3 - 35
10:00am TURNER, Clint Adam 3 - 32
10:00am TURNHAM, Joshua Eric 4 - 41
10:00am TWOMEY, Anthony James 3 - 32
10:00am UGLE, Marcus Luke 3 - 32
10:00am VIBERT, Joshua Barry 4 - 41
10:00am VITNELL, Matthew Sean 5 - 55
10:00am VIVIER, Adrian Francis 4 - 41
10:00am VON KOSS, Jayden Rhys 5 - 55
10:00am WAKE, David Lindsay 5 - 55
10:00am WALGAR, Gavin Terry 3 - 32
10:00am WALKER, Adam Peter 4 - 41
10:00am WARE, Paul Harold 4 - 42
10:00am WATSON, James 4 - 41
10:00am WHITE, Matthew Reuben 5 - 55
10:00am WILLIAMS, Glen Thomas 4 - 41
10:00am WILLIAMS, Linda Lee 3 - 35
10:00am WILLIAMS, Lloyd Fraser 3 - 32
10:00am WILLIAMSON, Sean Ian 3 - 35
10:00am WILLIS, Nigel Paul 4 - 41
10:00am WILMOT, Daniel John 4 - 41
10:00am WYLES, Caleb Joseph 4 - 41
10:00am YATES, Farren 4 - 41
10:00am ZITO, Angelo Keith 4 - 41
12:00pm BEYNON, David James 3 - 35
12:00pm HENRICK, Ellen Leonora 3 - 35
12:00pm HETHERINGTON, Stevan George 3 - 35
2:15pm AL HOUSSAINI, Haider 4 - 41
2:15pm ASSAAD, Ebraheem Mohommed 4 - 41
2:15pm ASSAAD, Khalid 4 - 41
2:15pm BAILEY, Daniel James 4 - 41
2:15pm BIRCH, Alan Craig 4 - 41
2:15pm BOUWMAN, Joshua 4 - 41
2:15pm BRUIN, John Harold 4 - 41
2:15pm COLQUHOUN, Brandon 4 - 41
2:15pm CORDEROY, Luke Fraser 4 - 41
2:15pm DAVIES, Emma Jade 4 - 41
2:15pm ETOKA, Moonga Jacob 4 - 41
2:15pm FAREY, Steven Robin 4 - 41
2:15pm GROSSER, Dillon Jessy Lee 4 - 41
2:15pm INDUSTRIAL CONSTRUCTION SERVICES PTY LTD 4 - 41
2:15pm JACKAMARRA, Mackayla 4 - 41
2:15pm JANKE, Grant Donovan 4 - 41
2:15pm KLARICH, Sandra 4 - 41
2:15pm KRAKOUER, Elijah Phillip 4 - 41
2:15pm PARTON, Leanne Elizabeth 4 - 41
2:15pm PEPERS, Nichole Louise 4 - 41
2:15pm REARDON, Brenden Murray Terrance 4 - 41
2:15pm RINALDI, Justin Glen 4 - 41
2:15pm RUSSELL, Iain Andrew 4 - 41
2:15pm SIMMONDS, Kyrone John 4 - 41
2:15pm WARRA, Clinton James 4 - 41
2:15pm WEST, Sarah Louise 4 - 41
2:15pm WESTALL, Malcolm Charles 4 - 41
2:15pm WILLIAMS, Steven Keith 4 - 41
2:15pm WILSON, Robert Troy 4 - 41
2:15pm YASINI, Antoine 4 - 41
9:30am ANDERSON, Joseph Nicholas 4 - 41
9:30am BAHEJIANG, Naxibieke 4 - 41
9:30am BANNON, Andrew Christopher 3 - 32
9:30am BARRY, Abubakar 4 - 41
9:30am BAZZI, Nabil 4 - 41
9:30am BENNELL, Simone Lee 3 - 32
9:30am BENTLEY, Regan John 4 - 41
9:30am BONFIGLIO, Dean Bryan 4 - 41
9:30am BRIGGS, Clarence 3 - 32
9:30am BURNABY, Alan Malcolm 4 - 41
9:30am CANTATORE, Micheal Nicola 3 - 32
9:30am COCJIN, Gerardo Alcala 4 - 41
9:30am COOPER, Natasha Joyce 4 - 41
9:30am CULL, Ben Michael 4 - 41
9:30am CURTIS, Shane Bernard 4 - 41
9:30am DANG, Thanh Long 4 - 41
9:30am DAVIDSON, Christopher Reece 4 - 41
9:30am DE AGUIAR, Brandon 4 - 41
9:30am DIEP, Andrew Shih-Hao 3 - 32
9:30am DRUMMOND-HAY, Brendan Joshua 4 - 41
9:30am DUNCAN, Wayne Leslie 4 - 41
9:30am FARRELL, Stevie 3 - 32
9:30am FOSTER, Lauren Mary 4 - 41
9:30am GARLETT, Arthur Colin 4 - 41
9:30am GATT, Jacob Corey 4 - 41
9:30am GEERE, Anthony James 4 - 41
9:30am GEILES, Jeremy Anthony 4 - 41
9:30am GREGG, Tareese Antonio 4 - 41
9:30am HARRISON, Aaron Levi 4 - 41
9:30am HAYDEN, Cidaile Rueben John 4 - 41
9:30am HERON, Mark Daniel 4 - 41
9:30am HILL, Rachel 4 - 41
9:30am HODGSON, Shane Steven 4 - 41
9:30am IBRAHIM, Imran 3 - 38
9:30am JETTA, Tamika Lee 3 - 32
9:30am JOSEPH, Renee Nikita 3 - 32
9:30am KENNEDY, Candice Anne 4 - 41
9:30am KINNANE, Shaun Thomas 4 - 41
9:30am LE, Augustine Vinh Quang 4 - 41
9:30am MC CLUSKEY, Philip 4 - 41
9:30am MCCOOKE, Christine Gaye 4 - 41
9:30am MICHAL, Peter Mathew 3 - 38
9:30am MILLER, Jeffrey Graham 4 - 41
9:30am MORGAN, John 4 - 41
9:30am MOURISH, Annvanette Lorna 3 - 32
9:30am NARKLE, David Clarke 4 - 41
9:30am NOBLE, Priston James 4 - 41
9:30am O'DOWD, Patrick John 4 - 41
9:30am PAGE, Brendon 4 - 41
9:30am PAISLEY, Robert Garry 4 - 41
9:30am PENDLETON, Ryan Anthony 4 - 41
9:30am PENNY, Brittaney Gaele 4 - 41
9:30am PHILLIPS, Michael Derek 4 - 41
9:30am PIERI, Toni Christina 4 - 41
9:30am POYNTON, James Francis 3 - 38
9:30am PROUT, Steven 3 - 38
9:30am QUARTERMAINE, Kenneth Eric 4 - 41
9:30am RUSHAN, Matthew John 4 - 41
9:30am SCARLETT, Michael Cameron 4 - 41
9:30am SERGI, Raymond John 4 - 41
9:30am SHARIF, Sharif 4 - 41
9:30am SIRIPHANURUK, Thanyaras 4 - 41
9:30am SLATER, Alma May 3 - 32
9:30am SMITH, David John 4 - 41
9:30am SPOONER, Jayden Lee 4 - 41
9:30am STALTARI, Michael Anthony 4 - 41
9:30am STEVENS, Amanda Lea 4 - 41
9:30am STUART, Wayne John 4 - 41
9:30am SUDELL, Erin Maree 4 - 41
9:30am TANEHOHAIA, Troy Patrick 4 - 41
9:30am TRAJKOSKI, Miroslav 4 - 41
9:30am TRAN, Hung Anh 4 - 41
9:30am TURPIN, Paul Christopher 4 - 41
9:30am VAN ESSEN, Michael John Antony 4 - 41
9:30am WALTON, Lachlan Anthony Michael 4 - 41
9:30am WEBSE, Ryan 3 - 32
9:30am WILLIAMS, Diana Elizabeth 4 - 41
9:30am WOODS, Lareessa Susan Jade 3 - 32
9:45am SMITH, Jarod Graham 3 - 32

Civil Listing
Application before Registrar
2:15pm Coventry Village Pty Ltd atf the Coventry Square Unit Trust v Yan GCLM 15419 2017 7 - 71
2:15pm ROSS v HATCH RSTN 16866 2019 7 - 71
9:30am AIR CONDITIONING WHOLESALERS PTY LTD v HIGGINBOTTOM ROO 14812 2019 7 - 71
9:30am BREWER v CHRISTIAN ROO 1133 2019 7 - 71
9:30am BUNNINGS GROUP LIMITED v NIEMACK GCLM 8315 2019 7 - 71
9:30am CDA BUILDERS PTY LTD v SAFDARI ROO 13595 2019 7 - 71
9:30am CREDIT CORP SERVICES PTY LIMITED v CAIRNS GCLM 8376 2016 7 - 71
9:30am GABRIELE v HOAD GCLM 10146 2019 7 - 71
9:30am GALLEN & Anor v CARVER RSTN 13641 2018 7 - 71
9:30am Haggerty v NewblackNominees Pty Ltd RSTN 2021 2018 7 - 71
9:30am INNOVATION DESIGN PTY LTD v ALLSTONE WA PTY LTD GCLM 11259 2019 7 - 71
9:30am INTEGRITY DEVELOPMENTS (WA) PTY LTD v QUACH MINOR 3225 2019 7 - 71
9:30am Jade Financial Pty Ltd v Page GCLM 14178 2014 7 - 71
9:30am Jade Financial Pty Ltd v Reriti GCLM 468 2016 7 - 71
9:30am KEE HIRE PTY LTD (ABN 28 129 173 842) v STORM INDUSTRIAL SOLUTIONS PTY LTD (ABN 32 606 938 676) GCLM 3941 2019 7 - 71
9:30am LION FINANCE PTY LTD (ACN 095 926 766) v MONGOO GCLM 9307 2019 7 - 71
9:30am MILLENNIUM BUSINESS SERVICES PTY LTD v LYNN GCLM 11376 2019 7 - 71
9:30am SAZANOV v INGHAM GCLM 9982 2019 7 - 71
9:30am SSB PTY LTD v ANDERSON MINOR 16246 2018 7 - 71
9:30am SSB PTY LTD v CONDO MINOR 16616 2018 7 - 71
9:30am SSB PTY LTD v DJC MAINTENANCE & CARPENTRY SERVICES PTY LTD MINOR 4653 2019 7 - 71
9:30am SSB PTY LTD v GHAZAL MINOR 15531 2018 7 - 71
9:30am SSB PTY LTD v IERITANO MINOR 16299 2018 7 - 71
9:30am SUNGMANG v FERNANDEZ GCLM 2853 2019 7 - 71
9:30am WEB PROFITS PTY LTD ATF WEB PROFITS UNIT TRUST T/AS WEB PROFITS ACN 118897886 v BAVINGTON TRADING AS TAZZANA ROO 13200 2019 7 - 71
Applications/Trial
10:00am Berkmann v SKYFLAME PTY LTD MINOR 5466 2019 9 - 94
9:30am HUSSAINI v NICOLAOU HOLDINGS PTY LTD GCLM 12233 2018 9 - 94
9:30am SPARROW v CRYSTAL WATERS IRRIGATION PARTNERS IAN M SINCLAIR & JULIE A WHARMBY CTC 12625 2019 9 - 94
9:30am STREET v THE PERSON OR PERSONS IN POSSESSION OF PLND 8140 2019 9 - 94
9:30am THE OWNERS OF TIRANA COURT STRATA PLAN 5011 v NGUYEN GCLM 9085 2019 9 - 94
9:30am WILSON v PACUIT GCLM 11080 2019 9 - 94
Chambers Sitting
9:00am KELLY & Anor v GUERREIRO RSTN 839 2020 Chambers
9:00am SEALANES (1985) PTY LTD v BABINGTON GCLM 11294 2019 Chambers
CPC/Trial
9:30am SCARLETT v THE STATE OF WESTERN AUSTRALIA CPC 10811 2019 9 - 91
9:30am The Director Of Public Prosecutions for Western Australia v FAZARI CPC 16670 2019 9 - 91
CTC/Trial
10:00am Pioneer Credit Solutions Pty Ltd v Palmer GCLM 6327 2018 9 - 92
9:30am GALLOWAY v NICK SCALI FURNITURE CTC 16899 2019 9 - 92
9:30am THE TRUSTEE FOR THE BIANCOTTI FAMILY TRUST T/AS JIM'S MOWING (WEST MT HAWTHORN) v HAJAH-MYDIN CTC 16089 2019 9 - 92
Pre-Trial Conference
10:00am P.H KERR & CO PTY LTD v FOGARTY GCLM 2349 2019 7 - 7.2
9:30am THOMAS v TRINH GCLM 16226 2018 7 - 7.2

Collie Courthouse
43A Wittenoom Street, COLLIE
No Criminal Listing for Today.

Civil Listing
Miscellaneous Civil
10:00am BUNBURY HOUSING ASSOC T/AS ALLIANCE HOUSING (WA) v KINGSWOOD RSTN 80 2019 Court Room 1

Esperance Courthouse
100 Dempster Street, ESPERANCE
Criminal Listing
9:00am BULLEN, Kimberley Marie Courtroom

No Civil Listing for Today.

Fitzroy Crossing Police Station
Lot 68 McLarty Street, FITZROY CROSSING
Criminal Listing
9:00am DRILL, Dennis Police Station Courtroom
9:00am PINDAN, Edwena Charnell Police Station Courtroom
9:00am SEBASTIAN, Shirley Police Station Courtroom
9:00am SNELL, Henry Police Station Courtroom
9:00am STEEL, Derek Police Station Courtroom

No Civil Listing for Today.

Fremantle Courthouse
8 Holdsworth Street, FREMANTLE
Criminal Listing
10:00am MARLAND, Ryan Daniel Court Room 2
10:00am MILLER, Brian Resbit Court Room 3
10:00am MOON, Anthony John Court Room 3
10:00am TAYLOR, Justin Howard Thomas Court Room 2
10:00am ZUVELA, Michael Court Room 2
9:00am ABDULLAH, Murray Lawrence Court Room 3
9:00am AL MOSAWY, Mehdy Abdul Mutalib Court Room 1
9:00am ALFORD, Brodie Evan Antony Court Room 1
9:00am ALVARZA, Ali Court Room 1
9:00am BARRY, Kirsty Lee Court Room 1
9:00am BAYLISS, Sumala Ellen Court Room 1
9:00am BENHAM, Curt Charlton Court Room 3
9:00am BENTLEY, Dustin Paul Court Room 1
9:00am BERDASCO, Anthony Clark Court Room 3
9:00am BOARDMAN, Victoria Joy Court Room 1
9:00am BODUR, Bulent Solih Court Room 1
9:00am BURT, Rodney Keith Court Room 1
9:00am CASE, Kristy Anne Court Room 1
9:00am CHITTY, Levi Dean Court Room 3
9:00am CORRIGAN, Thomas Peter Court Room 1
9:00am COYNE, Brandon Court Room 3
9:00am DADLIFFE, Maxwell Henry Court Room 1
9:00am DE FLORENCA, Paulo Court Room 3
9:00am DELACY, Dylan Justin Court Room 1
9:00am DESMOND, Jonathon Jobee Court Room 1
9:00am DICKERSON, Ozae Romain Court Room 3
9:00am DINAH, D'Wayne Desmond Court Room 1
9:00am DOBSON, Barry Kenneth Court Room 1
9:00am DOUGHTY, Ronald Lawrence Court Room 3
9:00am DRAGE, Aaron Ross Court Room 3
9:00am ELLIOTT, Jay Dale Court Room 1
9:00am FIGUEIRA, Simon Francisco Court Room 3
9:00am FIORE, Frank Peter Court Room 3
9:00am FRANCIS, Michael James Court Room 3
9:00am FRANCISCO, Blake Alan Court Room 1
9:00am GONCALVES, Sammyjohn Court Room 1
9:00am GORDON, Kinkaid Brandon Krueger Lee Court Room 3
9:00am GRAHAM, Robin Edward Court Room 3
9:00am HART, Eugene Arthur Court Room 3
9:00am HEPWORTH, Henry John Court Room 1
9:00am HILL, Kenneth William Court Room 1
9:00am HOLMES, Nathan Matthew Court Room 3
9:00am INMAN, Shannon Jade Court Room 1
9:00am JOYCE, Charrissa Karcha Court Room 1
9:00am KNEALE, Andrew James Court Room 1
9:00am KNOWLER, Basil Anthony Court Room 3
9:00am KOVAL, Nathan Court Room 1
9:00am KRIS, Patrick George Maxie Court Room 3
9:00am LIVINGSTONE, Tori Emma Court Room 1
9:00am LOAKES, Dean Michael Court Room 3
9:00am MCDERMOTT, Clinton James Court Room 3
9:00am MILLER, Paula Court Room 1
9:00am NEWDICK, Patrick Allan Court Room 3
9:00am NICKSON, Terry Robert Court Room 1
9:00am OBRIEN, Steven James Court Room 3
9:00am OLIVER, Lachlan Peter Court Room 1
9:00am O'NEIL, Lawrence Norman Court Room 3
9:00am PATRICK, Romesh Canute Court Room 1
9:00am P'BATTA, Tokkene Simon Court Room 3
9:00am PINA MARDONES, Paul Freddy Court Room 1
9:00am POTT, Daniel Allan Court Room 1
9:00am RUJIC, Anthony Court Room 3
9:00am RUSSELL, Cameron John Court Room 1
9:00am SAUNDERS, Rhian Dennis Court Room 1
9:00am SAYLOR, Patrick Anthony Alan Court Room 3
9:00am SHERIDAN, Daniel Mitchell Court Room 1
9:00am SHUGG, Paul Douglas Court Room 3
9:00am SIMPSON, Keir Joseph Court Room 1
9:00am SMITH, Reece Michael Court Room 1
9:00am TAYLOR, Yvonne Kim Court Room 1
9:00am THRELFO, Ryan John Court Room 1
9:00am TURVEY, Brandon Stephen Court Room 3
9:00am UGLE, Alice Lousie Rose Court Room 3
9:00am VIAL, Alan Court Room 1
9:00am WEST, Adam Jay Court Room 1
9:00am WILLIAMS, Steven John Court Room 3
9:00am WYNNE, Eric James Court Room 1

Civil Listing
Pre-Trial Conference
9:30am HILLGROVE NOMINEES PTY LTD v SILVERMIST INVESTMENTS (WA) PTY LTD & Ors GCLM 1485 2019 Pre-Trial Conference Room

Geraldton Courthouse
15 Marine Terrace, GERALDTON
Criminal Listing
9:30am COLLARD, Dale Ashley Courtroom 1
9:30am DALGETY, Michael Ralph James Courtroom 1
9:30am DANN, Violet Roselyn Courtroom 1
9:30am MCDONALD, Patricia Ann Courtroom 1
9:30am RYDER, Suzette Maree Courtroom 1

Civil Listing
Combined Court
9:30am FERRALORO v The Director General of Transport EDL 14 2020 Courtroom 1
9:30am LOUWRENS v The Director General of Transport EDL 10 2020 Courtroom 1
Miscellaneous Civil
2:15pm ARITI v MCDONALD & Anor CTC 1 2020 Courtroom 1
2:15pm NP ANDERSON & THE TRUST FOR LIFETIME UNIT TRUST v QUADRIO EARTHMOVING PTY LTD GCLM 440 2019 Courtroom 1

Joondalup Courthouse
21 Reid Promenade, JOONDALUP
Criminal Listing
10:00am BAKER, Aaron Bradley Courtroom 1
10:00am COWLEY-COOPER, Nayomi Raeleen Courtroom 1
10:00am DODHIA, Roshni Shilan Courtroom 1
10:00am HALLIWELL, Brendan James Coubourne Courtroom 3
10:00am TROTT, Josh Justin Courtroom 1
10:00am WANNELL, Niall John Courtroom 1

Civil Listing
Extraordinary Driver's Licence
9:30am ABBOTT v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 16059 2019 Courtroom 1
9:30am KOBELKE v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 24 2020 Courtroom 1
9:30am ONICAS v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 3498 2019 Courtroom 1
9:30am SPITERI v DEPARTMENT OF TRANSPORT EDL 39 2020 Courtroom 1
Miscellaneous Civil
10:00am BOISEN v CLARKE GEN 2421 2019 Courtroom 2
10:00am RYAN & Anor v SRINIVAS & Anor RSTN 2344 2019 Courtroom 2
10:00am WILLMOTT v ISHAK-THOMAS & Anor RSTN 565 2019 Courtroom 2
9:30am BALANCE TAX PTY LTD v BROWN CTC 2948 2019 Courtroom 2
9:30am BRIAN DAVIDSON MANAGEMENT PTY LTD TRADING AS FOCUS PROMOTIONS v KIVELHAN CTC 2978 2019 Courtroom 2
9:30am GAULD v OSBORNE PARK ISUZU UTE CTC 2976 2019 Courtroom 2
9:30am ILES v FOCUS ON CARS CTC 2927 2019 Courtroom 2
9:30am KITCHEN v PEITL MINOR 167 2019 Courtroom 2
9:30am MCDONALD v MV TRANSPORTERS PTY LTD CTC 1186 2019 Courtroom 2
9:30am Reimers v Singtel Optus Pty Ltd & Anor MINOR 2943 2019 Courtroom 2
Pre-Trial Conference
10:00am MARSHALL v CLARK MINOR 1976 2019 Courtroom 4
10:30am POLSON & BROWN PTY LTD TRADING AS PERTH MINI EXCAVATOR HIRE v ALDOMAIN PROJECTS PTY LTD TRADING AS ALDOMAIN PROJECTS MINOR 2803 2019 Courtroom 4
11:00am HAZZARD v MURDOCH MINOR 2689 2019 Courtroom 4
9:30am FOX v FOX MINOR 2581 2019 Courtroom 4
9:30am ILLINGWORTH v REGEN POWER PTY LTD MINOR 2650 2019 Courtroom 4
Trial Court
10:00am INNERD & Anor v BEDGGOOD RSTN 3145 2019 Courtroom 1

Kalgoorlie Courthouse
208 Hannan Street, KALGOORLIE
Criminal Listing
10:00am HITCHCOCK, David Shane Court 3 Magistrates Court
10:00am HOLLAND, Lawrence Court 3 Magistrates Court
10:00am NEAVE, Jeremey James Court 3 Magistrates Court
10:00am SOLLY, Craig Leslie John Court 3 Magistrates Court
10:00am WARD, Tristan Court 3 Magistrates Court
10:00am WILLIAMS, Jason Court 3 Magistrates Court

No Civil Listing for Today.

Karratha Courthouse
Balmoral Road, KARRATHA
Criminal Listing
9:00am BENNING, Larry John Courtroom 2
9:00am GALOVA, Fatima Courtroom 2

No Civil Listing for Today.

Kununurra Courthouse
94 Coolibah Drive, KUNUNURRA
Criminal Listing
2:00pm GRIFFITHS, Jamahl Court Room 1

No Civil Listing for Today.

Mandurah Courthouse
333 Pinjarra Road, MANDURAH
Criminal Listing
9:30am ALI, Roxanne Marie Courtroom 1
9:30am BALDRY, Crystal Jayde Courtroom 1
9:30am BEECHEY, Timothy Rodney Courtroom 1
9:30am BOWEN, Darren Maxwell Courtroom 1
9:30am BROWN, Hemi Hone Courtroom 1
9:30am BROWN, Stephen John Courtroom 1
9:30am CAPEL, Gary Austin Courtroom 1
9:30am CASEY, Gary Arnold Courtroom 1
9:30am COLL, Martin John Courtroom 1
9:30am COLLARD, David Courtroom 1
9:30am ERNST, Shane Andrew Courtroom 1
9:30am GIBBS, Shawn Arthur Courtroom 1
9:30am GLASKIN, Matthew Lee Courtroom 1
9:30am HUTTON, Gary John Courtroom 1
9:30am JONES, Quincy Phill Courtroom 1
9:30am JONES, Sue Crofie Courtroom 1
9:30am KNUCKEY, Karen Marie Courtroom 1
9:30am MILLS, Sarah Pauline Marion Courtroom 1
9:30am NEARY, Sean Adrian Courtroom 1
9:30am PERALTA, Gladys Munar Courtroom 1
9:30am RILEY, Darren William Courtroom 1
9:30am ROBINSON, Kimberly Elisabeth Courtroom 1
9:30am RUCK, Benjamin Paul Courtroom 1
9:30am SCHNEIDER, Aidan John Courtroom 1
9:30am SCHOKKER, Andrew Peter Courtroom 1
9:30am STANSFIELD, Danny Francis Courtroom 1
9:30am SWIFT, Anna Jane Courtroom 1
9:30am SWIFT, Simon Nicholas Courtroom 1
9:30am TE RITO, Kotare Courtroom 1
9:30am UGLE-PICKETT, Paul-Lee Benidict Courtroom 1
9:30am WALLACE, Damian Leonard Courtroom 1
9:30am WOLFF, Courtney Jade Courtroom 1

No Civil Listing for Today.

Midland Courthouse
24 Spring Park Road, MIDLAND
Criminal Listing
2:15pm MCEVOY, Kerry Anne Courtroom 2
2:15pm SPEYER, Cornelus Courtroom 2
9:30am BALDOCK, Michael John Courtroom 1
9:30am BELLOTTI, Aaron James Courtroom 1
9:30am BOLGER, Kylie Dayle Courtroom 1
9:30am BRADFORD, Mark Christopher Courtroom 1
9:30am CHASE, Jona Hohepa Courtroom 1
9:30am CHONG, Corey Benjamin Wee Loong Courtroom 1
9:30am COLLARD, Phillip Scott Courtroom 1
9:30am DAMIANI, Jason Gary Courtroom 1
9:30am DAVIS, Beaux Courtroom 1
9:30am DEGBEY, Kinhode Courtroom 1
9:30am EADES, Calvin Colin Ralf Courtroom 1
9:30am EADES, Roberta Anne Courtroom 1
9:30am FADLALLA, Nagid Ahmed Khalid Courtroom 1
9:30am FOTI, Anthony Joseph Courtroom 1
9:30am FOWLER, Annalese Margaret Courtroom 1
9:30am FUREY, Daniel John James Courtroom 1
9:30am GALE, Christopher James Courtroom 1
9:30am GRECH, Athena Maree Courtroom 1
9:30am HART, Chantal Rose Courtroom 1
9:30am HELLWIG, Kelly Daniel Courtroom 1
9:30am HILL, Raymond Courtroom 1
9:30am HOLTON, Laura Marie Elizabeth Courtroom 1
9:30am HUMPHRIES, Sheree Chantelle Courtroom 2
9:30am JOHNSTON, Levi James Courtroom 1
9:30am JONES, Clay Thomas Courtroom 1
9:30am KENNEISON, Renae Elizabeth Courtroom 1
9:30am KICKETT, Sharon Vera Courtroom 1
9:30am LINDSAY, Jason Allan Courtroom 1
9:30am MICHAEL, Gwen Leanne Courtroom 1
9:30am MILLS, Jay Joseph Courtroom 1
9:30am NARRIER, Chloe Suzanne Courtroom 1
9:30am NELLY, Tamara Lee Courtroom 1
9:30am O'BRIEN, Shawn James Courtroom 1
9:30am POLLOCK, Richard Tohina Courtroom 1
9:30am RATCLIFFE, Christopher Dudley Courtroom 1
9:30am RICHARDSON, Jake Michael Courtroom 2
9:30am RIDDOCK, Alexander John Courtroom 1
9:30am ROSENWALD, Celena Dawn Courtroom 1
9:30am RYAN, Liliana Courtroom 1
9:30am RYAN, Simon Anthony Courtroom 1
9:30am SHIELD, Dennis John Malcolm Courtroom 1
9:30am SLATER, Christopher David Courtroom 1
9:30am SLATER, Evan Charles Courtroom 1
9:30am SOMERFORD, Adam John Courtroom 1
9:30am SWAN MEDICAL GROUP Courtroom 1
9:30am TAYLOR, Rachael Lee Courtroom 1
9:30am TIBBOTT, James Antony Courtroom 1
9:30am TRICHET, Nathan Robert Courtroom 1
9:30am TYSON, Everett James Courtroom 1
9:30am UGLE, Nathan Jack Courtroom 1
9:30am WALLBANK, Joshua Shane Courtroom 1
9:30am WILLIAMS, Joseph Davison Courtroom 1

Civil Listing
Trial Court
9:30am Acuswater Pty Ltd v Ultimate Fire Protection Pty Ltd GCLM 1879 2018 Courtroom 2
9:30am Antunovic v Senko Nezic MINOR 2222 2017 Courtroom 2
9:30am TRAVERS v DECOR BLINDS & CURTAINS CTC 1630 2019 Courtroom 2

Narrogin Courthouse
Fortune Street, NARROGIN
Criminal Listing
10:00am AYLES, James Scott Courtroom 1
10:00am BOLTON, Quinton Willis Ross Courtroom 1
10:00am CARTER, Paul Courtroom 1
10:00am FARMER, Anthony James Courtroom 1
10:00am HANSEN, Matthew George Courtroom 1
10:00am HIGGINS, Emily Jayne Courtroom 1
10:00am KURUMEI, George Kimutai Courtroom 1
10:00am MCBEATH, Janice Maree Courtroom 1
10:00am MINNITI, Joseph Frank Courtroom 1
10:00am NANNUP, Laurel Anne Courtroom 1
10:00am RYDER, Kyle Anthony Courtroom 1
10:00am SCOTT, Christopher James David Courtroom 1
10:00am THOMPSON, David Arthur Courtroom 1
10:00am THORNBOROUGH, Kimberley Rose Courtroom 1
10:00am TURNOR, Reece Brian Courtroom 1
10:00am WANICEK, Troy Courtroom 1
10:00am WEBB, Erica Lee Courtroom 1

Civil Listing
Miscellaneous Civil
11:30am DEPARTMENT OF COMMUNITIES T/AS HOUSING AUTHORITY v UGLE RSTN 117 2019 Courtroom 1
11:30am GREGORY v THORNE RSTN 41 2019 Courtroom 1
11:30am PATTEN SUPERANUATION v SHORTLAND RSTN 1 2020 Courtroom 1

Northam Courthouse
118 Wellington Street, NORTHAM
Criminal Listing
10:00am BARR, Charles Adrian Court Room
10:00am BARR, Matthew Ian Court Room
10:00am BASNET, Bikash Court Room
10:00am BASSANELLI, Barry John Court Room
10:00am BIDDLE, Jaylen Darryl Court Room
10:00am BLAKE, Clifton Terrance Court Room
10:00am BOULTON, Ricky James Court Room
10:00am COCHRANE, Cynthia Anne Court Room
10:00am COLLARD, Wyvern Everett Court Room
10:00am COYNE, Michael David Court Room
10:00am DE SAN MIGUEL, Chantelle Renee Court Room
10:00am DOLMANS, Brady Collin Court Room
10:00am FEHLAUER, Benjamin Anthony Court Room
10:00am FLOCKHART, Margaret Court Room
10:00am GARLETT, Glen Boren Court Room
10:00am GEORGE, Samantha June Court Room
10:00am GRANT, Cherie Joyleen Court Room
10:00am GREEN, Peta Lorraine Court Room
10:00am GREGSON, Allan Court Room
10:00am JOHNSTON, Aaron James Court Room
10:00am KELLY, John Phillip Court Room
10:00am LAW, Rosemary Helen Court Room
10:00am MARLEY, Jack Lewis Court Room
10:00am MILOSZ, Christopher Peter Court Room
10:00am MIPPY, Dean Court Room
10:00am MOFFATT, Sheree Anne Court Room
10:00am MUNDY, Heath William Court Room
10:00am NARRIER, Darryl James Court Room
10:00am O'DONNELL, Dwayne Gregory Court Room
10:00am OLIVER, Walter James Court Room
10:00am PEARCE, Christopher Edward Court Room
10:00am PRIOR, Sharyn Maxine Court Room
10:00am PULLEINE, David Peter Court Room
10:00am RADIS, Jonathan Tony Court Room
10:00am RICETTI, Peter Gavin Zane Court Room
10:00am ROMERO, William George Court Room
10:00am SCOTT, Michael John Court Room
10:00am SOUTHAM, Theresa Irene Court Room
10:00am STEVENS, Erin Michelle Court Room
10:00am STRICKLAND, Michael John Court Room
10:00am WEBB, Ash Malcolm Court Room

No Civil Listing for Today.

Rockingham Courthouse
15 - 17 Whitfield Street, ROCKINGHAM
Criminal Listing
11:00am GHILARDI, Dylan Edward Courtroom 1
11:00am WEEDING, Tamikia Rae Courtroom 1
9:30am ATKINS, Leajay Kieth Courtroom 2
9:30am AUSTIN, Luke Harry Courtroom 2
9:30am BAKER, Dillon Curtis Courtroom 2
9:30am BRENNAN, Shelley Anne Courtroom 2
9:30am BRETT, Wesley Edmund Courtroom 2
9:30am BRUCE, Michael Kenneth Courtroom 2
9:30am BULLOCK, Bentley Grahame Courtroom 2
9:30am CAMERON, Ryan George Courtroom 2
9:30am CARR, Ami-Leigh Courtroom 2
9:30am COOMBES, Simon John Courtroom 2
9:30am COOMER, Debra Anita Courtroom 2
9:30am CUNNINGHAM, Tonya Nickelle Helena Courtroom 2
9:30am DONALD, Daryl John Courtroom 2
9:30am EVANS, Derrick Courtroom 2
9:30am GODDARD, Jody Maree Courtroom 2
9:30am GREAVES, Jessi Louise Courtroom 2
9:30am HANLON, Liam John Courtroom 2
9:30am HEGGS, Daniel William Courtroom 2
9:30am HYMERS, Christopher John Courtroom 2
9:30am JACOBS, Shane Stewart Courtroom 2
9:30am LODGE, Brianna Elizabeth Courtroom 2
9:30am MENGELBERG, Izac Courtroom 2
9:30am NEWLAND, Arron Phillip Courtroom 2
9:30am NGAROTATA, Kaya Cribb Courtroom 2
9:30am OLSEN, Luke Alexander Courtroom 2
9:30am PANOS, Erin Marie Courtroom 2
9:30am PARKER, Nicholas William Courtroom 2
9:30am RIGOLL, Brodie Michael Courtroom 2
9:30am SPENCE, Clinton Alex Courtroom 2
9:30am THAKUR, Mala Courtroom 2
9:30am TOLLI, Ian Steven Courtroom 2
9:30am WITHERS, Nathan Courtroom 2

Civil Listing
Application before Registrar
11:00am Czernyszow v Abbot GCLM 1252 2015 Courtroom 3
11:00am Jethon v Major & Anor RSTN 984 2017 Courtroom 3
Combined Court
2:15pm City of Rockingham v Hulton GCLM 280 2017 Courtroom 2
2:15pm CLARKE v SIMONETTI & Anor RSTN 1579 2019 Courtroom 2
2:15pm HARROP v BOAT & CAR PTY LTD CTC 1603 2019 Courtroom 2
2:15pm MACUKAT v LEE GEN 1610 2019 Courtroom 2
2:15pm MILLARD-SMITH v WALKER RSTN 1530 2019 Courtroom 2
2:15pm Noel White v The Stage House Co Pty Ltd MINOR 198 2018 Courtroom 2
2:15pm SCHOULTZ v ROCKINGHAM AUTO PTY LTD CTC 1978 2019 Courtroom 2
2:15pm SOULSBY & Anor v HUBON RSTN 2001 2019 Courtroom 2
2:15pm WALKER v MILLARD-SMITH RSTN 1476 2019 Courtroom 2
Residential Tenancies
9:30am BELL v GARDINER & Anor RSTN 9 2020 Courtroom 3
9:30am BOWDEN v GARLETT & Anor RSTN 30 2020 Courtroom 3
9:30am BOWEY v BODDINGTON-NEEDLE & Anor RSTN 23 2020 Courtroom 3
9:30am CAPES v BRYAN & Anor RSTN 8 2020 Courtroom 3
9:30am FALKSON & Anor v HAHN RSTN 2126 2019 Courtroom 3
9:30am FEENSTRA & Anor v DRAPER RSTN 18 2020 Courtroom 3
9:30am FOGARTY v WOODBRIDGE RSTN 27 2020 Courtroom 3
9:30am KETTLEWELL v MEADOWCROFT RSTN 14 2020 Courtroom 3
9:30am KWON v HAYWARD & Anor RSTN 1 2020 Courtroom 3
9:30am PHELAN v EDWARDS RSTN 25 2020 Courtroom 3
9:30am REWITA v FOGLIAN RSTN 22 2020 Courtroom 3
9:30am TEO & Anor v ILES & Anor RSTN 2 2020 Courtroom 3
9:30am WRIGLEY v CARSON & Anor RSTN 2012 2019 Courtroom 3

South Hedland Courthouse
Justice Complex, Hawke Place, SOUTH HEDLAND
Criminal Listing
9:00am WHYOULTER, Mckenzie Courtroom 1
9:00am WILSON, Tyran Michael George Courtroom 1

Civil Listing
Combined Court
9:00am HOUSING AUTHORITY v ALLEN RSTN 306 2019 Courtroom 1
9:00am HOUSING AUTHORITY v ALLEN RSTN 15 2020 Courtroom 1
9:00am HOUSING AUTHORITY v BURRIDGE RSTN 211 2019 Courtroom 1
9:00am IEN PTY LTD v RENNIE RSTN 304 2019 Courtroom 1
9:00am UP YOUR GRASS GARDEN MAINTENANCE v ETIENNETTE CTC 312 2019 Courtroom 1



Children's Court
Blackstone Police Facility
Lot 123 Papulankutja Road East, NGAANYATJARRA-GILES
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Bunbury Courthouse
3 Stephen Street, BUNBURY
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Busselton Court House
12 Stanley Street, BUSSELTON
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Children's Court
160 Pier Street, PERTH
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
P and C General List
9:00am Not Published PC 487 2016 Court 2
9:00am Not Published PC 352 2017 Court 5
9:00am Not Published PC 353 2017 Court 5
9:00am Not Published PC 26 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 27 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 28 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 29 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 30 2020 Court 5
9:00am Not Published PC 31 2020 Court 5
9:01am Not Published PC 238 2017 Court 5
9:01am Not Published PC 239 2017 Court 5
9:01am Not Published PC 306 2017 Court 5
9:02am Not Published PC 149 2016 Court 5
9:02am Not Published PC 153 2016 Court 5
9:02am Not Published PC 154 2016 Court 5
9:02am Not Published PC 155 2016 Court 5
9:02am Not Published PC 22 2017 Court 5
9:02am Not Published PC 377 2017 Court 5
9:02am Not Published PC 438 2018 Court 5
9:02am Not Published PC 439 2018 Court 5
9:02am Not Published PC 440 2018 Court 5
9:02am Not Published PC 441 2018 Court 5
9:02am Not Published PC 455 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 456 2019 Court 5
9:02am Not Published PC 12 2020 Court 5
9:02am Not Published PC 13 2020 Court 5
P and C Interim App/Hearing
2:30pm Not Published PC 122 2019 Court 2
2:30pm Not Published PC 123 2019 Court 2
2:30pm Not Published PC 124 2019 Court 2
P and C Pre Hring Cnfrnce
11:30am Not Published PC 330 2017 Training Room
2:30pm Not Published PC 375 2019 Training Room
2:30pm Not Published PC 376 2019 Training Room
3:00pm Not Published PC 523 2015 Training Room
P and C Trial
10:00am Not Published PC 575 2017 Court 1
10:00am Not Published PC 576 2017 Court 1
10:00am Not Published PC 577 2017 Court 1
10:00am Not Published PC 4 2018 Court 1
10:00am Not Published PC 5 2018 Court 1
10:00am Not Published PC 6 2018 Court 1

Fitzroy Crossing Police Station
Lot 68 McLarty Street, FITZROY CROSSING
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

Geraldton Courthouse
15 Marine Terrace, GERALDTON
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
P and C General List
9:30am Not Published PC 8 2017 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 6 2018 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 606 2018 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 9 2019 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 11 2019 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 12 2019 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 13 2019 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 14 2019 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 18 2019 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 27 2019 Courtroom 1
9:30am Not Published PC 1 2020 Courtroom 1

Kalgoorlie Courthouse
208 Hannan Street, KALGOORLIE
Criminal Listing

Contact the Court


Civil Listing
Combined Court
10:00am Not Published PC 469 2017 Court 1 Children's/Community Court
10:00am Not Published PC 4 2019 Court 1 Children's/Community Court
10:00am Not Published PC 10 2019 Court 1 Children's/Community Court
10:00am Not Published PC 22 2019 Court 1 Children's/Community Court

Northam Courthouse
118 Wellington Street, NORTHAM
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.

South Hedland Courthouse
Justice Complex, Hawke Place, SOUTH HEDLAND
Criminal Listing

Contact the Court


No Civil Listing for Today.



State Administrative Tribunal
State Administrative Tribunal Building
565 Hay Street, PERTH
Civil Listing
Building/Commercial List
10:00am THE OWNERS OF STRATA PLAN 63141 v NORTHERLY GROUP PTY LTD CC 1668 2019 4 - 8
10:30am BAUER & Anor v COMMERCIAL & DOMESTIC CONSTRUCTIONS PTY LTD CC 1933 2019 4 - 8
11:00am Hawchar v DEPARTMENT OF MINES, INDUSTRY REGULATION AND SAFETY CC 15 2020 4 - 8
11:30am MCCANN v ROCCA ENTERPRISES PTY LTD CC 1847 2019 4 - 8
12:00pm Styants v KERSHAW CONSTRUCTION WA PTY LYD CC 1848 2019 4 - 8
12:30pm ALINTA ENERGY PTY LTD v Valuer General DR 12 2020 4 - 8
2:00pm KATAFONI & Anor v CHALKBUILD PTY LTD CC 259 2019 4 - 8
3:00pm Dunster & Anor v BRACKSON CONSTRUCTIONS PTY LTD CC 1441 2019 4 - 8
CC Hearing
10:00am SMAJIC v BOSNIAN ISLAMIC SOCIETY PERTH (WA) INC CC 1265 2019 4 - 4
CC Oral Reasons
10:00am GO 2 CONSTRUCTION PTY LTD v GORST & Anor CC 729 2019 5 - 3
10:00am GORST & Anor v GO 2 CONSTRUCTION PTY LTD CC 579 2019 5 - 3
10:00am GORST & Anor v GO 2 CONSTRUCTION PTY LTD & Anor CC 1112 2019 5 - 3
2:00pm TGSBC Pty Ltd v LEES & Anor CC 1049 2019 5 - 3
DR Mediation
10:00am WARR & Anor v Town of Cambridge DR 325 2018 2 - 11
HR Hearing
10:00am Not Published GAA 2738 2019 1 - 1
10:00am Not Published GAA 4095 2019 1 - 1
10:00am Not Published GAA 3777 2019 3 - 4
10:00am Not Published GAA 3708 2019 4 - 1
10:00am Not Published GAA 4649 2019 5 - 2
10:00am Not Published GAA 4650 2019 5 - 2
11:00am Not Published GAA 3616 2019 3 - 4
11:00am Not Published GAA 4343 2019 4 - 1
11:00am Not Published GAA 66 2020 5 - 2
12:00pm Not Published GAA 4357 2019 1 - 1
12:00pm Not Published GAA 3624 2019 3 - 4
12:00pm Not Published GAA 4339 2019 5 - 2
2:00pm Not Published GAA 4349 2019 1 - 1
2:00pm Not Published GAA 3622 2019 3 - 4
2:00pm Not Published GAA 4366 2019 4 - 1
2:00pm Not Published GAA 3554 2019 5 - 2
2:00pm Not Published GAA 4268 2019 5 - 2
2:00pm Not Published GAA 4272 2019 5 - 2
2:00pm Not Published GAA 4149 2019 5 - 6
3:00pm Not Published GAA 4379 2019 1 - 1
3:00pm Not Published GAA 3625 2019 3 - 4
Vocational List
9:30am Attard v The Registrar of Births, Deaths and Marriages & Anor CC 132 2013 5 - 6
9:30am Chang v Legal Practice Board of WA VR 20 2018 5 - 6
9:30am CHAPPELLE v DEPARTMENT OF COMMUNITIES VR 123 2019 5 - 6
9:30am DE-ABREU v LEGAL PROFESSION COMPLAINTS COMMITTEE (LPCC) VR 163 2019 5 - 6
9:30am GRIFFITHS v LEGAL PRACTICE BOARD OF WA VR 152 2019 5 - 6
9:30am Legal Profession Complaints Committee v LAWSON VR 60 2019 5 - 6
9:30am Legal Profession Complaints Committee v McCardle VR 133 2019 5 - 6
9:30am SOUTORINE v THE MEDICAL BOARD OF AUSTRALIA VR 161 2019 5 - 6

Back to Top